чому Верховна Рада не змінює склад Центрвиборчкому
3 лютого закінчується строк повноважень у ще одного члена ЦВК Олександра Осадчука. Відтак, уже 13 з 15 членів ЦВК працюватимуть без повноважень більше ніж два з половиною роки.
Президент вніс подання на оновлення 11 з 12 членів Комісії ще в червні минулого року, проте Рада так і не внесла його на розгляд у сесійну залу, хоча про високу ймовірність оновлення складу ЦВК говорили ще до довиборів до парламенту в липні 2016 року. Наступних півроку це питання просто затягувалося та замовчувалося. В Раді пояснювали – голоси на звільнення ЦВК є, а на призначення нового складу немає. Їх немає і зараз. Представники опитаних РБК-Україна фракцій сходяться до того, що президент, скоріш за все, внесе на розгляд парламенту нову постанову з новими кандидатурами.
РБК-Україна намагалося з’ясувати, на скільки високі шанси у чинного складу ЦВК затриматися у своїх кріслах до наступних «глобальних» виборів, які очікуються у 2019 році.
Другий склад
Серйозні шанси оновити ЦВК з'явились в червні минулого року, коли президент Петро Порошенко вніс до парламенту подання на 11 з 12 членів комісії, повноваження яких сплили ще в червні 2014 року. Проте тоді, за неофіційними даними, через те, що «Народний фронт» та БПП не змогли поділити квоти в ЦВК та не дійшли консенсусу, питання відклалося на невизначений термін, який тривай й досі.
Нагадаємо, що у поданні президента не виявилося жодної кандидатури з чинної команди ЦВК, хоча і "Народний фронт", і "Батьківщина" запропонували президенту кандидатури заступників голови ЦВК Андрія Магери та Жанни Усенко-Чорної, відповідно. А "Опозиційний блок" - кандидатуру очільника комісії Михайла Охендовського. На Банковій відсутність діючих представників ЦВК пояснили бажанням повного її перезавантаження – «без старих облич».
Відтак, тільки п’ять місць у ЦВК мали отримати люди президента і його фракції. Це Михайло Вербенський, Ольга Желтова, Світлана Кустова, Ольга Лотюк, Віталій Плукар. Раніше РБК-Україна вже писало, хто всі ці люди.
В червні минулого року крісло голови ЦВК приписували саме Світлані Кустовій, яка довгий час була помічницею Петра Порошенка в парламенті. В 2004 році вона працювала в штабі кандидата в президенти Віктора Ющенка. Тоді Кустова була однією з тих, хто допоміг Ющенку виграти справу у Верховному суді щодо скасування результатів другого туру виборів, згідно яких перемогу отримав Віктор Янукович.
Наступні чотири кандидатури - Леонтій Шипілов, Роман Греба, Надія Синиця та Олег Конопольський - начебто висунуті "Народним фронтом" Арсенія Яценюка. Проте у самому "Народному фронті" від трьох з них відхрещуються. Пояснюють, що насправді подавали президенту три кандидатури – окрім Шипілова ще Андрія Магеру та екс-міністра Кабінету Міністрів Ганну Онищенко. Остання наприкінці року поповнила лави "Народного фронту" у Мін'юсті, куди була призначена державним секретарем.
Хоча у команді Яценюка і відхрещуються від Греби, Синиці та Конопольського, факти говорять про те, що ці особи тим чи іншим боком мали певні стосунки або з "Народним фронтом" або з його представниками. Так, Роман Греба – чинний заступник міністра освіти (міністр освіти Лілія Гриневич потрапила до уряду за квотою "Народного фронту"). Надія Синиця була заступницею міністра Кабінету міністрів Остапа Семерака в першому уряді Арсенія Яценюка. А Олег Конопольский - адвокат, який на президентських виборах 2010 року був довіреною особою Яценюка.
Суддя Алла Басалаєва потрапила в число 11 кандидатів за квотою депутатської групи "Відродження" Віталія Хомутинніка. А Євгена Радченка, одного із засновників Комітету виборців України, запропонувала фракція "Самопоміч". Без представників залишилися "Опозиційний блок", Радикальна партія Олега Ляшка, "Батьківщина" і група "Воля народу".
"Батьківщина" і Радикальна партія Олега Ляшка ніби то не отримали своєї кандидатури тому, що на момент внесення подання були в опозиції до президента, чого наразі не сказати про депутатів Ляшка, зважаючи на підтримку останніми закону про бюджет на 2017 рік. Ніби саме те вакантне 12-е місце має відійти комусь із них або навіть "Опозиційному блоку", як представникам опозиційних сил в парламенті.
Вибори не жмуть
Попри те, що вже наступного тижня розпочинається новий політичний сезон, депутати пояснюють, що поки не помітно абсолютно ніяких рухів, які би демонстрували готовність парламенту оновлювати склад ЦВК. Голосів наразі немає. Навіть, якщо БПП вирішить провести це питання без підтримки "Народного фронту", то навіть у сумі з депутатськими групами "Воля народу" і "Відродження" та фракцією "Самопоміч" вони матимуть тільки 209 голосів із 226. Як мінімум, потрібно заручитися допомогою ще однією фракції, а для цього "Батьківщина", Радикальна партія чи "Опозиційний блок" мають отримати подання на свого кандидата. "Найгірше, що можна зробити на сьогодні, це зробити бездіяльною Центральну виборчу комісію взагалі – виключити тих, хто є, не внести нових, і тоді цей орган перестає існувати. А це означає, що не можна буде провести вибори ні територіальних громад, ні якісь позачергові вибори", - пояснює ситуацію народний депутат від "Народного фронту" Леонід Ємець.
У команді Яценюка нагадують, що конфлікт інтересів між БПП та НФ досі не вичерпаний. Ще до внесення подання у парламент на Банковій їм було обіцяно три місця у ЦВК, натомість до Ради було внесено тільки одну кандидатуру. "Ми передали три кандидатури. Отримали одну назад і ще купу розмов в ЗМІ, що там є якісь приховані кандидатури "Народного фронту", і таким чином "Народний фронт" веде мало не половину складу. Це – абсолютно неправда. Ми це питання розглядали на фракції. Керівництво фракції нас запевнило, що жодних таємних перемовин ніхто не вів і три наших кандидатури, як були, так і залишаються", - додає Ємець.
Правда, депутати-"фронтовики" розповіли РБК-Україна, що навіть думали погодитися на дві кандидатури, аби у поданні окрім Шепілова з'явився Магера, але кажуть, що після "звинувачень" у ЗМІ про чотирьох кандидатів та "мало не узурпацію" ЦВК, фракція Яценюка "вперлася рогами", що поки не побачать там усіх трьох своїх офіційно поданих представників, голосувати за оновлення складу ЦВК не буде. При цьому у команді Яценюка вважають, що президент Петро Порошенко має провести повторні консультації із депутатами та внести нове подання.
На Банковій позицію "Народного фронту" спростовують, а їх вимоги пояснюють невдоволенням окремих груп фракції, чиї інтереси у поданні президента не були враховані. "Відомо, що там є група, орієнтована на Авакова, є група, орієнтована тільки на Яценюка, є на Турчинова. Логічно, якщо одна з груп вибрала якусь кандидатуру, залишаються не вдоволені інші дві групи", - розповів РБК-Україна співрозмовник на Банковій.
Співрозмовник натякнув, що навіть, якщо кандидатури, які з'явилися у подані, не були офіційно запропоновані НФ, то це не означає, що вони не представляють їхні інтереси. "Після тієї справочки Юлії Тимошенко, якою вона за своїм підписом просила призначити Шевченка міністром екології, зараз політичні сили не дуже наважуються такі речі оформляти у вигляді документу тому, що потім їх можна пред’явити". В АПУ виходять з того, що "Народний фронт" хоче мати таке ж представництво в ЦВК як і БПП – якщо БПП буде представлена п’ятьома людьми, то і вони хочуть собі п’ять місць.
В парламенті жодної проблеми з затягуванням процесу оновлення ЦВК не бачать. Кажуть, протягом останніх півроку це питання було не на часі, адже могло посварити між собою фракції та групи, перед якими стояли важливіші питання – як от схвалення змін до Податкового кодексу та бюджету на 2017 рік. Відтак, чинний склад ЦВК має серйозні шанси працювати до наступних президентських виборів, які відбудуться у 2019 році, а за ними того ж року – і парламентські.
"Ситуація така, що президент не перевносить подання, а ми його і не тормошим. Захоче перевнести – перевнесе. Не захоче – ми почекаємо. Можна чекати до наступних виборів. На вибори із цим складом ЦВК точно ніхто не піде. Іти на вибори із Охендовським на чолі – означає делегітимізувати весь процес", - пояснює один із депутатів НФ. Аналогічну позицію розділяють і на Банковій. "Оскільки вибори "не жмуть", кожен намагається щось виторгувати. От якби вибори жали, то народ швидше би проголосував", - в команді президента пояснюють затягування з призначенням нового складу ЦВК.
В той самий час Михайло Охендовський припускає, що він та діючий склад ЦВК може провести чергові президентські та парламентські вибори, які, як відомо, заплановані на 2019 рік. " За тими виборами мені б хотілося спостерігати по телевізору. Сидячи на дивані, а не в кріслі голови ЦВК. Але, враховуючи реалії, в яких ми зараз знаходимося, виключати щось було б необачно. Якщо б у 2014 році мені хтось сказав, що в 2017 я ще буду працювати в ЦВК на тій же посаді і без перепризначення – не повірив би. Смішити Бога своїми планами я вже не хочу...", - заявив голова ЦВК в інтерв'ю РБК-Україна.
Наразі про проведення жодних додаткових консультацій не чули ні в Раді, ні на Банковій. Проте в Адміністрації президента все ж допускають, що у разі досягнення політичного консенсусу у парламент може надійти нове подання.
"З формальної точки зору м’яч на полі парламенту, але ситуація – тупікова. Як тільки з'являться голоси, так і повернемося", - каже народний депутата Олександр Черненко (БПП) та пояснює, що голоси по ЦВК можуть з'явитися або у випадку досягнення додаткових домовленостей або у разі корегування подання президента, зважаючи на той факт, що з лютого з'являється ще одна додаткова вакансія у ЦВК. Відтак депутат допустив, що в лютому чи березні це питання може зсунутися з "мертвої точки".
Голос меншості
У Радикальній партії обурені, що у поданні президента не виявилося їхнього кандидата та вважають, що сам документ був фейковим, і насправді ніхто не збирався голосувати за новий склад ЦВК. "З "підвішеними" посадовцями на багато легше працювати", - заявив РБК-Україна депутат Ігор Попов (РПЛ). Такої ж думки і в "Самопомочі". "В нас ЦВК нелегітимне вже три роки. І ми не змінюємо ЦВК тому, що це вигідно президенту. Тому що залежні люди завжди вигідні", - розповіла РБК-Україна віце-спікер Оксана Сироїд.
Незадоволені якістю проведених консультацій, а точніше їхньою відсутністю і у "Батьківщині". Кажуть, що у результаті запропонований президентом склад ЦВК виглядав "однобоким та повністю під контролем Банкової", тож будуть і далі вимагати, аби президент переглянув своє рішення і у поданні з'явилася кандидатура діючої заступниці голови ЦВК Жанни Усенко-Чорної.
"Те, що до цього часу ЦВК очолює представник Партії Регіонів пан Охендовський, проти якого ведеться кримінальне переслідування у зв’язку з "чорною бухгалтерією" Партії регіонів, то можемо собі уявити, що це за Центральна виборча комісія з таким головою. Безумовно, що він, маючи кримінальну справу, буде максимально лояльним до Банкової. Я допускаю навіть, що готуючись до можливих позачергових виборів Банкова допускає, щоб залишився нинішній, нереформований склад ЦВК для того, щоб можна було зробити ті результати, які потрібні", - наголосив нардеп Іван Крулько ("Батьківщина").
Натомість у "Відродженні "дали зрозуміти, що будуть підтримувати подання президента, враховуючи той стан речей, що їхню позицію там представлятиме суддя Алла Басалаєва, яка вже має досвід роботи у ЦВК.
Кому дістануться вакантні 12-те та 13-те місця у ЦВК поки не зрозуміло, але на Банковій допускають, що ймовірно на одну кандидатуру може розраховувати навіть "Опозиційний блок", зважаючи на те, що останній час від часу допомагає коаліції з голосуваннями у парламенті.