Петро Симоненко: "КПУ буде захищати свої права в європейських судах"
РБК-Україна: Ви повернулися з Європи, де як лідер КПУ, перебували з робочою поїздкою. З ким із керівників лівих партій Європи ви вели переговори і які домовленості були досягнуті?
Петро Симоненко: Дійсно, протягом останніх днів у мене відбулася низка зустрічей з лідерами європейських лівих партій, депутатами Європарламенту та національних парламентів Чехії, Німеччини, Франції.
У ході зустрічей ми детально обговорили кризову ситуацію в Україні, пов'язану з військовими діями на Сході та Південному Сході країни, з втратою Криму і загрозою подальшого розчленування України за балканським сценарієм. Ми також обговорили і проблеми, пов'язані з політичними гоніннями на опонентів, найжорстокішої цензурою в ЗМІ, погрозами фізичної розправи над незгодними з політикою правлячого режиму. Роз'яснили своїм європейським колегам ситуацію навколо спроб неконституційної заборони опозиційним режимом націонал-екстремістів Комуністичної партії України.
РБК-Україна: Європейські ліві висловили підтримку Комуністичної партії України? Вони будуть якимось чином впливати на нову українську владу, щоб рішення про заборону КПУ не було прийнято?
Петро Симоненко: За результатами зустрічей ми дійшли згоди, що комуністи України, європейські ліві партії і депутати Європарламенту від лівих і прогресивних сил, засуджуючи будь-які прояви тероризму, разом з тим , будуть надавати всілякий тиск на свої уряди, щоб припинити війну в Україні і присікти використання регулярної армії проти власного народу. Домовленості від 21 лютого 2014 року і женевські угоди повинні бути виконані українською владою в повному обсязі. Це перша принципова домовленість.
Друге, ми обговорили з нашими європейськими колегами ініціативи Компартії щодо внесення змін до Конституції України та проведення ряду реформ. Це і розширення прав територіальних громад, і безумовне право людей говорити рідною мовою - що стосується російської, то тут мова йде про визнання його державною мовою нарівні з українською. Це і судова реформа, реформа правоохоронної системи, податкова реформа, реформа банківської та фінансової системи, цілий комплекс питань, що стосуються економічно , енергетичної та продовольчої безпеки країни. Наші європейські колеги підтримали нас у том , що такі зміни необхідн , щоб криза була подолана якнайшвидше і Україна повернулася в десятку найрозвиненіших держав світу, як це було до 1991 року.
Третій принципове питання, яке було піднято під час моїх зустрічей з керівництвом європейських лівих, - це абсолютно безпідставні звинувачення на адресу комуністів і спроба нової - старої влади незаконно і заборонити Компартію України - партію, за яку на останніх парламентських виборах (а ці вибори були визнані європейською спільнотою мало не найдемократичнішими в історії незалежної України ) проголосувало більше 13% виборців або близько 3 мільйонів чоловік.
І в цьому питанні ми знайшли повне розуміння з боку лівих Європи. Ми заручилися їх підтримкою і гарантіями правової та дипломатичної допомоги, щоб не допустити антиконституційного свавілля з боку українського режиму щодо членів нашої партії та співчуваючих, щоб захистити конституційні права людей на свободу слова, совісті та світогляду.
РБК-Україна: Тобто, в разі заборони КПУ за рішенням суду в Україні, ви будете оскаржувати його в європейських міжнародних судових інстанціях? Ми вас правильно розуміємо? І тоді ваші європейські колеги нададуть вам юридичну допомогу та необхідну підтримку адвокатів на цьому рівні? Ви будете відстоювати право на діяльність КПУ всередині України аж до європейських судів?
Петро Симоненко: Безумовно. Курс на заборону КПУ - це абсолютно волюнтаристське рішення правлячого режиму. Це порушення вимог Венеціанської комісії. Про який закон може йти мова, коли в ході засідання парламенту, як ви всі бачили, пан Турчинов дає доручення Мін'юсту шукати і фабрикувати справу проти Компартії. Якщо КПУ всередині країни заборонять таким волюнтаристським чином, то з таким режимом Європа співпрацювати не буде. Тому ми будемо відстоювати нашу позицію, наші європейські колеги нас підтримають у цьому.
РБК-Україна: Ви зняли свою кандидатуру з виборів Президента. Однак за Симоненка все одно проголосували. Чи буде КПУ в таких умовах співпрацювати з новою владою? Як ви оцінюєте перемогу Петра Порошенка?
Петро Симоненко: Якщо нова команда Порошенко не зрозуміє, що крісло - це конкретні справи, конкретна відповідальність, то і цю команду чекає доля Ющенка, Януковича.
Співпраця можлива тільки в тому випадку, коли влада пропонує конкретні речі. Поки ми не бачимо ніякої конкретної програми по виходу з кризи, припинення війни. Комуністи завжди виступали і будуть виступати за цілісність України і збереження миру. Для нас вкрай важливо, щоб війна і використання армії проти наших мирних громадян припинилися. Це першочергові завдання для влади і в цьому питанні ми безумовно готові співпрацювати.
Але на практиці ми бачимо, що армія активно використовується в цивільному конфлікті проти власного народу. Наші конструктивні пропозиції знаходяться у парламенті. Якщо влада готова вести дискусію "мізками , а не кулаками", то ми готові до діалогу на конструктивній основі.
РБК-Україна: Ми бачимо, як члени вашої фракції у Верховній Раді почали покидати її ряди. Про свій вихід заявила Оксана Калетник - видний член партії і неабиякий депутат. З чим ви пов'язуєте вихід Калетник з КПУ? Це початок розпаду фракції?
Петро Симоненко: Я переконаний, що прийде час, коли ми дізнаємося справжні причини, чому Оксана Калетник покинула наші ряди. Я впевнений, що прийде час, коли ми побачимо, що реально цей режим з себе представляє, які методи застосовує. Нагадаю, що вона прийшла до нас у фракцію, як безпартійна.
РБК- Україна: Ви натякаєте на те, що їй надходили погрози? Тобто, у разі подальшого перебування у фракції це спричинило б для неї конкретні негативні наслідки?
Петро Симоненко: Як я вже відповів, прийде час і реальні мотиви обов'язково дізнаються всі.
Розмовляла Ганна Стешенко