КПУ не має наміру об'єднуватися ні з однією з сил і будуть проводити самостійну політику. Про це в інтерв'ю РБК-Україна заявив лідер Компартії Петро Симоненко. Інтерв'ю записувалося до початку військової експансії Росії в Україну, тому у відповіді на в питання про федералізацію даний момент виявився втраченим. При цьому Симоненко стверджує, що, прийнявши закон з референдуму , запропонований його партією, ситуацію ще можна виправити.
РБК-Україна: Як Ви розцінюєте скасування закону про регіональні мови?
Петро Симоненко: Негативно. Україна різноманітна етнічно, різноманітна у мовному плані. Дуже багато громадян, які використовують російську мову в побуті. Тому відміна закону про регіональні мови порушує права громадян, і наша фракція за його скасування не голосувала.
Україна ратифікувала європейську Хартію про захист мов національних меншин, і саме на підставі цієї Хартії і був прийнятий закон про регіональні мови. Тому ми будемо апелювати до європейської спільноти, оскільки Україна, як член ПАРЄ, повинна виконувати всі європейські резолюції.
РБК-Україна: Наскільки велика можливість заборони діяльності компартій в Україні?
Петро Симоненко: За Конституцією України заборона будь-якої партії можливий тільки за рішенням суду. А заборона на діяльність КПУ в 1991 р., прийнята Верховною Радою, через 10 років була скасована Конституційним судом, як незаконна. І всі правителі в Україні, які б не були, вони повинні пам'ятати про цей урок.
Також давайте не забувати історію - компартії забороняли тільки фашисти.
РБК-Україна: У країнах Східної Європи вводилася заборона на діяльність місцевих компартій після розпаду СРСР - як винних у діяннях радянського режиму. І робили це не фашистські режими.
Петро Симоненко: КПУ зареєстрована Мін'юстом незалежної України в 1993 році. Тому ті, хто намагаються зараз оголосити «полювання на відьом», нехай не забувають, що це обернеться, перш за все, проти них самих.
РБК-Україна: Тим часом, по країні масово зносять пам'ятники Леніну і палять офіси КПУ. Що Ви маєте намір протиставити цьому?
Петро Симоненко: Зрозуміло, що зараз здійснюється політичне мародерство. А треба б було подумати над тим, як нагодувати народ, організувати роботу підприємств, організувати збір податків і виплату зарплат бюджетникам. Тому що казна сьогодні порожня. Зарубіжні фінансові установи не відкриють Україні лінії фінансування, тому що в країні триває громадянська війна. І необхідно працювати над тим, щоб уникнути невідворотних наслідків.
РБК-Україна: Що Ви маєте на увазі під невідворотними наслідками?
Петро Симоненко: Необоротні наслідки полягають у тому, що Україна втратила більшість галузей і не зможе вийти на європейські ринки. Внутрішній ринок країни захоплений іноземними корпораціями . Банківська система розвалюється. Сільське господарство в умовах того, що починається посів, потребує виділення коштів та ПММ.
РБК-Україна : Вам не здається, що розмови про те, що настала весна, почалася посівна, селянам треба допомогти - це наслідки того, що за 23 роки ми так і не реформували держава і продовжуємо жити, по суті, в УРСР, але без ресурсів, які були у СРСР?
Петро Симоненко: Комуністи всі ці роки не були при владі, і це дає мені підставу заявити, що якби звернули увагу на антикризову програму КПУ, можна було б вже сьогодні зробити рішучі кроки з відновлення порядку і розвитку багатоукладної економіки. Але ніхто не хоче звертати уваги на пропозиції компартії. Але якщо цю програму приймуть - ще є шанс. Якщо ні - вірогідні будь-які сценарії.
РБК-Україна: З ким зараз КПУ має намір будувати спільну роботу: з вийшли з Партії регіонів, тими, хто залишився в ПР, з новою більшістю в Раді?
Петро Симоненко: КПУ буде проводити тільки свою політику. Ця політика описана в нашій програмі і підтримана нашими виборцями. Все інше - від лукавого. Ми розглядаємо суть і зміст законопроекту, і, незалежно від автора закону, голосуємо за нього, якщо нова норма дозволяє наводити порядок, допомагає трудівникам захищати свої інтереси. І ми завжди так робили.
РБК-Україна: Чи підтримає і за яких умов КПУ закон про люстрацію, якщо він буде внесений в Раду?
Петро Симоненко: Якщо прийняти цей закон і провести розслідування, то окрім фракції КПУ в Раді нікого не залишиться.
РБК-Україна: Ваша думка з приводу федералізації України?
Петро Симоненко: Сьогодні стоїть питання, як зберегти територіальну цілісність і суверенність країни. Вона знаходиться під загрозою в силу декількох факторів.
Перший - внутрішні протиріччя, побудовані на історичних передумовах, культурних і мовних традиціях. Ці протиріччя використовувалися олігархічним капіталом особливо під час будь виборної кампанії.
Другий - зовнішній фактор. Румунія проводить агресивну інформаційну політику щодо Бессарабії і північної Буковини. Звучать заяви про те, що румуни готові зі зброєю в руках захищати інтереси румунів на території України.
У Закарпатській області активно видавалися паспорти громадян Угорщини. І не виключено, що громадяни України з паспортом громадянина Угорщини братимуть участь у виборах в Угорщині.
Що стосується федералізації в цьому контексті, ми, комуністи, пропонували провести найширшу дискусію в суспільстві, вивчити зарубіжний досвід, а наприкінці провести референдум. Це буде завершений процес, коли люди будуть розуміти, навіщо це. Як це було зроблено в Бельгії та інших державах.
РБК-Україна: Щоб провести референдум, необхідно. як мінімум, повернути старий профільний закон. Тому що чинний закон про референдуми в принципі не дозволяє це зробити.
Петро Симоненко: Наша пропозиція на дану тему є в Раді. І минулого року європейським емісарам - Фюле , Кваснєвському і Коксу - я казав, що без референдуму щодо інтеграції в ЄС Україна опиниться на межі розколу. Але процес референдуму тоді був заблокований і представниками влади, і представниками опозиції.