Суддя Дніпровського райсуду Києва - Микола Чаус, - нарешті, оголошений у розшук. Вже скоро його будуть розшукувати не лише Національне антикорупційне бюро, але й Інтерпол. Але в історії з суддею Чаусом залишається багато незрозумілого. Наприклад, незрозуміло, чому суддя, який отримав 150 тисяч доларів, зміг безперешкодно виїхати до Криму, хто і чому пропонував судді хабара, кому повинен був передати частину грошей суддя і чому саме суддя Чаус став об'єктом розробки НАБУ. Подробиці оперативної розробки судді НАБУ стали відомі РБК-Україна.
26 березня 2015 року автоматизована система Дніпровського райсуду Києва розподілила на суддю Миколу Чауса кримінальне провадження стосовно 72-річної жительки Київської області Світлани С. У розробку співробітників столичного управління боротьби з наркотиками вона потрапила у грудні 2013 року, після затримання у Дніпровському районі місцевого жителя, який купив у неї препарат димедрол.
3 грудня 2014 року, після серії контрольних закупівель, С. була затримана міліціонерами, після чого 5 грудня Дніпровський райсуд заарештував її на два місяці. Їй були пред'явлені звинувачення у зберіганні, виробництві і збуті наркотиків, зокрема димедролу у особливо великих розмірах. За сукупністю звинувачень, жінці загрожувало 10-12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. 10 грудня того ж року за місцем проживання її дочки Діани П., в селі Перевіз (Васильківський р-н, Київської обл.) був проведений обшук, в ході якого були виявлені кілька сотень таблеток з наркотичною речовиною.
Після закінчення досудового слідства, справа за розподілом потрапила до судді Чауса. Як випливає з матеріалів НАБУ, ще влітку 2015 року на вулиці Вересневій відбулася зустріч між чоловіком П. і Чаусом. Ініціатором зустрічі, за даними НАБУ, був саме суддя. Цікаво, що суддя Чаус особисто знав Діану П. та її чоловіка, які раніше працювали в одній з районних прокуратур столиці. Під час бесіди Чаус дав зрозуміти, що він може винести С. умовний вирок. Втім, з відповіддю судді, вони вирішили не поспішати.
Наступна зустріч відбулася вже восени 2015 року біля будівлі Дніпровського райсуду столиці за адресою вулиця Сергієнка 3. На цей раз, ініціатива виходила від Діани П. Під час бесіди вона повідомила судді, що її мати тяжко хвора, а всі звинувачення правоохоронних органів, на її думку, надумані. У відповідь Чаус заявив, що він може "допомогти" її матері та винести С. умовний вирок, але це буде коштувати 100 тисяч доларів.
Третя зустріч відбулася 21 березня 2016 року безпосередньо в будівлі Дніпровського райсуду. Діана П. нагадала Чаусу про осінню зустріч і про його пропозицію "допомогти матері". Чаус у відповідь попросив П. не називати вголос ніяких цифр, а написати на аркуші паперу суму, яку вона змогла б заплатити за звільнення матері. П. написала цифру "50", тим самим давши зрозуміти, що вона готова заплатити 50 тисяч доларів. До цього часу НАБУ вже тримало суддю "під ковпаком". 14 березня, за заявою Діани П., було зареєстроване відповідне кримінальне провадження, і почалася оперативна "розробка" судді. За даними оперативних документів, Чаусу було присвоєно кодове ім'я - "об'єкт Чаплін".
Як випливає з матеріалів слідства, у середині березня Чаус серйозно занепокоївся. До цього часу, йому не без зусиль вдалося відбитися від Вищої ради юстиції, яка взимку розглядав скарги на рішення, пов'язані із позбавленням ним прав активістів Автомайдану у 2014 році. Суддя вже довгий час був об'єктом регулярних інформаційних атак з боку активістів Майдану, громадських люстраторів і різних політичних груп. 25 березня у будівлі суду Чаус заявив Діані П., що у нього виникли проблеми із головою Дніпровського райсуду - Нелею Ластовкою, яка нібито заперечує проти спроб "вирішити" питання з С. Однак тут же він додав, що спробувати довести справу до умовного вироку все-таки можна, але за ще більші гроші, ніж він пропонував раніше.
Вранці 28 березня Чаус зустрівся з чоловіком П. на вулиці Сосюри і заявив, що переговорив із головою суду, та нібито зажадала збільшити суму хабара за потрібне рішення до 100 тисяч доларів. Обов'язковою умовою було те, що Світлана С. у ході судового засідання повинна покаятися у злочині і визнати провину. 1 квітня Чаус повідомив П., що хабар повинна бути переданий йому двома партіями по 50 тисяч доларів кожна.
Але вже 11 квітня Чаус повідомив, що гроші йому треба передати всі і відразу. Втім, виносити рішення він не квапився. 31 травня під час особистої зустрічі він повідомив П., що боїться витоку інформації і тому вирішив змінити номер телефону.
15 липня, під час чергової особистої зустрічі з П., Чаус зажадав від нього підняти суму хабара до 150 тисяч доларів. Суддя зазначив, що 50 тисяч він повинен буде віддати голові суду і зазначив, що рішення, яке він хоче винести, дуже спірне із точки зору закону. "Треба скасовувати арешти, а я залишаюся із фигою", - написав він П. на папірці, маючи на увазі, що умовне покарання по такій справі може викликати питання.
Нарешті, у кінці липня Чаус повідомив, що рішення по справі С. він оголосить на початку серпня, проте точну дату і час вироку він повідомив П. тільки у день судового засідання - 9 серпня, причому лише за півтори години до оголошення вироку. В цей же день о 17:00 біля входу до Палацу підводного спорту, недалеко від Дніпровського райсуду, він отримав від П. поліетиленовий пакет, в якому лежали 150 тисяч доларів.
Після цього Чаус сів до автомобілю Toyota Land Cruiser Prado білого кольору і відправився до столичного району "Русанівські сади", де у садівництві "Приозерне" біля озера Малинівка вирішив обладнати криївку. До речі, цей автомобіль не був задекларований суддею, він користувався ним за дорученням. Офіційно автомобіль оформлений на матір судді, 1943 р., яка проживає в Чернігівській області.
На березі озера суддя розділив гроші на дві частини - 80 тисяч доларів він поклав до дволітрової скляної банки і сховав на тому ж місці - на земельній ділянці по вулиці Гаражній. Решту 70 тисяч доларів він поклав до банки обсягом 1,85 л і залишив її в автомобілі. Після цього Чаус повернувся до суду, де о 18:30 виніс вирок С. Згідно із рішенням суду, вона була визнана винною і засуджена до п'яти років позбавлення волі, але без конфіскації майна з випробувальним терміном на 1,5 року, тобто умовно.
Незабаром після цього співробітники НАБУ провели обшук автомобіля судді і схованки в "Приозерне", але, оскільки судді користуються імунітетом, зняти який може тільки Верховна Рада, заарештувати його не змогли.
25 серпня Солом'янський райсуд Києва за клопотанням НАБУ заарештував квартиру судді по вулиці Російській у Дарницькому районі та автомобіль Subary Legacy Outback 2007 (наприкінці липня суддя хотів його продати - ред.), який офіційно належить судді. Разом з тим суд відмовився накласти арешт на автомобіль Toyota і земельну ділянку судді, оскільки вони не належали особисто Чаусу.
Джерела у судовій середовищі зазначають, що справа судді Чауса досить суперечлива. "Не хочеться робити глибоких висновків, але не виключено, що "справа Чауса" є провокацією. Так, Чаус, ймовірно, дійсно хотів отримати гроші за умовний вирок, але те, як його "вели"; як на нього виходили у 2015 році із наполегливою пропозицією "вирішити питання", наводить на певні роздуми. Наприклад, якщо П. щиро хотіли допомогти матері, літній людині, уникнути реального покарання, то навіщо вони погодься дати хабар? Що їм це дало? Якщо Чаус виніс незаконне рішення, звільнивши С., то зараз вона повинна все-таки отримати свої 10 років позбавлення волі і, швидше за все, вже ніколи не вийти із в'язниці. Незрозуміло навіщо давати хабар, якщо прокуратура все одно оскаржила рішення в Апеляційному суді або у касаційних інстанціях", - розповів автору один з суддів Апеляційного суду Києва.
Що стосується втечі Чауса до Криму, то тут, за словами джерела у столичній поліції, все досить просто. "Співробітники НАБУ вилучили у нього закордонний паспорт, відтак, закордон йому дорога була закрита. В Росію він легально втекти не зміг би, бо на кордоні його чекали, і прикордонники його б не випустили. А Крим ми вважаємо частиною України, не визнаємо його анексію Росією, а, отже, формально, Чаус не втік за кордон, а просто виїхав, нехай і на "тимчасово окуповану", але територію України, а, отже, перешкоджати йому не могли", - заявило джерело у столичній поліції.
Тепер пошуком побіжного судді займеться не тільки поліція, але і Інтерпол. Про це 12 вересня повідомив заступник голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури - Володимир Кривенко, зазначивши, що "точне місцезнаходження Чауса на даний момент нам невідомо".