Павлоградська технологія: за ніч у місті зникло понад 2 тис. виборців
Чи не найбільшою несподіванкою на останніх місцевих виборах стала ситуація у м. Павлоград Дніпропетровської області, де за короткий часовий проміжок із реєстру виборців зникло понад дві тисячі осіб. У день виборів голова Павлоградської ТВК Любов Комендант заявила, що у списках налічується 89 959 виборців. Таким чином виявилося, що для проведення другого туру виборів мера у місті нібито не вистачає всього 41 виборця.
Нагадаємо, згідно нового закону про місцеві вибори, у два тури проходять лише вибори мерів міст, що налічують 90 тис. і більше виборців.
Політики і експерти вже говорять, що кількість виборців була змінена для того, аби на виборах переміг кандидат, який набрав найбільше голосів в першому турі, в той же час ЦВК досі офіційно не висловилася з цього приводу. Рішення Центральної виборчої комісії очікується сьогодні.
Таємничі зникнення
Ситуація із кількістю виборців в Павлограді досі виглядає заплутаною. Попри те, що голова ТВК заявила, що станом на день виборів їх було 89 959, у відділі ведення державного реєстру Павлоградської міської ради РБК-Україна повідомили, що зараз у Павлограді 92 767 виборців, в той же час у списках виборців їх - 89 900. Тобто, якщо спиратися на списки, виборці із Павлограду продовжують зникати.
Згідно закону "Про місцеві вибори", мера обирають у два тури у містах, що налічують 90 тис. і більше виборців. Проте в законі нічого не сказано про кількість виборців у списках, на яких вирішили зіграти у Павлоградській ТВК. В той же час на сайті Державного реєстру виборців повідомляється, що станом на 31 серпня у Павлограді зареєстровано 92 982 виборців, а станом на 30 вересня вже 92 855 виборців. Нагадаємо, що виборчий процес розпочався 5 вересня.
Як розповів РБК-Україна представник громадянської мережі "Опора" у м. Павлоград Андрій Хорін, остаточні результати голосування за мера в цьому місті досі невідомі.
"Жодного рішення ТВК з цього приводу досі немає, так як результати по місту ще не підраховані", - заявив він. Водночас він додав, що попри це, на вчорашньому засідання комісії Любов Комендант заявила, що можливо у місті не відбудеться другого туру виборів, і ЦВК готує постанову з цього приводу.
"26 жовтня ввечері вона заявила, що можливо ЦВК відмінить другий тур виборів. Ми з "Опори" підійшли до неї і попросили прокоментувати ситуацію, а вона каже: постанови ЦВК немає, але мені телефонували з ЦВК і казали, що ми готуємо постанову про відміну другого туру. Вона каже, що відразу заявила про це на засіданні комісії", - розповів Хорін.
Більш того, за його словами, Комендант підтвердила інформацію про те, що склала повноваження голови ТВК.
"Ввечері вона сказала: так, я написала таку заяву, тому що на мене чиниться тиск з боку партії "Укроп", а зранку була прес-конференція, на якій вона сказала, що залишається працювати", - повідомив активіст.
На даний момент ТВК не прийняла жодного рішення з цього приводу, а партія "Укроп", кандидат якої Євген Терехов на виборах мера посів друге місце, організувала у Павлограді мітинг. Нагадаємо, перше місце на виборах мера у Павлограді посів представник "Опозиційного блоку" Анатолій Вершина.
За інформацією РБК-Україна, ситуація в Павлограді обговорювалася вчора членами ЦВК, а для прийняття офіційного рішення чи роз'яснення з цього приводу заплановано провести засідання сьогодні ввечері.
Провести не можна скасовувати
В той же час, заступник голови ЦВК Андрій Магера повідомив РБК-Україна, що, на його думку, скасовувати другий тур виборів у Павлограді недоцільно.
"Моя позиція така, що закон про місцеві вибори в частині сьомій статті другої вказує про обов'язкову публікацію в загальнодержавній пресі, в газетах "Голос України" і "Урядовий кур'єр", а також оприлюднення на офіційному вебсайті ЦВК інформації про кількість виборців на виборах кожного міського голови і виборчу систему, яка при цьому застосовується. В такій публікації було зазначено, що станом на 1 серпня в м. Павлограді проживало понад 90 тис. виборців, відтак виборча система на виборах павлоградського міського голови є мажоритарною системою з абсолютною більшістю, так званою двотуровою системою. На мою думку, територіальна виборча комісія не вправі змінювати якимось власним рішенням чи власним розумінням цю виборчу систему під час конкретного виборчого процесу", - розповів Магера.
Він також додав, що ЦВК протягом дня намагалося зорієнтуватися в ситуації, так як до комісії надходила різна інформація з цього приводу, в тому числі надходила інформація і про те, що ТВК вже встановила результати виборів мера в Павлограді. При цьому, за його словами, до ЦВК з приводу виборів мера в Павлограді не надходило жодних звернень.
Проти скасування другого туру виборів в Павлограді також виступили депутати і експертне середовище.
"Наша позиція така, що коли розпочалася офіційна виборча кампанія, 5 вересня 2015 р., була застосована норма щодо мажоритарної системи абсолютної більшості для виборів в Павлограді. Система, як така, не може переглядатися до другого туру для того, щоб він не був проведений - це абсурд. Якщо зменшилась кількість виборців, але на старті виборчої кампанії вона була такою, що підпадала під мажоритарну систему абсолютної більшості, тоді ми не можемо розглядати можливість відмови від проведення другого туру в цьому місті", - зазначила Ольга Айвазовська з "Опори".
Її підтримав і голова Комітету виборців України Олексій Кошель.
"Тут не може бути двоякої ситуації з містом Павлоградом. Зараз ми бачимо певні спроби маніпуляції з кількостями виборців. Зараз немає жодних правових підстав для того, щоб у Павлограді була зменшена кількість виборців і вибори відбулись в один тур", - підкреслив він.
Більш того, Кошель розповів, що маніпуляції з кількістю виборців відбувалися в Україні і на попередніх виборах.
"Це типова технологія, яка використовується завжди на виборах, тобто ми бачили, коли у селі, де проживає 50 виборців, в будинку голови сільської ради, який знову балотується на посаду сільського голови, несподівано виявляються прописаними 5-7 його родичів з інших регіонів, а це означає - 12-15 відсотків голосів", - розповів Кошель.
Він також припустив, що такі технології будуть застосовуватись в майбутньому.
"На наступних виборах ми знову можемо побачити таку війну, коли один з кандидатів спробує приписати кількасот виборців, а інший виписати", - сказав Кошель.
Натомість один з авторів закону про місцеві вибори нардеп від БПП Вадим Денисенко звинуватив ЦВК в тому, що вона затягувала з рішенням по Павлограду.
"Вони (ЦВК, - ред.) затримують рішення, вони отримують цифри з держреєстру. Держреєстр їм несподівано говорить, що виборців немає. Такої аномальної виписки чи смертності навіть теоретично бути не може, значить з самого початку перед нами розігрувався фарс", - розповів Денисенко РБК-Україна.
Більш того, нардеп вважає, що цією справою мають зайнятися правоохоронні органи.
"Це повний "бєзпрєдєл", і це питання до Державного реєстру виборців і безпосередньо до голови ЦВК Михайла Охендовського. Насправді це речі, якими повинне займатися Міністерство внутрішніх справ, тому що не може три тисячі виборців зникнути за одну ніч виборів. Ми повинні проводити другий тур виборів в Павлограді, і має бути як мінімум відсторонено голову держреєстру виборців до вияснення всіх обставин", - заявив Денисенко.