ua en ru

коли Петро Порошенко може зустрітися з Дональдом Трампом

коли Петро Порошенко може зустрітися з Дональдом Трампом Порошенко може зустрітися з Трампом у травні нинішнього року

Президент Петро Порошенко не втрачає надії зустрітися зі своїм американським колегою Дональдом Трампом. Зробити це йому принципово важливо до того, як голова Білого дому зустрінеться з президентом Росії Володимиром Путіним. Вже відомо, що лідери США і Росії перетнуться в липні нинішнього року на саміті G-20 в Німеччині.

З початку року команда Петра Порошенка вже двічі називала можливу дату його зустрічі з Трампом – лютий і квітень. Тепер українські дипломати не виключають, що президенти США і України зустрінуться в кінці травня, або на полях саміту G-7 в Італії, або в рамках засідання глав країн-членів НАТО в Брюсселі. Але офіційного запрошення на ці заходи, Україна поки не отримала.

Про що президент України хоче поговорити з Трампом, і як його команда намагається організувати цю зустріч - в матеріалі РБК-Україна.

Peace & Success

Про те, що Порошенко і Трамп обговорили питання особистої зустрічі, стало відомо ще 5 лютого, після їх телефонної розмови. Але в офіційних повідомленнях конкретики було мало. "Обговорили питання зміцнення стратегічного партнерства між Україною та США. Особливу увагу було приділено врегулюванню ситуації на Донбасі і досягнення миру політико-дипломатичним шляхом", - написав за підсумками розмови Петро Порошенко у себе в Facebook.

У неофіційних бесідах українські дипломати розповідають, що до тоъ розмови вони готувалися грунтовно. За їх словами, у розмові Порошенко зосередився на двох ключових блоках, які умовно назвав "Great plan of peace" і "Great story of success" – "Великий мирний план" і "Велика історія успіху". "Перший блок – наші пропозиції щодо виконання Мінських угод, другий – про торгівлю та інвестиції – конкретних проектах, до участі в яких вже зараз запрошуються США. Трамп погодився, що ці питання потрібно детально обговорити при особистій зустрічі", - розповідає співрозмовник РБК-Україна в команді президента. Подробиці того, про які пропозиції по Донбасу та інвестицій йде мова, навіть неофіційно джерела не повідомляють.

Після телефонної розмови двох президентів команда Петра Порошенка всерйоз розраховувала, що зустріч вдасться організувати вже наприкінці лютого. Розглядався варіант, що Порошенко візьме участь в засіданні Ради безпеки ООН. Після чого з Нью-Йорка, де знаходиться штаб-квартира ООН, він перелетить в Вашингтон. Але команда Трампа готовність зустрітися в цей час не підтвердила. Свої пропозиції Петро Порошенко поки що зміг озвучити лише віце-президенту США Майкла Пенс, з яким в кінці лютого зустрівся на Мюнхенській конференції з питань безпеки.

Зараз як найбільш вірогідний варіант часу і місця зустрічі команда президента розглядає засідання глав країн-членів НАТО, яка пройде 25 травня в Брюсселі. Правда, поки що Україна, яка брала участь у минулорічному саміті країн-членів НАТО, запрошення на майбутню зустріч лідерів країн Альянсу не отримала. Ще один варіант – зустріч може відбутися в цей же час, але тільки в Італії, де 25 - 27 травня пройде зустріч лідерів країн G-7. "Не виключена зустріч на полях саміту, але буде вона до або після саміту або поза його – це залежить від того, як будуть розгортатися події. Нам дуже важливо проговорити з Трампом наше бачення мирного врегулювання ситуації на сході, своєрідної «дорожньої карти», щоб адміністрація Трампа мала своє бачення своєї участі і допомоги у врегулюванні ситуації на сході України", - сказала РБК-Україна Ганна Гопко, голова парламентського комітету іноземних справ.

Поки що Україна не отримувала офіційного запрошення ні на одну з двох травневих зустрічей світових лідерів. Тим не менш, в команді Петра Порошенка не втрачають оптимізму. "Американці нам прямо сказали, мовляв, ви будьте готові, що вам повідомлять про зустріч за 24 години до її початку, і потрібно буде летіти", - говорить співрозмовник РБК-Україна в команді президента.

Поки ж українські дипломати всіляко підкреслює - не дивлячись на невизначеність у питаннях часу і місця зустріч двох президентів вони посилено її готують. "Я був у США, провів зустрічі в держдепі і раді національної безпеки, де ще не проведені всі призначення. Іншими словами, коли ми всі будемо готові - будемо працювати над деталями особистої зустрічі двох президентів. Іноді ми фокусуємо увагу на факт формальної зустрічі, та марно. Адже зустріч — це резюме підготовки. А за всім цим — результат серйозної роботи", - сказав в останньому інтерв'ю глава МЗС Павло Клімкін.

У нинішньому році Павло Клімкін вже двічі літав до Вашингтона, де зустрічався з держсекретарем Рексом Тиллерсоном і радником президента США з безпеки і оборони Раймондом МакМастером.

Головний результат зустрічей з Тиллерсоном – тепер він точно знає, що Крим і Донбас – це два окремих питання і ніякої "угоди" з ним бути не може", - розповідає РБК-Україна співрозмовник в дипломатичних колах. За його словами, у команді Петра Порошенка особливо задоволені підсумками зустрічі з МакМастером, який у лютому змінив на посаді радника Трампа Майкла Флінна. "Макмастер продемонстрував, що він дуже добре розбирається в ситуації в Україні. Щоб ви розуміли, людина знає, де знаходиться Яворівський полігон і може обговорювати дії 72-ї бригади ЗСУ", - розповідає співрозмовник РБК-Україна.

Якщо питання переговорів по Донбасу з США веде Павло Клімкін, то переговорів з інвестицій президент офіційно доручив займатися Борису Ложкіну, секретарю інвестиційної ради при президентові. Екс-глава АП також встиг злітати в США, але про результати його переговорів не повідомляється.

У глядацькому залі

Поки Петро Порошенко чекає обіцяної зустрічі з Трампом, той продовжує обговорювати "Україну без України". 18 березня він поговорив, в тому числі і про Україну, з канцлером Німеччини Ангелою Меркель. Але за підсумками їх зустрічі обидва пішли від конкретики. Меркель заявила, що Трамп підтримав Мінський процес і назвав його "гарною базою для врегулювання ситуації, яка, на жаль, не завершена". У свою чергу президент США заявив, що високо цінує зусилля Меркель і президента Франції Франсуа Олланда по врегулюванню конфлікту в Україні.

В команді президента неофіційно розповідають, що Трамп, на відміну від свого попередника Барака Обами не проти приєднання США до Мінським процесу, не заперечує проти цього і Росія, яка на думку українських дипломатів зараз всіляко намагається "поховати Мінськ", у тому числі шляхом проведення переговорів у новому форматі. Водночас Меркель нібито виступає проти офіційного приєднання до переговорів США. У свою чергу Україні питання форматів не принципове, за умови, що ніхто не буде відмовлятися від Мінських угод.

Тим часом команда Трампа зараз намагається налагодити діалог з Володимиром Путіним. У середині квітня в Москву з візитом полетить Рекс Тіллерсон. При чому, в Україну він не залетить, як це раніше робив його попередник Джон Керрі. В Україні маршрутом поїздки Тіллерсона дуже незадоволені, про що команда президента Порошенко поінформувала посла Марі Йованович. Втім, офіційно ніяких обурень з цього приводу українські дипломати не робили.

"Цей візит не зможе вплинути на політику США по відношенню до Росії, він скоріше для з'ясування намірів Росії, озвучення своєї позиції, підкреслення намірів США завершити конфлікт", - вважає Ганна Гопко.

Поки команда Трампа веде переговори з усіма учасниками «нормандської четвірки» окремо, переговори в його рамках фактично зупинилися. Так, минулого тижня Росія проігнорувала зустріч заступників міністрів закордонних справ "четвірки". У свою чергу представник України в Мінській контактної групи Леонід Кучма наполягає на негайній зустрічі глав країн "Нормандії". "Я взагалі вважаю, що сьогодні на 100% дозрів питання, необхідна зустріч "Нормандської четвірки". Хочу підкреслити: ні на рівні Мінського процесу (Тристоронньої контактної групи, - ред.), ні на рівні міністрів закордонних справ питання не рухаються, тож треба їм (лідерам країн, - ред.) зібратися і сказати публічно, чого нам очікувати", – сказав Кучма.

В команді президента також визнають, що переговори в рамках "нормадского" формату фактично зупинилися. Хіба що по телефону між собою спілкуються радники голів держав - Костянтин Єлісєєв, Владислав Сурков, Жак Одибер і Крістоф Хойсген.