Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун засудив запуск ракети "Инха-3" Корейською Народно-Демократичною Республікою, здійснений вранці 12 грудня з західного узбережжя країни.
Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун засудив запуск ракети "Инха-3" Корейською Народно-Демократичною Республікою, здійснений вранці 12 грудня з західного узбережжя країни, передає Reuters.
Генсек Організації висловив стурбованість негативними наслідками, які може мати цей "провокаційний акт" для миру і стабільності в регіоні.
В той же час офіційні представники США, Південної Кореї або Китаю поки ніяк не прокоментували дії Пхеньяну.
У МЗС РФ висловили "глибоке занепокоєння" у зв'язку із запуском. "Даний крок північнокорейської сторони є порушенням резолюції СБ ООН 1874, що недвозначно забороняє КНДР ракетні запуски з використанням балістичних технологій. Російська Федерація виходить з неприпустимості ігнорування державою-членом Організації Об'єднаних Націй рішення її головного органу, відповідального за підтримання міжнародного миру і безпеки", - підкреслюється в офіційній заяві російського зовнішньополітичного відомства.
Старт космічної ракети відбувся в 9:49 за місцевим часом (2:49 за київським часом). Траєкторія польоту ракети пройшла над японським островом Окінава.
Центральне телеграфне агентство Кореї (ЦТАК) незабаром повідомило, що супутник "Кванменсон-3" вийшов на навколоземну орбіту. Командування повітряно-космічної оборони Північної Америки (НОРАД) незабаром підтвердило, що на орбіті з'явився північнокорейський штучний супутник КНДР.
Раніше представники Китаю висловлювали "глибоку заклопотаність" у зв'язку з майбутнім запуском, при цьому зазначаючи, що Пхеньян має право на проведення мирного освоєння космічного простору.
Читайте також: КНДР демонтує скандальну ракету-носій
Варто відзначити, що напередодні вдень повідомлялося про виявлення технічних несправностей і не виключалося скасування запуску.
Нагадаємо, 3 грудня з'явилася інформація, що Північна Корея встановила перший ступінь ракети "Инха-3" і має намір запустити її в найближчі дні. Раніше офіційний Пхеньян заявляв, що коридор для запуску ракети з науковим супутником продовжений з 22 до 29 грудня.
У КНДР відзначають, що мова йде про мирну програму з освоєння космічного простору, а планований запуск пов'язують з роковинами смерті Кім Чен Іра, який мріяв побачити його на власні очі. Проте в сусідніх країнах Пхеньяну не вірять, запевняючи всіх і самих себе в тому, що йдеться про випробування ракети військового призначення. Японія навіть підготувалася до її можливого знищення силами ПРО.
У Токіо впевнені, що в результаті відхилення від курсу або інших аварійних ситуацій населенню південних островів Японії може загрожувати небезпека. Минулого тижня на острові Ішигакі була оголошена навчальна тривога і поширено попередження про евакуацію. Цей район японської префектури Окінава знаходиться ближче всього до ймовірної траєкторії польоту ракети КНДР. Крім того, Міноборони Японії вирішило розгорнути на півдні країни чотири зенітно-ракетні комплекси Patriot для перехоплення ракети великої дальності "Инха-3" ("Чумацький шлях - 3").
Читайте також: Японія готується до перехоплення ракети КНДР
У Південній Кореї у свою чергу заявили про чергову провокацію з боку північного сусіда.
Нагадаємо, КНДР здійснила запуск ракети носія "Инха-3" із супутником "Кванменсон-3" 13 квітня 2012 р. Пуск був невдалим: ракета вибухнула через кілька хвилин після старту, її уламки впали в Тихий океан.
Ракетно-ядерна програма КНДР стартувала в 60-х роках XX століття після того, як "великий вождь" Кім Ір Сен дізнався про готовність США під час конфлікту 1950-1953 рр. до ядерного бомбардування Пхеньяну. В 1959 р. Північна Корея уклала договори про співпрацю в області мирного використання ядерної енергії з СРСР і КНР, вступила в МАГАТЕ і почала будівництво дослідницького центру в Ненбені.
Ядерні розробки, які офіційно позиціонуються Пхеньяном як частина програми мирного освоєння космосу, передбачають створення бойових ядерних зарядів і засобів їх доставки до цілей - ракет-носіїв, у тому числі і міжконтинентальних балістичних ракет, які в теорії дозволяють нанести удар по території Америки. У 1994 р. США вдалося домогтися підписання рамкових угод, згідно з якими ядерна програма КНДР була законсервована. Проте в 2002 р. корейці повідомили про її відновлення, тоді ж Джордж Буш поспішив об'єднати Північну Корею з Іраком та Іраном знамениту "вісь зла", яка нібито спонсорує тероризм. У 2003 р. після того, як КНДР вийшла з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, почалися переговори щодо північнокорейської ядерної програми за участю КНР, США, Росії, Південної Кореї і Японії, але в лютому 2005 р. вони зайшли в безвихідь.
У 2009 р. Пхеньян провів випробування своєї балістичної ракети, після чого ООН ввела санкції проти КНДР. Згодом Пхеньян не раз висловлював намір відновити діалог. Так, нині покійний лідер Північної Кореї Кім Чен Ір заявив про готовність повернутися до переговорів у ході візиту в Росію в серпні 2011 р. Так чи інакше, Пхеньян досі цього не зробив.