ua en ru

Пат Мінська: що готуються обговорювати на зустрічі Нормандської четвірки

Пат Мінська: що готуються обговорювати на зустрічі Нормандської четвірки Наступна зустріч лідерів Нормандської четвірки намічена на жовтень

Петро Порошенко готується до чергової дипломатичної дуелі з Володимиром Путіним. Президенти України та Росії зустрінуться у жовтні в рамках засідання глав країн так званої Нормандської четвірки (Україна, Німеччина, Франція і Росія). Зустріч вже анонсував заступник глави Адміністрації президента України Костянтин Єлісєєв. Зустріч иницировал президент Франції Франсуа Олланд. Правда, її точна дата і місце проведення поки що не відомі. Ключове питання зустрічі – дорожня карта виконання Мінських домовленостей – простіше кажучи, прив'язка до конкретних дат виконання головних пунктів домовленостей. Про що будуть говорити лідери Нормандської четвірки розбиралося РБК-Україна

Встигнути до листопада

Очну ставку з Путіним в рамках зустрічі Нормандської четвірки Порошенко поспішають організувати західні партнери України – Німеччина, Франція і США. Європейці хочуть утрясти питання виконання Мінська з наближенням чергового розгляду Парламентом питання продовження санкцій щодо Росії. Американці хочуть закрити питання мирного процесу з Донбасу до президентських виборів, які пройдуть в листопаді.

Поки учасники майбутньої зустрічі не квапляться говорити про те, з яких питань вони будуть обговорювати. Замість них минулого тижня це зробив віце-президент США Джо Байден. У середу, 21 вересня він розповів про свої переговори з Петром Порошенком. З президентом України Байден зустрічався в Нью-Йорку, куди він прилетів на Генасамблею ООН. Головний меседж Байдена – Україна готова прийняти законодавство про статус Донбасу, але тільки після того, як Росія забезпечить виконання Мінських угод в частині безпеки.

Як відомо 13 пунктів Мінських угод можна умовно розділити на дві частини – політичну і в частині гарантій безпеки. Фактично за виконання першої відповідає Київ, другий – Москва. У команді Порошенко наполягають – Україна виконала свої зобов'язання на 95%.Мовляв, закон про статус Донбасу прийнятий, але не підписаний президентом, зміни до Конституції прийняті в першому читанні, закон про вибори на Донбасі підготовлений, але не внесений в парламент. У той же час соратники президента наголошують – Україна не буде виконувати решта 5% своїх зобов'язань, поки Росія нарешті не почне виконувати свої.

Їх Порошенко озвучив 16 вересня, виступаючи на Ялтинської економічної стратегії. Росія повинна забезпечити стійке перемир'я на Донбасі, припинити постачати бронетехніку і зброю бойовикам, забезпечити повний доступ моніторингової місії ОБСЄ на неконтрольовану частину українсько-російської межі і звільнити всіх заручників.

В кінці літа Володимир Путін намагався організувати зустріч з Меркель і Олланд "на трьох" під час саміту G-20 в Китаї. У кінці серпня прес-служба Кремля анонсувала таку зустріч. Як привід, щоб не запрошувати Порошенко, росіяни намагалися використати інцидент на кордоні окупованого Криму, коли вони повідомили про затримання української диверсійно-розвідувальної групи. Але в підсумку зустріч "на трьох" не відбулася. У Китаї Путін зустрівся з Меркель і Олланд, але окремо. Після чого президент Росії, який раніше говорив, що не бачить зустрічі в Нормандському форматі, заговорив про те, що це "єдиний формат, який допоможе Україні".

Загальну ситуацію напередодні можливої зустрічі Нормандської четвірки охарактеризував все той же Байден. За його словами, як мінімум п'ять країн-членів ЄС готові скасувати санкції проти Росії. "У Європи є інстинкт сказати, гей, хлопці, перед тим як ви прийшли до влади (команда Барака Обами – ред.) Росія там всім управляла (В Україні – ред.), у неї були там свої маріонетки. Так яка, до біса різниця, навіщо ви зараз змушуєте нас брати участь у цих санкціях. Я ніколи у своїй кар'єрі не бачив Європу такою невпевненою як зараз", - сказав віце-президент США. Крім того він зазначив, що зараз позиції Меркель, головною прихильниці продовження санкцій ослабли. Можливо натякаючи, на зниження її рейтингу напередодні майбутніх парламентських виборів у Німеччині. Вони відбутися у вересні 2017 року.

В АП також не мають ілюзій з приводу перспектив продовження санкцій ЄС. "За нашою інформацією восени європарламент продовжить санкції проти Росії, але тільки на три місяці. А ось, продовжать їх в січні 2017 року – виникають сумніви", - говорить співрозмовник РБК-Україна. Знайомий з ходом переговорів по Донбасу.

Коментуючи підсумки зустрічі з Порошенком, Байден чітко сказав – для того, щоб виконати Мінськ, сторони повинні узгодити так звану "дорожню карту", тобто хто, що і коли повинен виконувати.

Співрозмовник РБК-Украина, знайоме з ходом переговорів з Донбасу стверджує, європейці наполягають на тому, що Верховна рада повинна прийняти закон про вибори на окупованих територіях одразу ж після мінімальних зрушень у питанні безпеки на Донбасі. "Для них це – розведення військ на трьох дільницях. Для нас таким показником може бути 60 днів повній тиші", - говорить співрозмовник РБК-Україна.

Як відомо, минулого тижня мінська контактна група домовилася про те, що протягом 13 днів з лінії фронту на дільницях у Станиці Луганській, Золотом і Петровському з боку ВСУ і бойовиків ЛНР/ДНР буде відведена бронетехніка і стрілецькі підрозділи. За словами члена контактної групи від України Євгена Марчука, найближчим часом можуть бути узгоджені ще мінімум 4 таких ділянки відведення військ. У свою чергу його колега по переговорній групі екс-президент Леонід Кучма заявив, що таких точок має бути мінімум 50.

Ще одна вимога, без виконання якого Україна не погодиться приймати закон про вибори на Донбасі – заміна керівництва так званих ЛНР і ДНР. «Для нас вибори неприйнятні поки там (в окупованих районах Донбасу – редю) залишаються Захарченко і Плотницький. Тому що вибори легалізують двох «парашутистов», - говорить співрозмовник РБК-Украина, знайоме з ходом переговорів з Донбасу. За його словами, зараз ЄС і США намагаються домогтися від Росії заміни керівництва бойовиків.

Співрозмовники РБК-Україна в АП стверджують. Зараз Україна разом з Францією і Німеччиною розробляє свій варіант дорожньої карти, яку і вони спробують узгодити з Путіним на зустрічі Нормандської четвірки. До речі поки що незрозуміло, де вона відбудеться. Обговорюються варіанти Парижа і Берліна.

Гра на нервах

Перед майбутньою зустріччю "четвірки" сторони проводять "артпідготовку". Минулого тижня Конгрес США ухвалив закон про «підтримку миру і стабільності в Україні». Його ключовий пункт – США готовий надати Україні летальна оборонна зброя. Проти цього давно виступає Росія. Російський МЗС неодноразово заявляв, що стурбований переговорами про надання Україні летального зброї і що це не допоможе вирішити конфлікт на Донбасі.

Крім дозволу продавати Україні зброя, закон також посилює санкції щодо осіб причетних до порушень прав людини в Росії та на окупованих нею територіях". Зокрема документ передбачає, що людям, які свідомо ухиляються від санкцій, загрожує 1 млн. доларів штрафу і навіть позбавлення волі до 20 років.

Росія також продовжує грати м'язами. Бойовики так званої ДНР вже у всю готуються до виборів, які вони мають намір провести 6 листопада. Минулого тижня вони повідомили про те, що надрукували 600 тис. бюлетенів для проведення «праймеріз». Співрозмовники РБК-Україна вважають, що такі заяви бойовиків – це "проблема, яку Кремль створює, щоб потім самому її вирішити".