До кінця року українцям стане доступна більшість адмінпослуг Міністерства юстиції в режимі онлайн. Зокрема, реєстрація бізнесу за один день стане можлива вже через один-два тижні. У той же час Мін'юст не перестає проводити перевірки державних органів на предмет виконання закону про очищення влади. У ході однієї з таких перевірок були виявлені порушення в Державній фіскальній службі. Про це в інтерв'ю РБК-Україна розповів міністр юстиції Павло Петренко.
До кінця року українцям стане доступна більшість адмінпослуг Міністерства юстиції в режимі онлайн. Зокрема, реєстрація бізнесу за один день стане можлива вже через один-два тижні. У той же час Мін'юст не перестає проводити перевірки державних органів на предмет виконання закону про очищення влади. У ході однієї з таких перевірок були виявлені порушення в Державній фіскальній службі. Про це в інтерв'ю РБК-Україна розповів міністр юстиції Павло Петренко.
РБК-Україна: 7 жовтня в ході засідання Кабміну ви заявили про плани переведення більшості адміністративних послуг Мін'юсту в онлайн-режим до кінця року. Про які саме сервіси йде мова?
Павло Петренко: Насамперед, це реєстрація бізнесу, реєстрація компаній, зміни в статутах, зміна місцезнаходження компанії, зміна директора. В принципі, ми вже зараз у режимі онлайн даємо можливість первинної реєстрації компанії без відвідування реєстраційних органів. До кінця року ми хочемо, щоб будь-які зміни в статуті, місцезнаходження робилися в системі онлайн через ID Banking або через іншу ідентифікацію.
Другий блок послуг - це реєстрація нерухомості. Ми вже фактично надали можливість попередньої подачі заяв через електронну систему на реєстрацію, наприклад, нерухомого майна. До кінця року ми хочемо налагодити реєстрацію майна не тільки за попередньою заявою, а повністю через ID Banking.
Третій блок (як ми зараз бачимо по нашим пілотним проектам, дуже популярний серед українців) - це реєстрація цивільних станів: народження, шлюб, зміна прізвища. Це вимагає змін у законодавство, але ми сподіваємося, що парламент прийме наш пакет законів, який закінчує реформування системи реєстрації, і тоді українці зможуть фактично через інтернет проводити повноцінну реєстрацію цивільних станів.
На сьогоднішній день вже є можливість попереднього подання документів на реєстрацію шлюбу через сайт. Але я думаю, що офіційна частина все одно залишиться, адже українські молодята хочуть одружитися в урочистій обстановці. Зміну прізвища або якісь технічні зміни ми будемо проводити в електронному режимі.
РБК-Україна: Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк доручив негайно підписати спільний наказ Мін'юсту та Мінфіну, який дозволить скоротити процедуру реєстрації бізнесу до одного дня. Коли запрацює такий механізм?
Павло Петренко: Насправді в Мін'юсті ви можете зробити первинну реєстрацію максимум за годину. Але питання не тільки в реєстрації. Наприклад, ви зареєстрували компанію або приватного підприємця і, якщо ви не стали на облік у податковій, службі статистики або Пенсійному фонді, то тоді ви в принципі не можете працювати. Наше завдання полягає в тому, щоб підприємець зміг протягом доби отримати повну реєстрацію у всіх органах, а не тільки в Мін'юсті.
Механізм обміну інформацією вже запрацював з Пенсійним фондом - він здійснюється кожні дві години в онлайн-режимі. Також цей механізм запрацював зі статистикою. Після доручення прем'єра ДФС підтримала нашу ініціативу, і ми з Мінфіном у минулу п'ятницю підписали спільний наказ, він набирає чинності буквально в цю п'ятницю. Перший тиждень цей процес буде проходити в тестовому режимі, тому що можуть бути ті чи інші технічні збої, але я думаю, що вже через тиждень-два він запрацює повноцінно.
РБК-Україна: До кінця року Мін'юст планує повністю оновити керівництво районних управлінь. На якому етапі зараз цей процес?
Павло Петренко: Мова йде про 2,5 тис. керівних посад. Зараз вже оголошено близько тисячі конкурсів. Друга частина буде оголошена в найближчому майбутньому. Конкурси викликають жвавий інтерес - перший етап показав, що на одне місце претендують в середньому 10-12 чоловік.
РБК-Україна: Чи можуть діючі керівники брати участь у цьому відборі?
Павло Петренко: Звичайно, ми не можемо їх обмежувати, нехай пробують. Насправді, як показала практика, коли ми проводили перший етап конкурсів на рівнях областей, подається не дуже багато керівників і не дуже багато з них проходять відбір. Але це добре.
РБК-Україна: 29 вересня Міністерство юстиції почало люстраційні перевірку Державної фіскальної служби. Чи були в її ході виявлені порушення?
Павло Петренко: Результатів перевірки поки що немає, але за попередньою інформацією, є відсоток людей, які потрапляють під люстрацію. До кінця цього тижня перевірка закінчиться, так що у керівництва фіскальної служби є можливість самостійно прийняти відповідні кадрові рішення по тим фактам, які ми розкрили і про які ми їх оперативно інформуємо.
Якщо це буде зроблено, то ми відобразимо в нашому звіті цей факт. Якщо ні, то ми будемо констатувати порушення закону про люстрацію і рекомендувати Кабміну, щоб саме він брав кадрові рішення щодо осіб, які перебувають у системі ДФС незаконно. Поки що, за моєю інформацією, у керівництва ДФС є повне розуміння того, що необхідно звільняти тих людей, які підпадають під закон про люстрацію.
РБК-Україна: Чи допускаєте ви звільнення в керівництві ДФС, якщо невідповідні закону кадри все ж не будуть звільнені?
Павло Петренко: Я не виключаю. У керівництві ДФС можливі звільнення у випадку недотримання закону про люстрацію. Це компетенція Кабміну, але я думаю, що прем'єр-міністр виходячи з позиції, яку він озвучив публічно, буде жорстко реагувати, якщо вимоги закону про люстрацію не будуть виконані.
РБК-Україна: Чи плануються Мін'юстом подібні перевірки в інших державних відомствах?
Павло Петренко: Раніше ми проводили перевірки обласних державних адміністрацій за дорученням уряду. Зараз ми також працюємо з керівництвом Служби безпеки України, надаємо їм допомогу в аналізі того, наскільки правильно були проведені звільнення у відповідності з законом про очищення влади попереднім керівництвом. Тому цей процес постійний, просто питання щодо ДФС отримало розголос, так як було публічне доручення прем'єр-міністра.
Бесіду вела Юлія Молочко