ua en ru

Пляжі в Україні: як місцева влада і бізнес ділять Залізний Порт

Пляжі в Україні: як місцева влада і бізнес ділять Залізний Порт Вартість суборенди території пляжу в Залізному Порті в 2016 році - 20 тис. гривень за погонний метр
Побувавши в найбільших курортних селищах чорноморського узбережжя, кореспондент РБК-Україна переконався: розвитку туризму заважають безконтрольний перерозподіл землі, корупція та порушення природоохоронних норм - такі ж невід'ємні атрибути місцевих пляжів, як пісок і пахлава медова. Огляд стану найпопулярніших українських курортів ми відкриваємо репортажем із Залізного Порту.

Російська окупація відвадила більшість українців від поїздок до Криму, а девальвація гривні - позбавила можливості відпочивати за кордоном. У результаті третє літо поспіль Херсонська, Миколаївська і Одеська області переживають небувалий наплив відпочиваючих.


Побувавши в найбільших курортних селищах чорноморського узбережжя, кореспондент РБК-Україна переконався: розвитку туризму заважають безконтрольний перерозподіл землі, корупція та порушення природоохоронних норм - такі ж невід'ємні атрибути місцевих пляжів, як пісок і пахлава медова.

Огляд стану найпопулярніших українських курортів ми відкриваємо репортажем із Залізного Порту.

"Це ж просто соромно!"

По дорозі до набережної Залізного Порту доводиться раз буквально протискуватися крізь натовп, що заполонив вузькі провулки, прокладені між старими санаторіями. "Корінне" населення селища всього 1,5 тисячі осіб, але влітку він перетворюється в найбільший курорт Херсонської області. У минулому році Залізний порт прийняв майже третина з близько 2 млн туристів, що відвідали регіон.

- 2014 рік був провальним. Війна, окупація, нова кордон з Кримом під боком - все це відлякало туристів,- згадує Андрій, власник готелю та ресторану, який працює в Залізному Порту вже близько 20 років,- Але минулий рік всіх приємно здивував: відпочиваючих приїхало на 15-20% більше, ніж у 2013-м. Додалися білоруси, харків'яни, ті, хто звик недорого відпочивати в Криму або на Азовському узбережжі.

Пляжі в Україні: як місцева влада і бізнес ділять Залізний Порт

Фото: Найбільше в Залізному Порті відпочиваючих не влаштовують брудні пляжі, звалища на вулицях

Літо-2016 почалося гірше, нарікають підприємці селища. Прохолодна і дощова погода в першій половині червня перенесла старт і без того нетривалого туристичного сезону. В середині місяця багато пансіонати стояли порожніми, а кафе на набережній і зовсім були закриті.

- Сезон в Залізному Порту міг би тривати не два спекотних місяці, а набагато довше,- впевнена директор департаменту зовнішньоекономічної діяльності, туризму і курортів Херсонської обладміністрації Тетяна Волинець. - Незалежно від погоди, починатися навесні та закінчується в жовтні. Але для цього треба міняти концепцію курорту, а в такому бардаку це неможливо.

У середині червня на зустрічі з підприємця Залізного Порту Тетяна Волинець, яка до приходу у владу очолювала Асоціацію туризму півдня України, назвала селище "позорищем".

- минулого року ми замовили соцопитування серед туристів, які відпочивали в області. Так от, найбільше в Залізному Порту відпочиваючих не влаштовують брудні пляжі, звалища на вулицях. Це ж просто соромно!

Претензій до місцевої влади та підприємцям вистачає і в різних служб. МНС лає за тісну забудову узбережжя, з-за якої до більшості пансіонатів не проїхати у разі пожежі. Екологи - за порушення санітарних норм на узбережжі, податкова - за торгівлю алкоголем без ліцензій та незареєстрований бізнес.

- Дивіться: ми звірилися з даними інтернет-сайтів, що продають місця в готелях узбережжя,- розповідає Волинець. - Там зареєстровано 1250 об'єктів. А у нас всього 650. Майже половина працює нелегально. Зараз ми буквально вмовляти їх реєструватися, почати платити податки. Чому це робимо ми, а не сільрада, у чий бюджет по ідеї повинні йти гроші?

Бюджету Новофедорівської сільради на 2016 рік, до складу якого входить Залізний Порт, передбачає доходи в розмірі 4,4 млн гривень. З них податкові надходження становлять 2,25 млн гривень. Прогнозована сума, наприклад, туристичного збору - 120 тис. гривень.

Пляжі в Україні: як місцева влада і бізнес ділять Залізний ПортФото: Місцева влада розраховують отримати від припливу туристів понад 4 млн гривень у вигляді податків і зборів

Згідно з рішенням сільради його платять лише 23 пансіонати і бази відпочинку з декількох сотень, які працюють в селищі об'єктів готельного бізнесу. Розмір акцизних надходжень - 240 тис. гривень. При затвердженої сільрадою ставкою в 5% і курортних цінах ця сума еквівалентна надходжень з 3,5-4 тис. бочок пива - сезонний оборот 5-6 барів, якщо не вважати міцний алкоголь.

"Вмовляння", за словами Волинець, працюють: за тиждень після виїзного засідання обласної комісії у Залізному Порту зареєструвалося 45 нових підприємців.

Хабар або платіж до бюджету

У минулому році керівництво області намагався "навести порядок" в селищі куди більш жорсткими методами. У липні губернатор Андрій Путілов своїм розпорядженням закріпив стометрову "пляжну зону по всьому чорноморському узбережжю регіону за обласним комунальним підприємством "Єдиний центр логістичного управління та контролю".

Офіційно це зробили "для благоустрою, раціонального використання, ліквідації хаотичної забудови, та розміщення тимчасових споруд, згідно вимог законодавства".

Влада Залізного Порту визнали рішення незаконним - більшість земельних ділянок у стометровій прибережній зоні селища до того моменту належали сільради.

Тим не менш, обласне КП наполегливо пропонував підприємцям, які працюють на пляжах, укладати договори з благоустрою. Переговори з бізнесменами вів голова Голопристанської райадміністрації Олександр Богуненко і представник КП Сергій Головчин.

12 серпня 2015 року Генпрокуратура оголосила про затримання Головчина і Богуненко за отримання хабара в розмірі 130 тис. доларів. На думку слідства, під виглядом боротьби з незаконною торгівлею глава району нібито вимагав з підприємців Залізного Порту хабара.

Корупційний скандал у Голопристанському районі потрапив під контроль президента.

Голова Херсонської ОДА Андрій Путілов назвав подію політичним замовленням, і навіть допоміг затриманим вийти під заставу.

У справі дійсно є неузгодженості. По-перше, Олександр Богуненко був затриманий при отриманні грошей, а по дорозі в обласний центр. Нібито "на гарячому" заарештували Сергія Головіна, якого слідство називає "посередником". Передача хабара проходила в Херсоні у відділенні одного з банків - не найкращому місці для корупційних справ.

В інтерв'ю херсонській газеті "Вгору" Сергій Головчин підтвердив, що дійсно зустрічався у відділенні банку з юристом Новофедорівської сільради Яною Теплової, яка повинна була привезти з собою гроші зібрані з підприємців Залізного Порту.

Ось тільки зібрана сума була, за його словами, не хабарем, а платою комунальному підприємству. Таким чином, обласне керівництво нібито, намагалася спрямувати близько чверті “тіньового обороту коштів у селищі на його благоустрій“.

"Я кажу: "Я до нього відношення не маю і мати не хочу, не треба мені давати, несіть в касу, перекладайте з доларів у гривні, вносите на рахунок комунального підприємства". Вона кладе пачки в касу, а там – всього 20 тисяч доларів, а решта 110 тисяч – "лялька". І тут заходить ціла група товаришів...",-- згадує Головчин.

Пляжі в Україні: як місцева влада і бізнес ділять Залізний ПортФото: Ще в 2005 році Новофедоровский сільрада віддала найбільший ділянку пляжу в Залізному Порту в оренду 24-річному Дмитру Урсалу

Підприємці Залізного Порту на умовах анонімності підтверджують, що корупційну справу проти голови району було "помилкою" з боку сільради і бізнесменів, контролюючих пляж.

- Інші мовчки погодилися, тому що на початку сезону вже заплатили за роботу кому треба, і платити по другому разу якомусь комунальному підприємству ніхто не хотів,- розповідає власник одного з ресторанів на узбережжі.

Юристка Яна Теплова, восени минулого року стала вже депутатом Новофедорівської сільради продовжує називати справа голови райради "корупційною схемою", організованому губернатором Путіловим. За її словами, однією з метою поборів з підприємців Залізного Порту могло бути поповнення передвиборчого фонду Блоку Петра Порошенка на місцевих виборах-2015 роки.

- Коли справа перейде в площину слухань і будуть відтворені всі записи опергрупи, то ми всі почуємо неодноразово прізвище голови ОДА Андрія Путілова, яка виходила з вуст Богуненко і Головчина. Тоді всім стане зрозуміло, що розслідування цієї справи в цій галузі пройшло не до кінця", — запевняє депутат

Тіньові господарі

Так кому ж платять власники барів, ресторанів і торгових точок, що працюють в "Залізному Порту" замість того, щоб поповнювати бюджет сільради?

Ще в 2005 році Новофедоровский сільрада віддала найбільший ділянку пляжу в Залізному Порту в оренду 24-річному Дмитру Урсалу

Молодий підприємець, який припадає швагром депутату сільради Олександру Волкову, повинен був зайнятися благоустроєм пляжу і набережної, організацією дозвілля і відпочинку туристів. Орендна плата за більш ніж 5 га пляжу і набережної склала 14,6 тис. гривень на рік.

У 2013 році договір оренди до 2032 року було переукладено з ТОВ "Варяг-2012", одним із співзасновників і директором якої був раніше Дмитро Урсал.

Сьогодні шматок набережної, що перебуває в оренді у "Варяг-2012", забудована частина берега Залізного Порту.

Центр пляжу займає аквапарк, належить, за словами місцевих підприємців, самому Урсалу, східна окраїна - "зона платних послуг" нічного клубу "Стамбул", зареєстрованого на його батька.

Оренда лежаків тут обійдеться у 40 гривень за півдня, комфортною альтанки - 200 гривень на добу. Альтанками і лежаками, всупереч заборонам, заставлені навіть хвилерізи.

- Людям Урсала і Волкова платять всі, хто працює на цій частині пляжу, - згадує херсонський підприємець Роман, кілька років тому володів в Залізному Порту баром. - Місце на набережній в 2011 році коштувало від 600 до 900 доларів за погонний метр сезон. За останні кілька років розцінки зросли, причому в іноземній валюті.

Пляжі в Україні: як місцева влада і бізнес ділять Залізний ПортФото: за право торгувати варенными креветками і морозивом доведеться викласти 70-100 гривень в день

Крім торговельних місць на бетонної набережної здаються і місця на пляжі - платні зони під відпочинку, розважальні атракціони, бари.

Вартість суборенди в 2016 році - 20 тис. гривень за погонний метр. Бажано авансом на початку сезону, але можна домовитися. Орендарю пляжу платять навіть торговці рознос - за право торгувати варенными креветками і морозивом доведеться викласти 70-100 гривень в день.

Час від часу у перевіряючих органів виникають претензії до такої діяльності. Але знайти управу на найбільшого орендаря селища не вдавалося.

Так, згідно з Єдиним реєстром судових рішень, в серпні 2014 року Голопристанська санепідемслужба після позапланової перевірки намагалася через суд закрити 13 торгових точок і кафе, розташованих на ділянці, орендованій "Варяг-2012". Служба посилалася на те, що в стометровій пляжній зоні заборонено будівництво будь-яких торгових об'єктів.

Обласний адміністративний суд задовольнив позов санітарів і прийняв рішення зупинити торгівлю на березі. Але, виграв апеляцію "Варяг-2012", довівши, що в Залізному Порту відсутня прибережна захисна смуга, оскільки під неї немає проекту землеустрою.

Відповідно до матеріалами миколаївського Центру журналістських розслідувань, Дмитро Урсал, Олександр Волков і їх родичі володіють декількома ресторанами і нічними клубами на набережній Залізного Порту.

Крім цього, в управлінні Волкова знаходяться кілька пансіонатів в селищі, в тому числі і один з найбільших - "Ювілейний". У минулому році Дмитро Урсал вдруге став депутатом сільради - його обрали за місцевим округу, на території якого розташовано кілька великих баз відпочинку.

Кореспонденту РБК-Україна за два тижні так і не вдалося зв'язатися з Дмитром Урсалом і Олександром Волковим за телефонами вказаними на сайті Новофедорівської сільради. Редакція готова опублікувати їх позицію.

І все ж, більша частина пляжу і набережної Залізного Порту офіційно перебуває у комунальному управлінні. Згідно з рішенням сільради, близько 2 км узбережжя закріплене за комунальним підприємством "Світанок" - для благоустрою. Втім, під цим приводом "Світанок" займається тим же, чим і "Варяг-2012" - здає пляжі в оренду.

У 2014 році апеляційний суд Херсонської області визнав незаконними ряд договорів про співробітництво та організацію взаємовідносин" між КП і приватними підприємцями, адже за фактом вони були договорами оренди землі. У новому сезоні сільрада зобов'язав торгові точки, які працюють на узбережжі укладати з КП концесійні договори.

Після перевірки, організованої влітку минулого року Голопристанської райадміністрацією, обласна прокуратура оскаржила і ці угоди.

В кінці липня обласної госпсуд визнав незаконним договір концесії між "Свитанком" і приватної підприємницею Тамарою Велигурской, за яким остання отримала в розпорядження 177 метрів пляжної території за 80 гривень.

Тамара Велігурська, судячи з прізвища, віком та місцем реєстрації доводиться матір'ю відомому херсонському бізнесменові Євгену Велигурскому, засновнику приватної охоронної фірми "Кріс-Херсон".

"Кріс-Херсон" охороняє практично всі пансіонати, кафе і нічні клуби в Залізному Порту, її бійці, по суті, замінюють в селищі поліцейських. Тільки за червень 2016 року стало відомо про два випадки нанесення охоронцями тяжких тілесних ушкоджень відпочиваючим.

Сам же Євген Велігурський ось вже друге скликання поспіль є помічником народного депутата україни Федора Негоя - одного з найбільших бізнесменів Голопристанського району. Примітно, що саме Федір Негой разом з колегою Миколою Паламарчуком написали в Генпрокуратуру кілька запитів з вимогами прискорити розслідування відносно Олександра Богуненко, а також притягнути до відповідальності губернатора Андрія Путілова.