ua en ru

Під покровом мантії: як поміняють головний суд країни

Під покровом мантії: як поміняють головний суд країни В Україні почався відбір нових суддів у Верховний суд

В Україні почався відбір нових суддів до Верховного суду (ВСУ). З моменту оголошення конкурсу було подано понад 300 електронних заявок, в той час, як відбір пройдуть лише 120 осіб. Крім психологічного тестування та іспиту з юридичної практики кандидатів перевірить НАБУ. 

Контроль з боку громадськості буде проводити створений днями рада доброчесності. Його члени будуть надавати висновки про кандидатів в Вищу кваліфікаційну комісію суддів України (ВККСУ), до яких, втім, там можуть і не прислухатися.

Про сьогодення і майбутнє Верховного суду України - в матеріалі РБК-Україна.

Судді розійдуться по палатах

Старт судовій реформі в Україні був даний 30 вересня. В результаті повинні пройти масштабні перестановки, ліквідована, створена при Вікторі Януковичі системи вищих спецсудів, в яку входять Вищий господарський, вищий адміністративний і Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ. Із самостійних судів вони перетворяться в палати єдиного оновленого Верховного суду. До його складу входитимуть п'ять підрозділів: Велика палата, касаційний адміністративний суд, касаційний господарський суд, касаційний кримінальний суд і касаційний цивільний суд. Таким чином, вища судова інстанція перебере на себе касаційні повноваження, а судова система замість чотирирівневої перетвориться на трирівневу.

"Створення нового Верховного суду - не вся реформа, це його невелика складова. Але позитив у тому, що вона починається все-таки зверху. А не як прокуратура - почали знизу, і в результаті нічого не змінилося", – вважає експерт Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда, нагадавши, що необхідність самої реформи пояснюється недовірою до судової системи в цілому, корупції та відсутності єдиної судової практики, коли за схожих справах ухвалюються різні рішення.

Поки перетворення не настали (закон передбачає 6 місяців з моменту початку реформи) Верховний суд розглядає справи за старими правилами. Зараз ВСУ перевантажений – не вистачає кадрів. Як повідомили в прес-службі суду, з 48 суддів працює лише 21. Більшість звільнилося у вересні цього року, частина вийшла на пенсію. "Навантаження - божевільна. В деяких палатах залишилося 4-5 суддів. Але поки намагаються розглядати справи, щоб не затримувати", - заявили РБК-Україна в прес-службі ВСУ. Однак, за інформацією видання, заяву на звільнення подали ще троє суддів. В цілому запуск роботи оновленого суду, переконують у прес-службі, планується не раніше березня.

Втім, переформатування суду може бути скасовано. Справа в тому, що зараз у Конституційному суді знаходиться подання ВСУ, подана на початку жовтня. У ньому Верховний суд просить визнати неконституційними ліквідацію вищих спецсудів і чинного Верховного суду, а також створення одного ВСУ з касаційними палатами. "В законі прописана ліквідація, а в змінах до Конституції в частині правосуддя, які були прийняті в той же день, другого червня, ні слова про ліквідацію Верховного суду та Вищих судів немає", - пояснили РБК-Україна в прес-службі ВСУ.

Кандидати роблять подачу

Незважаючи на загрозу зупинки реформи, Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККСУ) вже оголосила конкурс на відбір нових суддів. У новому ВСУ буде працювати 200 чоловік. Але на оголошеному конкурсі наберуть лише 120 - по 30 на кожну касаційну палату (адміністративну, господарську, кримінальну та цивільну). Експерт Роман Куйбіда сподівається, що це допоможе залучити фахівців не "з системи". "Оцінювати краще, звичайно, за результатами, але настрій поки оптимістичний, - говорить він. - Оголошено конкурс, у якому зможуть взяти участь не тільки судді, але й вчені-юристи та адвокати".

Незважаючи на плани набрати "першу партію" суддів до Верховного суду до середини березня 2017 року, голова ВККСУ Сергій Козьяков обіцяє зробити це раніше. "Ми поважаємо роботу наших колег у Вищій раді правосуддя, які повинні пропрацювати ще дані переможців, і, в разі необхідності, з ними поспілкуватися додатково. Також ми поважаємо працівників Адміністрації президента, які готують укази президента".

З минулого тижня майбутні кандидати почали подавати заявки на участь у конкурсі. З 17 листопада розпочнеться прийом документів. Після електронної реєстрації і подачі документів, який закінчиться на початку грудня, кандидати пройдуть два етапи конкурсу. Перший з них - анонімне письмове тестування та виконання практичного завдання. "Буде 120 питань в тесті, в кожному з них - чотири варіанти відповіді. Через кілька днів пройде практичне завдання, де кандидату потрібно буде написати від руки проект рішення Верховного суду на підставі запропонованої фабули. До неї ми надамо 50-70 сторінок текстів документів", - пояснює голова ВККСУ Сергій Козьяков.

У рамках другого етапі пройде співбесіду, а також тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей.

Під покровом мантії: як поміняють головний суд країниПісля визначення переможців конкурсу ВККСУ повинна направити своє рішення Вища рада правосуддя. Втім, він досі не запрацював - необхідний закон парламент поки не прийняв. Остаточне рішення про призначення судді Верховного суду прийматиме глава держави, який видасть відповідний указ.

За інформацією ВККСУ, станом на 10 листопада про намір взяти участь у конкурсі заявили 304 людини. З них – більше половини пропрацювали суддями не менше десяти років, 17% - адвокати і 14% - вчені-правознавці. На конкурс планують подаватися і більшість працюючих суддів Верховного суду, заявили РБК-Україна в прес-службі суду.

Секретар кваліфікаційної палати ВККСУ Станіслав Щотка вважає, що у суддів-переможців мають бути три якості - професіоналізм, сміливість і командність. "Ці люди повинні вже зараз розуміти, що їм доведеться працювати командно. Я не кажу, що вони повинні бути угодовцями і погоджуватися відразу на чиюсь точку зору. Але з іншого боку, робота повинна бути конструктивною, з усвідомленням своєї відповідальності. Такі люди в командній роботі повинні вміти давати конструктивні ідеї, рішення, які в перспективі стануть правовими позиціями Верховного суду, стануть орієнтиром для всіх нас на єдність судової практики", - сказав він.

Громадське сито

Національне антикорупційне бюро України також перевірить кандидатів на суддів оновленого ВСУ. Представники НАБУ будуть оцінювати претендентів на наявність корупційних ризиків, їх майновий стан і джерела доходів.

Ще одним "фільтром" для майбутніх суддів стане Громадська рада доброчесності, який перевірятиме кандидатів до етапу тестування. У минулу п'ятницю відбулися збори представників дев'яти громадських організацій, які і створили раду. До нього увійшли 20 осіб. Серед них: шість експертів Реанімаційного пакету реформ (Роман Куйбіда, Михайло Жернаков, Роман Маселко, Максим Середа, Чижик Галина і Тарас Шепель), члени колишньої Тимчасової спеціальної комісії по перевірці суддів судів загальної юрисдикції (Петро Варишко, Катерина Смирнова і Марина Соловйова), юристи та адвокати (Сергій Верланов, Тетяна Гринь, Андрій Савчук, Марусенко Роман, Роман Сухоставець, Віталій Титич), журналісти (Євгенія Моторевская, Наталя Соколенко), а також громадські діячі з різних організацій (Леонід Маслов, Володимир Козленко)

"Представники громадськості будуть збирати і обробляти інформацію про суддів, про кандидатів. Її вони будуть надавати у вигляді ув'язнення для ВККС, яка буде враховувати ці висновки при затвердженні власних рішень", - розповіла РБК-Україна Олександра Дрік, голова "Громадського люстрационного комітету", який також висував своїх представників до громадської ради.

Слід підкреслити, що за день до зборів Рада суддів України "рекомендував" адвокатам-практикам не входить до складу ради. У вищому органі суддівського самоврядування вважають, що "участь у Громадській раді доброчесності чинних адвокатів може спричинити ризики виникнення конфлікту інтересів".

Ще раніше голова ВККСУ Сергій Козьяков заявив, що рішення Громадської ради доброчесності буде прийматися лише у разі, якщо вони будуть вмотивовані. У той же час секретар кваліфікаційної палати ВККСУ Станіслав Щотка сподівається, що Громадська рада не перетвориться в "політвідділ при Вищій кваліфікаційній комісії". "Як приклад може служити для громадської ради, наприклад, робота чи форма роботи тимчасової спеціальної комісії по перевірці суддів судів загальної юрисдикції", - запропонував він.

На думку Олександри Дрік, Громадська рада доброчесності є "по суті, дорадчим органом". Один з претендентів на членство в цьому комітеті Роман Куйбіда зазначив, що вони зможуть серйозно впливати тільки при якісній підготовці висновків для ВККСУ.

"Звичайно, ризик того, що вплив буде незначним, існує. Але для цього є засоби масової інформації, які будуть спостерігати за цим і показувати, мають реальний вплив на ці висновки чи ні", - сказав він.