Підписання Президентами України і РФ пакету документів щодо двосторонньої співпраці, а також принципова згода Москви виділити Києву мільярдні кредити і знизити ціну на російський газ стало історичною подією. Як підкреслюють експерти, від вироблення чіткого плану співробітництва з Росією та Митним Союзом не в останню чергу залежить подолання нашою країною суспільно-політичних та економічних проблем. Наскільки це можливо, розповів лідер КПУ Петро Симоненко.
РБК-Україна: Петро Миколайович, низка угод з РФ підписана, Москва знижує для України ціну на газ і виділяє Києву кредит у розмірі 15 мільярдів доларів. Чи достатньо цього для виходу з глибокої економічної кризи?
Петро Симоненко: Досягнуті минулого тижня в Москві українсько-російські домовленості забезпечать реальну підтримку нашому виробнику. Крім того, ми, комуністи, позитивно оцінюємо наданий Росією грошовий кредит - поза всяким сумнівом, він допоможе уникнути обвалу банківської системи країни. КПУ виступала категорично проти вимог МВФ про підвищення цін на газ та електроенергію для населення, скорочення кількості держслужбовців та зниження їх зарплат, впровадженні драконівської пенсійної реформи. Росія дала нам кредит без будь-яких попередніх вимог. Київ же зобов'язаний остаточно переглянути свої підходи у виборі вектора економічного співробітництва, щоб співпраця між Україною і Росією була прозорою і конкретною, захищала національні інтереси, пропонувала вигідні та перспективні програми.
РБК-Україна: Які ж для цього є механізми?
Петро Симоненко: Найтісніші контакти з Москвою і партнерами Росії в рамках Митного союзу дозволять відродити машинобудування і суднобудування, забезпечать збереження і створення робочих місць і, врешті-решт, дозволять заявити про Україну, як про сильну промислову країну, якою вона була за часів Радянського Союзу. Тривала боротьба Компартії за правильний вектор зовнішньої інтеграції, за конструктивізм у визначенні перспективи співпраці з країнами-учасницями Митного союзу, і насамперед з Російською Федерацією, принесла користь українському народу. Наш народ хотів би стабільної політики з боку держави в частині життєвих умов - це дуже важливо для малого і середнього бізнесу, для великого бізнесу, для простого громадянина, який має можливість сподіватися на те, що сьогодні будуть знижені тарифи на газ та інші житлово-комунальні послуги. Зниження практично на 140 доларів за 1 тис. куб. м. ціни на газ - це реальна підтримка українського виробника, українського громадянина і держави Україна.
РБК-Україна: Російські кредити та знижки - безумовно, позитивна віха в новітній економічній історії України. Коли середньостатистичний українець відчує це поліпшення в дії і слово "криза" буде викреслено з нашого лексикону?
Петро Симоненко: Тільки повноцінна участь у Митному союзі дозволяє розраховувати на економічне зростання, розвиток вітчизняних високих технологій, збереження за собою провідних світових позицій у ряді наукомістких галузей: авіації, космонавтиці, енергетичному машинобудуванні та інших. Ключовою гарантією подолання політичної кризи і реалізації курсу на народовладдя має стати політична реформа.
РБК-Україна: Великі фінансові преференції з боку Москви, напевно, вимагають найретельнішої роботи над держбюджетом 2014 року. Як ви вважаєте, чи буде він прийнятий протягом двох-трьох місяців, як цього обіцяє партія влади?
Петро Симоненко: Фракція Комуністичної партії України пропонує врахувати при формуванні проекту державного бюджету України на 2014 рік принципові положення і пропозиції. Для реалізації конституційного права громадян на доступну і безоплатну освіту забезпечити фінансування галузі в обсязі не менше 10 відсотків ВВП, встановити мінімальну заробітну плату не нижче фактичного прожиткового мінімуму і забезпечити фінансування соціальних гарантій інвалідам, ветеранам війни, праці, дітям війни та іншим соціально незахищеним групам населення, а також погашення заборгованості по внесках Ощадбанку. У матеріалах, які дають уявлення про основні параметри бюджету, ми бачимо, що багато вимог комуністів уряд врахував. Так, мінімальна зарплата збільшиться до 1 250 грн (з 1 липня) і до 1 301 (з 1 жовтня), прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць зросте до 1 256 грн (було 1 176). Крім іншого, збільшиться допомога при народженні дитини - перша дитина - 31 688 грн, друга - 63 375, третій і наступні - 126 750. Зросте розмір соцдопомоги малозабезпеченим сім'ям: на дітей від 3-х до 13 років на 250 грн., від 13 до 18 - на 500 грн. Збільшиться обсяг субвенцій з держбюджету на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам дитинства і дітям-інвалідам та тимчасової допомоги дітям на 8,8 млрд грн в цілому. І, нарешті, на погашення боргів Ощадбанку СРСР перед громадянами України планується направити 6 млрд грн. Тільки тоді, коли бюджет стане соціально значущим, його можна буде приймати "без купюр".