ua en ru

Парламентських слухань про екологічні проблеми видобутку сланцевого газу в Україні не буде

Автор: RBC.UA
Верховна Рада (ВР) України відмовилася проводити парламентські слухання на тему: "Екологічні проблеми видобутку сланцевого газу в Україні". "За" відповідний проект постанови №2030 проголосував лише 161 народний депутат при мінімально необхідних 226.

Верховна Рада (ВР) України відмовилася проводити парламентські слухання на тему: "Екологічні проблеми видобутку сланцевого газу в Україні". "За" відповідний проект постанови №2030 проголосував лише 161 народний депутат при мінімально необхідних 226.

Читайте також: Янукович доручив розпочати будівництво LNG-терміналу протягом 2013 р

"За" проект постанови проголосував 71 парламентарій від фракції "Батьківщина", 33 депутати із фракції "Удар", 34 - "Свобода", 13 - від фракції Партії регіонів і 10 позафракційних. Члени Компартії участі в голосуванні не брали.

Відповідні парламентські слухання планувалася призначити на 20 березня 2013 р.

Раніше глава комітету ВР з екологічної політики, народний депутат від фракції "Свобода", ініціатор проекту постанови Ірина Сех звернулася до генерального прокурора Віктора Пшонки з поданням про порушення прав народних депутатів у частині ненадання інформації про угоду з видобутку сланцевого газу.

Читайте також: В Україні та за її межами є сили, які зацікавлені у зриві проектів з видобутку сланцевого газу, - експерт

"Уряд підписав договір з "Надра Юзівська" і Shell на видобуток сланцевого газу в Україні. Як депутат я направила запит на надання тексту угоди... Ми наполягаємо на тому, що ця угода кулуарна, вона не відповідає інтересам українського народу", - заявила Сех.

Зазначимо, що проти ідеї видобутку сланцевого газу в Україні виступають, крім екологів і низки громадських організацій, політики з опозиційної фракції "Свобода". Дійшло до того, що голова Харківської обласної державної адміністрації Михайло Добкін заявив про готовність зустрітися із представниками "Свободи" в суді для оскарження рішення про видобуток сланцевого газу на Юзівському родовищі в Харківській і Донецькій областях.

Раніше "Свобода" заявляла, що оскаржить рішення Харківської облради, яка погодила проект угоди про видобуток сланцевого газу на території області.

Читайте також: Технологія гідророзриву успішно застосовується в Україні більше п'яти років, - експерт

Спочатку проти видобутку сланцевого газу в Україні виступала фракція "Батьківщина", однак згодом ця політична сила відкликала свій законопроект №2147 про заборону на видобуток сланцевого газу.

"Даний законопроект відкликаний нами, тому що ми вважаємо, що Україна повинна бути енергетично незалежною і енергетично безпечною. Що стосується екологічних питань, ці питання повинні бути предметом окремого правового регулювання та окремого закону", - заявляв лідер фракції Арсеній Яценюк.

Проти реалізації проектів з видобутку сланцевого газу в Україні виступають і представники російського газового монополіста "Газпрому". Видобуток сланцевого газу в Україні принесе такі ж розчарування, як і в Польщі, заявляв глава "Газпром експорту" Олександр Медведєв в інтерв'ю Reuters. "Україна межує з Польщею, я не думаю, що результати будуть кардинально відрізнятися від експериментальної розвідки у Польщі", - сказав він.

Читайте також: Chevron може відкрити першу газову свердловину в Україні до кінця 2013 р., - Мінприроди

Крім того, проти цієї ідеї висловлюються і окремі російські політики. На думку віце-спікера Державної думи РФ, голови Ліберально-демократичної партії Росії (ЛДПР) Володимира Жириновського, Україна не зможе відмовитися від російського газу і замістити його сланцевим. "Ви можете видобувати сланцевий газ, але це довго і дорого... Тому це смішно говорити, що газ (російський природний) чимось можна замінити. Його не можна замінити, як нафту... Тому, якщо щось не влаштовує, треба домовлятися", - заявляв під час нещодавнього візиту до України Жириновський.

Нагадаємо, 24 січня в Давосі Україна і англо-голландський нафтогазовий концерн Royal Dutch Shell підписали угоду про розподіл продукції (УРП) від видобутку сланцевого газу на Юзівському родовищі в Харківській і Донецькій областях. Угоду підписали міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький і головний виконавчий директор Royal Dutch Shell Пітер Возер.

Днем раніше Кабінет міністрів схвалив проект угоди із Shell Exploration and Production Ukraine Investments B.V. і ТОВ "Надра Юзівська" про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться в межах Юзівського родовища.

Читайте також: ТНК-ВР близька до початку видобутку вуглеводнів в Україні

За словами віце-прем'єр-міністра України Юрія Бойка, умови угоди із Shell про видобуток нетрадиційного газу дуже вигідні для України, оскільки від 31% до 60% видобутої продукції буде передано у власність держави.

Прогнозні ресурси Юзівського газового родовища оцінюються у 2-4 трильйона кубометрів газу. Це площа сланцевого газу, у якому Україна бачить альтернативу дорогому російському паливу.

Як заявляв Ставицький, співпраця з компанією Shell у видобутку сланцевого газу в найближчі п'ять років може дозволити Україні повністю забезпечувати себе газом. "За оптимістичним сценарієм компанії Shell, це близько 20 мільярдів кубічних метрів видобутку на рік, за песимістичним - не менше 7-8 мільярдів кубічних метрів на рік... Якщо ми досягнемо оптимістичного сценарію, це повністю вирішить питання дефіциту, який зараз є в нашій державі, і навіть вийдемо на профіцит", - сказав Ставицький, додавши, що на такий рівень видобутку можна вийти через п'ять років.

Читайте також: Chevron вірить у підписання з Україною угоди про видобуток сланцевого газу

Як повідомлялося, угода із Shell дозволить Україні залучити інвестиції в обсязі близько 10 млрд дол.

Угода передбачає поетапну розвідку, розробку і видобуток вуглеводнів. Компанія Shell і ТОВ "Надра Юзівська" мають по 50% часток участі кожна. Shell буде оператором проекту, відповідальним за всі роботи в рамках угоди.

Як повідомили РБК-Україна у прес-службі Shell, УРП підписано строком на 50 років. Початковий етап геологічного вивчення передбачає отримання двомірних і тривимірних сейсмічних даних і буріння 15 свердловин на Юзівській ділянці. Передбачається, що це дозволить провести ефективну розвідку і оцінку існуючих покладів вуглеводнів, зокрема, оцінку потенціалу природного газу в ущільнених пісковиках Юзівської площі.

Читайте також: Ізюмська райрада скасувала своє рішення опротестувати видобуток сланцевого газу на території району

Юзівський проект буде реалізований відповідно до міжнародних стандартів з охорони навколишнього середовища і соціальної відповідальності. Для цього Shell проведе комплексну оцінку потенційного впливу проекту на екологічне та соціальне середовище, а також на здоров'я населення до початку проведення робіт.

Як заявляв під час візиту до Брюсселя міністр екології та природних ресурсів України Олег Проскуряков, проект видобутку сланцевого газу компанією Shell в Україні почнеться тільки після "екологічного аудиту".

В Адміністрації Президента України запевнили, що видобуток сланцевого газу не несе екологічної небезпеки. "Певні рухи, такі як громадські, мають деякі застереження в рамках видобутку сланцевого газу. Такі застереження виникають завжди, вони пов'язані з будь-якими проектами... Але екологічних загроз немає", - наголошував керівник головного управління АП з питань міжнародних відносин Андрій Гончарук.