ua en ru

Чому прем'єр Яценюк пішов війною на міністра екології Шевченка

Чому прем'єр Яценюк пішов війною на міністра екології Шевченка Міністр екології Ігор Шевченко став жертвою війни прем'єра Арсенія Яценюка з Ігорем Єремєєвим

Уряд Арсенія Яценюка запропонував парламентській коаліції звільнити міністра екології Ігоря Шевченка. При цьому, Ігор Шевченко відмовився добровільно піти у відставку і сподівається на підтримку в Раді фракції "Блоку Петра Порошенко" (БПП). Доля міністра може вирішитися вже сьогодні. За словами першого заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенка, питання відставки Шевченка буде обговорюватися сьогодні на раді коаліції. Тут же обговорять і кандидатури його можливих наступників.

Парламентська фракція "Батьківщини", за номінальною пропозицією якої Ігор Шевченко отримав крісло в уряді, підготувала кілька кандидатур його можливих наступників. За інформацією РБК-Україна, Юлія Тимошенко запропонувала екс-голову Юрія Продана або нардепа від "Батьківщини" Валерія Дубіля.

Види на крісло міністра екології має і лідер "Радикальної партії" Олег Ляшко. Але він прізвища свого кандидата поки що не озвучив.

Чужий серед своїх

Відносини між прем'єром Арсенієм Яценюком і міністром екології Ігорем Шевченком не склалися майже відразу після формування нового уряду. Тоді оточення прем'єра і близькі до нього депутати з фракції "Народного фронту" в неформальних бесідах стверджували, що Шевченко потрапив у Кабмін за протекцією бізнесмена Олександра Онищенка.

За часів Президента Віктора Януковича Олександр Онищенко був нардепом від Партії регіонів. Зараз входить у депутатську групу "Воля народу" Ігоря Єремєєва.

За версією соратників прем'єра, Онищенко за призначення Шевченка заплатив від 5 до 7 млн дол. "На закритих засіданнях уряду Арсеній Петрович не раз нагадував Шевченку, яким чином той потрапив до Кабміну", - сказало джерело з оточення глави Кабміну.

Втім, Ігор Шевченко, Олександр Онищенко і Юлія Тимошенко ці звинувачення заперечують.

За півроку роботи уряду Яценюк не дозволив Шевченку сформувати свою команду, регулярно блокував призначення кандидатів, які пропонував Шевченко на ключові посади в структурі Мінекології. У команді прем'єра це пояснюють просто: мовляв, Яценюк побоювався, що Шевченко заведе в міністерство людей Онищенка, які будуть лобіювати інтереси його бізнесу.

Шевченко ці звинувачення заперечує, але визнає, що з депутатом-бізнесменом давно знайомий. У Шевченка - своя версія причин конфлікту з Яценюком.

За словами міністра екології, прем'єр-міністр хотів розставити на посади в міністерстві людей, близьких до нього і його соратників по "Народному фронту".

"Мені Мартиненко і Аваков (нардеп від НФ Микола Мартиненко та голова МВС Арсен Аваков - РБК-Україна) пропонували призначити пана Лузіна заступником міністра, який би відповідав саме за надрокористування і вирішував би їх питання. Він раніше неодноразово вже обіймав цю посаду", - сказав Шевченко РБК-Україна.

За його словами, також Яценюк намагався нав'язати йому своїх протеже на посади керівника Геологічної служби та першого заступника державної екологічної інспекції.

"Мені дзвонила міністр Кабміну (Ганна Онищенко, представник "команди Яценюка", - РБК-Україна) і наполегливо пропонувала подати на подання першого заступника Держекологічної інспекції їх людину. Я відмовився. Перший заступник міністра Кабміну Паракуда мені теж пропонував людину на Держслужбу геології від них. Але там людина була представником Януковича на президентських виборах 2004 року", - розповів Шевченко.

Він також стверджує, що Яценюк тричі вимагав від нього написати заяву про відставку.

Ніцца і літак

В публічну площину конфлікт між Яценюком і Шевченком вийшов у середині червня під час пожежі на нафтобазі "БРСМ-Нафти" під Васильковим (Київська обл.) Прем'єр публічно відчитав міністра екології, який, за його словами, не спромігся виїхати на місце катастрофи.

Шевченка парирував, що гасити пожежі - не його компетенція.

Одночасно команда прем'єра "злила" у ЗМІ заяву за підписом нібито Ігоря Шевченка, в якый той повідомляв голові уряду, що в 9-11 червня (тобто, під час пожежі - РБК-Україна) буде знаходитися в князівстві Монако. Прем'єр не дав міністру дозвіл виїхати з країни, але той все одно полетів.

Правда, в Україні міністр екології був відсутній тільки на вихідні, а в понеділок він повернувся на роботу. Але і тут не обійшлося без скандалу.

Олег Ляшко заявив, що, за його інформацією, Ігор Шевченко прилетів у Київ на приватному літаку Онищенка. Шевченко пообіцяв подати в суд на Ляшка, але пізніше визнав, що не міг вилетіти з Ніцци, тому що в неділю в європейських аеропортах був аншлаг через фінал Ліги Чемпіонів.

"Я зателефонував своїм знайомим і дізнався, що літак Олександра Онищенка стоїть в Ніцці, він погодився мені допомогти", - сказав Шевченко.

Але потім міністр зовсім заплутався, і вчора в коментарі РБК-Україна озвучив іншу версію: "Я не знаю, чий це був літак, він (Онищенко) просто летів в ньому і запропонував довести мене до Києва, щоб в понеділок я вже був на роботі".

Факт польоту на літаку разом з Онищенком противники Шевченка трактували як доказ його зв'язку з бізнесменом і доказ корупції. Вчора на закритому засіданні Кабміну про це прямо висловився прем'єр, а глава МВС Аваков написав відповідний пост у Facebook.

Свій серед чужих

Прямих доказів того, що Шевченко в Кабміні відстоював інтереси Онищенка, немає. Сам міністр не заперечує, що знайомий з нардепом з 2003 року.

Тоді Шевченко випускав журнал Elitclub. За його словами, темою одного з номерів були коні і йому порекомендували поспілкуватися на цю тему з Олександром Онищенком - мовляв, так вони і познайомилися.

Тим не менш, Шевченко непогано обізнаний про бізнес Онищенка. "Його бізнес побудований на куплених компаніях вже після того як вони отримали ліцензії, він ніколи не отримував ліцензій та не планує їх отримувати. Тому ніяких корупційних звинувачень на мою адресу бути не може", - сказав Шевченко.

При цьому, він не згадав, що Мінекології має право позбавляти ліцензії компанії, а не їх власників.

Скандал навколо Шевченка розгорівся на тлі жорсткого протистояння близького до Яценюка нардепа Сергія Пашинського і Олександра Онищенка. Нардеп Тетяна Черновол, протеже Пашинського, публічно звинуватила Онищенка в управлінні активами екс-глави міністерств енергетики і екології Едуарда Ставицького. Черновол заявила, що Онищенко причетний і до компанії "БРСМ-Нафта", яку, за даними СБУ, контролював і продовжує контролювати Ставицький.

У відповідь Онищенко заявив, що він не виключає, що пожежа на нафтобазі "БРСМ-Нафти" - диверсія з боку людей Пашинського. Нардеп відхрестився від своєї причетності до "БРСМ-Нафти".

В контексті протистояння а команді прем'єра згадали про відносини Онищенка з Шевченком. Також у ЗМІ з'явилася інформація, що в середині 2000 рр. юридична компанія Шевченка консультувала Едуарда Ставицького.

Ігор Шевченко відповів, що пішов з компанії в 2007 році, і в той час ніяких стосунків зі Ставицьким у його фірми не було. Більше того, Шевченко стверджує, що під його керівництвом Мінекології позбавило компанію "Голден Деррік" (пов'язують, в тому числі, зі Ставицьким) 19 ліцензій на видобуток нафти і газу, а також повернув державі частки компаній Ставицького в договорі про розподіл продукції з розробки Сахалінського родовища.

Але протистояння Пашинського і Онищенка - частина більш масштабного конфлікту. Зараз Яценюк "воює" з групою Ігоря Єремєєва (представником якої в Раді є Онищенко).

Так, минулого тижня прем'єр публічно доручив керівництву "Нафтогазу" змінити менеджмент "Укргазвидобування". Це доручення вже виконано. Раніше дочку "Нафтогазу" очолював Сергій Костюк. Яценюк стверджував, що структури Єремєєва заборгували "Укргазвидобуванню" 373 млн грн, а керівництво держкомпанії не вжило заходів щоб повернути цей борг вчасно.

Після заяв Яценюка Онищенко раптом згадав, що в 2012 році він фінансував парламентську виборчу кампанію "Народного фронту".

Навколо одні вороги

Оточення Яценюка - не єдині недоброзичливці Ігоря Шевченка. Останнім часом інформаційну кампанію проти нього влаштував Олег Ляшко.

Ляшко першим публічно заявив, що Шевченко літав до Ніцци на літаку Онищенка. Крім того, лідер "Радикальної партії" неодноразово критикував роботу Мінекології і звинувачував міністра в корупції. А на останньому засіданні Кабміну віце-прем'єр Володимир Ващевський, який отримав посаду за квотою "Радикальної партії", зачитав звіт про незадовільну роботу Мінекології.

"Ляшко пообіцяли посаду міністра екології ще у січні, він сам мені це говорив", - запевнив Ігор Шевченко.

Він підозрює, що Олег Ляшко діє в інтересах співвласника групи "Приват" Ігоря Коломойського. Адже, за словами міністра, домагається, щоб компанія "Укрнафта" (50% +1 акція належить державі, 49% - структурам групи "Приват") погасила перед державою борг в 5 млрд грн. В іншому випадку міністр має намір позбавити компанію ліцензій на видобуток нафти і газу.

"Ляшко лобіює інтереси Коломойського. Я почав процес позбавлення "Укрнафти" ліцензій. А він почав цю кампанію проти мене", - сказав РБК-Україна Ігор Шевченко.

Але логіка міністра виглядає дещо дивною. Навряд чи держава виграє від того, що позбавить ліцензій державну ж компанію. До того ж, на 22 липня призначено збори акціонерів "Укрнафти", де буде розглядатися питання про зміну її менеджменту, який підконтрольний Коломойському.

Незадоволені Шевченком і в Адміністрації Президента. Недавно заступник глави АП Дмитро Шимків сказав, що отримує дуже багато скарг на Мінекології. "Я просто в шоці. Хоча у них більше повинно бути планів щодо євроінтеграції, 20 планів, які повинні затвердити. Там навіть кінь не валявся", - сказав Шимків.

Намагається дистанціюватися від Шевченка і Юлія Тимошенко. Минулого тижня вона заявила, що він отримав портфель в Кабміні не за квотою її партії. У Кабміні тут же знайшли листа, в якому у грудні минулого року Тимошенко рекомендує призначити на посаду глави Мінекології саме Ігоря Шевченка.

Втім, за інформацією РБК-Україна, призначення Ігоря Шевченка за квотою "Батьківщини" було вимогою Президента Петра Порошенка.

При цьому, напередодні звільнення Валентина Наливайченка з посади голови СБУ лідери парламентських фракцій зібралися на нараду у Президента. Там, за словами учасників зустрічі, Тимошенко нібито домовилася підтримати відставку Наливайченка - в обмін на збереження квоти на посаду міністра екології.

Нардеп від "Радикальної партії Андрій Лозовий стверджує, що Юлія Тимошенко вже погодилася проголосувати за відставку Шевченка, якщо на його місце призначать нардепа від "Батьківщини" Валерія Дубіля.

Цю ж інформацію у неофіційній розмові підтвердив один з нардепів від "Батьківщини". "Ходять такі чутки, ще називають кандидатуру Юрія Продана (екс-міністра палива та енергетики, - РБК-Україна). Остаточне рішення прийме Юлія Володимирівна, з нами вона з таких питань не радиться". - сказав нардеп.

Дубіль своє можливе призначення не коментує. "Вибачте. Не можу коментувати, бо про це нічого не знаю", - написав він

Продан також стриманий у коментарі: "Зараз циркулюють різні чутки, але офіційних пропозицій мені не надходило ні від Арсенія Петровича, ні від Юлії Володимирівни", - сказав РБК-Україна екс-міністра палива і енергетики.

Останній бій

Але Ігор Шевченко все ще сподівається зберегти посаду, розраховуючи на підтримку Президента і фракції БПП в Раді. "Президент був розсерджений, коли йому прем'єр доповів, що під час пожежі я був у Ніцці, але коли йому повідомили, що це неправда, він змінив свою позицію і почав мене підтримувати", - сказав РБК-Україна Ігор Шевченко.

Але перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко стверджує, що рішення щодо відставки міністра екології буде розглядатися сьогодні на засіданні Ради коаліції в 15.00.

"Роботою Шевченка ми, звичайно, незадоволені, він ще з весни в "розстрільному списку". Але не хочеться додавати піар-бонуси Ляшку, який почне стверджувати, що саме його зусиллями з уряду звільнили корупціонера", - також сказав РБК-Україна один з нардепів від БПП, не згадуваний у статті.