ua en ru

Перший день нової Ради

Перший день нової Ради
Автор: RBC.UA
Депутати восьмого скликання нарешті склали свою присягу, обрано спікера і прем'єра, і коаліціада фактично завершилася, а парламентські будні розпочалися. В кулуарах парламенту сьогодні часто лунала фраза "Перший раз у перший клас", а депутати, як першокласники, надягнули вишиванки і принесли квіти. Вони отримали картки для голосування і пообіцяли не списувати, тобто не голосувати один за одного.

Депутати восьмого скликання нарешті склали свою присягу, обрано спікера і прем'єра, і коаліціада фактично завершилася, а парламентські будні розпочалися. В кулуарах парламенту сьогодні часто лунала фраза "Перший раз у перший клас", а депутати, як першокласники, надягнули вишиванки і принесли квіти. Вони отримали картки для голосування і пообіцяли не списувати, тобто не голосувати один за одного.

З іншого боку сьогоднішнє засідання парламенту чимось нагадувало театр. Швидка, показна, одностайна робота соратників по коаліції дуже вже нагадувала гру. Можливо тому, Президент Порошенко і прем'єр Яценюк демонстрували максимальну взаємну доброзичливість, намагаючись переконати публіку, що все насправді. А насправді, на парламент можна дивитися також під кутом скриньки Пандори, яку відкрили тільки сьогодні, і те, що з неї почне вилазити, можна буде побачити вже найближчим часом. Але про все по порядку.

З самого ранку перед будівлею парламенту не спостерігалося якихось значних акцій. Всього декілька активістів просили депутатів дотриматися своїх обіцянок. Не очікувала також якихось активних дій і міліція, яка прибула під Раду в незначній кількості. В середині будівлі парламенту "гудів вулик". Тут зібралося чимало різношерстого люду. Із будівлею парламенту і політикою, принаймні на короткий час, прийшли попрощатися Ігор Швайка і Дмитро Булатов, вони невтомно роздавали коментарі всім бажаючим.

Активно спілкувалися зі ЗМІ новоспечені депутати від "Самопомочі" Ганна Гопко та Єгор Соболєв. Олег Ляшко взагалі централізовано представив журналістам усю свою фракцію, в якій мають ужитися разом один із найстаріших депутатів, націоналіст Юрій Шухевич, бойовий командир Артем Вітко та нікому невідома Олена Кошелєва.

Та чи не найбільша увага преси була прикута до військових чи представників добровольчих батальйонів. Особливо популярними були Михайло Гаврилюк, Семен Семенченко, Дмитро Ярош та Володимир Парасюк. Більшість вояк прийшли сьогодні в парламент у формах з шевронами добровольчих батальйонів, а Ярош - у своєму любленому светрі.

Однією з найбільших інтриг була у парламенті присутність Юлії Тимошенко. Ще з самого ранку Сергій Соболєв заявив журналістам, що її обрано головою фракції. Тимошенко була небагатослівною і фактично втікала від журналістів. Крім того, протягом всього засідання Тимошенко сиділа в парламенті з похмурим обличчям і не промовила ані слова. Від фракції із пропозицією подальшої діяльності парламенту з трибуни виступав Сергій Соболєв. "Батьківщина" запропонувала тільки особисте голосування, а також позбавлення України позаблокового статусу і відповідно вступ до НАТО.

Ще однією інтригою стала присутність сина Президента Олексія Порошенка. Він запевняв журналістів що до роботи в парламенті підійшов дуже серйозно, бо "хоче змінити країну". Порошенко-молодший бачить себе у роботі по дерегуляції. На запитання РБК-Україна про те, чому він повторив шлях сина попереднього Президента Віктора Януковича і прийшов у парламент, він відповів: "Давайте оцінювати мене особисто і мою роботу, ви матимете змогу подивитися, як я працюю, і тоді ми поговоримо знову на цю тему".

Однією з атракцій сьогоднішнього парламенту була зустріч Олеся Довгого і Сергій Лещенка.

"Я проїхав 20 тис. км і зустрівся з 20 тис людей. Я краще за інших розумію, що таке робота на окрузі. Хай хтось із тих, хто приїхав влаштовувати до мене на округ скандал, і заявляв про те, що йому мало 5 тис грн., підуть і подивляться, що таке вижити на тисячу грн. Я, на відміну від них, отримую персональний кредит довіри, а не ховаюся в списках", - апелював Довгий і тут же на очах в журналістів поспішив подати Лещенку руку.

Лещенко руки не прийняв, відмахнувшись фразою: "Шановний, Вам доведеться сісти в тюрму за ті злочини, які ви вчинили".

Боєць старої гвардії, нині представник "Опозиційного блоку" Нестор Шуфрич в коментарях журналістам висловив сумнів, що ця Рада працюватиме довго. "Дехто говорить про те, що навіть норма Конституції, яка забороняє переобирати Раду протягом року, не спрацює, і політична необхідність змусить вже весною йти на нові вибори. Я б поки що утримався від таких коментарів, хоч я вважаю, що таке може статися. Все залежить від того, як працюватиме коаліція, як працюватиме уряд. Ми уважно будемо слідкувати за кожним рішенням уряду, за кожною ініціативою уряду, якщо не будемо погоджуватись, то будемо пропонувати альтернативу", - сказав він.

У тому, що в парламенті будуть проблеми, впевнений і новоспечений нардеп Сергій Тарута. "Всі проблеми ще попереду. Тут витає дух сумнівів, атмосфера пронизана сумнівами", - ділився він враженнями з журналістами. Тарута розповів, що не планує приєднуватись до жодної з фракції і до коаліції загалом. Він хоче працювати в комітеті допомоги жителям Донбасу і або в комітеті з питань культури.

О 10:00 Турчинов відкрив засідання, депутати склали присягу. Присягу Турчинов читав особисто, а не доручив це, як планувалося раніше, Юхиму Звягільському. Склала присягу й льотчиця Надія Савченко, яка перебуває в російській в'язниці. Підписаний нею текст був продемонстрований на табло. В "Батьківщині" розповіли, що Савченко планує брати активну участь у роботі парламенту і навіть писати законопроекти, передаючи їх депутатам через свого адвоката.

Після прийняття присяги в кулуарах парламенту утворилася величезна черга із депутатів, які вишикувалися за картками для голосування. Для цього в засіданні парламенту була оголошена перерва майже на дві години.

Після неї було нарешті відкрито першу сесію Ради восьмого скликання. Турчинов склав з себе повноваження спікера. Його проводили бурними затяжними аплодисментами та криками "Молодець!". Було оголошено про створення коаліції. До неї увійшли 302 нардепи. Новим спікером було обрано Володимира Гройсмана.

Стати віце-спікерами мають всі шанси Олег Лаврик від "Самопомочі" та Андрій Парубій з "Народного фронту", бо саме вони отримали після БПП найбільше депутатських мандатів. "Це є одна з наших пропозицій. Обидва кандидати є дуже гідними, але треба домовитись за партнерами про цілу команду, де президія Верховної Ради буде тільки частиною команди, разом міністрами, віце-прем'єрами і керівниками парламентських комітетів", - сказав в коментарі журналістам Єгор Соболєв. Він додав, що з цією метою до 2 грудня представники коаліції проведуть багатогодинні перемовини.

Під час голосування за прем'єра депутати демонстрували таку ж одностайність. Присутній на засіданні Порошенко зазначив, що для того, щоб запропонувати на цю посаду Яценюка, йому вистачить 15 секунд. Яценюк у відповідь демонстрував таку ж дружелюбність. Все завершилося пам'ятною фотографією, де Порошенко, Гройсман і Яценюк тримаються за руки, демонструючи спільну позицію.

Крім того, Порошенко виголосив дуже полум'яну промову про те, які реформи слід проводити в країні, що треба робити для зміни обороноздатності і передав "палкий привіт тим, хто хоче Україну федералізувати". Президент повідомив, через п'ять років Україна подасть заявку на членство в ЄС. Крім того, Порошенко впевнений, що для розв'язання конфлікту на Донбасі "мінські домовленості є безальтернативними", але й після цього над Україною продовжить висіти загроза військової інтервенції з боку Росії. Тому, на його переконання, Україна має нарощувати свій військовий потенціал

Питання, яке мали сьогодні вирішити, але до якого так і не вдалося дійти, стосувалося як кількості комітетів, так і їх розподілу. Ще вранці Юрій Луценко запевняв журналістів, що сьогодні парламент таки визначить кількість комітетів, а вже після засідання Володимир Гройсман пояснив, що комітетів буде 27, хоча раніше у БПП стверджували, що їх буде не більше 24. Ймовірно, бажаючих очолити комітети виявилося значно більше, ніж самих комітетів.

Особливий ажіотаж викликали комітет з питань національної безпеки та оборони та комітет по боротьбі з корупцією. Як повідомив Семен Семенченко, до комітету з питань нацбезпеки готові записатися понад 30 осіб, серед яких і він особисто. "Я готовий працювати в цьому комітеті просто депутатом, секретарем, головою чи заступником голови комітету", - сказав він РБК-Україна. Крім того, цей комітет хоче очолити Дмитро Ярош. "Я не відмовлюся", - сказав він журналістам. Працювати в цьому комітеті висловив бажання і Михайло Гаврилюк, якого всі розпитували сьогодні про те, чи вміє він писати законопроекти і як працюватиме у парламенті. "Для цього в мене є помічники", - запевняв Гаврилюк. Він додав, що має друзів, які консультують його щодо роботи в парламенті.

Нардеп від "Батьківщини" Ігор Жданов, повідомив, що і Надія Савченко бажає також працювати в комітеті нацбезпеки, і робитиме це через свого адвоката.

Натомість, представник "Народного фронту" Тетяна Чорновіл розповіла РБК-Україна, що її висуває в глави комітету Сергія Пашинського.

Сама Чорновіл хоче працювати у комітеті по боротьбі з корупцією. До неї має намір приєднатися Сергій Лещенко. "Наскільки я знаю, цей комітет має очолити Єгор Соболєв", - сказав він в коментарі РБК-Україна.

Треба також зазначити, що, крім шести фракцій, в парламенті утворилося ще дві депутатські групи по 19 народних депутатів. Зокрема, їх відновили Віталій Хомутиннік та Ігор Єремєєв. Група Хомутинніка традиційно назвалася "Економічний розвиток", а його заступником цього разу став Євген Геллєр. На відміну від Хомутинніка, Єремєєв вирішив переназвати свою групу із "Суверенна Європейська Україна" на "Волю народу".

Ну а призначення Кабміну у Раді слід очікувати вже 2 грудня.

Тетяна Шпайхер