Високі ціни на медикаменти в українських аптеках, відсутність на внутрішньому ринку широкого асортименту імпортних ліків змушують українців ввозити в країну препарати в обхід законодавства. Ринок нелегальної фармацевтики зростає. В Україні вже з'явилися аптеки, що продають імпортні препарати в обхід податкової та Держлікслужби. Крім того, бізнес на цьому роблять лікарі, яких пацієнти просять привезти необхідні ліки, а також провідники поїздів. Географія нелегальних поставок велика, але переважно українців цікавлять препарати з Росії, Євросоюзу та Індії. У каналах постачання, схеми ввезення і причини, по яким українським пацієнтам цікаві іноземні медикаменти, розбиралося РБК-Україна.
Одна з основних проблем охорони здоров'я - відсутність в українських аптеках і лікарнях ліків, якими лікуються пацієнти за кордоном. Наслідки для України - плачевні. Наприклад, з-за того, що в медустановах не було необхідної кількості сироватки, з початку року від такої смертельно-небезпечною і рідкісної хвороби як ботулізм померло 10 осіб. "Зараз люди купують нелегально ввезену в Україну сироватку з Росії. Тому хворих на ботулізм рятуємо російської сироваткою", - пояснила в інтерв'ю РБК-Україна головний інфекціоніст Моз Ольга Голубовська. На "сірому" ринку, за її словами, зараз можна купити будь-який препарат, незареєстрований в Україні.
Ситуація з протівоботулініческой сироваткою, а це - єдиний препарат, який може врятувати при ботулізмі, показова. Вона пов'язана з тим, що Україна втратила можливість купувати цей препарат російського виробництва з-за того, що у нього закінчився термін реєстрації. До того ж у виробника сироватки немає сертифіката GMP (визнана в багатьох країнах світу система норм і правил, що регламентує випуск ліків), наявність якого обов'язкова для продажу медикаментів в Україні. А інші іноземні фармацевтичні компанії не захотіли реєструвати ліки від ботулізму в нашій країні.
Лікарі кажуть, що вихід із ситуації довелося шукати українським пацієнтам і самостійно забезпечувати себе іноземними медикаментами, які привозять в Україну нелегально. За словами лікаря-терапевта Олени Труш, найчастіше пацієнти просять її привезти з-за кордону препарати для лікування діабету, серцево-судинних захворювань, а також гормони і рідкісні ліки. "Але повний спектр закордонних ліків набагато ширше: це препарати, що застосовуються в дитячій психіатрії, психостимулятори, неврологічні медикаменти при деменції, розсіяному склерозі, полівітаміни, кальцій без вітаміну Д, імунобіологічні препарати, протиастматичні і противоклимактерические медикаменти, ліки для лікування суглобів та інші", - уточнила Труш
Географія поставок таких препаратів досить велика - Туреччина, Швейцарія, Польща, Румунія, Угорщина, Росія. Можна виділити три основні причини, які змушують українців шукати необхідні їм ліки за кордоном. Одна з них - звичка лікуватися іноземними медикаментами. Друга - відсутність потрібного препарату в Україні та високий ризик наразитися на фальсифікат. І, нарешті, імпортні ліки цікаві тим пацієнтам, яким призначили лікування в зарубіжній клініці, і після повернення в Україну, вони змушені продовжувати курс.
При цьому ціни на закордонні ліки не є визначальним фактором. "Все залежить від країни виробника, соціальної політики в країні і так далі. Наприклад, в Туреччині ліки від діабету дешевше, ніж в Україні, в 2,5 рази. Також трохи дешевше кардіологія, але дорожче гормони, - розповіла РБК-Україна Олена Труш. - У Швейцарії ціни на ліки порівнянні з українськими, але із-за вартості доставки препарати виходять дорожче. У сусідній Польщі препарати часто дешевше, ніж в Україні". Безумовно, дорожче, ніж в нашій країні будуть коштувати іноземні ліки для пацієнтів з онкологією.
За даними гравців фармацевтичного ринку, в Україну контрабандні ліки в основному потрапляють з трьох регіонів - Європи (в тому числі Туреччини), Росії та Індії. Рідше поставляються препарати з Ізраїлю та Єгипту.
З Європи, за словами співзасновника фонду "Таблеточки" Ірини Литовченко, в основному нелегально ввозяться протипухлинні препарати "Космеген" і "Натулан". "Ми ввозимо також нові ліки, які лише нещодавно включили в протокол лікування - "Сиролимус" (иммунодепресант, - ред.), "Спрайсел" і "Эрвиназа" (протипухлинні, - ред.). "Сиролимус" вже просять купити українські лікарі. В Європі упаковка цього препарату коштує 6 тисяч євро. Ціна упаковки "Эрвиназа" становить 3 тисячі євро", - пояснила Литовченко. Вона уточнила, що її фонд змушений також купувати за кордоном препарати, які зареєстровані, але не продаються в роздробі. "Наприклад, "Ланвис" або "Алкеран", які використовуються у відділеннях трансплантації кісткового мозку. За програмами державних закупівель їх купується мало, тому доводиться докуповувати батькам пацієнтів і волонтерів", - зазначає Ірина Литовченко.
Купують у Європі і препарати, які виробник вже продавав в Україні, але прострочив реєстрацію і не встиг її відновити. "Наприклад, це стосується препарату Онкаспар" (призначається при лейкозах, - ред). В українських аптеках він коштує 40 тисяч гривень. Але коли його офіційний оборот припиняється в Україні, нам приходить купувати його в Європі. Там він коштує 2,8 тисяч євро за упаковку", - розповідає Ірина Литовченко.
Ще одним серйозним джерелом нелегальних поставок ліків є Росія. І насамперед це пов'язано з тим, що у деяких російських виробників медикаментів відсутній сертифікат GMP. А, згідно українського законодавства, його наявність у фармацевтичних підприємств в нашій країні є обов'язковою з 2012 року.
За словами генерального директора фармдістрібьютора "Здраво" Валерія Лося, є аптеки, які будують свій бізнес на продажу нелегальних препаратів. Вони при цьому не витрачаються на оплату ПДВ, мита та сертифікацію. "Приміром, українські пацієнти зараз змушені купувати тільки контрабандним шляхом такої офтальмологічний препарат як "Гемаза". У 2007-2008 роках він поставлявся з Росії в Україну нелегально, оскільки не був зареєстрований в Україні. Коштував він тоді на "сірому" ринку близько 600 гривень. Після того як ми почали ввозити його офіційно, ціна препарату знизилася до майже 200 гривень. Але виробник не провів сертифікацію GMP. В результаті, з недавніх пір це ліки не можна ввозити в Україну офіційно. Як наслідок, зараз контрабандний "Гемаза" стоїть в Україні 800-1500 гривень. Попит на нього є, раніше їм лікувалися близько 30 тисяч пацієнтів. Але з-за обмеженої пропозиції, ціни на нього зросли", - розповів РБК-Україна Валерій Лось.
Як правило, контрабандисти самостійно в Росію за скупкою ліків не їздять. "Найчастіше препарати ввозять з допомогою провідників залізничних вагонів. Припустимо, є дорогий російський офтальмологічний препарат "Ретиналамин". Для нас виробник дає так звану експортну ціну, яка вище, ніж його вартість для дистриб'юторів на внутрішньому російському ринку. В Україні цей препарат продається на 10-20% дорожче, ніж в Росії. При ціні препарату в Україні близько 3 тисяч гривень для пацієнтів різниця в 300 гривень може бути істотною, тому пацієнт може віддати перевагу нелегально ввезенному ліків", - уточнив Лось.
При цьому Державна служба з лікарських засобів та контролю над наркотиками не перевіряє російські фармацевтичні заводи на наявність сертифіката GMP, посилаючись на розпорядження РНБО про те, що в Росію їздити українським інспекторам небезпечно.
"Але є ще один аспект - у Міністерстві охорони здоров'я рух усіх документів на перереєстрацію або внесення змін в реєстраційні документи на ліки, які подають російські компанії, з недавніх пір блокується, - говорить Валерій Лось. - Моз просто не відповідає, чому вони не видають накази про перереєстрації ліків або про внесення змін в реєстраційні документи. Очевидно, є усне розпорядження не впускати російські ліки на український ринок. Причому такі проблеми є й у транснаціональних компаній, які реєструють свої ліки в Україну через російські представництва".
З Індії в Україну контрабандні ввозяться препарати, в першу чергу, для лікування пацієнтів з гепатитом с. В інтернеті досить швидко можна знайти великий перелік сайтів, який допоможуть з оформленням і пересиланням цих ліків. Експерт з правових питань пацієнтської організації "Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/Снідом" Сергій Кондратюк каже, що з-за високих цін фармкомпаній-монополістів на препарати для лікування від гепатиту С пацієнти змушені ввозити ці ліки з країн, де влада бореться з фармацевтичними монополіями. "Вони або самостійно їдуть в ці країни за препаратами, або замовляють з пересиланням поштою. Наприклад, пацієнти ввозять ліки з Індії, Єгипту, оскільки там препарати коштують дешевше. При цьому їх вибір там ширше, ніж в Україні", - розповідає він.
Для офіційного ввезення ліків в Україну існує два шляхи. Основний - це отримати статус імпортера ліків. "Таким може стати компанія або фізособа-підприємець, які мають ліцензію на імпорт ліків, виданий Держлікслужбою. При цьому можна імпортувати тільки ті ліки, які вказані в додатку до ліцензії. Винятком є ввезення ліків міжнародними закупівельними організаціями за контрактами з Моз", - розповідає старший юрист юридичної фірми "Анте" Катерина Іщенко.
Втім, згідно із законодавством, українці можуть вільно ввозити в Україну ліки в ручній поклажі або багажі до п'яти упаковок кожного найменування на людину, який перетинає кордон. Винятком з цього правила є медикаменти, які містять наркотичні речовини або прекурсори. "Проте, обмеження п'яти упаковок не застосовується, якщо пацієнт доводить необхідність для лікування більшої кількості препаратів. Для цього йому необхідно мати при собі рецепт на ліки із зазначенням їх кількості, завірений печаткою лікаря або лікувального закладу", - пояснила юрист.
За словами Катерини Іщенко, є ще один офіційний спосіб ввозити незареєстровані ліки, не маючи ліцензії на імпорт. "Ввезення в якості особистих речей може бути дозволений громадянину після отримання митними органами листа від Моз-повідомлення або відповідного електронного повідомлення. Моз зобов'язаний надати лист безкоштовно протягом 10 робочих днів з моменту отримання документів від заявника", - уточнила вона.
Співзасновник фонду "Таблеточки" Ірина Литовченко каже, що її фонду для придбання ліків для дітей з онкологічними захворюваннями вдається знайти в Європі аптекарів, які приймають українське рецепти. "Як правило, ми співпрацюємо з аптеками в Австрії і Німеччині, а іноді з Польщі та Ізраїлю. Для них головне, щоб рецепт був написаний англійською, німецькою або польською мовами, а також були печатки лікаря і лікарні. Європейські аптеки приймають такі рецепти", - зазначає вона.
За її словами, для того, щоб купити в європейських аптеках медикаменти, українські лікарі виписують рецепти і на незареєстрованих в Україні ліків. "Вони пишуть на бланках не торгові марки медикаментів, а діюча речовина та дозування. Вони не зобов'язані цього робити і не всі лікарі йдуть нам на зустріч, але деякі виписують такі рецепти", - розповідає Ірина Литовченко.
Примітно, але українським лікарям купити препарати в іноземних аптеках ще легше. "Оскільки я дипломований лікар, мені легко привозити ліки з-за кордону. Я завжди можу виписати рецепт на латині і поставити три необхідні печатки на цей документ. Але в аптеках Європи рідко в мене запитують рецепт. А якщо і просять, то я передплачую рецепт прямо в аптеці. Фармацевти в шоці від таких ситуацій, але препарат видають. Напевно, я ризикую. Не все можна, але людське життя виправдовує цей ризик", - розповідає Олена Труш.
У прес-службі Державної фіскальної служби України повідомили РБК-Україна, що за перше півріччя цього року в зв'язку з незаконним ввезенням в Україну ліків було порушено 16 справ про порушення митних правил на суму 2,4 млн грн. Крім того, зафіксовано 124 випадки незаконного переміщення через кордон препаратів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги і прекурсори.
У ГФС відзначають, що для незаконного переміщення ліків громадяни частіше використовують авіаційний і автомобільний транспорт.
При цьому найпоширеніший спосіб незаконного ввезення в Україну заборонених медикаментів - через зони спрощеного митного контролю, так званий "зелений коридор", розповідають у фіскальній службі. В основному такі ліки при ввезенні приховують від митного контролю, не декларують їх або пересилають препарати у міжнародних поштових та експрес-відправленнях. Також однією зі схем незаконного переміщення є ввезення на митну територію України ліків з поданням митницям ГФС документів, що містять неправдиві відомості щодо вартості медикаментів.
"Столицею контрабанди ліків в Україні є Одеса", - стверджує Валерій Лось. Найбільше в Україну незаконно ввозять ліки через порти Одеси з Туреччини, Румунії, Росії, підтверджує Ірина Литовченко. За оцінкою учасників фармринку, на що продаються в українських аптеках ліки, ввезені нелегально, встановлюється 100% націнка.