ua en ru

Переговори української влади з американськими інвесторами дали перші результати

Переговори української влади з американськими інвесторами дали перші результати Перші операції купівлі-продажу газу з участю американських компаній можуть початися вже в жовтні
Відразу два великі міжнародні компанії заявили про наміри вийти на український газовий ринок в сегментах видобутку і трейдингу. Перші операції купівлі-продажу газу з участю американських компаній можуть початися вже в жовтні.

Відразу два великі міжнародні компанії заявили про наміри вийти на український газовий ринок в сегментах видобутку і трейдингу. Перші операції купівлі-продажу газу з участю американських компаній можуть початися вже в жовтні.

У свою чергу уряд пообіцяв зменшити фіскальне навантаження на газовидобувну галузь і продовжити лібералізацію енергетичного сектора. Учасники ринку позитивно оцінили новини із США, очікуючи, що з американської інтервенцією підвищиться ліквідність української газової галузі. Експерти також вітають розширення конкуренції, проте припускають, що відразу очікувати суттєвого притоку американських інвестицій не варто.

Швидше за все, іноземні компанії будуть зацікавлені взяти участь у приватизації державних активів. Разом з тим, цей процес може супроводжуватися тимчасовим збільшенням вартості газу для українців.

Україна зробила ще один крок у бік диверсифікації роботи вітчизняної газової галузі. Про це свідчать результати американсько-українського бізнес-форуму, що відбувся вчора у Вашингтоні.

Зокрема, американська ДК Trail Stonе, що постачає Україні газ з серпня 2014 р., заявила про наміри вийти на вітчизняний ринок купівлі-продажу палива. Перші операції в цьому сегменті планується провести вже у жовтні, повідомив вчора старший партнер американського газотрейдера Trail Stone Білл Гебхардт.

"На європейському ринку Trail Stone є нашим постачальником, на українському - це конкурент. Але його вихід на наш ринок - дуже позитивна подія для українських споживачів і газовидобувників", - цитує главу НАК "Нафтогаз-України" Андрія Коболєва прес-служба.

Нагадаємо, TrailStone поставляє в Україну газ за словацьким маршрутом. У першому кварталі 2015 р. компанія продала українській стороні 584,2 млн кубометрів газу.

Про свій інтерес інвестувати в розробку газових родовищ і видобуток палива заявила вчора і американська Frontera Resources Corporation. Свої наміри компанія закріпила дворічним меморандумом взаєморозуміння з "Нафтогаз-Україна".

В повідомленні НАКу зазначається, що положення документа стосуються інвестицій в розробку і видобуток нафти і газу в Україні. Крім того, мова йде про реалізацію проекту " з імпорту скрапленого газу з платформ американської компанії в Грузії, запаси якого становлять близько 300 млрд куб. м.

Разом з тим, українські нафто - і газодобувні компанії очікує зменшення фіскального навантаження. Вчора в ході бізнес-форуму про готовність піти назустріч галузі заявила міністр фінансів Наталя Яресько.

Вона пообіцяла, що рентні ставки на видобуток з родовищ, глибина яких менше 5 тис. м будуть зменшені вже в жовтні з 55% до 28%, а для свердловин глибиною понад 5 тис. м податковий збір скоротиться з 29% до 14%. Крім того, з 1 січня 2016 р. податкові преференції очікують розробників нових родовищ - в залежності від глибини свердловин рента складе 20% і 10% відповідно. З іншого боку, Наталія Яресько заявила про введення додаткового корпоративного податку в 30%.

По суті, глава Мінфіну повідомила про готовність повернутися до торішнього рівня оподаткування газодобувної галузі, сподіваючись на щорічне збільшення обсягів видобутку газу на 11 млрд куб. м до 2035 р.

Рішення про суттєве збільшення рентних ставок було прийнято парламентом у грудні з внесенням відповідних змін у Податковий кодекс. Тоді приватні українські газовидобувні компанії прогнозували падіння обсягів видобутку в кілька мільярдів кубометрів газу.

"Не можу сказати, що у нас є падіння обсягів видобутку. Але це пов'язано з тим, що 4 попередні роки ми інвестували в будівництво нової дотискувальної компресорної станції, яку запустили в цьому році. Однак ми більше не можемо вкладати у розвиток, розвідку і розробку нових родовищ", - розповів РБК-Україна фінансовий директор ТОВ "Карпатигаз" (дочірня компанія шведської MisenEnergy) Артур Сомов.

Він також зазначив, що для компаній, які працюють з державою на підставі договору спільної діяльності, ставка ренти залишається на рівні 70%.

"Вихід на ринок великих американських компаній я оцінюю позитивно, оскільки розвиток конкуренції забезпечить стабілізацію ринку, а іноземні корпорації принесуть високі стандарти роботи", - вважає пан Сомов.

На його думку, робота на ринку великих міжнародних гравців може стати своєрідним запорукою лібералізації та реформування газового сектора.

"Безумовно, вихід американців на наш ринок збільшить його капіталізацію. Але це не означає, що нас перестануть обкладати величезними рентними платежами, - розповів РБК-Україна генеральний директор одного з українських газовидобувних підприємств. - Швидше за все, іноземців буде більше цікавити наша газотранспортна система, ніж вкладення у видобуток".

За даними НАК "Нафтогаз-Україна", в 2014 р. Україна здобула 17,2 млрд куб. м газу, що на 1,5 млрд куб. м менше порівняно з попереднім роком. Все приватних газовидобувних компаній на ринку близько 20, і, за даними НАК "Нафтогаз України", в 2014 р. вони збільшили видобуток на 18%, до 3,3 млрд куб. м. А разом з компаніями, що працюють на підставі договорів спільної діяльності, цей обсяг складає більше 4 млрд куб. м.

У цьому році, за даними ринку, приватні компанії скоротили обсяг видобутку до 1,5-2 млрд кубометрів.

"Зараз, приватним видобувним компаніям складно пропонувати свій продукт на ринку - до 30% скоротився обсяг споживання газу. Це пов'язано і з військовими діями, і з закриттям великих промислових підприємств. У теж час, на ринку безліч дрібних споживачів, наприклад, невеликі підприємства, компанії, на торгівлю з якими будуть орієнтовані іноземні трейдери", - відзначає старший аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква.

Експерт також зазначив, що іноземні інтервенції на ринку в довгостроковій перспективі повинні привести до зниження вартості газу для споживачів.

Однак, найближчим часом, поки ринок не збалансується, ціни на газ можуть піти в зростання.

"Лібералізація ринку і вихід великих гравців - це плюс для галузі, оскільки з'являється конкуренція, але мінус для споживача, оскільки ціни можуть незначно зрости. Однак з часом, відбудеться стабілізація цін", - зазначає президент Центру глобальних досліджень "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.

Експерт вважає, що з виходом на ринок нових гравців Україна зможе відмовитися від імпорту газу.

"За умови стиснення ринку (обсяг споживання впав з 42 млрд куб. м в минулому році до 36 млрд куб. м) і реалізації моделі відмови від імпорту, з появою нових гравців у країни є всі шанси наростити обсяг видобутку з 20 млрд до 32 млрд куб. м", - говорить пан Гончар.

Він упевнений, що за відсутності політичних дестабілізуючих факторів газовий ринок може вийти на такі показники видобутку через 5-7 років. Крім того, Україна зможе зайняти свою нішу серед експортерів природних ресурсів. "Дуже багато залежить від нас і від того, як буде проходити реформа газового сектора", - підкреслив експерт.

Водночас, на тлі багатообіцяючих заяв міжнародних газотрейдерів, не всі американські компанії готові працювати в Україні. Зокрема, сьогодні представництво Chevron Ukraine B. V. оголосив про припинення своєї діяльності в країні.

"Американці зараз будуть придивлятися до нашого ринку. Зараз, скоріше декларацією про наміри вийти в Україну, - більше політичні рішення, спрямовані на підтримку. Не думаю, що трейдингові операції, тобто операції "купи-продай" суттєво вплинуть на розвиток ринку. Але в перспективі, думаю, що іноземні компанії зацікавлені у приватизації комунальної теплоенергетики та постачання газу населенню. Але для цього потрібна серйозна реформа галузі", - упевнений член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.