Минулого тижня Держстат оприлюднив свіжі дані з обсягів промислового виробництва. На перший погляд, уповільнення падіння промвиробництва з 21,7% у квітні, порівняно з минулим роком, до 20,7% у травні є сигналом відновлення. Але насправді це не так.
Минулого тижня Держстат оприлюднив свіжі дані з обсягів промислового виробництва. На перший погляд, уповільнення падіння промвиробництва з 21,7% у квітні, порівняно з минулим роком, до 20,7% у травні є сигналом відновлення. Але насправді це не так.
Обвал економіки в травні минулого року поліпшив порівняльні цифри динаміки промвиробництва в цьому році. Низька порівняльна база буде продовжувати "покращувати" економічні показники країни у другій половині 2015 року.
У травні промвиробництво впало на 0,2% порівняно з попереднім місяцем. Цей результат, безумовно, краще, ніж падіння на 2% у квітні порівняно з березнем.
Уповільнення падіння забезпечено в основному металургами, коксохіміками і гірниками, тобто галузями, які зав'язані на Донбас. Так, наприклад, обсяги виробництва в металургії зросли в травні, порівняно з квітнем, на 7,6%.
Цьому посприяв запуск виробництва на металургійних і коксохімічних заводах, розташованих у зоні АТО. Однак, це зростання може в будь-який момент зупинитися в разі ескалації військового конфлікту.
Українська економіка продовжує відчувати негативний вплив конфлікту на Донбасі. Цей регіон, що включає Донецьку та Луганську області, в 2013 році (до війни) забезпечував до 25% промислового виробництва країни.
Причому, негативний вплив відображається не тільки в скороченні виплавки сталі на металургійних гігантах. Економіка - це взаємопов'язаний механізм. Падіння видобутку вугілля, виробництва коксу і стали викликало значне скорочення капітальних інвестицій в галузі, що в свою чергу негативно вплинуло на машинобудування.
Так, у травні обсяг випуску продукції машинобудівних підприємств скоротився на 10,5%, в порівнянні з минулим місяцем.
Транспортна і економічна блокада призвела до того, що продукти українських виробників в зоні АТО, де проживає за нашими оцінками близько 2,8 млн осіб, активно замінюються аналогічними продуктами з Росії.
Крім конфлікту на Донбасі негативний вплив на виробництво споживчих товарів здійснює закриття російського ринку, обмеження поставок українських продуктів в Крим, а також скорочення доходів українців.
Так, середня реальна зарплата впала на 29,6% в квітні - порівняно з минулим роком. В результаті обсяги виробництва в харчовій промисловості скоротилися в січні-травні на 12,4%, а в фармацевтиці - на 13,2%, порівняно з минулим роком.
Таким чином, говорити про початок відновлення української промисловості поки що передчасно. Індекс промвиробництва у другій половині 2015 року буде поліпшуватися, насамперед, за рахунок низької порівняльної бази.
Реальне ж відновлення промисловості може початися в кращому разі лише наступного року.