ua en ru

чому зносять МАФи і горять ринки в столиці

чому зносять МАФи і горять ринки в столиці Внаслідок пожежі на ринку біля станції метро "Лісова" загинула одна жінка

У Києві у неділю біля метро "Лісова" згоріло близько двох тисяч квадратних метрів торгових площ, де в основному торгували одягом секонд-хенд. У результаті пожежі загинула одна жінка. У поліції вже відкрили кримінальне провадження за фактом порушення вимог пожежної безпеки. Але остаточні висновки про причини події зроблять за підсумками спеціальної експертизи. Однак торговці зі згорілих точок впевнені - це був підпал, незабаром тут можуть побудувати новий торговий центр.

Новина про пожежу вже налякала багатьох підприємців у столиці. Після низки скандальних зносів ринків та МАФів вони вважають, що підпали - це новий вид виживання їх з торгових точок. Міська влада відкидає такі версії і пропонує підприємцям зі знесених ринків порожні місця на працюючих базарах, наприклад, на "Житньому ринку". Однак торговці не збираються просто так йти зі своїх насиджених роками місць. Вони вже оголосили про створення загонів самооборони, які будуть охороняти ринки і МАФи. За допомогою вони мають намір звернутися до учасників та ветеранів військових батальйонів. 

Секонд-хенд у вогні

Незважаючи на велику кількість торгових площ навколо станції метро "Лісова", знайти місце пожежі легко. Дорогу до нього підказують навіть ті, хто не працював у неділю, 25 грудня. Воно знаходиться на самій околиці ринку і це, по суті, єдина точка, в якій продаж зупинився. Територія пожежі - а це близько двох тис. кв. м. - нагадує складений картковий будиночок. Через пожежі і високу температуру легкі опори конструкцій не витримали, і залізні дахи впали на землю. Що залишилося під ними можна дізнатися тільки після розбору завалів. Вогонь поширювався від колій метрополітену до дороги. Саме біля неї залишився торговий ряд, який не обрушився. Але одяг і техніка, які були всередині - згоріли.

Зараз яскраво вираженого запаху гару на ринку не відчувається. У понеділок лише у деяких місцях ще димить обвуглений одяг. Близько десятка людей, переважно літнього віку, перебирають руками одяг, що залишився. Його дістають і з мішків, з гірок обгорілого одягу, куди полум'я не дісталося. Після перевірки цілу одяг кладуть у пакети.

- Безкоштовно роздають? - запитує кореспондент РБК-Україна в однієї з бабусь.

В руках вона тримає кофту за капюшон і уважно її розглядає.

- Так ... ось, в селі буду ходити на город, - вона відповідає, не відриваючи очей.

До неї підходить ще одна старенька з легкою кофтиною в руках.

- Дівчата, а в кого є ніж? Замок треба полагодити.

Назбиравши необхідне, вони йдуть. Але місце не пустує. Відразу приходить інша бабуся з пакетом в руках і починає ритися в горілому одязі.

- Беру на ганчірки, тому що воно непридатне, смердюче, горіле, - пояснює вона, засовуючи в пакет одежинку без явних пошкоджень.

На це місце підходять троє молодих у спортивному одязі, на перший погляд, випили. На відміну від бабусь вони прийшли на місце пожежі заради іншої наживи - металу. Один з них береться за частину стійки, яка тримає дах, і намагається виламати. Після кількох невдалих спроб він іде щось шукати між завалами.

- Кому воно потрібно? - каже інший, тримаючи в руках залізну бляху від чоловічого поясу і витираючи з неї бруд. - Якщо б цього не можна було робити, нам би вже пеньків надавали.

Третій у яскравій червоній куртці дістає з-під згорілого лахміття пластмасову пляшку пива, витирає її і починає пити.

- Будете пиво? - пропонує.

чому зносять МАФи і горять ринки в столицічому зносять МАФи і горять ринки в столицічому зносять МАФи і горять ринки в столицічому зносять МАФи і горять ринки в столицічому зносять МАФи і горять ринки в столицічому зносять МАФи і горять ринки в столиці

Деякі працівники складають частину вцілілих дерев'яних столів, щоб їх забрати. До одного зі столів підходить молодий чоловік і швидко вставляє у нього візитку з пропозицією про ремонт металевих і дерев'яних виробів.

Осторонь стоїть група людей, які ще недавно тут працювали. Вони обговорюють те, що трапилося. Серед них - жінка приблизно 40 років, яка торгувала біля ряду з одягом секонд-хенд. В її кіоску - обгорілі пивні холодильники.

За сигаретою і кавою жінка розповідає про те, що вогонь поширився блискавично, буквально за 10 хвилин.

- П'ять хвилин - і пожежна була. Але що з цього? Приїхали - шланги течуть, вода тече... все було підлаштовано. Вони знали, кого надсилати, - вважає вона.

Жінка впевнена - це був підпал. Однак не говорить прямо, кому це могло бути вигідно. Але впевнена, що через півроку на місці пожежі вже збудують новий торговий центр.

- Весь Київ тракторами глушать (мова йде про демонтаж тимчасових споруд, - ред.). Сюди вони не можуть заїхати, так ось пожежу влаштували, - каже жінка.

За п'ять років її роботи на ринку жодного випадку загоряння не було.

- Трохи лампочка заіскриться - миттєво приходив електрик, - стверджує вона.

Окремо від цієї компанії стоять двоє чоловіків, один з них - іноземець, який торгував секонд-хендом.

- Що буду далі робити - не знаю, - каже він. - Мабуть, поїду назад до себе додому у Францію.

У "Київблагоустрої" запевнили, що не планували демонтаж МАФів на місці згорілого ринку і не мають ніякого відношення до виниклого пожежі. "Ряд МАФів (секонд-хенд) розташовані між вулицями Попудренка та Броварським проспектом і мають діючі дозвільні документи, сплачують пайову участь до міського бюджету, на них не було виписано доручення на демонтаж і вони не знаходяться у списках незаконних МАФів, опублікованих на сайті департаменту міського благоустрою", - написав у Facebook директор комунального підприємства "Київблагоустрій" Іван Кліпа.

Через пожежі також зупиняли роботу на деякий час станції метро "Лісова" і "Чернігівська". У прес-службі київського метрополітену повідомили, що через пожежу на ринку секонд-хенду була пошкоджена ізоляція силових кабелів. Зараз на підприємстві підраховують збитки.

Підібратися до місця ймовірного спалаху неможливо - ведуча до цього місця дорога завалена. Ближче всього туди можна підійти тільки через парковку, розташовану впритул до торгових рядів. На вході стоїть один із співробітників паркування. Людина без проблем пропускає на територію, але про пожежу багато говорити не хоче.

- Як тільки загорілося, ми почали відтягати машини, - ділиться той враженнями.

При цьому він показує місце, в якому готували їжу. Тим самим натякає на причину займання - пожежа могла статися через неправильне поводження з приладами. Точка громадського харчування знаходиться за десяток метрів від лінії метро. І саме тут нібито знайшли тіло жінки - єдиної загиблої у результаті події.

З місця ймовірного спалаху чути, як працює техніка. Поруч стоять машини експертної служби Нацполіції і рятувальників.

- Хлопці ріжуть, розчищають, допомагають слідчим, - пояснює водій автомобіля ДСНС.

Місце робіт перекрито попереджувальною стрічкою. За нею стоїть чоловік у формі ДСНС і один з представників слідчої групи. Останній пояснює: зараз розбір завалів потрібен, щоб з'ясувати точне місце і причину займання.

- Поки думаємо, що це - тут.

Навіть попередні версії він не хоче називати.

- Електрика перед цим пропала, удари були ... люди від страху що хочеш розповідають, - ділиться він свідченнями деяких свідків.

В ГУ Національної поліції в Києві повідомили, що кримінальне провадження відкрито за статтею 270 ч. 2 Кримінального Кодексу "Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки".

На ринки підтягнуть батальйони

Останній місяць у Києві активно зносять ринки. 15 грудня був фактично знищений двома тракторами ринок "Оболонь". При цьому біля техніки постійно були і стежили за її роботою невідомі у балаклавах. 23 грудня близько 100 осіб знесли третину торгових павільйонів на ринку "Харківський" по вул. Ревуцького, 40 на Позняках. При цьому підприємці почали відстоювати свої робочі місця, будувати барикади, сторони конфлікту почали закидати один одного цеглою, в хід пішли вогнегасники. Всього постраждали шість чоловік. Торговці навіть перекрили трасу біля метро "Харківська", але їх з проїжджої частини поліція відтіснила. Міська влада відразу ж відхрестилася від того, що відбувається, заявивши, що до демонтажу кіосків не має ніякого відношення. Перший заступник директора Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської держадміністрації Тарас Панчій написав у Facebook, що конфлікт виник між орендарем землі ТОВ "Козак" і підприємцями. Він уточнив, що цю ділянку було дано містом в оренду ще на початку 2000-х під будівництво торгового центру. Однак замість цього орендарі облаштували там ринок. "Зараз ТОВ вирішило використовувати ділянку під будівництво. Міська влада на Ревуцького демонтаж не проводила. Конфлікт двох господарюючих суб'єктів, у який місто не має права втручатися", - написав чиновник.

У п'ятницю торговці готові були потроїти голодування на знак протесту і вимагали зустрічі з київським міським головою Віталієм Кличком. Однак після спілкування з міськими чиновниками вирішили почекати відповідних дій з боку влади. "Ми запропонували всім підприємцям "Харківського" переїхати на ринок "Дарниця", там є багато порожніх місць і вони їх отримають на пільгових умовах, заплативши за них зі знижкою", - заявив РБК-Україна Панчій. За його словами, в цілому по місту на вже існуючих ринках багато вільних місць для торгівлі - в якості прикладу він навів ринок "Житній" на Подолі, де вільно близько 40% місць. Також він зазначив, що деякі торговці з "Харківського" погодилися переїхати на запропоновані місця на ринку "Дарниця".

Згодних підприємців - одиниці, заявила РБК-Україна голова Вільної профспілки підприємців України Валентина Коробка. Вона також повідомила, що жителі прилеглих районів проти перенесення давно працюючого ринку і виступають за його збереження. Вона зазначила, що зараз підприємців виганяють, бо на цьому місці планують побудувати новий житловий комплекс. У той же час Коробка нагадала, що за існуючим законодавством торговців повинні були попередити про реконструкцію ринку за рік і у письмовій формі. Також вона повідомила, що на останньому зібранні торговців ринку вони відкликали підписи під меморандумом деяких підприємців про те, що нібито всі торговці згодні покинути свої робочі місця на "Харківському". Коробка повідомила, що у підприємців теж є питання і до поліції, яка, на її думку, не діяла і дозволила трощити місця. "У мене телефон розривається - мені телефонують підприємці з багатьох ринків столиці і не знають, що їм робити. Тому ми вирішили, що будемо формувати загони самооборони, які будуть захищати наш бізнес. Ми звернемося до представників військових батальйонів, киян з проханням стати на нашу сторону через свавілля, яке відбувається", - повідомила Коробка.

Зазначимо, що ще у суботу торговці при підтримці людей і народного депутата Семена Семенченко ("Самопоміч") побили невідомих, найнятих орендарем землі для знесення павільйонів. В основному, це були жителі Дніпропетровської області і Кременчука, яким, за даними підприємців, платили по 1 тис. гривень за добу.

В той же час і місто зараз проводить демонтаж МАФів у столиці, особливо конфліктною зараз опинилася точка біля станції метро "Політехнічний інститут". На початку грудня частину вже знесли. 22 грудня міський "Благоустрий" спробував за підтримки поліції знести ще ряд павільйонів у метро. Однак після протистоянь демонтаж був припинений. Радник з питань благоустрою, народний депутат Дмитро Білоцерківець (Блок Петра Порошенка) прямо звинуватив у протидії знесенню голову Державної регуляторної служби Ксенію Ляпіну і її пряме відношення до торгових точок через її колишню помічницю Ларису Новик.

"Місто недоотримує до бюджету від МАФів на КПІ близько 600 тис. гривень на рік. МАФи не мають жодного договору оренди землі, ні пайової участі (єдині дві умови, які можуть підтверджувати законність мафів, - ред.). Так само було прийнято рішення, замість МАФів повернути сквер перед виходом з 142 ліцею", - написав Білоцерківець. Однак Ляпіна спростувала свій зв'язок та отримання прибутку від кіосків біля станції метро "КПІ".

Більше року тому був сформований список МАФів, у яких немає дозвільних документів і які повинні бути демонтовані. У цей список потрапили і МАФи біля КПІ, розповів РБК-Україна Тарас Панчій. Незважаючи на такий тривалий час, підприємці не оформили право на торгівлю у цьому місці, хоча і були попереджені заздалегідь. "У нас у Києві близько 1500 МАФів торгує без дозвільних документів та внесення пайової участі до казни міста. Наш бюджет не доодержує близько 45 млн гривень через це щорічно", - повідомив чиновник. При цьому він зазначив, що коли запрацює схема розміщення МАФів по всій столиці, у місті взагалі залишиться тільки близько 6, 5 тис. кіосків. До них місто буде пред'являти однакові вимоги по фасаду. До речі, на останні події щодо знесення МАФів у Києві відреагував генеральний прокурор України Юрій Луценко - він вже попросив прокуратуру столиці перевірити наскільки законними у цих випадках були дії і комунальних служб, і правоохоронних органів. "Категорично наполягаю, що МАФ можна зносити тільки після попередження, а сам демонтаж повинен забезпечити збереження майна. Нічні бульдозери і поліцейські зачистки у відносинах з підприємцями неприпустимі",- заявив генпрокурор.

Проте, за оцінкою голови київської організації Вільна профспілка підприємців України Леоніда Тонковіда, на цьому конфлікти з приводу демонтажу МАФів та знесення цілих ринків не припиняться. Він вже позначив таку проблемну точку - це торгові ряди біля станції метро "Лісова" по вулиці Кіото. Боротьба на цій ділянці з МАФами ведеться ще з середини 2000-х.