Автентичність записів – питання, на жаль, абсолютно несуттєве. Пройшли ті часи, коли щось комусь треба було доводити. Зараз для суспільства це питання віри, і не більше. Хтось сприйме ці записи як доказ корумпованість режиму. Хтось – як фейк і підступи ФСБ. Важливо лише те, у якій "конфесії" буде більше віруючих.
У середу, 18 квітня, в ефірі телеканалу NewsOne був показаний один з горезвісних записів біглого нардепа Олександра Онищенка. Їх анонсували ще в 2016 році, але жоден не був опублікований до вчорашнього вечора. На ньому чути голоси, схожі на голоси Онищенка та президента Петра Порошенка. Нардеп нібито передавав главі держави специфічну "комерційну пропозицію" від екс-чиновника і газового бізнесмена Миколи Злочевського, якого спочатку переслідували правоохоронні органи, а потім перестали. Чому записи стали з'являтися саме зараз і чого чекати далі – у колонці головреда РБК-Україна Сергія Щербини.
Ще влітку 2016-го року Верховна Рада позбавила Олександра Онищенка депутатської недоторканності. Він залишив Україну і тоді ж з'явилася перша інформація про наявність у нардепа компромату на перших осіб України. Нібито він робив записи розмов, зокрема, з президентом України Петром Порошенком на наручний годинник з вбудованим диктофоном.
Варто відзначити, що в перші роки після Майдану Онищенко дійсно був близький до президента і користувався статусом комунікатора між АП, політиками і бізнесменами. Одна зі сфер, в якій нардеп повинен був забезпечити присутність нової влади – газовий бізнес.
Сам Онищенко давно працював на цьому ринку. Його компанії мали угоди спільної діяльності з державної газовидобувною компанією "Укргазвидобування", а також він був акціонером і приватної видобувної компанії.
Кримінальне розслідування проти нього стало чи не найгучнішою справою Національного антикорупційного бюро. Сенс в тому, що слідство підозрює Онищенко в мільярдних ухиляннях від сплати податків. По тій же справі НАБУ намагалося притягти до відповідальності екс-керівника ГФС Романа Насірова. Ця ж справа мала перетини зі скандальною конфіскацією грошей Віктора Януковича і його оточення Краматорським судом, що спровокувало в кінці минулого року конфлікт між НАБУ і Генеральною прокуратурою.
Хоча, якщо уважно читати фабулу справи проти Онищенка, стає зрозуміло, що тоді тільки створене НАБУ підозрювало його в одній з популярних тіньових схем роботи на газовому ринку. Вона передбачає маніпуляції з цінами видобутого палива. Нардепа показово "розірвали".
Все б нічого, якби Онищенко не був президентським конфідентом, та ще й учасником найгучніших політико-бізнесових протистоянь перших років після Майдану. І не мав звички "писати" своїх співрозмовників.
Але за весь час, що минув зі втечі Онищенка і перших його гучних заяв про політичну корупцію в Україні, не було опубліковано жодного горезвісного запису з голосом Порошенка. В інтернеті виявилися тільки записи бесід Онищенко з впливовим екс-нардепом Миколою Мартиненком, де вони дають зовсім не втішні оцінки Порошенку і його діяльності.
Мотиви не публікувати плівки з голосом Порошенка очевидні – після їх появи зникає предмет можливих домовленостей з владою, наприклад, про повернення або закриття певних питань. Компромат має цінність тільки поки він не опублікований. Так було до вчорашнього дня.
Увечері середи один із записів з голосом, схожим на голос Порошенка, був показаний в ефірі телеканалу NewsOne. На ньому обговорюється домовленість з екс-чиновником часів Януковича і газовим бізнесменом Миколою Злочевським. Через Онищенка він нібито намагався "вирішити" питання з кримінальними справами проти нього і побудувати спільний бізнес з оточенням Порошенка.
"Коля – хороший хлопець", - каже на цьому записі голос, схожий на президентський, а Онищенко викладає "комерційні пропозиції" бізнесмена.
І ось тут, звичайно, є грандіозне питання. Дійсно, проти Злочевського і його компаній була відкрита ціла низка кримінальних проваджень Генеральною прокуратурою. Займався ними так званий "економічний департамент", який пов'язують з оточенням Порошенка. Навколо цих справ відбувалися дивні події – слідчі то ініціювали арешт свердловин компаній Злочевського, то не перешкоджали зняттю арештів, то знову заарештовували. Поки, нарешті, справи не були закриті. За офіційною версією, Злочевський компенсував державі недоплачені податки, що і було причиною кримінальних проваджень.
А вже в червні 2017-го на міжнародний форум з енергетичної безпеки майбутнього в Монте-Карло, співорганізатором якого була компанія Злочевського, приїжджали українські офіційні особи – віце-прем'єр Володимир Кістіон, близький до глави уряду Володимира Гройсмана, і глава податкового комітету парламенту Ніна Южаніна, людина з команди Порошенка. Вони навіть фотографувалися разом з бізнесменом.
Запис Онищенка лягає в канву теорії, що дивна динаміка відносин влади і Злочевського відпочатку більше нагадувала банальні торги.
Можу припустити, що долею розслідувань проти Злочевського справа не обмежиться. Є ще одна цікава історія навколо найбільшої приватної газодобувної компанії "Нафтогазвидобування". Її контролюють структури Ріната Ахметова. А у 2015-му році у неї були аналогічні проблеми – регулярні арешти майна та банківських рахунків.
Тоді інформовані джерела стверджували, що ця компанія стала предметом інтересу Порошенка. Власне, нинішній президент ще в кінці 90-х був її акціонером разом з екс-чиновником і бізнесменом Миколою Рудьковським. Вони тоді обидва перебували в СДПУ(о) Віктора Медведчука. Після того, як Порошенко пішов у команду Віктора Ющенка, його частка дісталася іншому видному "есдеку" Нестору Шуфричу.
Вже за часів Януковича між Шуфричем і Рудьковським спалахнув конфлікт. Колишнього директора компанії Олега Семінського навіть вкрали і кілька років тримали на ланцюгу. Але сторони прийшли до популярного тоді "рішення Соломона" – компанія була продана Ахметову. А після Майдану перший акціонер прийшов до останнього. Згодом і цей конфлікт був вичерпаний, що, за словами учасників ринку, влетіло Ахметову в копієчку. І до організації цієї "копієчки" нібито був причетний "конфідент" Онищенко.
Чому записи почали спливати саме зараз? Найочевидніше пояснення – наближення виборів. Більш-менш зрозуміло, що питання Онищенка влада вже не "вирішить". А ось конкуренти Порошенка можуть оцінити послугу потім. При чому, всі конкуренти.
Хто в цьому винен? Так самі й винні. Ніхто не просив "залазити у теми" і "мутити мутки". Фінал був передбачуваний. Складний життєвий шлях Онищенка відомий кожному, хто цікавиться українською політикою. Ніхто не просив робити його своїм конфідентом, фінал був передбачуваний. Втім, якщо чесно, на Мальдіви літати теж ніхто не просив. Порошенко і його команда самі прекрасно справляються з завданнями своїх конкурентів.
Автентичність записів – питання, на жаль, абсолютно несуттєве. Пройшли ті часи, коли щось комусь треба було доводити. Зараз для суспільства це питання віри, і не більше. Хтось сприйме ці записи як доказ корумпованості режиму. Хтось - як фейк і підступи ФСБ. Важливо лише те, у якій "конфесії" буде більше віруючих.
Інша справа, що про все це давно знали, давно писали, давно попереджали і говорили. Але цього ще не показували по телевізору. Влада сама обрала стратегію "здаватися, а не бути". Вона з самого початку хотіла здаватися краще, а бути – як завжди. Настав час пожинати плоди, сезон відкрито.