До повторних виборів у п'яти проблемних округах, які відбудуться 15 грудня нинішнього року, залишилося 19 днів. Але вже сьогодні ясно: передвиборна гонка в округах №94, 132, 194, 197 і 223 буде непростою.
До повторних виборів у п'яти проблемних округах, які відбудуться 15 грудня нинішнього року, залишилося 19 днів. Але вже сьогодні ясно: передвиборна гонка в округах №94, 132, 194, 197 і 223 буде непростою.
Лідирує за кількістю зареєстрованих кандидатів округ №94 (Київська обл., центр - Обухів). Тут 85 охочих позмагатися за депутатський мандат.
На другому місці за кількістю кандидатів - округ №223 (Шевченківський район, Київ). Тут Центрвиборчком зареєстрував 75 претендентів проти 24 на парламентських виборах 2012 р. До цього округу буде пильну увагу громадськості і спостерігачів.
Причина: 28 жовтня на виборах з мінімальним відривом переміг самовисуванець, екс- голова Шевченківської РДА Віктор Пилипишин, набравши 27,57 % голосів виборців проти 27,12 % у свого основного конкурента, кандидата від ВО «Свобода», керівника партійної аналітичної служби Юрія Левченко. Підрахунок голосів супроводжувався заворушеннями і Центрвиборчком не зміг встановити результати.
Як зараз розвивається ситуація в округах і хто основні конкуренти?
№223: Ще одна спроба
В окрузі крім Віктора Пилипишина та Юрія Левченка є ще кілька кандидатів, що претендують на лідерські позиції під час виборів 15 грудня. Це кандидат від політичної партії Українська платформа «Собор» Юрій Гримчак, адвокат-самовисуванець Тетяна Монтян і кандидат від «Інтернет-партії України» Володимир Васьков.
Детальніше зупинимося на кожному з кандидатів. Основна боротьба знову розгорнеться між Віктором Пилипишиним та Юрієм Левченко.
Перший іде без партійних прапорів , але повністю сконцентрувався на окрузі. Він, як і колись, ремонтує під'їзди , будує дитячі та спортивні майданчики, проводить зустрічі з виборцями. Всі ці чинники допомогли йому в 2012 р., на них він буде робити ставку і під час нинішньої виборчої кампанії.
Фішка кампанії за останній місяць - тотальний прозвон виборців нібито людьми Пилипишина з пропозицією заплатити 200 грн, якщо люди проголосують за кандидата. Люди із задоволенням записуються, але скаржаться, що, обіцяючи прийти за паспортними даними, ті, хто телефонували, пропадають. Політтехнологи вважають, що це одна з найбільш вдалих стратегій опозиції. Звинуватити своїх опонентів у скупці голосів і завищити очікування електорату.
На відміну від Пилипишина, у «свободівця » Левченко за спиною відразу три партійних бренди: «Батьківщина», ВО «Свобода» та УДАР. В якості основних засобів агітації Левченко використовує намети, білборди та фейсбук. Його кампанія агресивна, будується на критиці політичних опонентів, але він абстрагувався від округу і не проводить зустрічі з виборцями, замість цього намагається заробити електоральні «бали» на Євромайдані, який впливатиме на вибори в п'яти проблемних округах. Така стратегія дає Левченко майданчик для постійного безкоштовного піару: він не з'являється в окрузі, постійно перебуваючи на Майдані, де знаходяться і журналісти.
Але якщо хвиля протестів спаде, Левченко також ризикує втратити голоси. Поки він вішає прапор УПА на флагштоку під будівлею Кабміну, на п'яти йому наступає ще один кандидат - Юрій Гримчак, який також працює на опозиційному електоральному полі.
Гримчак вирішив йти на вибори самостійно, що не сподобалося лідерам опозиційних партій. Ті закликали лідера ініціативи «Третя українська республіка» і давнього соратника Гримчака Юрія Луценка поговорити з самовисуванцем. Але Луценко лише заявив, що рішення колишнього однопартійця не підтримує.
Втім, Гримчак соратника не послухався і вже 12 листопада провела перші зустрічі з виборцями. Після - з'явилися два десятка білбордів на території округу. Але агітація може виявитися марною. У своїх інтерв'ю Гримчак обіцяв, що зніметься з виборів у тому випадку, якщо рейтинг «свободівця» Юрія Левченка буде вищим, ніж у нього. Але це не означає, що голоси виборців Гримчака автоматично перейдуть Левченко. Люди будуть дезорієнтовані і почнуть або шукати заміну з числа зареєстрованих кандидатів, або не прийдуть на вибори.
Ще одна гроза «свободівців» - Тетяна Монтян. Вона вже брала участь у виборах як самовисуванець в окрузі №212 (Дарницький район, Київ). Тоді вона набрала 9% голосів виборців, прийшовши п'ятою до фінішу передвиборної гонки.
Цікавий персонаж і Володимир Васьков. З білбордів він переконує: «Ваші проблеми - мій геморой». До гемороїв у Васькова відносять не тільки проблеми, але й довгобуди, бідність, хвороби і кредити. Але з такою кампанією на високий результат розраховувати не варто. Максимум, що вона може викликати - посмішку електорату і загострення геморою Васькова.
№94: Привіт з Італії
У цьому окрузі боротьба за депутатський мандат розгорнеться між кандидатом від «Батьківщини» Віктором Романюком, який покинув Україну через порушену проти нього кримінальної справи і зараз перебуває в Італії, і екс-нардепом від НУ-НС Юрієм Кармазіним.
Романюк збирається вести кампанію дистанційно, за допомогою інших нардепів від «Батьківщини» і Skype.
Плюс Кармазіна - багаторічний досвід роботи в Раді і численні позови, завдяки яким суди позбавили мандата відразу кількох нардепів.
№132: Сильний суперник
У Первомайську (Миколаївська обл.) протистояння очікується між губернатором Миколою Кругловим і кандидатом від «Батьківщини» Аркадієм Корнацький.
На боці Круглова - адмінресурс, у Корнацького - бренд опозиційної партії.
№194 та №197: Співаючий ректор
У 194 окрузі хороші шанси у президента корпорації «Богдан» Олега Свинарчука, якого вважають людиною позафракційного народного депутата Петра Порошенка, і у ректора Київського національного університету культури і мистецтв Михайла Поплавського.
Що стосується 197 округу, то тут хороші шанси у кандидата від «Батьківщини» Леоніда Даценка.