Україна 28 грудня 2013 р. запустить свій перший супутник зв'язку "Либідь". Про це сьогодні, 10 квітня, під час брифінгу повідомив голова Державного космічного агентства Юрій Алексєєв.
Україна 28 грудня 2013 р. запустить свій перший супутник зв'язку "Либідь". Про це сьогодні, 10 квітня, під час брифінгу повідомив голова Державного космічного агентства Юрій Алексєєв (на фото).
Читайте також: Аварія ракетоносія "Зеніт" сталася через відмову українського елементу (відео)
"Це буде національна супутникова система зв'язку з геостаціонарним космічним апаратом "Либідь". Оператором системи є "Укркосмос". Запуск супутника запланований на 28 грудня 2013 р. з наземного старту" - сказав Алексєєв.
Також глава Державного космічного агентства повідомив, що термін окупності об'єкту 11-12 років (раніше Алексєєв говорив про термін у 7-8 років), а термін його обслуговування - 15 років.
У березні минулого року стало відомо, що супутник "Либідь" отримав місце на орбіті. "Укркосмос" домовився про спільне використання орбітальної позиції 48° східної довготи (с. д.) з одним з найбільших у світі операторів супутникового зв'язку - французькою Eutelsat. Додамо, що робота "Либіді" в інший орбітальній позиції, виділеній Україні ще у 2000 р., - 38,2° с. д. - заважала супутникам французької компанії.
Читайте також: Ракета-носій "Антарес", створена за участю України для МКС, стартує 17 квітня
Роботи зі створення "Либіді" велися від початку 1990-х рр., до проекту неодноразово вносилися зміни, а терміни запуску переносилися. Реалізація проекту активізувалась у 2009 р., коли Кабінет міністрів залучив для фінансування будівництва супутника кредит Канадського експортного агентства на суму 254,6 млн дол. під держгарантії. У 2010 р. почалося будівництво "Либіді" спільними зусиллями канадської компанії MacDonald Dettwiler and Associates і російського підприємства "Інформаційні супутникові системи ім. Решетнева".
Нагадаємо, зборка супутника відбудеться в Росії, звідки він буде доставлений на космодром Байконур у Казахстані, де й відбудеться запуск.
Читайте також: Мінекономрозвитку прогнозує виготовлення у 2013 р. дослідного зразка ракети-носія "Циклон-4"
На думку експертів, нова орбітальна позиція вигідніша для українського супутника, хоча і призведе до великих витрат на доставку сигналу. На "Либіді" встановлять 30 Ku-транспондерів (передавальних пристроїв), що дасть можливість забезпечити покриття трьох регіонів: Центральної та Східної Європи, Індії, Центральної та Західної Африки. "Фактично супутник зможе виконувати функції моста: передавати сигнал із Південно-Східної Азії на Захід", - зазначав видавець галузевого журналу Mediasat Олександр Глущенко.
"Укркосмос" має намір надавати за допомогою "Либіді" традиційні сервіси для супутникових операторів, що працюють у Ku-діапазоні: супутникове телебачення та послуги зв'язку за технологією VSAT, в тому числі й інтернет-доступ.
Читайте також: Уряд пропонує не приватизовувати "Укркосмос"
Додамо, у серпні 2009 р. уряд Юлії Тимошенко повідомив, що канадська компанія MacDonald, Dettwiler and Associates Ltd. (MDA) виграла конкурсний відбір на створення космічного сегменту національної супутникової системи зв'язку "Либідь". Всі витрати в сумі 254 млн дол/ покриваються за рахунок кредиту EDC, виданого на 10 років під 5,1% річних. У грудні 2009 р. MDA заявила про підписання контракту з Україною. Також раніше повідомлялося, що український супутник зв'язку "Либідь" доповнить російську систему ГЛОНАСС.
Нагадаємо, в лютому Кабінет міністрів України схвалив Загальнодержавну цільову науково-технічну космічну програму на 2013-2017 рр. Орієнтовний загальний обсяг фінансування для реалізації програми складає 2,58 млрд грн, у тому числі з державного бюджету - 1,12 млрд грн.
Читайте також: ДКАУ та "Укркосмос" неефективно використовували кошти для створення національної супутникової системи зв'язку, - Рахункова палата