ua en ru

Відставка Наливайченко: що Порошенко пообіцяв натомість партнерам по коаліції

Відставка Наливайченко: що Порошенко пообіцяв натомість партнерам по коаліції Звільнення Наливайченка за своїм бажанням дозволило би Порошенку зняти зайві запитання про його конфлікт з главою СБУ

Валентин Наливайченко більше не голова СБУ. Сьогодні парламент звільнив його з посади голосами 248 народних депутатів за поданням Президента. Для того, щоб зібрати необхідні голоси Порошенку довелося особисто переконувати лідерів парламентських фракцій підтримати його ідею змінити керівника спецслужби.

Крім того, команда Президента "попрацювала" і з мером Києва і за сумісництвом лідером партії "Удар" Віталієм Кличком. В результаті проголосувати за відставку Наливайченка погодилися і "ударівці", і "Самопоміч" Андрія Садового. Хоча ще у вівторок соратники мерів Києва та Львова відмовлялися це робити.

Наливайченко від боротьби за посаду фактично відмовився. Він навіть не звітував перед парламентом про свою роботу.

Здача без бою

Президент так і не пояснив публічно, що конкретно не влаштувало його в роботі глави СБУ. До подання на звільнення Наливайченка сказано лише, що глава держави робить це у відповідності зі своїм конституційним правом. Нагадаємо, за Основним законом главу СБУ за поданням Президента призначає і звільняє Верховна Рада.

Наливайченко не написав заяву про звільнення за власним бажанням. Це дозволило б Порошенко простіше зняти зайві запитання про його конфлікт із главою СБУ.

У понеділок-вівторок керівник спецслужби демонстрував, що не має наміру так просто розлучатися з посадою. В інтерв'ю телеканалу "24" він пообіцяв, що у середу прийде на засідання комітету Ради з боротьби з корупцією та оприлюднить результати службового розслідування стосовно свого заступника Юрія Артюхова, з яким у голови СБУ серйозний конфлікт.

Крім того, Наливайченко зустрічався з "малими" фракціями коаліції і розповідав їм про свою роботу. РБК-Україна писало, що голову СБУ підтримав мер Києва і лідер "Удару" Віталій Кличко.

Але вже в середу Наливайченко фактично відмовився від боротьби за крісло. Він так і не з'явився на засідання комітету на "очну ставку" з Артюховим. Останній дві години відповідав на запитання депутатів, але начальника не критикував.

"У нас з ним чудові робочі стосунки. Я ціную його як високого професіонала та патріота України. Ми зустрічаємось по декілька разів на день, адже я ношу йому документи на підпис", - сказав Артюхов.

Замість комітету Наливайченко і Артюхов вчора пізно ввечері зустрілися в кабінеті Президента. Компанію їм склали секретар РНБО Олександр Турчинов, голова АП Борис Ложкін та інші найближчі соратники Порошенка.
Після зустрічі Наливайченко навіть записав відео-звернення до соратників Кличка у фракції БПП, які відмовлялися голосувати за його відставку.

Такого роду звернення "переможених" Порошенком чиновників стає традицією. Схожим чином було закументировано звільнення Ігоря Коломойського з посади губернатора Дніпропетровської області.
Як Порошенко зумів переконати Наливайченко "закопати сокиру війни"?

Дар переконання

Лідер фракції БПП Юрій Луценко стверджує, що особисто переконував Наливайченка примиритися з тим, що його звільнять і не виносити сміття з хати.

"Я в понеділок повернувся з Китаю, а у вівторок провів кілька зустрічей з Наливайченком, якого дуже добре знаю особисто", - говорить Луценко.

Він розповідає, що запитав главу СБУ: "Якщо Рада не проголосує за твою відставку, як ти будеш працювати з Президентом, який хотів тебе звільнити?". За словами Луценко, Наливайченко відповів: "Ніяк". Мовляв, якщо Порошенко внесе подання до парламенту, він особисто завірить нардепів, що згоден піти у відставку, але сам заяву на звільнення писати не буде.

Переговори з Наливайченком дозволили команді Президента уникнути анонсованого ним виступу на комітеті Верховної ради.

Після цього Порошенку залишалося переконати лідерів коаліційних фракцій. Він зібрав їх в середу у себе в АП о 18:00.

Нагадаємо, у вівторок "Самопоміч" і "Радикальна партія" заявили, що вони хочуть почути від Президента переконливі аргументи на користь відставки Наливайченка. Але команда Президента не поспішала публічно оголошувати претензії до СБУ.

Після тригодинної наради деякі з них змінили свою позицію. Про підтримку Президента заявила "Батьківщина", з вівторка вона займала вичікувальну позицію.

У свою чергу, співголова фракції "Народний фронт" Андрій Тетерук пообіцяв, що його фракція так само підтримає подання Президента у повному складі. Хоча ще у вівторок за це рішення відмовлялися голосувати нардепи, близькі до віце-спікера Андрія Парубія.

"Звільняти голову СБУ - право Президента, ми виконаємо свої коаліційні зобов'язання", - сказав Тетерук.

Лідер "Самопомочі" Олег Березюк традиційно був акуратний у формулюваннях і сказав, що остаточне рішення фракція прийме на засіданні, яке відбулося відразу після його зустрічі з Президентом. На ньому соратники Садового після дискусії вирішили, що все ж підтримають відставку Наливайченка, але дозволили деяким своїм колегам не брати участь у голосуванні.

"Коли ми зустрілися з Наливайченком, то нічого крім політичних амбіцій ми там не побачили, перед нами стояв не глава СБУ, а кандидат в Президенти", - розповів РБК-Україна один з нардепів від "Самопомочі".

Акцент на політичних амбіціях Наливайченка роблять і в "Батьківщині".

Варто відзначити, що саме цю версію ще з понеділка активно намагалися зробити основною люди з команди Президента, які займаються в АП медіа-супроводом (так звана "ситуативна кімната").

Не змінив рішення підтримувати Наливайченка після зустрічі з Президентом тільки Олег Ляшко.

У той же час ніхто з лідерів фракцій, які були у Президента не уточнив, які нові аргументи їм представив голова держави на користь звільнення Наливайченка. "Президент воюючої країни не зобов'язаний публічно оголошувати причини, за якими він вважає, що глава СБУ не справляється з обов'язками", - сказав Луценко.

Тим часом співрозмовники РБК-Україна в АП розповідають, що на Банковій про звільнення Наливайченка гуляє одна плітка.

Нібито Президент зважився на цей крок після того, як йому доповіли, що Наливайченко "злив" американським дипломатам негативну інформацію на деяких вищих керівників України, але не на Президента.

"Від посла Джеффрі Пайєтта Наливайченко рівновіддалений, проте він у дуже хороших стосунках з Нуланд (Вікторія Нуланд - помічник держсекретаря США з питань Європи і Євразії - РБК-Україна). Вона тісно працює з українською діаспорою, на яку має вплив Наливайченко", - розповідає співрозмовник в АП.

За його версією, нібито саме інформація про контакти Наливайченка з Нуланд, яка останній раз прилітала до Києва 16 травня, стала для Президента поштовхом для звільнення Наливайченка.

Вже в четвер цю версію в кулуарах парламенту активно поширювали депутати з поки ще умовної групи "Укроп", які орієнтуються на співвласника групи "Приват" Ігоря Коломойського.

У середу на Банковій був і Віталій Кличко. Після засідання лідерів фракцій Юрій Луценко заявив РБК-Україна, що мер Києва погодився допомогти переконати своїх підопічних з "Удару" проголосувати за відставку Наливайченка.

"Похорон "Удару" був, коли ми об'єдналися з БПП, а "злив" Наливайченка - це панахида за нашою партією", - сказав в неформальному спілкуванні один з нардепів-"ударівців".

Після того, як Порошенко зміг домовитися з парламентом, йому стало набагато легше переконати Наливайченка не йти на відкриту конфронтацію. Але достовірно про що говорили Президент і глава СБУ на останній зустрічі в середу ввечері не відомо.

Ціна відставки

Те, що ні команда Президента, ні члени коаліції, які змінили рішення з "питання Наливайченка" так і не пояснили, як саме Президент домігся підтримки від парламентаріїв, породило чутки про те, що на зустрічі з Президентом були укладені якісь кулуарні домовленості.

Публічно про це заявив спочатку позафракційний нардеп Віталій Купрій, а потім і нардеп від "Радикальної партії" Ігор Мосійчук. Обидва стверджували, що в обмін на голоси за відставку Наливайченка "Самопоміч" і "Удар" "виторгували", щоб вибори мерів міст проходили в один тур.

Крім того, "Удар" нібито виторгував собі посаду прокурора Києва, а "Самопоміч" - керівника Львівської регіональної митниці.

Кличко на зустрічі з "ударівцями" сьогодні вранці напередодні засідання Ради заперечував це. Замість цього він продемонстрував соратникам ролик, в якому Наливайченко закликав їх голосувати за його відставку.

Заперечують договір з Президентом і в "Самопомочі". "Журналісти, схаменіться, які договорняки, весь цей "шум" в парламенті - це ширма для того, щоб відвернути увагу від закону про вибори, але ми будемо наполягати, щоб його сьогодні прийняли у першому читанні", - емоційно обурювався Березюк.

Дісталося і "Батьківщині" з "радикалами". У кулуарах ходили чутки, що Тимошенко і компанія підтримали відставку Наливайченка в обмін на те, щоб за їх фракцією залишилося міністерство екології та природних ресурсів. Адже за чутками міністр Ігор Шевченко, який отримав цю посаду за квотою "Батьківщини" незабаром буде звільнений.

У свою чергу, Ляшко ставили в провину, що в обмін на голоси за відставку Наливайченка він вимагав все теж Мінекології, а також закриття кримінальних справ проти його соратників Ігоря Мосійчука, Андрія Лазового та Дмитра Лінька.

Мосійчук ці звинувачення заперечує. "Прокуратура погрожує нам, що внесе на нас подання про позбавлення депутатської недоторканності, але кримінальні провадження на нас поки не відкрито, тому це нісенітниця", - сказав Мосійчук.

Незважаючи на "роботу" з коаліцією, звільнити Наливайченка з посади не вдалося б без голосів позафракційних депутатів і групи "Воля народу" Ігоря Єремєєва. До речі, він у середу ввечері був помічений в Адміністрації Президента.

Єремєєв стверджує, що його соратники проголосували не за домовленістю з главою держави, а їх голоси не були вирішальними. Але результати голосування свідчать - члени коаліції дали за відставку Наливайченка лише 209 голосів. Позафракційний нардеп Володимир Парасюк стверджує, що команда Президента для гарантованого вирішення намагалася "скупити голоси окремих нардепів. Нібито за голосування пропонували 500 тис. дол. З ним згоден і "ударівець" Єгор Фірсов. За його інформацією, скупкою голосів займався позафракційний нардеп Олесь Довгий, якого вважають близьким до глави держуправління справами Сергія Березенко.

В БПП ці звинувачення заперечують. "Це елемент піартехнологій, просто "приватівці" намагаються очорнити Березенка, з яким їх кандидат Геннадій Корбан конкурує на довиборах до Ради по 205 округу в Чернігові", - сказав перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко.

Крім "радикалів" Ляшко участі в голосуванні не брала частина "ударівців" і 8 нардепів від "Самопомочі".

Ігри "Привату"

Відставку Наливайченка не підтримали практично всі депутати, які входять в умовну групу "Укроп" на чолі з Борисом Філатовим, як відомо вони орієнтуються на Ігоря Коломойського. Крім Філатова не голосували Андрій Денисенко, Володимир Парасюк, Валентин Дідич, Віталій Дубінін і Віталій Купрій.

Останній з самого ранку у Facebook звинувачував "Самопоміч" в "договорняку" з Президентом. Не стримував себе і Парасюк.

Як відомо, раніше Ігор Коломойський і його соратники неодноразово схвально відгукувалися про Андрія Садового і його партію. Більш того, Коломойський говорив, що симпатизує Садовому як потенційному кандидату в Президенти.

Голосування за відставку Наливайченка свідчить, що у Садового з Коломойським закінчився "цукерковий період". В той же час досить імовірно, що "приватівці" намагатимуться залучити у свої ряди вже колишнього голову СБУ, у випадку якщо він вирішить відновити політичну кар'єру.

Що стосується нового глави СБУ, то поки Президент не направив відповідне подання в Раду. Тому до наступного пленарного тижня спецслужбою з приставкою в.о. керуватиме перший заступник Василь Грицак. Раніше саме його називали в якості основного претендента на крісло Наливайченка.

Відповідь на звинувачення

Вже в кінці робочого дня депутати 271 голосами проголосували в першому читанні закон про місцеві вибори в редакції групи нардепів на чолі з Вадимом Денисенком. Закон, зокрема, передбачає проведення виборів мерів у два тури. "Удар" і "Самопоміч" підтримали закон практично повним складом. Тим самим вони поки що продемонстрували, що чутки про "договірняк" з Президентом поки не підтвердилися.

Остаточно закон розглянуть на наступному пленарному тижні. У той же час перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко не виключає, що нову редакцію закону прийняти не вдасться і вибори мерів пройдуть в один тур.