ua en ru

Валютне просідання: чому падає курс гривні

Валютне просідання: чому падає курс гривні За тиждень курс гривні по відношенню до долара "просів" на 75 копійок (РБК-Україна)

Що відбувається з курсом гривні, і про які ризики для національної валюти попереджає Національний банк.

Вже місяць гривня неухильно дешевшає по відношенню до долара і євро. Переважно на це впливають пікові витрати державного та місцевих бюджетів, а також сезонний попит на валюту з боку бізнесу і населення. Падіння курсу української грошової одиниці продовжиться як мінімум до кінця року, вважають фінансові аналітики. Разом з тим, існує ризик, що девальвація за фактом виявиться тривалішою. На це може вплинути відсутність зовнішнього фінансування і зниження цін на товари українського експорту. Детальніше про курс гривні - в матеріалі РБК-Україна.

Тільки за останній тиждень на міжбанківському валютному ринку українська валюта "втратила у вазі близько 75 копійок - курс знизився з 27,10 гривень/долар у понеділок 11 грудня до 27,85 гривень/долар станом на вчорашній день. У роздрібному продажі 18 грудня за долар просили 28,20-28,60 гривень, здати долари можна було по курсу 27,70-28 гривень/долар.

Про те, що гривня в грудні ослабне, раніше попереджали опитані РБК-Україна фінансові аналітики і співробітники казначейств банків. Експерти прогнозували, що до Нового року за один долар будуть давати до 27,6-28 гривень, але ближче до лютого курс стабілізується.

Курс української валюти по відношенню до долара став "просідати" ще в кінці листопада, коли Держказначейство в один момент відшкодувала бізнесу ПДВ на 9,5 млрд гривень. Валютний ринок миттєво відреагував на це зміцненням долара, оскільки експортери, отримавши досить гривні після відшкодування ПДВ, стали продавати менше валютної виручки.

У грудні девальвація посилилася. Експерти пов'язують це з сезонними факторами, які спостерігаються останні кілька років. Серед іншого, головний експерт відділу операцій на валютному і грошовому ринках ОТП Банку Микита Мішаков вказує на дві причини - активне освоєння бюджетних грошей і зниження обсягу валютної виручки експортерами після розпродажу врожаїв аграріями.

Валютне просідання: чому падає курс гривніНа проблему "щедрих" бюджетних витрат вказує Національний банк. З року в рік обсяг витрат з держбюджету в грудні істотно перевищує середньорічні показники. Із-за чого відбувається різка зміна залишків на Єдиному казначейському рахунку (ЄКР). Це в свою чергу, як зазначають експерти НБУ у звіті про фінансову стабільність, створює додатковий інфляційний і девальваційний тиск.

"Неритмічні витрати бюджетних коштів і різкі перепади залишків на ЄКР - значною мірою результат політики місцевих бюджетів. Це пов'язано з низьким темпом реалізації інвестиційних проектів, в результаті чого терміни фінансування капітальних вкладень зсуваються на кінець року. Без принципових змін за цими напрямками груднева волатильність на валютному ринку буде регулярно повторюватися", - попереджають аналітики Нацбанку.

До того ж, як пояснив РБК-Україна головний економіст Альфа-Банку Україна і Укрсоцбанку Олексій Блінов, ослаблення гривні в кінці року, крім фактора бюджетних видатків, пов'язане з сезонним високим попитом на іноземну валюту. "У цьому контексті ми повторюємо ситуацію минулого року, коли міжбанківський ринок почав грудень котируваннями 25,60-25,70 гривень за долар, однак до кінця року курс перевищив 27 гривень за долар. Як і в минулому році, слід очікувати стабілізації ринку на новорічні свята", - прогнозує Блінов.

Член Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран в коментарі РБК-Україна звернув увагу на те, що котирування на міжбанку зараз підтягуються за готівковим ринком. "Сьогодні на міжбанку долар продавали за 27,86 гривень, а на чорному ринку він вже був 28,15 гривень. Повторюється ефект, який ми спостерігали в 2016 році. Великий викид гривні з Держказначейства в систему призводить до подорожчання долара США на готівковому ринку, і це тягне за собою міжбанк. Думаю, що ця тенденція втратить чинність ближче до 31 грудня і вже в перших числах січня", - вважає Віталій Шапран.

Микита Мишаков, у свою чергу, вважає, що відразу після новорічних свят гривня не зміцніє. "Швидше за все, падіння курсу гривні буде спостерігатися до весни наступного року. Темпи девальвації і рівні цін на валюту будуть залежати від апетитів уряду щодо освоєння бюджетних грошей та емісії гривні для покриття розриву між реальними бюджетними доходами і видатками", - додає експерт ОТП Банку.

Гравці фінансового ринку очікують подальшого ослаблення курсу з-за поступового накопичення торгового дефіциту, оскільки зростання імпорту випереджає зростання експорту, говорить керівник аналітичного підрозділу групи ICU Олександр Вальчишен. "Крім цього, погіршилися очікування щодо валютної виручки на рахунки монетарних резервів від міжнародних кредиторів. У свою чергу, у відповідь на таке ослаблення курсу НБУ і Міністерство фінансів будуть і надалі пропонувати боргові інструменти з більш високою процентною ставкою. За оцінками ICU, на кінець грудня курс долара складе 27-27,5 гривень", - пояснює Олександр Вальчишен.

Якщо говорити про ризики наступного року, один з них - це неотримання грошей від Міжнародного валютного фонду. Якщо коштів від МВФ не буде, то значно зросте ймовірність скорочення золотовалютних резервів, посилюється ризик девальвації гривні та прискорення інфляції, випливає зі звіту Нацбанку. "Це буде мати прямий негативний вплив на фінансовий стан банківського сектору. Тому в разі відсутності співпраці з МВФ, НБУ може бути змушений вдаватися до рішучих заходів: проводити жорстку монетарну політику для збереження макрофінансової стабільності, а також встановлювати нові адміністративні обмеження на валютному ринку", - застерігають в Нацбанку.

Одним з вимушених інструментів, що НБУ використовує для стримування девальвації гривні, є підвищення облікової ставки, пояснює Микита Мишаков. "У разі збереження темпів падіння національної валюти, нбу буде змушений підвищувати облікову ставку", – припускає він.

Динаміка світових цін на сировину поки не викликає занепокоєння. Незважаючи на те, що, як зазначають в НБУ, в 2018 році очікується зниження цін на сталь і залізну руду. "Зменшення валютних надходжень, ймовірно, вдасться компенсувати за рахунок підвищення вартості продовольства, обумовленого низьким урожаєм в світі в поточному маркетинговому році", - прогнозують в Нацбанку. До того ж в НБУ нагадали, що за підсумками 2017 року динаміка цін у світі на сировину виявилася більш сприятливою для українських експортерів, ніж очікувалося в 2016 році.