ua en ru

П.Симоненко: "Я переконаний, що новому парламенту буквально рік існувати".

Автор: RBC.UA
Інтерв'ю з лідером Комуністичної партії України Петром Симоненком.

Незважаючи на істотне охолодження суспільства в своєму ставленні до комуністичних ідеалів, Компартія України впродовж всього періоду незалежності стабільно отримує депутатські мандати у Верховній Раді. А результат цієї сили на останніх виборах здивував навіть найбільш скептично настроєних експертів. Про майбутнє комуністичної ідеї, про політичні плани комуністів і про їх відносини з представниками крупного капіталу РБК-Україна розповів лідер КПУ Петро Симоненко.

РБК-Україна: Розкажіть, будь ласка, про плани комуністів в новому парламенті. Чи можлива у разі солідного заохочення участь вашої фракції в помаранчевій коаліції?

Петро Симоненко: Абсолютно безперспективне питання з погляду яких-небудь заохочень участі в помаранчевій коаліції. Ми давно вже чітко заявили, опираючись на свої політичні принципи, що ніколи ні в які оранжеві коаліції вступати не будемо. Це однозначно. Ми проводитимемо свою лінію, яка визначена тим, що ми обіцяли виборцям. І будемо принципово її відстоювати. Якщо наше бачення в чомусь співпадатиме з іншими, незалежно від того, якого політичного кольору депутати, ми голосуватимемо за ті або інші рішення. Ще раз хочу підкреслити, ні в які помаранчеві коаліції Компартія, тобто наша фракція, вступати не буде.

РБК-Україна: Хто фінансує КПУ? Чи має відношення до фінансування партії російський підприємець Костянтин Григоришин, людина якого за вашою квотою була призначена в Кабінет міністрів на посаду голови Міністерства промислової політики?

П.С.: Це давно вже розхожа спроба через навішування ярликів дискредитувати Компартію. Григоришина я знаю дуже давно. Знаю ще як молодого кандидата наук, який, так скажемо, прийшов в центральний комітет партії сам, за своєю ініціативою, щоб розібратися що Компартія України пропонує суспільству, яку політику, наскільки ми сучасні, наскільки ми перспективні. Наша зустріч відбулася, вона була дуже довгою, ми сперечалися, дискутували, відстоювали свої позиції і точки зору. Це був початок наших нормальних людських відносин. Те, що з Костянтином Івановичем ми зустрічаємося - це правда. Але не відповідає дійсності те, що він спонсорує і фінансує партію. Ні! Це по-перше. По-друге, я вважаю, що всі ті питання, які ми обговорюємо, в даному випадку з Григоришиним, вони стосуються, перш за все, наших національних інтересів, які дуже часто співпадають з багатьма положеннями виборчої програми партії, з тим, що ми обіцяли людям. Як захистити сьогодні вітчизняного виробника і споживача, яким чином створити сьогодні конкурентне середовище, як виключити розтягування державних майнових комплексів, що дають дуже серйозний потенціал для ринкових відносин, не тільки всередині, але і поза нашою країною? Всі ці питання ми обговорюємо, на умовах, хочу підкреслити, взаємовигідної співпраці і дружньої дискусії. Ми шукаємо відповіді на питання, як в ринкових умовах з'єднати інтереси держави і інтереси того ж приватного капіталу, бізнесу.

РБК-Україна: А призначення міністром Анатолія Головко, який до цього працював на керівних посадах в структурах Григоришина, стало результатом цього спільного пошуку?

П.С.: Якщо говорити про делегування до складу уряду Головко, то було це так. Ви пам'ятаєте, що я був ініціатором створення антикризової коаліції. Я запропонував принцип її формування, і мене підтримали у результаті. Крім того, я запропонував принципи формування уряду, щоб не повторювати помилки "помаранчевих", які ділили портфелі і посади, ділили заводи і фабрики, ділили бюджет. Я запропонував, щоб Янукович отримав пропозиції по кадрах від кожної з наших політичних сил. По декілька, можливо, пропозицій на одну і ту ж посаду, а після цього вже визначив, хто більше всього відповідає тому або іншому міністерському портфелю. Я до чого це веду. За ситуації, коли йде розтягування портфелів за партійною приналежністю, нівелюється просто на просто функція Кабінету міністрів. Ми ж ставили завдання саме залучити нових людей, які не пов'язані тут з київськими угрупуваннями і т.д. Чим була ще приваблива кандидатура Головко, так це тим, що він працював в області. Він був заступником голови облдержадміністрації, він працював на одному з крупних заводів. Тому ми і запропонували його кандидатуру. І відзначте, що сьогодні до нього немає зауважень, до нього ніхто не висловлює зауважень.

РБК-Україна: Але і похвал особливих також ніхто не висловлює...

П.С.: Йому просто не дають в повному об'ємі реалізувати цілий ряд програмних положень. Ось ми почали одну програму, ми добилися, і Кабінет міністрів прийняв програму розвитку заводів сільгоспмашинобудування. Це дуже позитивна програма для України. Наступна програма, реалізації якої ми добиваємося, стосується енергетичного машинобудування. Адже треба зберегти наші підприємства - і "Турбоатом", і "Електротяжмаш", і НВО "Зоря", і т.д. Все це наше з вами багатство. Ще раз хочу підкреслити, якщо у вас є зауваження по конкретних рішеннях міністра, я готовий обговорювати. А той підхід, який ми запропонували, - це підхід, що дозволяє дійсно не розривати через виконавчу владу можливості України, а навпаки, об'єднати зусилля. Було б у нас 300 мандатів у Верховній Раді, я вам кажу, я б тоді на кожну посаду міністра поставив би людину з партійним квитком. Для того, щоб на першому етапі вирішити питання про виключення сьогодні корупції у владі.

РБК-Україна: Так усе-таки, хто фінансував Компартію? Адже ви витратили немало коштів на останню виборчу кампанію.

П.С.: На вибори ми витратили 15 млн грн. Ця інформація є в Центрвиборчкомі, і вона вже опублікована. Це і членські внески, це і пожертвування. Ті, хто хотіли це зробити, офіційно проводили кошти через банківські рахунки. Тобто, тут проблем ніяких немає.

РБК-Україна: Чи присутні в списку тих, що "пожертвували", представники крупного капіталу? Той же Григоришин, наприклад?

П.С.: Ну якщо ми в списки нікого не включали... Ви ж проаналізуйте наш список. Ми єдина партія, яка в своїх списках не має представників крупного бізнесу.

РБК-Україна: А не заважає Вашим, як Ви самі висловилися, "нормальним людським відносинам" з Григоришином, істотна різниця в ідеологіях - він представник крупного капіталу, акула бізнесу, Ви - захисник пролетаріату?

П.С.: Савва Морозов (підприємець, який був тісно пов'язаний з російським революційним рухом кінця 19 - початку 20 ст. - ред.) також був представником крупного капіталу. А Володимир Ілліч Ленін спілкувався з ним. Йдеться про інше. Ви ж не ставите під сумнів, що спілкуючись і зустрічаючись з тим же Григоришином, я поступаюся принципами? Ні. Якщо так ставити питання, то, перш за все, я не повинен зустрічатися з Президентом. Навіщо спілкуватися з ним, коли він є захисником інтересів крупного капіталу, компрадорського (від ісп. сomprador - туземний купець, посередник між іноземним капіталом і місцевим ринком, - ред.), продажного капіталу, є виразником інтересів націоналістичних і профашистських різних організацій. Але я зустрічаюся з ним для того, щоб його переконати, відстояти свою позицію, висловити своє бачення того, що правильно, спробувати захистити інтереси наших простих громадян. У цьому я бачу свою місію.

РБК-Україна: Ви згадали Президента. У зв'язку з цим питання: чим викликана Ваша постійна критика будь-яких дій Віктора Ющенка - це особиста ненависть, спроба паразитувати на чужій популярності чи щось інше?

П.С.: Давайте так, щоб ви не ставили далі знак рівності, щоб не розвивали через кому цю тему. Ненависть і так далі. Які дії Президента я необ'єктивно критикую? І взагалі що таке критика? Критика - це спроба осмислити, критика - це глибокий аналіз, критика - це, перш за все, тверезий облік і позитивного і негативного. Для того, щоб наступна дія, наступне рішення було правильним і ще кращим. Тому відноситися критично - це здоровий підхід будь-якого політика. Які дії Президента я необґрунтовано поставив під сумнів або критикував? Візьмемо, наприклад, його нараду, пов'язану з "даїшними" справами. Він звинуватив їх в корупції, він звинуватив їх в хабарництві. А я ставлю питання - а коли ти понесеш відповідальність за те, що популістськи м'яко кажучи, злочинно за своїм характером, зруйнував структуру ДАІ? Він же її зруйнував. Два роки тому всі вищали від захоплення: прибрали ДАІ, тепер ми їздимо по дорогах "як хочу, так і їжджу". Доїздились. Збільшилась за рік на півтори тисячі кількість смертельних випадків. Чому Президент не відповідає за три тисячі смертей? Що я не маю права критикувати його рішення? Ти щось в голові мав, коли ухвалював це рішення, цей указ?!! Якщо ти популіст - тоді, даруйте, тебе не можна і близько до президентського палацу підпускати. Звинувачує міліціонерів в тому, що вони, бачте, хабарники. Так пробачте, хіба не зрозуміло, чому він так бореться сьогодні за силові структури? Чого він так почав боротися за митницю? На заході України, на західні митниці він всіх своїх розставив. Може вам розповісти, які гроші звідти йдуть? Тепер подивимося, які можливості для корупції йому південні митниці відкривають. Весь імпорт, який йде з Китаю і інших країн, всі вантажі, що йдуть пароплавами, - там же мільярдні статки. І Президент ставить свою людину туди - для того, щоб ці мільярдні потоки направляти в свою сторону. Я критикував Президента за ситуацію з газом. Це ж він винен в підвищенні тарифів на газ. Сім'я Президента "сидить" на газовій трубі. Його брат і вся сім'я "сидять" на газовій трубі!

РБК-Україна: Але ж "трубою" управляє Міністерство палива і енергетики, яке останні півтора роки очолюють Ваші колеги по антикризовій коаліції?

П.С.: Ви забули, що є "РосУкрЕнерго", а там він маленьку "дочку" організував. Чого ж ви цю "дочку" забули? Дочірнє підприємство, спільне підприємство.

РБК-Україна: Ви маєте на увазі ЗАТ "УкрГаз-Енерго"?

П.С.: Ні. "Росукренерго" - це загальна структура, яка Ющенку від Кучми дісталася. І з Юлею (Тимошенко - ред.) вони посварилися через те, що Юля хотіла повертати "Ітеру" і так скажемо, свої газові системи. А Президент для того, щоб приховати свої інтереси, приховати те, що він сидить на "трубі", створив маленьку структуру, і Петро Андрійович (Ющенко, брат Президента - ред.) "дерибанить" звідти в добу по мільйону доларів собі в кишеню.

РБК-Україна: Дивовижна обізнаність. А чому нинішній уряд, призначений Вашою ж антикризовою коаліцією, не припинив існування цієї вами названої схеми?

П.С.: Представники крупного бізнесу між собою домовляються. І ми не в змозі сьогодні вирішувати ці питання. Ми ж не очолюємо Міністерство палива і енергетики. Ми не очолюємо Кабінет міністрів. Якби очолювали, тоді ваше питання було б доречне. А зараз воно не доречне. Але при цьому я хочу допомогти вам розібратися. І ще раз підкреслюю, що це ж все інтереси крупного капіталу - сьогодні вони ведуть боротьбу за ринки, за посади, а завтра вони домовляються. Але при цьому зберігають свою політичну систему. Ось те, що відбувається сьогодні. А то, що я критикую, допустимо, Ющенка, за те, що він поліз в митницю... Адже він поліз туди не для того, щоб навести там порядок. А поліз для того, щоб там розставити своїх. Значить, тоді чекаємо чергового збільшення цін - через те, що на митниці починають вантажити товари в іншому напрямку.

РБК-Україна: Виходить і там, і там крупний капітал. Так чому Ви до одних примикаєте, а до інших відчуваєте таку огиду?

П.С.: І до одних, і до інших у нас однакове ставлення. В даному випадку ми використовували можливість вплинути на одну частину капіталу, для того, щоб зберегти національний капітал, тому що під Януковичем і регіоналами національний капітал, а під Ющенком і його командою - компрадорський капітал. Національний капітал - це наші з вами робочі місця, а компрадорський капітал - це відсутність політичної незалежності в країні.

РБК-Україна: Останнє питання. Чи не вважаєте ви, що комуністична ідеологія вичерпала себе ще в 1989 році? Адже серед ваших виборців в основному люди старшого покоління, і рано чи пізно, як це не сумно, вони зникнуть.

П.С.: Ви знаєте, мені дуже просто відповідати на це питання. Єльцин покійний говорив, що голову на рейки покладе, але знищить швидко Компартію. І що з цього вийшло? Взагалі, це абсурдна річ, те, що ви говорите, ніби то вичерпала себе ідеологія. Є певні періоди, певні етапи. Але, адже ви не станете заперечувати, що сьогодні саме молодь в світі піднялася в боротьбі проти глобалізації? Ви не станете заперечувати цього. Анархісти, комуністи, соціалісти - всі об'єдналися проти глобалізації. Молодь виступає сьогодні проти посилення експлуатації - а це головний принцип комуністів сьогодні, недопущення експлуатації. Зрозумійте, нинішня влада в Україні тримається тільки тому, що вона фактично профінансована радянською владою. Ось просто собі уявіть чергову дурість Ющенка, коли він сказав, що відкриє музей радянської окупації. Я у відповідь говорю: та не відкривай музей, все одно будувати нічого не можеш. Не ганьби себе. Краще візьми трактор, і знеси всі об'єкти, які побудовані радянськими "окупантами". Знеси ДніпроГЕС - навіщо тобі ДніпроГЕС? Це пам'ятник тієї епохи? Знеси всі металургійні заводи, для чого вони тобі потрібні? Адже це пам'ятники радянської епохи. Візьми знищ "Південмаш", чого там церемонитися? Візьми розжени ансамбль Вірського і хор Вєрьовки - це все пам'ятники культури радянської епохи. Кіностудію Довженко, піди, добий її вже тоді, ти не добив ще її, піди і добий! Що там церемонитися? Навіщо щось будувати - краще ж розламати. Ось де треба шукати відповідь на питання. А ви говорите, що це все минуле. Аналіз показав, на цих виборах за Компартію голосували в основному люди у віці від 35 до 50 років. Тобто, це те покоління, яке вже осмислило, що таке експлуатація, що таке рівень життя, яким чином перерозподіляється національне багатство, в чиїх інтересах перерозподіляється, що таке політика, що таке влада. Я переконаний, що новому парламенту буквально рік існувати. І я переконаний, що на наступних виборах Компартія ще більше отримає голосів, набагато більше.

Розмовляв Володимир Драбчук