як буде працювати біометричний контроль на українському кордоні
З 1 січня 2018 іноземці будуть в'їжджати в Україну за біометричними паспортами. Деякі - з попереднім електронним повідомленням про намір в'їзду. В першу чергу це робилося "з прицілом" на громадян Російської Федерації. Такий же механізм буде стосуватися й інших країн, що входять в "групу міграційного ризику". Відповідний указ про введення біометричного контролю президент Петро Порошенко підписав 30 серпня. Як буде працювати цей механізм і що про нього думають політичні сили, читайте в матеріалі РБК-Україна.
Акт політичної волі
Тиждень тому президент України своїм указом ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) від 10 липня "Про посилення контролю за в'їздом в Україну, виїздом з України іноземців та осіб без громадянства, додержанням ними правил перебування на території України".
1 вересня, під час робочої поїздки до Харкова Порошенко прокоментував указ, назвавши рішення про біометричний контроль для громадян РФ абсолютно виправданим. "Я вважаю, що це поширена практика, в умовах, коли країна є об'єктом агресії з боку РФ, ця практика повністю виправдана", - заявив Порошенко.
Тепер, протягом двох місяців Кабінет Міністрів має розробити механізм та етапність впровадження попереднього електронного повідомлення іноземцями та особами без громадянства про в'їзд в Україну, в тому числі громадянами Російської Федерації, за закордонним біометричними паспортами.
Також, протягом трьох місяців з моменту указу Кабмін повинен створити центри надання адміністративних послуг поблизу місць розташування контрольних пунктів в'їзду-виїзду.
З 1 січня 2018 року Кабмін повинен забезпечити початок функціонування національної системи біометричної верифікації та ідентифікації громадян України, іноземців та осіб без громадянства, вирішивши питання необхідного ресурсного забезпечення фіксації біометричних даних іноземців.
Втім, спочатку рішення РНБО правильно зрозуміти було досить складно, адже до кінця не розшифровувалося - воно стосується в'їзду в Україну тільки росіян, або ж торкнеться всіх іноземців.
Як це буде працювати
Як пояснили РБК-Україна в Державній прикордонній службі, мова йде не тільки про особливий механізм в'їзду в Україну для росіян, а взагалі про введення біометричного контролю при перетинанні державного кордону України будь-яким іноземцем - громадянином США, Польщі, Італії чи Китаю, наприклад. І наявність біометричного паспорта при цьому необов'язкова.
За відсутності біометричного паспорта іноземець може здати відбитки пальців при проходженні паспортного контролю, які будуть внесені в спеціальну базу даних, що дозволить відслідковувати в автоматизованому режимі, чи не порушує він терміни перебування в Україні.
"Не йдеться про обов'язкову наявність біометричного паспорта, тому що далеко не всі країни видають біометричні документи. Ті люди, що не мають такого паспорта, і вперше в'їжджають в Україну, будуть зобов'язані зняти на кордоні відбитки пальців, і ці відбитки пальців будуть зберігатися в базі Держприкордонслужби. Це, з одного боку, підвищить рівень контролю та безпеки на внутрішній території, з іншого - буде певною гарантією безпеки для самого громадянина", - каже спікер Державної прикордонної служби Олег Слободян.
Для громадян Російської Федерації та інших країн "групи міграційного ризику" (крім Росії у ньому немає жодної європейської держави), крім наявності біометричного паспорта або сканування відбитків пальців, потрібно ще попередньо повідомити про намір їхати в Україну за допомогою подачі відповідної заявки через інтернет-ресурс, який має розробити Кабмін
"Для росіян ще попередньо потрібно буде за кілька днів зайти на певний ресурс і повідомити про наміри приїхати на територію України - заповнити анкету, одержати підтвердження, і вже потім прибути на територію України", - додав Слободян і звернув увагу, що повний список країн "групи міграційного ризику" знаходиться в процесі формування.
Виправданий захід
За словами позафракційного народного депутата з великим досвідом роботи в Державній прикордонній службі (з 1992 по 2004 рік) Віктора Чумака, список країн підвищеного міграційного ризику, до якого РНБО доручив включити Росію, поки формується кількома відомствами. А саме, міністерством закордонних справ, міністерством внутрішніх справ, прикордонною та міграційною службами.
До таких країн, у першу чергу, відносяться країни, з яких відбувається дуже велика економічна міграція в напрямку Європейського Союзу. Зокрема, Індія, Бангладеш, Пакистан, Китай, В'єтнам та інші. "Для Заходу і Росія завжди була країною підвищеного міграційного ризику. З Росії дуже багато людей, особливо дагестанців і чеченців, нелегально проїжджали через нашу територію на Захід. До нас вони легально заїжджали", - пояснює Чумак.
Причому такі заходи безпеки по відношенню до країни-агресора депутат вважає цілком виправданими. "Це абсолютно правильно. Йде війна. Це забезпечить дуже детальний контроль за в'їздом і перебуванням осіб з країн підвищеного ризику. Знаємо, що такий ось в'їхав і він через 90 днів повинен виїхати. Якщо він не поїде, система покаже, що є порушник міграційного режиму", - пояснює Чумак та додає, що порушників міграційного режиму будуть штрафувати і забороняти в'їзд на наступні кілька років.
До того ж, депутати вважають, що система біометричного контролю більш досконала і ефективна в порівнянні з візовим режимом, адже вся інформація про осіб, які в'їхали на територію України, буде збиратися в одній базі даних. "Це більш досконала система, тому що біометричний паспорт дозволяє мати конкретну інформацію", - пояснила РБК-Україна заступник голови фракції "Народний фронт" Вікторія Сюмар.
Підтримують введення такого механізму по відношенню до Росії і соратники лідера "Радикальної партії" Олега Ляшка. Там вважають, що введення біометричного контролю допоможе ефективніше контролювати переміщення російських громадян через російсько-український кордон. "По-перше, це дасть можливість краще контролювати державний кордон та переміщення громадян Російської Федерації, яка є країною агресором. По-друге, перетин кордону буде ускладнено, тому що біометрику мають дуже мало росіян. Це буде база даних, і тому буде легше виявляти порушників", - говорить представник фракції Ігор Мосійчук.
Ризик "дзеркальної реакції" від РФ і депутатська єдність
Відомі апеляції щодо того, що в разі введення українською стороною віз для російських громадян, Росія може ввести аналогічні заходи. Багато хто турбується, що потім українці будуть змушені робити візу, щоб потрапити до Криму, незважаючи на те, що ми справедливо вважаємо Крим українською територією.
Але наслідки для України, в разі, якщо Росія введе дзеркальне рішення, більшість депутатів не дуже хвилюють. У "Батьківщині", наприклад, нагадують про морально-етичні норми. Кажуть, що українці, що їдуть працювати в Росію, фактично фінансують економіку країни-агресора. "Враховуючи те, що з України в Росію їде в чотири рази більше українських громадян, ніж росіян - в Україну, це, очевидно, відіб'ється на українських громадянах. З іншого боку, я думаю, має право поставити питання той, хто воює на Донбасі з української сторони. Питання, а що вам, українцям, коли ми тут воюємо, робити в Росії? Це питання морально-етичне для тих українців, що прагнуть знайти заробіток в Росії. Вони фактично працюють на економіку країни-агресора", - сказав колишній міністр закордонних справ України, представник "Батьківщини" Борис Тарасюк.
Депутат називає запровадження біометричного контролю для громадян Росії більш м'якою мірою, ніж введення віз. "Оскільки у Верховній Раді зріє більшість за введення візового режиму, то виконавча влада шукає варіанти вирішення цієї проблеми. І запропонований РНБО варіант виник для того, щоб не вводити візи. Але навіть цей м'який варіант не сприймається Росією", - додав Тарасюк.
В "Народному фронті" кажуть, що біометричний контроль - це максимум, який можна зробити, поки не дератифіковано угоду про безвізовий режим між Україною і Росією. Однак соратники Арсенія Яценюка планують продовжувати працювати над введенням візового режиму і сподіваються, що зможуть досягти цього найближчим часом. "Це дає можливість дещо знизити градус, тому що, очевидно, сьогодні голосів за візовий режим немає. Це півкроку до цього", - пояснює РБК-Україна народний депутат Леонід Ємець.
Нагадаємо, що саме член команди НФ, спікер парламенту Андрій Парубій був ініціатором введення візового режиму з Росією, однак відповідна ініціатива не знаходить підтримки у Верховній Раді. Соратники Яценюка пояснюють це тим, що президентська команда не бажає, щоб НФ зібрав політичні дивіденди від запровадження візового режиму.
"Окремі представники БПП вважають, що таким чином НФ отримає політичні дивіденди і не хоче нам їх давати, тому що це - тема, яку веде НФ", - розповів виданню співрозмовник в партії Яценюка.
Нічого дивного в зміні режиму в'їзду в Україну не бачить і лідер фракції "Самопоміч" Олег Березюк. "Кожна держава повинна захищати себе великою кількістю інструментів - і візовим, і біометричним контролем. Коли ви заїжджаєте до США чи Євросоюз, ви це робите", - заявив депутат РБК-Україна.
"Це чисто питання безпеки, посилення контролю за кордоном. На сьогодні практика контролю за біометричними паспортами поширюється по всьому світу", - сказав заступник голови фракції "Блок Петра Порошенко" Ігор Кононенко.
При цьому Кононенко не виключає, що Росія може ввести аналогічні заходи і по відношенню до громадян України. Але нагадує, що для українців немає труднощів в оформленні біометричного паспорта, враховуючи той факт, що українці вже більше року, як отримують біометричні паспорти для в'їзду у країни ЄС.
Нормальною практикою введення біометричного контролю називають і в депутатській групі "Відродження". З одним застереженням - такі заходи можуть зменшити приплив туристів і надходження інвестицій в Україну. Не кажучи вже про ускладнення спілкування з родичами в сусідній Росії. "З одного боку, це нормально, тому що Україна стала клондайком для "злодіїв в законі". Єдине, щоб це не завадило розвитку туризму та інвестицій", - вважає народний депутат Антон Яценко. "Я нещодавно був у Литві. Там також здаєш відбитки пальців. Немає ніяких проблем. Це займає хвилину-дві", - додав він.
Як "біометрика" розділила Оппоблок
Неоднозначну позицію щодо впровадження біометричного контролю відносно громадян Росії зайняли представники "Опозиційного блоку". Думки екс-регіоналів розділилися. Наприклад, глава Адміністрації президента часів Віктора Януковича Сергій Льовочкін називає введення в'їзду за біометричними паспортами нормальною європейською практикою.
"Біометричний контроль - це європейська і загальносвітова практика, Коли ви їдете в США або в Європу, деякі країни вимагають пройти біометричний контроль. Тому я вважаю, що кожна держава може себе захищати, - так само і Росія, Україна, Німеччина і Сполучені Штати це роблять. Я в цьому проблеми не бачу. Але це має бути захист не лише від Росії, але й інших потенційних загроз, які можуть бути з інших країн, де поширений тероризм, йде війна, існує проблема нелегальної міграції. Це повинен бути не вибірковий політичний підхід, а системний підхід захисту інтересів країни та людей, які живуть в Україні", - сказав Льовочкін РБК-Україна.
Тоді як колега Льовочкіна по фракції Михайло Папієв вважає, що рішення РНБО несе загрозу національній безпеці. Депутат пояснює, що в результаті введення Росією дзеркальних рішень українські біженці, які виїхали з Донбасу до Росії з українським паспортом, просто не зможуть оформити біометричний паспорт. Тому, найімовірніше, будуть просити про громадянство Росії.
"Чи не може тут бути свідоме виштовхування з країни громадян України, які в силу незалежних від них обставин, в силу того, що їм потрібно було годувати свої сім'ї, але при цьому вони є громадянами України, стали біженцями з Донбасу? Не будуть вони поставлені Україною в такі умови, що не зможуть отримати, якщо Росія введе також біометричні паспорти, (біометричний паспорт, - ред). Їм же треба поїхати сюди в Україну і отримати біометричний паспорт. Тоді виходить, що наша держава в порушення Конституції робить такі умови для громадян України, при яких вони будуть змушені отримувати російське громадянство", - вважає Папієв.
Статистика в'їзду-виїзду
За даними Державної міграційної служби, які є в розпорядженні РБК-Україна, в 2017 році різко скоротилася кількість українців, які в'їжджали в Російську Федерацію в порівнянні з попереднім роком. Якщо в 2016 році кордон з Росією перетнуло 4,1 млн українців, станом на 1 серпня 2017 - тільки 441 тис. громадян України. Тенденція щодо в'їзду громадян Росії в Україну за два останні роки майже не змінилася - в 2016 році в Україну в'їхало 1,5 млн росіян, за сім місяців цього року - 870 тис. росіян.
Зазначимо, що громадяни України, які виїжджають з материкової частини в Крим в російській статистиці вважаються такими, що перетнули українсько-російський кордон, а в статистиці Держприкордонслужби України - ні.