Відшкодування ПДВ бізнесу розблоковано. За даними Держказначейства, до вечора 12 липня підприємствам перераховано 4,5 млрд гривень. Аграріїв, яких підозрюють у неправомірності подання заявок та отримання податку, в оновленому реєстрі не виявилося. До кінця 2016 року Мінфін доручив податківцям перевірити агробізнес. Але, незважаючи на це, до кінця тижня вони все ж таки отримають відшкодування ПДВ в обсязі 2 млрд гривень. Після того, як ситуація більш-менш стабілізувалася, Мінфін та підзвітна йому Державна фіскальна служба почали з'ясовувати, хто ж винен у проблемі, і як не допустити її повторення в майбутньому.
Відшкодування ПДВ бізнесу розблоковано. За даними Держказначейства, до вечора 12 липня підприємствам перераховано 4,5 млрд гривень. Аграріїв, яких підозрюють у неправомірності подання заявок та отримання податку, в оновленому реєстрі не виявилося. До кінця 2016 року Мінфін доручив податківцям перевірити агробізнес. Але, незважаючи на це, до кінця тижня вони все ж таки отримають відшкодування ПДВ в обсязі 2 млрд гривень. Після того, як ситуація більш-менш стабілізувалася, Мінфін та підзвітна йому Державна фіскальна служба почали з'ясовувати, хто ж винен у проблемі, і як не допустити її повторення в майбутньому.
Проблема з бюджетним відшкодуванням ПДВ бізнесу на даний момент вирішена. Держказначейство вчора повідомило, що за даними на 18.00 12 липня, реєстр, поданий Державною службою фіскальної чотирма днями раніше, виконаний у повному обсязі. Підприємства отримали понад 4,5 млрд гривень.
Таким чином, тільки на початку липня держава змогла виконати свої зобов'язання по бюджетному відшкодуванню ПДВ в червні. Минулого місяця бізнес отримав лише близько 100 млн гривень при середньому показнику повернення в понад 7 млрд грн.
Незважаючи на це, конфлікт між Мінфіном і ГФС продовжує загострюватися. Якщо ще в кінці минулого тижня ситуацію коментував тільки міністр фінансів Олександр Данилюк, називаючи "заморожування відшкодування ПДВ абсурдним", то зараз і глава ГФС Роман Насиров вирішив відреагувати на звинувачення.
Міністр і його підлеглий вирішили з'ясувати, хто винен у блокуванні повернення ПДВ. "Не подавали реєстру, як опір тому, щоб змусити їх провести перевірки щодо можливих зловживань, - заявляв раніше РБК-Україна Данилюк. - Розблокували. Нагадав про кримінальну відповідальність". Його заступник Євген Капінус також зазначав, що всупереч чинному законодавству і вперше за багато років податкова служба не переслала до казначейства реєстри.
"Блокування як такого не було. 29 або 30 червня на вже сформований реєстр, який йшов в казначейство, ми отримали доручення Міністерства фінансів України провести перевірки суб'єктів, які мали відносини з підприємствами на спецрежим ПДВ, і не допустити до закінчення перевірок неправомірне відшкодування ПДВ, - пояснив РБК-Україна Роман Насиров.- Не можна говорити, що реєстр був зупинений".
Нагадаємо, проблема з агробізнесом і відшкодуванням йому ПДВ виникла ще кілька місяців тому. Публічно про неї заявила глава парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна на засіданні Кабміну 6 липня.
Основні підозри полягали в неправомірних заявки на повернення ПДВ за минулий рік, коли аграрний сектор ще був на податковому спецрежимі і весь ПДВ залишався в його розпорядженні. Крім того, компанії в 2016 році уклали форвардні контракти, отримали передоплату і на підставі цього формували податковий кредит, що також викликало сумніви в уряду і комітету.
За даними Романа Насирова, близько 15 тис. компаній в 2015 році перебували на спецрежим ПДВ, 1800 підприємств є їх контрагентами. Експортують і відповідно претендують на відшкодування ще 300. "Ми перевіряли ці 300 компаній, які подають на відшкодування, і 1800 компаній, які фактично були посередниками, щоб переконатися, що це - реальний товар, що вони отримують реальний кредит", - уточнив Насиров. У поданому в казначейство 8 липня оновленому реєстрі аграрних компаній не було.
Співрозмовник РБК-Україна в ГФС додає, що до реєстру підприємства потрапляють на підставі камеральної перевірки. У випадку порушень при формуванні податкового кредиту, податківці "знімають" такі заявки. "Я не можу сказати, що вони сформували кредит неправомірно. І поки немає такого встановленого факту, ми не можемо не вносити підприємства до реєстру. Все, що ми подаємо на відшкодування, підтверджено камеральними перевірками", - пояснює джерело видання в центральному апараті служби.
За даними РБК-Україна, 29 липня міністр фінансів дійсно дав перше доручення податківцям провести аналіз зареєстрованих у системі електронного адміністрування ПДВ з початку року податкових накладних, складених за 2015 рік "з метою виявлення неправомірних підстав для їх виписки".
Після цього, протягом 2016 року необхідно провести документальні виїзні перевірки платників ПДВ, які реєстрували накладні в умовах дії спецрежиму, а також аудит того бізнесу, який сформував податковий кредит за рахунок сум, сплачених при придбанні сільгосппродукції і послуг.
За результатами перевірок до платників ПДВ повинні бути застосовані заходи в рамках чинного законодавства". Інформацію по даному дорученням ГФС повинна надати Мінфіну до 30 липня, а в подальшому інформувати до 10 числа кожного місяця.
не йшлося про припинення передачі реєстрів. Фактично відповідальність за зрив відшкодування ПДВ ГФС намагається перекласти на Мінфін. Крім того, 30 червня Данилюк доручив ГФС "письмово поінформувати Мінфін", які заходи були вжиті, щоб не допустити неправомірного відшкодування ПДВ із зазначених причин.
наступного дня міністр також доручив підготувати проект розпорядження про проведення документальних перевірок, де ГФС повинна була визначити перелік суб'єктів господарювання для перевірок в 2016 році. А 2 липня податківцям необхідно було Мінфіну пояснити причини не подання у казначейство реєстрів.
З усіх перерахованих пунктів в повному обсязі було виконано лише доручення про формування списків підприємств. І то в них виявилися більш 2 тис. компаній, тобто практично всі, хто знаходився і на спецрежимі і був їх контрагентами, і експортери. Тому Данилюк і відмовився вносити цей проект на затвердження уряду.
На його думку, необхідно перевіряти тільки ті підприємства, щодо яких були сумніви, а не зупиняти весь реєстр. Зокрема, Ніна Южаніна тоді на засіданні Кабміну називала "Кернел-трейд" і "Каргілл" серед тих компаній, які, на її думку, незаконно отримували відшкодування ПДВ.
"А як ми можемо з реєстру вичленувати компанії, які мали стосунок до торгівлі аграрними товарами, і які не мали? – пояснює Роман Насиров. - Тому перший етап був – провести перевірку за тим компаніям, які мали транзакції, пов'язані з конкретними товарами. Зараз ми закінчимо перевірки, і всі інші знову будуть подані на повернення", - запевняє Насиров. Хоча всі звинувачення в незаконному формуванні заявки в ГФС заперечують.
"Я хочу зробити так, щоб до кінця тижня це було виконано. ГФС потрібно було завершити перевірки, вони зараз це зроблять, і до кінця тижня це питання буде вирішено", - заявив Данилюк.
У ГФС підтверджують, що 14-15 липня в казначейство буде поданий ще один реєстр з аграрними компаніями на суму близько 2 млрд гривень. Таким чином, ГФС "закриє" невідшкодований в червні ПДВ. До кінця місяця буде поданий плановий реєстру, де, зокрема планується закласти 2 млрд гривень простроченої заборгованості.
У той же час, виконувати доручення Мінфіну і виходити на документальні виїзні перевірки податківці планують до кінця року. Для позапланових перевірок є чіткі підстави. У Податковому кодексі їх 18, зокрема, в рамках кримінальних проваджень або звернень власників бізнесу.
"До кінця року у всі компанії, яким були пред'явлені претензії на Кабміні, ми вийдемо. Але тільки в рамках кодексу. Тому що будь-який крок проти закону буде оскаржений бізнесом в суді і держава ще на судовий збір втратить", - говорить співрозмовник РБК-Україна в ГФС.
Проведення планових перевірок можливе тільки в 4 кварталі, вважають в ГФС, так як план-графік на 3 квартал вже сформований. Таким чином, ситуація повернулася в початкову точку. Аграрії, як подавали заявки на відшкодування, так і далі можуть це робити. Всі інші факти будуть перевірені пізніше. Тим більше і прем'єр-міністр Володимир Гройсман доручив відшкодовувати ПДВ всім і в повному обсязі, а також вирішити питання з боргами. До 24 серпня ця проблема повинна бути вирішена, інакше підуть кадрові перестановки.