ua en ru

Чому Україна посварилася з Ізраїлем

Чому Україна посварилася з Ізраїлем Прем'єр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху заборонив членам уряду зустрічатися з колегами з країн, що підтримали резолюцію Радбезу ООН

Керівництво Ізраїлю більше не хоче спілкуватися зі своїми українськими колегами. Прем'єр-міністр Беньямін Нетаньяху скасував візит в Ізраїль Володимира Гройсмана і заборонив членам свого кабінету спілкуватися з українськими міністрами. Таке рішення Натаньяху стало відповіддю на голосування української делегації в Раді безпеки ООН на підтримку резолюції, яка визнає незаконним будівництво ізраїльських поселень на території Палестини.

РБК-Україна спробувало розібратися, чи могли українські дипломати уникнути загострення відносин Києва і Єрусалиму, які наслідки голосування буде мати для України, і чи можливо відновити нормальні відносини з Ізраїлем.

Чужа гра

Ізраїльські ЗМІ стверджують, що резолюція Ради безпеки ООН по ізраїльських поселеннях в Палестині – частина плану діючої адміністрації президента США Барака Обами щодо врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту. Видання Ynet повідомляє, що підготував проект угоди між Ізраїлем і Палестиною держсекретар США Джон Керрі. Документ нібито передбачає створення палестинської держави в кордонах 1967 року зі столицею в Східному Єрусалимі. Крім того, в плані врегулювання йдеться про взаємний обмін територіями, внаслідок чого 80% єврейських поселень в Палестині залишаться під ізраїльським контролем. За задумом Керрі, в результаті палестинці повинні визнати державу Ізраїль, а ізраїльтяни у відповідь – державу Палестина. Нібито держсекретар США планує провести переговори обох сторін з цього питання в січні наступного року, напередодні інавгурації Дональда Трампа.

Ізраїль взяв під контроль палестинські землі в результаті "Шестиденної війни" 1967 року, в якій він переміг Сирію, Єгипет, Ірак і Йорданію. Тоді ізраїльська юрисдикція і муніципальні кордону Єрусалима були поширені на східний сектор міста. У 1980 році Ізраїль прийняв закон про столицю, в якому оголосив Західний Єрусалим своєю суверенною територією. Міжнародне співтовариство не визнало Східний Єрусалим територією Ізраїлю. 22 листопада 1967 року Рада безпеки ООН прийняла резолюцію, яка серед іншого передбачала "виведення ізраїльських збройних сил з територій, окупованих під час недавнього конфлікту". Але на практиці цього не відбулося. Відтоді країни, що входять в Лігу ісламських держав регулярно намагалися домогтися резолюції Радбезу ООН про незаконність будівництва ізраїльських поселень на палестинській території. Але США регулярно накладав вето на їх розгляд.

Восени нинішнього року проект резолюції про незаконне будівництво в Палестині підготував Єгипет, який, також як і Україна, на 2016-17 роки отримав статус непостійного члена Ради безпеки ООН. 23 грудня Каїр офіційно відкликав цей проект резолюції по Палестині. Однак відразу ж аналогічний проект зареєстрували Сенегал, Малайзія, Нова Зеландія і Венесуела. Ізраїльтяни вважають, що новий проект резолюції з'явився під тиском чинної адміністрації Білого дому. В результаті 23 грудня Рада безпеки ООН проголосувала "за" резолюцію по будівництву в Палестині. Документ підтримало 14 країн, у тому числі Україна і Росія. США утрималися від голосування. Таким чином, США вперше за довгий час не наклали вето на проект резолюції Радбезу ООН, який в Ізраїлі вважають "антиізраїльською". Джон Керрі вже заявив, що американська делегація не блокувала резолюцію, тому що виступає за "мирний діалог в палестино-ізраїльському конфлікті".

У свою чергу новообраний президент США Дональд Трамп розкритикував резолюцію і заявив, що при ньому "там (в Радбезі ООН – ред.) все буде по-іншому".

Ніхто не заважав промовчати

За інформацією РБК-Україна, напередодні розгляду резолюції по Палестині прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху намагався вплинути на позицію України. Зокрема, по телефону він поговорив на цю тему з прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом. Офіційно в Кабміні цю інформацію не підтверджують.

Співрозмовники РБК-Україна в депутатському корпусі стверджують, що Нетаньяху намагався додзвонитися і до президента Петра Порошенка, але поспілкуватися з главою держави у нього не вийшло. У свою чергу ізраїльські ЗМІ поширили інформацію, що українська делегація проголосувала "за" після телефонної розмови Петра Порошенка та Джо Байдена. В Адміністрації президента цю інформацію не коментують.

Влада Ізраїлю на результати голосування в Радбезі ООН відреагувала негайно. У місцевій пресі тут же з'явилася інформація про те, що Нетаньяху скасував візит в Ізраїль Володимира Гройсмана. Позавчора прес-служба Кабміну офіційно заявила, що візит прем'єра перенесено. Крім того, ізраїльський прем'єр заборонив членам свого кабінету спілкуватися з колегами з країн, які підтримали резолюцію, в тому числі і з України, а також викликав до себе послів цих країн.

Офіційна позиція українського МЗС щодо голосування в Радбезі ООН з'явилася ввечері 25 грудня. "Україна, як і інші постійні і непостійні члени Ради безпеки ООН, а також Генеральний секретар ООН, неодноразово засуджувала поселенську діяльність Ізраїлю, оскільки вона суперечить міжнародному праву, - сказано в повідомленні МЗС України. – Наша країна послідовно виступає за дотримання норм міжнародного права скрізь і всюди, тому що на власному досвіді відчула, до яких трагічних наслідків призводить порушення. Саме тому вирішальним при визначенні позиції України стали наш послідовний курс на забезпечення дотримання норм міжнародного права всіма його суб'єктами".

У свою чергу в Адміністрації президента тему голосування України в Радбезі ООН не коментують. Неофіційно ж, співрозмовники РБК-Україна в команді президента пояснюють - маючи окупований Крим і частина Донбасу Україна і не могла проголосувати інакше. "Кілька тижнів тому ми просили всіх підтримати резолюцію ООН по окупації Криму, а тепер самі утрималися б?", - говорить співрозмовник РБК-Україна. Нагадаємо, 19 грудня Ізраїль підтримав резолюцію ООН ПРО ситуацію з правами людини в Криму і місті Севастополі", в якій Росія була прямо названа окупантом, а на території Криму – тимчасово окупованою.

Втім, Ізраїль не завжди підтримував Україну в ООН. З семи резолюцій, які за останні три роки ООН прийняло по Україні, Ізраїль брав участь у прийнятті тільки останнього документа.

В команді Порошенко впевнені, що Нетаньяху розраховував, що "зіб'є" резолюцію завдяки домовленостям з Росією, але Москва його "кинула" і тепер він намагається перекласти відповідальність на інші країни.

Відзначимо, що така версія популярна і серед опозиційних ізраїльських політиків. Депутат Кнесету Ципі Лівні, яка раніше очолювала МЗС Ізраїлю, обурилася рішенням прем'єр-міністра скасувати візит Володимира Гройсмана. "Для чого було потрібно скасовувати візит прем'єр-міністра України в Ізраїль, чим це допоможе нашій країні? У Нетаньяху тісні відносини з Росією. Нетаньяху звертався до президента Путіна з проханням накласти вето і отримав відмову", - сказала Зливи.

В той же час голосування української делегації в Радбезі ООН розкритикував не тільки прем'єр Ізраїлю, але і частина представників української влади, зокрема голова МВС Арсен Аваков зажадав розібрати це питання на найближчому засіданні Кабміну, яке відбудеться в середу.

Голова групи міжпарламентських зв'язків України та Ізраїлю, Георгій Логвинський ("Народний фронт") впевнений, що українській делегації нічого не заважало утриматися від голосування по резолюції по Палестині. "Порівняння ситуації в Палестині з ситуацією в Криму і на Донбасі не коректно. Тому що Ізраїль на ці території не нападав і зайняв їх в результаті війни, які оголосили йому ісламські держави. Зазначу також, що ці території визнані міжнародним співтовариством як спірні, а не окуповані. Тому нічого не заважало нам утриматися", - заявив Ловгинский РБК-Україна.

Він нагадує, що 16 листопада Верховна рада ратифікувала міжурядову угоду України та Ізраїлю "про тимчасове працевлаштування українських працівників в окремих галузях на ринку держави Ізраїль". У документі, зокрема, йдеться і про працевлаштування українських будівельників. "Виходить, що ми фактично дозволяємо будівельникам працювати на будівництвах поселень в Палестині, а потім самі ж визнаємо ці поселення незаконними", - зазначає Логвинський. Втім, реакцію Нетаньяху на результати голосування в Радбезі ООН він також не схвалює: "Цей ляпас навряд чи призведе до "плюсів" у наших відносинах".

У свою чергу Костянтин Грищенко, глава МЗС в 2003-2005, 2010-2012 роках вважає, що напередодні голосування в Радбезі ООН МЗС повинен був донести свою позицію широкої громадськості. "Апарати МЗС та Адміністрації президента продемонстрували повну відсутність професіоналізму. Спочатку вони взагалі мовчали, а потім дали коротке пояснення, яке взагалі нічого не пояснює", - вважає Грищенко.

Рівняння на Трампа

26 грудня до МЗС України був викликаний посол Ізраїлю в Україні Еліав Білоцерківські. "За підсумками зустрічі домовилися зробити все можливе для того, щоб не продовжувати драматизувати ситуацію, відкинути емоції, запобігти підвищення градусу дискусії. Було обговорено графік контактів високого рівня на 2017 рік", - повідомила РБК-Україна прес-секретар МЗС Мар'яна Беца. За її словами, в наступному році заплановано кілька зустрічей, в тому числі і проведення в Києві чергового раунду переговорів щодо проекту угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Ізраїлем.

Як відомо, ці переговори країни розпочали ще в 2010 році. У прес-службі Міністерства торгівлі та економічного розвитку РБК-Україна повідомили, що продовжують готуватися до наступного раунду переговорів щодо ЗВТ з Ізраїлем, який запланований на кінець січня 2017 року. Ще однією формою покарання України за її позицію по палестинським територіям могло б стати скасування безвізового режиму між Україною та Ізраїлем. В уряді впевнені, що Єрусалим на це не піде.

У свою чергу Георгій Логвинський каже, що зараз група депутатів готує проект заяви з приводу голосування за резолюцію Радбезу ООН. "Дуже важливо підкреслити, що позиція МЗС не відображає позицію парламенту, а також акцентувати увагу на тому, що політичні рішення не повинні впливати на відносини між країнами, які фактично дружать громадами. Нагадаю, що в Україні живе півмільйона євреїв", - говорить Логвинський.

Конструктивно налаштований та почесний консул Ізраїлю в західному регіоні України Олег Вишняков. "Ми всі разом будемо працювати, щоб це (голосування в ООН – ред.) ніяк не відобразилося на угодах, які вже затверджені, і на перспективних угодах. Ми також будемо працювати, щоб угода про зону вільної торгівлі відбулося", - сказав Вишняков в ефірі телеканалу 112. Крім того консул прямо заявив, що на його думку, резолюція ООН була прийнята з вини США, які не наклали на документ вето. "Я думаю, що це пов'язано з негативними стосунками між адміністрацією адміністрацією Обами і Нетаньяху. Я думаю, коли прийде нова адміністрація Трампа – він вже робив відповідну заяву, - глобальна картина змінитися і відносини України з Ізраїлем налагодяться", - сказав Вишняков.

Зміна Адміністрації Білого дому дасть відповідь ще на одне питання – чи дійсно проблема єврейських поселень в Палестині так принципова для команди Петра Порошенка, або ж він просто виконав вимоги Джо Байдена. Адже Дональд Трамп уже пообіцяв усіляку підтримку Ізраїлю, аж до визнання Єрусалиму столицею цієї держави. Якщо Трамп стримає обіцянку і це питання буде винесено на розгляд ООН – Петру Порошенку доведеться або йти проти волі США та відстоювати принципову позицію по окупованих територіях, або придумувати, чому він змінив позицію з питання Палестини.