ua en ru

Чому акціонерні товариства не хочуть викупляти акції на вимогу міноритарних акціонерів

Автор: RBC.UA
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку останнім часом відзначає збільшення випадків відмови акціонерних товариств викуповувати акції міноритарних акціонерів. Незважаючи на те, що законодавством така можливість передбачена, насправді, вона може не реалізовуватися. Для того, щоб розібратися в ситуації, яка виникла в її причинах і наслідках, ми звернулися до директора департаменту контрольно-правової роботи НКЦПФР Олегу Місюрі.

Викуп акцій - завжди витратна процедура для суспільства.

По-перше, потрібні вільні кошти. Якщо міноритарних акціонерів, які вимагають викупу, велика кількість, то і кошти мають бути достатніми. По-друге, якщо не було торгів на біржі (а в більшості випадків так і є), необхідно залучати оцінювача для визначення вартості цінних паперів, що теж вимагає додаткових витрат. По-третє, викуплені акції необхідно реалізувати, що є проблематичним, або зменшувати статутний фонд, що складно і знову-таки витратно (необхідне проведення загальних зборів, підготовка змін до статуту, його перереєстрація тощо). Враховуючи це, деякі акціонерні товариства намагаються уникнути випадків, коли настає обов'язок викуповувати акції, або приймають заходи (в тому числі протиправні) для встановлення мінімальної ціни для викупу акцій.

Звичайно, в умовах, коли акціонерні товариства часто не платять дивідендів, міноритарні акціонери зацікавлені у викуп належних їм акцій та отримання хоч якоїсь грошової компенсації. Невиконання акціонерним товариством своїх обов'язків є порушенням прав акціонерів.

В даний час питання викупу акцій регулюється законом України "Про акціонерні товариства". Законом встановлені випадки обов'язкового викупу акціонерним товариством акцій на вимогу акціонерів і порядок реалізації акціонерами права вимоги обов'язкового викупу акціонерним товариством належних їм акцій.
Важливим елементом цього питання є умови, при яких настає обов'язок викупу акцій: акціонер повинен зареєструватися для участі у загальних зборах та голосувати проти прийняття загальними зборами відповідних рішень.

У разі отримання звернень акціонерів щодо порушення їх прав комісія перевіряє дотримання вимог закону України "Про акціонерні товариства", та в разі підтвердження порушення законодавства приймає відповідні заходи. Так, комісія може винести товариству розпорядження про усунення порушення законодавства на ринку цінних паперів, яке буде зобов'язувати товариство вчинити дії по викупу акцій.

Що робити, якщо АТ відмовляється викупляти акції? По-перше, акціонери повинні цікавитися діяльністю товариства, стежити за подіями, що відбуваються навколо суспільства, виникненням особливої інформації (наприклад, зміна власника великого пакета акцій, зміни у складі наглядової ради, укладення компанією угод та ін), порядком денним загальних зборів і, по можливості, реалізовувати своє право на участь у загальних зборах. Це дозволить встановити випадки, коли у суспільства виникне обов'язок викупу акцій і виконати умови, за яких настає такий викуп.

По-друге, у разі наявності ознак порушення прав на викуп акцій акціонер може звертатися письмово до НКЦПФР.

Для врегулювання конфліктів між АТ та акціонерами, НКЦПФР застосовує правозастосовні заходи для відновлення порушеного права акціонерів.

Крім того, практика застосування норм законодавства щодо обов'язкового викупу акцій, в тому числі і судова, вказує на прогалини, які дають можливість акціонерними товариствами уникати випадків обов'язкового викупу акцій. Тому регулятор працює над вдосконаленням профільного законодавства.
Також потребує вдосконалення і механізм визначення ринкової вартості цінних паперів, що перебувають в обігу на фондових біржах. Над цими питаннями комісія і працює в даний час.

Директор департаменту контрольно-правової роботи НКЦПФР Олег Місюра, спеціально для РБК-Україна