ua en ru

ПАРЄ може очолити представник України

ПАРЄ може очолити представник України Педро Аграмунт може піти у відставку вже в п'ятницю, 28 квітня (фото: flickr.com)

Днями в Європі розгорівся скандал. Члени Парламентської Асамблеї Ради Європи зажадали відставки президента ПАРЄ Педро Аграмунта. Підставою став  візит єврочиновника наприкінці березня до Сирії разом з депутатами російської Держдуми, який колеги по Асамблеї розцінили як підтримку режиму Башара Асада. Вже за декілька днів після візиту сирійські війська здійснили хімічну атаку, жертвами якої стало більше 70 людей. Поки що офіційно Аграмунт йти у відставку відмовляється, проте натякнув, що повідомить про "свій статус" у п’ятницю, 28 квітня, по завершенню п’ятиденної весняної сесії Асамблеї. Однак джерела РБК-Україна в ПАРЄ стверджують, що Аграмунт вже пообіцяв піти у відставку після того, як в останній день сесії на засіданні Асамблеї виступить король Іспанії Філіп VI.

Якщо крісло президента ПАРЄ звільниться, чималі шанси стати президентом Асамблеї, але з позначкою "в.о." до моменту обрання нового очільника органу, матиме представник української делегації - віце-президент ПАРЄ Георгій Логвинський. Чому ПАРЄ вимагає відставки президента Аграмунта та чим може завершитися ця історія - у матеріалі РБК-Україна.

Вимагають піти

Педро Аграмунт - член Сенату Іспанії, який очолив ПАРЄ у 2016 році. В Україні Аграмунта сприймають, як лобіста інтересів Росії. На посаді президента Асамблеї він неодноразово намагався повернути російську делегацію ПАРЄ, яка з квітня 2014 року через анексію Криму знаходиться під санкціями, до сесійної зали. Тоді російські депутати були позбавлені права голосу в Асамблеї, а також права бути представленими в її керівних органах.

Крім того, Аграмунт став фігурантом інших, вже корупційних скандалів. Так, президента ПАРЄ обвинувачують в корупції та лобіюванні інтересів Азербайджану. Але апогеєм конфлікту став візит Педро Аграмунта до Сирії. 21 березня він разом з іспанським депутатом Джорді Шуклою, доповідачем ПАРЄ з питань України, і бельгійським депутатом, головою юридичного комітету ПАРЄ Аленом Дестексом та депутатами російської Держдуми на борту російського військового літака. А вже 30 березня сирійські війська здійснили хімічну атаку, яка призвела до більш ніж 70 жертв серед цивільного населення. Колеги єврочиновника звинуватили його в підтримці режиму сирійського диктатора Башара Асада та вимагали, аби той подав у відставку.

"Те, що зробив Педро Аграмунт зараз - а це поїздка з російською делегацією, з депутатам Держдуми в Сирію до Башара Асада - розглядають у Європі як плювок в обличчя політичній еліті. Справа в тому, що він поїхав не просто як приватний депутат, він поїхав не як іспанський депутат - він поїхав як президент Парламентської Асамблеї і собою легітимізував дії Асада, який буквально через кілька днів після його відльоту (Аграмунта з Сирії, - ред.) провів хімічну атаку, і були загиблі, були вбиті діти, більше 50 людей загинули ", - заявив представник української делегації в ПАРЄ, народний депутат Борислав Береза у відео зверненні в понеділок, 24 квітня.

Того ж дня Аграмунт виправдовувався, що росіяни "обманули його та підставили", візит мав приватний характер і його неправильно подали російські ЗМІ, чим збурили інформаційний простір. Проте на відріз відмовився йти у відставку. Проте президент ПАРЄ визнав, що мав поінформувати Асамблею про наміри відвідати Сирію, при тому, що запрошення від сирійської сторони надійшло ще взимку.

Контраверсійним було і питання, хто ж профінансував поїздку. За словами Аграмунта, фінансування здійснила сирійська сторона, проте прибув єврочиновник до Сирії на військовому російському літаку. В ході слухань президент Асамблеї заявив, що не знав, чи то був військовий чи цивільний літак, бо "не є спеціалістом у цих справах". Проте він таки визнав, що його поїздка була помилкою, приніс свої вибачення та зазначив, що недооцінив реакцію ПАРЄ на його відвідування Сирії. "Дозвольте мені заявити наступне: ця поїздка була помилкою, я це визнаю, враховуючи наслідки", - прокоментував Аграмунт свій візит.

Дивними виглядали і пояснення щодо цілі поїздки Аграмунта до Сирії. Так, за його словами, він збирався відвідати Алеппо, щоб побачити на власні очі наслідки трагедії, але пізніше зазначив, що у місті він так і не побував.

Колеги по ПАРЄ вибаченнями Аграмунта не вдовольнилися та зажадали його відставки. Причому українська делегація поставила питання відставки президента Асамблеї ще півроку тому, аргументувавши свою позицію відвертим лобіюванням останнім інтересів Росії через намагання повернути російську делегацію до зали засідань ПАРЄ.

Оскільки регламент роботи органу не передбачає процедуру відставки президента Асамблеї, цього понеділка делегати різних груп намагалися внести зміни до документу, аби прописати такий механізм. Але питання провалили, навіть не включивши до порядку денного. Повторно виносити одне і теж саме питання на розгляд ПАРЄ протягом однієї сесії заборонено. Отже процес імпічменту заблокований. "Імпічмент зараз неможливий. Щоб був можливий, потрібно поміняти регламент, для цього не вистачило два голоси. Тому буде просто обговорення. Але майже дві третини очевидно за відставку. Як йому тепер тут працювати?", - прокоментував РБК-Україна представник української делегації в ПАРЄ, нардеп Леонід Ємець ("Народний фронт"). "Делегації сподіваються, що в результаті політичного тиску Аграмунт сам подасть у відставку", - додав він.

Як відомо, вичерпати конфлікт пока так і не вдалося. Після палких суперечок Аграмунт перервав і залишив засідання, а пізніше погодився на публічне обговорення свого візиту до Сирії.

Вже вчора, 25 квітня, на поверхню вийшов ще один скандал. Як з'ясувалося, Аграмунт дезінформував колег по ПАРЄ, коли сказав, що його поїздка була погоджена урядом Іспанії, в якій він є членом Сенату. Вже в ході слухань він визнав, що лише "проінформував" МЗС Іспанії та почув від них рекомендацію "не їхати через безпекові проблеми". Втім, за інформацією іспанських ЗМІ, президент ПАРЄ навіть не інформував уряд Іспанії про намір відвідати Сирію.

Прикметно, що Аграмунт звітував про свою поїздку до Сирії не з президії, звідки вів засідання зазвичай, а з залу, де розміщуються "рядові" члени ПАРЄ. Президент Асамблеї повідомив про обшуки в його кабінеті, втім, заяву про відставку так і не зробив. Більше того, він відмовився відповідати на конкретне запитання про те, чи припустиме його подальше перебування на посаді президента ПАРЄ, але натякнув, що 28 квітня - в останній день весняної сесії ПАРЄ - він буде готовий перейти до обговорення свого подальшого статусу в ПАРЄ. "В п’ятницю я перейду до обговорення свого статусу", - заявив він.

Представники української делегації в ПАРЄ вже назвали виправдання і президента Аграмунта і двох інших колег - бельгійця Дестекса та іспанця Шукли - цинічними. "Виступає голова юридичного комітету бельгієць Дестекс, який теж відвідав Сирію. Каже що не знав, що з ним буде в делегації президент ПАРЄ та інші. Що, мовляв, його обманули. Тепер виступає іспанець Шукла (доповідач по Україні). В нього взагалі ніякого розкаяння. Каже не розуміє, які до нього претензії, він лише хотів відвідати Аллепо (до якого, між іншим, не доїхав)", - заявив на своїй сторінці у Facebook Леонід Ємець. За словами депутата, вже невдовзі українська делегація має намір ініціювати відкликання іспанця Джорді Шуклу з позиції доповідача України в ПАРЄ.

Слухання по президенту ПАРЄ Аграмонту почалися. Педро виступає із залу, не з президії. Одразу зробив заяву, що в п'ятни...

Опубліковано Леонідом Ємцем 25 квітня 2017 р.

"Я вважаю, і наполягаю на тому, що вже сьогодні українська делегація в ПАРЄ має зробити офіційну заяву щодо необхідності негайного відкликання пана Шукли з доповідача по Україні. Він перекреслив принципи нейтральності і незаангажованості, коли відвідав Сирію разом з росіянами, які є в санкційних списках за голосуваннями введенню військ в Україну і за анексію Криму", - повідомила член української делегації в ПАРЄ, віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко.

Проте варто не применшувати роль слухань не тільки в питанні подальшої відставки Аграмунта, але й в тому, що на рівні ПАРЄ пролунали тези про те, що насправді ситуацію в сирійському Алеппо контролює Росія. Так, зі слів того ж бельгійця Дестекса, безпекову ситуацію у Алеппо контролювали не сирійські, а російські військові. "Я навіть полаявся з російським генералом, щоби потрапити до Алеппо. Підкреслюю, з російським, а не сирійським військовим", - наголосив член ПАРЄ.

Вслід за королем

Та, попри неоднозначність заяви Аграмунта про визначення його статусу в п’ятницю, українська делегація впевнена, що відставка все-таки відбудеться, а іспанського депутата уже називають "політичним трупом". "Неформально він вже оголосив, що йде у відставку. Після того, що сьогодні відбулося, тут без варіантів. Жодного нейтрального виступу чи слова на підтримку не було. Всі були категорично проти, щоб Аграмунт залишався на посаді президента. Найкраще, що він міг зробити для себе, це піти у понеділок чи у вівторок у відставку самостійно. Він вибрав найгірший варіант", - пояснив РБК-Україна по завершенню слухань Леонід Ємець.

"Сьогодні (25 квітня, - ред.) на слуханнях ми побачили, що він роздавлений, розгублений і прийняв вже рішення покинути займану ним посаду. Це абсолютно логічний результат для людини, яка вирішила тісно співпрацювати з абсолютно токсичним керівництвом Росії", - розповідає про результати слухань в ПАРЄ інший представник української делегації Борислав Береза.

Як розповіло РБК-Україна джерело в ПАРЄ, Аграмунт неформально повідомив про готовність подати у відставку ще в понеділок, але попросив, щоб йому дали можливість в якості президента Асамблеї прийняти короля Іспанії Філіпа VI. Король має виступити на сесії ПАРЄ в четвер, 27 квітня. Але, за словами співрозмовника видання, ніби вже на засіданнях Асамблеї Аграмунт не головуватиме - за виключенням часу, коли на сесії буде присутній король Іспанії. "Вчора була розмова з лідерами політичних груп, де він підтвердив свою готовність піти, але просить не застосовувати ніяких дій, щоб він міг гідно прийняти короля Іспанії",- розповів співрозмовник видання в ПАРЄ.

Представники української делегації не применшують свою роль у питанні відставки президента ПАРЄ. Більш того, Україна навіть претендуватиме на посаду виконувача обов’язків президента Асамблеї до моменту обрання нового очільника органу. Втім запевняють, що в жодному разі не домагалися відставки Аграмунта, аби завести в президію свого представника. "В п’ятницю Аграмунт оголосить про свою відставку. Питання вирішено в кулуарах Парламентської Асамблеї. Зараз не стоїть питання, оголосить чи не оголосить (президент ПАРЄ про відставку, - ред.). Зараз питання стоїть про те, хто буде наступником Аграмунта. Відповідно до процедури, це може бути один із шести віце-президентів від EPP (European People's Party,- ред.). В тому числі представник України Георгій Логвинський", - пояснює РБК-Україна Борислав Береза.

Варто нагадати, що наразі посада президента ПАРЄ - це квота групи Європейської народної партії, від якої, власне, і був обраний Педро Аграмунт. За кожною групою квота зберігається протягом двох років, а потім передається наступній групі. Президент Асамблеї обирається строком на один рік із можливим переобранням ще на один термін, що і сталося у випадку з Аграмунтом, коли 23 січня строк його повноважень було продовжено до кінця січня 2018 року. Відтак, до виборів, які пройдуть на початку наступного року, на посаду виконувача обов’язків президента Асамблеї можуть претендувати віце-президенти ПАРЄ саме від Європейської народної партії. Їх наразі є шість: Александра Джуровіч (Сербія), Алекс Фішер (Німеччина), Георгій Логвинський (Україна), Жолт Нємєт (Угорщина), Ріа Омен-Рюйтен (Нідерланди), Інгрід Шоу (Норвегія).

Українські шанси

В українській делегації кажуть, що Алекс Фішер, як голова групи Європейської народної партії не претендуватиме на цю посаду. "Є шість претендентів. Є два потужних конкуренти - це Норвегія і Угорщина. Одна особа відмовилась балотуватись, а інша має яскраво виражені проросійські погляди. В будь-якому випадку, поки рано говорити, - прокоментував РБК-Україна ситуацію Георгій Логвинський. - З одного боку, за всю історію не було жодного президента ПАРЄ навіть зі Східної Європи. Відповідно, представник України - це буде не просто. З іншого боку, за крок від безвізового режиму і, фактично, у відповідь на російську провокацію таке рішення могло б бути дуже символічним".

Разом з тим, співрозмовник видання в ПАРЄ припускає, що шансів в України отримати цю посаду не багато. "Шансів не багато. Кандидат від української делегації, в силу того, що ми збурили всю цю проблему, навряд чи буде підтриманий на посаду керівника, бо зараз ПАРЄ хоче тільки одного - ніяких скандалів", - розповів виданню один із присутніх вчора на слуханнях Асамблеї. За словами співрозмовника, навіть якщо Аграмунт в п'ятницю офіційно оголосить про відставку, то прийняти її зможе Бюро ПАРЄ, яке збиратиметься в Празі наприкінці травня. Не виключається і варіант, коли питання відставки може бути винесено на червневу сесію. Тоді призначення в.о. президента може відбутися або в червні або аж на наступній сесії - в жовтні.

Втім в будь-якому випадку навіть, якщо Україна і не отримає цю ключову посаду в ПАРЄ, Росія втратить ще одного лобіста своїх інтересів в Асамблеї, впевнені в українській делегації. "Педро Аграмунт був ключовим лобістом по поверненню РФ (делегації РФ, - ред.) в будь-який спосіб, включно зі змінами до регламенту. Коли на такому рівні у росіян зникає лобі, то фактично я думаю, що рука Кремля остаточно була обрублена в ПАРЄ. Принаймні на найближчий час ніхто не ризикне бути лобістом їхніх питань", - наголошує представниця України в Асамблеї Олена Сотник ("Самопоміч") та додає, що українська делегація, зважаючи на останні події, буде вимагати, аби делегати ПАРЄ, маючи вже такий негативний досвід, припинили будь-яку участь в заходах на будь-які запрошення Російської Федерації.