Перший український телекомунікаційний супутник "Либідь" нарешті отримав місце на орбіті. Держпідприємство "Укркосмос", яке розвиває проект, 5 березня повідомило про домовленості спільно використовувати орбітальну позицію 48° східної довготи (сх. д.) з одним з найбільших в світі операторів супутникового зв'язку - французькою Eutelsat, пише "Комерсант-Україна".
Перший український телекомунікаційний супутник "Либідь" нарешті отримав місце на орбіті. Держпідприємство "Укркосмос", яке розвиває проект, 5 березня повідомило про домовленості спільно використовувати орбітальну позицію 48° східної довготи (сх. д.) з одним з найбільших в світі операторів супутникового зв'язку - французькою Eutelsat, пише "Комерсант-Україна".
Робота "Либіді" в інший орбітальній позиції, виділеній Україні ще в 2000 р. - 38,2° сх. д. - заважала супутникам французької компанії. "Ми вели переговори весь минулий рік і вирішили виводити супутник на орбіту, де вже є супутники Eutelsat", - розповів виданню директор "Укркосмосу" Сергій Капштик.
Роботи по створенню "Либіді" велися з початку 1990-х рр., в проект неодноразово вносилися зміни, а терміни запуску переносилися. Реалізація проекту активізувалася в 2009 р., коли Кабінет міністрів залучив для фінансування будівництва супутника кредит Канадського експортного агентства на суму 254,6 млн дол. під держгарантії. У 2010 р. почалося будівництво "Либіді" спільними зусиллями канадської компанії MacDonald Dettwiler and Associates і російського підприємства "Інформаційні супутникові системи им.Решетнева". За словами Капштыка, зараз будівництво наближається до завершення - зборка супутника в Росії, звідки він буде доставлений на космодром Байконур. Запуск "Либіді" намічений на кінець 2013 р.
Нова орбітальна позиція більш вигідна для українського супутника, хоча і вимагає більших витрат на доставку сигналу, вважає видавець галузевого журналу Mediasat Олександр Глущенко. "Перебуваючи в позиції 38,2°сх. д., супутник міг покривати тільки територію України. Розширити зону покриття, не торкнувшись працюючої мережі в сусідніх орбітальних позиціях, було б неможливо", - пояснює регіональний директор Eutelsat в СНД Микола Орлов. Капшук повідомив виданню, що на "Либіді" встановлять 30 Ku-транспондерів (передавальних пристроїв), що дасть можливість забезпечити покриття трьох регіонів: Центральної і Східної Європи, Індії, Центральної та Західної Африки. "Фактично супутник зможе виконувати функції мосту: передавати сигнал з Південно-Східної Азії на Захід", - відзначає Глущенко.
"Укркосмос" має намір надавати за допомогою "Либіді" традиційні сервіси для супутникових операторів, що працюють в Ku-діапазоні: супутникове телебачення і послуги зв'язку за технологією VSAT, у тому числі й інтернет-доступ. "Ми розвиваємо проект за кредитні гроші, які потрібно повертати, і вже активно шукаємо клієнтів", - говорить Капшук. Голова Державного космічного агентства Юрій Алексєєв в січні висловив надію, що проект окупиться за 7-8 років.
Телеканали не отримували пропозицій від "Укркосмосу". "Зараз ми задоволені роботою з супутниками Amos. Але все залежатиме від ціни і гарантій якості передачі сигналу", - говорить президент медіагрупи StarLightMedia (ICTV, "Новий канал", СТБ, М1) Олександр Богуцький. А ось перспективи "Укркосмосу" на ринку інтернет-доступу по технології VSAT конкуренти вважають сумнівними. "Ми є фактично єдиним оператором на ринку, працюємо вже понад 10 років, і у нас все 6,7 тис. абонентів. Кого ще вони хочуть підключити?", - дивується директор з розвитку "Датагруп" Максим Смілянець.
"Укркосмос" також претендує на участь в нацпроектів. ДП в обмін на орбітальну позицію отримало частотний ресурс на супутнику Eutelsat Ka-Sat, що дозволяє забезпечити більш дешевий і швидкісний інтернет-доступ, ніж VSAT. Торік про отримання частот на цьому супутнику заявили і в "Датагруп". "Можливостей Ka-Sat в Україні достатньо для реалізації численних проектів, - пояснює Микола Орлов, - "Датагруп" працює в основному на корпоративному ринку і з приватними особами, а "Укркосмос" зацікавлений в нацпроекті по забезпеченню населення інтернет-доступом". Мова йде про нацпроект "Цифровий район" вартістю 465 млн грн. Брати участь у ньому планує і "Датагруп". "Нам нічого невідомо про участь у "Цифровому районі" "Укркосмосу", ми продовжуємо працювати з авторами нацпроекту", - повідомив Смілянець.
Нагадаємо, у серпні 2009 р. уряд Юлії Тимошенко повідомив, що канадська компанія MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd. (MDA) виграла конкурсний відбір на створення космічного сегменту національної супутникової системи зв'язку "Либідь". Всі витрати в сумі 254 млн дол. покриваються за рахунок кредиту EDC, виданого на 10 років під 5,1% річних. У грудні 2009 р. MDA заявила про підписання контракту з Україною. Також раніше повідомлялося, що український супутник зв'язку "Либідь" доповнить російську систему ГЛОНАСС.