Питання, яке залишається поки без відповіді, з чим Порошенко піде на президентські вибори. Відразу кілька джерел РБК-Україна розповіли, що загальні контури майбутньої кампанії вже опрацьовані. Проте є і проблеми.
В команді президента Петра Порошенка стартувала підготовка до виборів. Пройшли перші наради активу, а штаби повинні запрацювати в березні. Хоча Порошенко вже дав зрозуміти: про свою участь у виборах він офіційно заявить не раніше, ніж у другій половині 2018 року. Принаймні, так він повідомив на "Українському сніданку" у Давосі в кінці січня: "У нас ще більше року до виборів, цикл почнеться тільки восени. Моє рішення буде залежати від того, наскільки наступні півроку будуть успішними". Паралельно поновилися переговори з питання можливого об'єднання правлячих партій – БПП і НФ. Детальніше про це - в матеріалі РБК-Україна.
На початку лютого в президентській команді всерйоз зайнялися організацією передвиборчих штабів. Це і центральний штаб і штаби в регіонах. Згідно з планами президентської команди, почати роботу передвиборчі штаби повинні в березні. Однак це все ще підготовчий етап.
Як раніше писало РБК-Україна, головою центрального штабу на Банковій повинен стати секретар РНБО Олександр Турчинов. Однак, за інформацією співрозмовників у президентській команді, кампанію Порошенко буде курирувати відразу ціла група, кожен з членів якої буде відповідальний за ту чи іншу сферу: робота в регіонах, в полях, медійка, стратегія, соціологія. Крім того, за словами співрозмовників, серед ключових штабістів, крім Турчинова, Ігор Гринів, Сергій Березенко, Вікторія Сюмар, Ігор Райнин і Віталій Ковальчук.
Друга задача - організація штабів на місцях. І над цим, як стверджують в оточенні президента, вже також працюють. "Організація штабів вже активно обговорюються на стратегічних нарадах", - розповів співрозмовник на Банковій, і додав, що ставки на місцях в цьому питанні робляться на найбільш авторитетних представників влади і провладних мажоритарників. Зокрема, і на представників "Народного фронту".
За інформацією РБК-Україна, минулого тижня відбулася одне з таких нарад з питання регіонального активу під проводом Турчинова і Березенка.
Правда, у фракції БПП особливого руху в частині підготовки до виборів не відчувають. "Ніхто нікого не збирав, нічого не говорив. Мажоритарників не збирали, губернаторів не збирали, ніяких цінних вказівок не видавали", - розповів РБК-Україна один з депутатів президентської фракції.
Ще одне важливе питання, що залишається поки без відповіді, з чим Порошенко піде на президентські вибори. Відразу кілька джерел РБК-Україна розповіли, що визначеність, що загальні контури майбутньої кампанії вже опрацьовані. Проте є і проблеми.
"Зараз найцікавіше – позиція американців. Стався дефіцит комунікації. Всі розуміють, що посольство США – це одна сутність, а Білий дім – трохи інша. Але Білий дім з нами не розмовляє. У Давосі зустрітися не вийшло. Яка позиція у них – не цілком ясно", - говорить співрозмовник РБК-Україна, близький до президентської команди. У той же час джерело в Адміністрації президента підтвердило РБК-Україна, що комунікації з США залишають бажати кращого, але, мовляв, "справа наживна".
Взагалі в президентській команді все також вважають, що Захід вирішив зіпсувати життя і вибори Порошенку. Підступами закордонних розвідок вважаються і публікації про відпочинок на Мальдівах, і розслідування Аль-джазіри з приводу конфіскованих грошей оточення Віктора Януковича. Правда кінцева мета таких дій президентської команди не цілком ясна і викликає погано приховану нервозність. Аж до ідей про можливу відмову від балотування в президенти.
"Як президент і сказав в Давосі, остаточне рішення буде восени. Думаю, якщо соціологія буде показувати програш, він не піде. Поки йде підготовчий етап до кампанії", - сказав РБК-Україна один із впливових членів БПП.
Паралельно з початку року поновилися переговори про можливе об'єднання двох політичних сил - БПП та НФ - і спільний похід на майбутні парламентські вибори в 2019-му. "Ходьба по колу", - так коротко описують суть і результативність цих переговорів співрозмовники у президентській команді. У результативність цих переговорів слабо вірять співрозмовники в обох правлячих фракціях.
За словами представників Банкової, зараз обидва табори зійшлися на сценарії узгодження кандидатів на мажоритарних округах. Хоч і це не остаточна концепція, уточнив співрозмовник. Інший же джерело в близькому оточенні Порошенка передбачає, що "фронтовики" і "бппшники" все ще можуть піти від нової політичної сили, створеної після виборів глави держави. А сама виборча кампанія нової партії буде проводитися на базі штабів, які працювали на президентських виборах. Однак зараз це більше побажання Банкової, ніж результат переговорів.
Співрозмовники видання в НФ стверджують, що кільком рейтинговим мажоритарникам від "фронту" вже надійшла пропозиція очолити президентські штаби на своїх округах. Хоча, судячи зі всього, це несистемна робота. Опитані мажоритарники з інших фракцій і груп, які систематично підтримують правлячу коаліцію, кажуть, що з ними на розмову поки не виходили.
"Тут є проблема. Ми, звичайно, з владою працюємо, відмовляти недобре і все таке. Але технологічно це буде складна історія. Виходячи з настроїв на окрузі, я розумію, як агітувати за Тимошенко. Навіть за Віктора Федоровича розумію, як агітувати. А ось як агітувати за владу зараз – складне питання. Це буде непроста історія", - сказав РБК-Україна один з відомих мажоритарників.
Повертаючись до питання взаємин БПП і НФ, в оточенні президента продовжують кивати на деструктивну, на їхню думку, роль глави МВС Арсена Авакова. Поряд з незрозумілою для Банкової "грою" міністра, у Авакова тривають конфлікти і з окремими "важковаговиками" БПП.
Один з них простежується в останній заяві заступника глави президентської фракції Олександра Третьякова про готовність вийти з коаліції. За його словами, причиною є бездіяльність влади щодо соціального захисту ветеранів, учасників АТО і учасників Революції гідності. А от однією з неофіційних причин такої заяви, за інформацією РБК-Україна, є бажання Авакова встановити контроль над службою у справах ветеранів війни та учасників АТО, яку не так давно очолив одіозний Валентин Манько. "Уявіть собі, якщо до Національних дружин додати управління у справах ветеранів у регіонах, та ще й бюджетне фінансування. Відмінна "сітка", - говорить співрозмовник видання в правлячій коаліції, коментуючи мотиви зіткнення інтересів.
"Переговори (між БПП і НФ, - ред.) знову йдуть. Але конкретики немає зовсім. Ніхто не вірить в успіх", - резюмував співрозмовник.
Головним опонентом у передвиборній гонці в АП, як і раніше, вважають лідера "Батьківщини" Юлію Тимошенко. Говорити щось про стратегії Тимошенко до майбутніх президентських виборів в її фракції відмовляються навідріз. Але, за словами джерела в оточенні лідера "Батьківщини", поки вона намагається консолідувати навколо себе опозиційні політичні сили. Адже якщо це вдасться, проблеми для президента на виборах практично гарантовані.
Крім того, Тимошенко намагається налагодити те, з чим у президентської команди очевидні проблеми – комунікацію з США. Як свідчить звітність на сайті відділу реєстрації іноземних агентів (FARA) мін'юсту США, інтереси Тимошенко у Вашингтоні ще з 2012 року лобіюють дві компанії Wiley Rein LLP та MKW Group LLC.
В останні місяці, виходячи з звіту лобістів, Тимошенко динамічно налагоджує мости зі спецпредставником США по Україні Куртом Волкером. Варто відзначити, що напередодні лідер "Батьківщини" вирушила на молитовний сніданок з президентом США. І днями у неї відбулася зустріч з Волкером. Правда на молитовний сніданок в Вашингтон поїхали десятки українських політиків.
В гостру фазу виборча кампанія увійде восени 2018 року. І ситуація з суперниками для Порошенка до того часу цілком може зміниться, остерігається один із співрозмовників газети в оточенні президента. "За соціологією, у нас є 40%, які не визначилися. І якщо спливе якийсь умовний Вакарчук, нове обличчя, то розклад конкурентів може кардинально зміниться", - резюмував співрозмовник РБК-Україна.