ua en ru

Партія пройшла стороною: соратників Олега Тягнибока більше не звинувачують у тероризмі

Партія пройшла стороною: соратників Олега Тягнибока більше не звинувачують у тероризмі "Свободівців" звинувачують в участі у масових заворушеннях, але не в їх організації

У Генеральної прокуратури хороша новина для Олега Тягнибока і його партії "Свобода". Соратників лідера націоналістів більше не звинувачують у тероризмі.

Як відомо, на цьому тижні в Подільському суді Києва розпочався судовий процес по справі масових заворушень і вибухів під Верховною Радою, що відбулися 31 серпня минулого року.

В той день парламент у першому читанні ухвалив зміни до Конституції, які крім іншого встановлювали особливості здійснення самоврядування в окремих районах Донбасу. Після голосування на площі біля Верховної Ради сталася сутичка між активістами, частина з яких представляла партію "Свобода", і правоохоронцями. Один з учасників заворушень кинув у бійців Національної гвардії гранату. В результаті вибуху четверо з них загинули.

В розпорядженні РБК-Україна опинився обвинувальний акт проти представників "Свободи", затриманих після акції 31 серпня. З тексту випливає, що їм пред'явлено звинувачення за кількома статтями Кримінального кодексу, найсерйозніша з яких  ст. 294 ("Масові заворушення"), максимальне покарання за якою  - до 8 років позбавлення волі.

Подробиці в матеріалі Надії Андрікевич.

У чому справа

"Справу 31 серпня" поліція розкрила за гарячими слідами. Вже на наступний день були затримані Ігор Гуменюк та Сергій Крайняк, які були звинувачені в метанні гранати, від вибуху якої загинули чотири нацгвардійці. Крім того поліцейські затримали ще два десятки учасників заворушень, в числі яких опинилися колишні народні депутати Юрій Сиротюк, Ігор Сабій, Ігор Швайка та Едуард Леонов (всі – "Свобода").

Висновки про те, хто стоїть за зіткненням під Радою були офіційно оприлюднені через 17 днів. Виступаючи в парламенті, глава МВС Арсен Аваков назвав подію "терористичним актом" і поклав провину на керівництво партії "Свобода". "Теракт був здійснений не терористом-одинаком, а організований групою осіб. За всіма наявними ознаками, це був не випадковий кидок гранати, а частина загального плану дестабілізації, - заявив з парламентської трибуни Арсен Аваков. - Основними організаторами зіткнень стали активісти із середовища учасників вуличної акції ВО "Свобода" .

За словами глави МВС, 26 серпня 2015 року члени і керівництво ВО "Свобода", зокрема Олег Тягнибок, Юрій Сиротюк, Олег Гелевей та Ігор Кривецький приїхали в місто Курахове (Донецька область), де вони провели кілька зустрічей з бійцями батальйону "Січ". Також вони відвідали село Водяне, де базувався батальйон "Карпатська Січ". Підсумком цих зустрічей, крім спілкування з особовим складом та спільного фотографування, стало те, що двоє бійців написали рапорти про відставку. Цими бійцями виявилися Гуменюк і Крайняк. Звільнившись з органів МВС, вони вирушили до Києва.

Через рік риторика МВС змінилася . "До загибелі чотирьох нацгвардійців призвів терористичний акт, обвинувальний акт щодо якого буде інкримінуватися Гуменюку та його поплічнику. До загибелі нацгвардійців призвели не масові заворушення. Загибель сталася в результаті вибуху гранати - це інше кримінальне провадження, але ми розуміємо, що без одного не було б іншого, що ці події – ланки одного ланцюга. Ми не можемо звинувачувати підозрюваних у масових заворушеннях у заподіянні смерті чотирьох нацгвардійцівв, бо не їх дії стали причиною смерті, їх дії стали причиною травм", - пояснює РБК-Україна голова прес-служби МВС Артем Шевченко.

У свою чергу Андрій Шевченко, прокурор у справі "свободівців", повідомив РБК-Україна, що за станом на листопад минулого року (тоді "справа Гуменюка" було передано з Нацполіції в Генпрокуратуру) зв'язок між Гуменюком, Крайняком і "Свободою" встановлений не був.

Бійка замість теракту

За фактом подій 31 серпня було порушено дві кримінальні справи. Перша – за фактом вибуху гранати, головним фігурантом якої є Ігор Гуменюк. У другій справі вивчаються обставини масових заворушень і фігуранти в ній – активісти "Свободи". Копія обвинувального акту по другій справі опинилася в розпорядженні РБК-Україна.

Згідно з документом, по справі масових заворушень під Верховною Радою проходять 15 осіб, більшість з яких - "свободівці". Крім колишніх народних депутатів у числі підозрюваних опинилися керівник громадської організації "Чорний комітет" Богдан Тицький, журналіст Артем Фурманюк, активісти Гліб Громов, Сергій Киншин, Володимир Райф, депутат Кіровоградської обласної ради Максим Дескат та інші особи. Ніде в документі не йдеться про те, що активісти мають відношення до "Свободи".

Підозрюваних звинувачують в участі у масових заворушеннях (ч. 1 ст. 294 КК - до восьми років позбавлення волі), опору працівникам правоохоронних органів (ч. 2 ст. 342 КК - до двох років позбавлення волі), побитті працівників правоохоронних органів (ч .2. ст. 345 КК - до п'яти років обмеження або позбавлення волі). Крім цього, одного з активістів звинувачують у незаконному зберіганні боєприпасів (ч. 1 ст. 263 КК - позбавлення волі до п'яти років).

"Не встановлені досудовим розслідуванням особи, незадоволені результатами голосування, бажаючи спровокувати присутніх на мітингу до масових заворушень, організували масові заворушення шляхом призову до штурму будівлі Верховної Ради України. - йдеться в документі. - Маючи при собі дерев'яні і металеві палиці, вибухові пакети, димові шашки та інші предмети, які використовувалися як зброя, вони зробили спробу прориву кордону працівників МВС України та військовослужбовців Національної гвардії України, які виконували покладені на них обов'язки по охороні громадського порядку під час роботи Верховної Ради України". Також наголошується, що в результаті зіткнень постраждали більше 60 правоохоронців, а розмір збитку, нанесеного постраждалим склав 65 тис. гривень - стільки пішло на лікування бійців Нацгвардії.

Судячи з обвинувального висновку, "свободівці" брали активну участь у зіткненнях: вони били нацгвардійців гумовими кийками і палицями, розпилювали газ, закидали їх камінням і димовими шашками, а також відбирали щити, каски і бронежилети.

Так, колишнього депутата Едуарда Леонова звинувачують у тому, що він зірвав шолом з одного нацгвардійця і вдарив палицею іншого. "Леонов Е. В., усвідомлюючи протиправність своїх дій, умисно, з застосуванням фізичної сили, рукою зірвав захисний шолом з голови військовослужбовця Національної гвардії України Іщенко В. І., який, перебуваючи в строю, виконував службові обов'язки по охороні громадського порядку, і залишив його при собі для подальшого протиправного використання. У результаті протиправних дій Леонова Е. В. потерпілий Іщенко В. І. залишився без засобів захисту і йому під час масових заворушень нанесені легкі тілесні ушкодження", - сказано в документі.

Ще одного колишнього депутата - Ігоря Сабія - звинувачують в "нанесенні ударів ногою по металевих щитах військовослужбовців Національної гвардії України", а колишнього міністра аграрної політики Ігоря Швайку в тому, що він вирвав металевий щит у одного з правоохоронців і передав його "невстановленим слідством особам". "У результаті протиправних дій Швайки І. А. потерпілий Іщенко В. І. (той же боєць, з якого зірвав шолом Леонов, - ред.) залишився без засобів захисту, і йому під час масових заворушень були нанесені легкі тілесні ушкодження у вигляді синців в лобній ділянці зліва...на передній поверхні лівого стегна в середній третині, на передній поверхні лівої гомілки у верхній третині, садна на фоні синця на передній поверхні лівої гомілки у верхній третині", - наголошується в документі.

Процес напіврозпаду

У "Свободі" справу проти її представників та активістів вважають "політичною". "МВС на чолі з міністром та його заступниками, виконувало це політичне замовлення проти "Свободи". Ще не встигла граната долетіти, як Аваков всупереч Конституції України, де чітко зазначено, що без суду і слідства нікого не можна звинувачувати в злочинах, заявив, що "Свобода" і Олег Тягнибок винні", - заявив Олег Тягнибок кореспонденту РБК-Україна.

Його соратники по партії наполягають на тому, що більшість доказів по справі підроблені, а частина свідків - несправжні. "Як таких немає матеріалів справи. Це просто написані під диктовку військовослужбовцями однотипні або навіть абсолютно однакові свідчення", - стверджує Едуард Леонов. Він скептично ставиться до звинувачення в тому, що 15 активістів побили 60 повністю екіпірованих нацгвардійців.

"Мені інкримінують те, що я побив заступника начальника обласного полку "Беркута" (у часи Майдану, - ред.). Шиян, здається, його прізвище. Що я одним ударом завдав йому ушкодження середньої тяжкості. Я вимагав очної ставки з ним, ми зустрічалися, але навіть протокол не був складений. Була проведена нібито очна ставка з потерпілим, де він сказав, що мене не бачив, не пам'ятає і не знає нічого, але в матеріали справи це якимось чином не потрапило", - розповідає Леонов.

Націоналісти впевнені, що справа в суді розпадеться, і підозрювані не зазнають серйозного покарання. Вони пояснюють це кількома причинами: прокуратура не висунула звинувачень у вбивстві нацгвардійців, не доведеним є і зв'язок активістів «Свободи» з діями Гуменюка і Крайняка. "Це ("справа про безлади", - ред.) окремі епізоди, по більшості з яких, максимум, що може бути - адміністративна відповідальність, штраф. А люди провели місяці в ізоляторі і тепер зрозуміло, що закривати справу вони (ГПУ – ред.) не можуть і не хочуть. Зрозуміло, що в суді це все повинно було розсипатися", - заявив РБК-Україна Сидір Кізін, адвокат одного з учасників подій 31 серпня.

Кізін також виступає адвокатом у "справі Гуменюка", якого слідство підозрює у вбивстві бійців Нацгвардії. Він стверджує, що про зв'язок "Свободи" зі смертельним вибухом нічого не сказано і в матеріалах справи Гуменюка". "Всі гучні заяви Авакова виявилися мильною бульбашкою. Як ми бачимо з акту, ніяких звинувачень у вбивстві або загибелі правоохоронців тут (у "справі про заворушення", - ред.) немає", - додає Кізін.

Адвокат припускає, що розгляд у суді справи про сутички під Радою може затягнутися на рік. Те, що процес буде довгим, допускають в прокуратурі та МВС. Пояснюють, що стільки часу може знадобитися для допиту всіх обвинувачених і потерпілих, а це близько 80 чоловік.

Те, що "свободівці" не понесуть покарання за масові заворушення під парламентом, допускають і в ГПУ. За словами прокурора Андрія Шевченка, у ГПУ є достатньо доказів, свідчень та відеоматеріалів по кожному з обвинувачених. "Але я не виключаю, що суд прийме рішення про те, що підстав для позбавлення волі певних осіб немає, і винесе рішення щодо звільнення їх від покарання з випробуванням (так зване "умовне засудження",- ред.)", - говорить Шевченко.

І тільки в МВС вірять, що винні в заворушеннях 31 серпня під Радою понесуть заслужене покарання.

"Якщо "свободівці" вважають, що вони в суді розіб'ють обвинувальний акт, то це їх справа. Особисто я в цьому сумніваюся. Якщо вони не будуть зривати засідання, влаштовувати шоу, а будуть захищатися в нормальному, змагальному процесі, то, я думаю, у всіх сторін - і обвинувачення, і захисту - буде можливість представити свої аргументи", - пояснює представник МВС. Артем Шевченко підкреслює - потрібно дочекатися судового процесу над Ігорем Гуменюком, який, можливо, прояснить роль "Свободи" у трагічному інциденті.