Набув чинності закон про продовження мораторію на банкрутство гірничих підприємств до 1 січня 2015 року
В Україні сьогодні, 11 квітня, набув чинності закон № 155-VII, згідно з яким мораторій на банкрутство гірничих підприємств продовжено до 1 січня 2015 р. Текст закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" про заборону на порушення справ про банкрутство гірничих підприємств" опубліковано у виданні "Голос України".
Читайте також: Кабмін переніс початок корпоратизації вугледобувних підприємств на 2014 р
Законом продовжено термін дії мораторію на банкрутство гірничих підприємств до 1 січня 2015 р.
Зазначимо, такий мораторій повинні були скасувати 1 січня 2013 р.
"Враховуючи, що зараз вугільна промисловість України за економічними, фінансовими, технічними та соціальними показниками перебуває у глибокій кризі, нагальною необхідністю є прийняття відповідних кардинальних заходів з метою недопущення повальної ліквідації підприємств вугільної галузі, які ще мають значні виробничі запаси вугілля, але не можуть самостійно забезпечувати розширене відтворення виробництва та економічну збалансованість", - йшлося в пояснювальній записці до закону.
Нагадаємо, раніше, 22 березня, Верховна Рада (ВР) України прийняла в першому читанні і в цілому проект закону №1109, яким пропонувалося продовжити мораторій на банкрутство гірничих підприємств до 1 січня 2015 р. "За" закон "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" проголосували 269 народних депутатів при мінімально необхідних 226.
Читайте також: Кабмін увів ліцензування 10,2 млн т імпорту коксівного вугілля у 2013 р
Раніше про необхідність прийняття даної законодавчої ініціативи висловлювався лідер фракції Партії регіонів у парламенті Олександр Єфремов. "Проблема дуже серйозна. Протягом 20 років накопичувалися у вугільній галузі борги... На підприємства вугільної галузі зав'язані цілі селища і міста, де проживають мільйони людей, і якщо ми не зрозуміємо, що нам треба терміново призупинити ту вакханалію, яка розпочата в банкрутстві вугільних підприємств, то ми можемо дійти до крайнощів у цій ситуації", - зазначав парламентарій.
Також Єфремов висловлювався проти обмеження в роботі ряду вугільних підприємств, взятих в оренду. На це, за його словами, у крайньому випадку можна буде піти, щоб захистити хоча б держпідприємства.
В Україні налічується 20 вуглевидобувних компаній і 145 шахт. З видобутку вугілля Україна у Європі (не враховуючи Росію) займає друге місце після Польщі.
Читайте також: Щорічна потреба у видобутку вугілля в Україні складає 100-105 млн тонн, - Янукович
Протягом останніх 15 років рівень видобутку вугілля в Україні залишався практично незмінним: від 72 млн до 83 млн т на рік. Вугілля грає найважливішу роль у програмі імпортозаміщення енергоносіїв. Зокрема, мова йде про програму енергозбереження та заміни споживання газу на вугілля. Передбачається, що протягом 3-х років державні шахти будуть приватизовані.
У грудні 2010 р. закінчився термін дії програми "Українське вугілля", у зв'язку з чим було розроблено проект "Програми перспективного розвитку вугільної галузі на середньостроковий період до 2015 р.". У програмі закладено наступні параметри: на етапі до 2015 р. обсяг видобутку вугілля прогнозується на рівні 91,7 млн т на рік, включаючи 63,5 млн т енергетичного вугілля. На етапі розвитку галузі в період з 2015 по 2020 рр. обсяг передбачається підвищити до 100 млн т, включаючи близько 65 млн т енергетичного вугілля. Підсумковий потенційний рівень видобутку до 2030 р. очікується на рівні 115 млн т, з яких 75 млн т - енергетичне вугілля.
Британська нафтогазова ВР у своєму огляді світової енергетики зазначала, що доведені запаси вугілля в Україні становлять 33,873 млрд т, що є 3,9% світових запасів. З усіх запасів в Україні 15,351 млрд т антрациту і бітумного вугілля, ще 18,522 млрд т - лігніту (бурого вугілля). Згідно з оцінкою, при поточному рівні видобутку таких запасів Україні має вистачити на 462 роки.
Читайте також: Видобуток вугілля в Україні у 2012 р. виріс на 4,8%, до 85,946 млн т, - Міненерговугілля