ua en ru

чому українську гривню чекає девальвація до 27 гривень за долар

чому українську гривню чекає девальвація до 27 гривень за долар Українська валюта знову девальвує восени (фото РБК-Україна)

Падіння долара до євро та інших валют через невизначеність у політиці США підтримало гривню. Курс зміцнився також завдяки високим цінам на товари українського експорту й частково з-за сезонного "скидання" доларів населенням. Але вже з осені гривня почне девальвувати. До кінця року за один долар можуть давати від 26 до 27,5 гривень, вважають опитані фінансові аналітики та скарбники банків. Детальніше - в матеріалі РБК-Україна.

Здавайте євро

Останні кілька тижнів курс гривні знижувався до євро і ріс до долара. "Висота" в 30 гривень за євро була взята в кінці липня і поки утримується - в п'ятницю вдень на міжбанку євро у продажу коштував 30,18 гривень. Курс долара в продажу був 25,68 гривень. В обмінних пунктах євро продавали по 30,4 гривень, долар - на 25,8 гривень.

Зниження курсу гривні до європейської валюти в літні місяці аналітики пов'язують зі стрімким посиленням євро до долара на світових ринках. "На початок липня пара "євро проти долара" торгувалася на рівні 1,1100, а на початок серпня курс вже був 1,1750", - розповів РБК-Україна директор департаменту казначейських операцій "Укргазбанку" Олексій Єфремов.

"Курс гривні до євро не є чимось самостійним. Основна іноземна валюта, яка циркулює в Україні, - це долар США. Курс гривні до євро зазвичай визначається курсом євро до долара", - пояснив керівник аналітичного департаменту ІК Concorde Capital Олександр Паращій.

Євро зростав до долара з кількох причин. Зокрема, на думку Олексія Єфремова, на це вплинуло ослаблення політичних ризиків в Європі, відновлення європейської економіки, очікування згортання політики кількісного пом'якшення (монетарна політика ЄС щодо викупу активів у банків і компаній для "підживлення" економіки грошима) від Європейського центрального банку і відсутність прогресу з податковою реформою в США

Крім того, як вважає провідний експерт сектору продажів казначейських продуктів "ОТП Банку" Микита Мишаков, на ослаблення долара у світі позначається протистояння президента США Дональда Трампа з Конгресом, а також постійна критика в бік адміністрації американського президента з боку ЗМІ.

Але, як зазначив керівник аналітичного підрозділу групи ICU Олександр Вальчишен, посилення євро до долара призупинилося і розгорнулося після щомісячного звіту про ринок праці США, який показав, що нещодавні негативні оцінки щодо перспектив американської економіки дещо перебільшені. З-за чого останні кілька днів курс євро почав знижуватися по відношенню до долара. Це ослаблення відчула гривня.

"Враховуючи певний лад, з яким внутрішній фінансовий ринок реагує на міжнародний, то гривня проти євро має шанси відновити позиції найближчим часом. Можливо, цей курс буде краще, ніж 30 гривень за євро", – припустив Вальчишен.

Заступник директора департаменту казначейства і міжнародного бізнесу банку "Південний" Олег Ропяк вважає, що курс євро по відношенню до гривні скоригується нижче 30 гривень/євро. "Далі все буде залежати від того, чи буде звужуватися розбіжність в монетарної політики ЄЦБ і ФРС. Іншими словами, піде Європейський центробанк на жорсткість умов та скорочення стимулів, а також буде американський регулятор підвищувати ставки і скорочувати баланс, і якими темпами це буде відбуватися", - зазначив експерт.

чому українську гривню чекає девальвація до 27 гривень за доларКупуйте долари

Події в ЄС і за океаном збіглися з сезонним зміцненням гривні по відношенню до долара. Відчуваючи потребу в гривні, експортери змушені нарощувати обсяги продажу валюти.

До того ж, як кажуть у Нацбанку, зміцненню гривні до долара сприяло зростання цін на світових ринках. "Зокрема, українська сталь на світових ринках сьогодні коштує на 35%, залізна руда на 22%, а пшениця на 26% більше, ніж рік тому", - заявив нещодавно журналістам заступник голови НБУ Дмитро Сологуб.

За його словами, попит на товари експорту також виявився сприятливим. "Завдяки такій кон'юнктурі на світових ринках гірничо-металургійні та аграрні компанії продовжували забезпечувати понад 80% середньоденних обсягів продажу іноземної валюти, незважаючи на певне сезонне скорочення валютних надходжень від експорту сільськогосподарської продукції", - сказав Сологуб.

На зміцнення гривні частково позначилася сезонна "розпродаж" доларів населенням, вважає Олександр Паращій. "Влітку є попит на гривню або для подорожей, або для ремонтів, які традиційно робляться в період літніх відпусток. Люди здають свої доларові заощадження, отже, гривня зміцнюється", - говорить Паращій.

Курсові очікування стимулювали українців продавати валюту, додають в НБУ. "З початку року чиста купівля валюти банками у населення, склав близько 1,8 мільярдів доларів. За рахунок цих засобів банки забезпечували перевищення пропозиції валюти над попитом на неї на міжбанківському ринку", - заявив Дмитро Сологуб, додавши, що на тлі сприятливої ситуації на валютному ринку НБУ з початку року викупив 1,4 млрд доларів для поповнення своїх міжнародних резервів.

У курсової стійкості гривні в літні місяці, на думку Олександра Вальчишена, також є заслуга бездефіцитного державного бюджету за перше півріччя і досить висока ставка, за якою НБУ сплачує банкам дохід за надлишковим резервним грошей.

Прогноз на осінь

Деякі з опитаних РБК-Україна експертів погоджуються, що з початком ділового сезону гривня почне втрачати у вазі по відношенню до долара. Питання тільки в тому, наскільки українська валюта девальвує.

"Очевидно, після надходження гривні, сконцентрованої на даний момент в ОВДП, держбанках і Держказначействі, варто очікувати різкого ослаблення національної валюти на міжбанку, так як традиційно це відбувається вже після того, як основна частина експортної виручки вже розпродана", - прогнозує Микита Мішаков.

Олександр Вальчишен ж допускає ослаблення курсу в межах 26-27 гривень/долар. За оцінками Олександра Паращія, до кінця року курс досягне 27-27,5 гривень /долар.

Фактором невизначеності для стабільності гривні залишається кредит від МВФ: чи буде позитивний перегляд програми, після якого Україна повинна отримати черговий транш. "Поки ми виходимо з того, що перегляд буде, і якийсь мільярд від МВФ до кінця року отримаємо", - говорить Паращій.

Аналітик нагадав, що до кінця року Україні доведеться кілька "нескромних" виплат кредиторам. Зокрема, 500 млн доларів потрібно заплатити у вересні за єврооблігаціями і ще близько 600 млн доларів повернути в листопаді МВФ. "Особливого припливу валюти очікувати не варто. Але в будь-якому випадку позитивне рішення МВФ щодо України буде стабілізуючим фактором для гривні", - вважає співрозмовник з Concorde Capital.

В кінці серпня - початку вересня "розгойдати курс можуть імпортери, які перед початком ділового сезону активно купують валюту для укладання контрактів. "Думаю, вже через тиждень почнеться тиск на курс гривні у бік м'якого ослаблення в напрямку 27 гривень за долар", - припустив керуючий партнер ІК Capital Times Ерік Найман, зв'язавши можливе ослаблення гривні саме з активністю імпортерів.

Зміна курсу долара по відношенню до гривні, на думку Олега Ропяка, буде залежати, насамперед, від цін на український експорт на глобальних ринках: "Якщо буде не гірше ніж зараз, то цілком реально провести залишок року без істотного росту курсу".