ua en ru

Октоберфест: чого очікувати від акцій опозиції в найближчі дні

Октоберфест: чого очікувати від акцій опозиції в найближчі дні Діапазон очікуваних сценаріїв акцій протесту досить великий, і всі вони - не на користь влади (фото УНІАН)

Націоналісти, ліберали, грузини і Коломойський готують великий привіт президентупрезиденту Порошенку

На 14 і 17 жовтня в українському політичному середовищі очікують з тривогою - спочатку націоналістичні партії на свято Покрови вийдуть з традиційною ходою, але непередбачуваною кінцівкою, потім прихильники Михайла Саакашвілі в перший пленарний день нового парламентського тижня прийдуть на Грушевського вимагати від влади змін. Про те, які сценарії очікуються в обох випадках - в матеріалі РБК-Україна.

Націоналісти, марш і великі плани

Офіційно партії "Свобода", "Національний корпус"(НК) і "Правий сектор" збирають прихильників на "Марш Героїв", що щорічно влаштовується правими силами 14 жовтня, на День захисника України. Додатковий привід - річниця створення на базі полку "Азов" партії "Національний корпус" Андрія Білецького. Вранці в суботу, до початку маршу правих, який запланований на 16:00, представники цієї політсили проведуть з'їзд, на якому, крім тривіальних організаційних речей, обіцяють озвучити позицію партії з ряду актуальних політичних кейсів. Наприклад, щодо ухвалених тиждень тому законів про реінтеграцію Донбасу, ідеї залучення миротворців ООН в зону конфлікту на сході України, а також щодо подальших дій "Нацкорпусу" щодо російських банків.

Після невдалої спроби блокувати схвалення законів щодо Донбасу, котрі націоналісти назвали капітуляційними, Білецький заявив, що тепер його люди будуть діяти інакше, "якщо влада не чує мирні акції", і нагадав, що попереду 14 жовтня. Зазначимо, що на цей раз, на відміну від минулих років, більш досвідчена ніж НК партія "Свобода" виступає в ролі, можна сказати, молодшого партнера загальних координаційних дій. Тоді як ще рік тому "Свобода" і "Нацкорпус", обмінюючись взаємними образами, провели паралельні ходи, сперечаючись про те, хто з них більш правильний націоналіст.

За даними джерела РБК-Україна в органах виконавчої влади, Марш правих може закінчитися встановленням довгострокового протесту - наметового містечка в центрі Києва з вимогою дострокових президентських виборів. Консультації з цього приводу ведуться до останнього, але остаточного рішення немає. У самих партіях РБК-Україна не підтвердили, але і не спростували цю інформацію.

У цілому ж більш пильну увагу у владі рекомендують звернути на акцію протесту під парламентом 17 жовтня, запевняючи, що 14-го націоналісти великих проблем не створять. Втім, напередодні великих потрясінь влада завжди любить повторювати, що її позиції сильні, як ніколи.

Прорив Саакашвілі: друга серія

Офіційно організатори протесту 17 жовтня неохоче діляться детальними планами, посилаючись на небажання того, щоб про ці деталі зі ЗМІ дізналися в Адміністрації президента. Тим не менше, сама картинка трохи прояснюється. Якщо 17 жовтня їм не вдасться дотиснути спікера парламенту виносити на голосування питання про зняття депутатської недоторканності, реформи виборчого законодавства та створення Антикорупційного суду, організатори можуть оголосити про проведення безстрокової акції з встанвленням наметового містечка.

Поки що найбільшою проблемою протестуючих є те, як домогтися від Верховної Ради включення цих проектів, як мінімум, до порядку денного на вівторок. Адже ще з минулого тижня відомо, що на 17 жовтня депутатами заплановано розгляд медичної реформи. Варто зазначити, що тиждень тому один з організаторів акції розповідав РБК-Україна, що такий хід напрацьований владою навмисно, щоб зірвати акцію, яка була анонсована ще місяць тому.

"Це хороший хід влади. Цю реформу будуть розглядати ще тиждень, щоб не дати прийняти необхідні закони. Тепер, навпаки, влада буде затягувати розгляд медичної реформи", - пізніше підтвердив виданню співорганізатор акції, лідер руху "Хвиля", позафракційний депутат Віктор Чумак .

Також організатори протесту, серед яких є і ряд депутатів, зазначили в коментарі РБК-Україна, що ніяких зустрічей зі спікером Андрієм Парубієм, щоб умовити його на вівторок внести на голосування ці три питання, заздалегідь не проводили, тому все повинно вирішитися у вівторок вранці на погоджувальній раді. "Ми будемо йти на погоджувальну раду і вимагати, щоб вони ставили (до порядку денного, - ред.) те, що просять люди під Верховною Радою. Влада спеціально хоче поставити у вівторок медичну реформу, щоб потім спеціально розповідати, що вони не можуть голосувати за ті речі, про які ми говоримо", - пояснив народний депутат від "Свободи" Юрій Левченко.

"Якщо людей буде багато, то я думаю, і спікер парламенту, і його друзі постануть перед необхідністю переглядати свої рішення і організувати у вівторок голосування за ці найважливіші закони", - додав представник "Самопомічі" Єгор Соболєв.

Варто відзначити, що мова йде про законопроекти "Про антикорупційні суди" (№6011 від 01.02.2017, авторства Єгора Соболєва та інших депутатів), про внесення змін до Конституції України (в частині скасування депутатської недоторканності №6773 від 19.07.2017 авторства Юрія Левченка і ще декількох десятків депутатів від різних фракцій) та про вибори народних депутатів України (№1068-2 від 11.12.2014 авторства Віктора Чумака та Леоніда Ємця).

Проект, який передбачає скасування недоторканності потрібно направити в Конституційний суд, інші ж два проекти протестувальники вимагають проголосувати в першому читанні. До порядку денного сесії ці питання вже включені.

І якщо ці питання не вдасться включити до порядку денного у вівторок, протестуючі будуть вносити в план певні корективи. На 95% відсотків сценарій дій вже погоджено, проте в понеділок, 16 жовтня, організатори ще повинні зібратися, щоб відшліфувати останні рухи. "Остаточно ми вчора збиралися. План "А", план "Б", план "В" у нас є. Є план, який буде проходити у Верховній Раді. Є план, який буде проходити безпосередньо біля Верховної Ради", - пояснює співрозмовник, який був присутній на зустрічі, але навіть не під запис відмовляється розповідати деталі цих планів, щоб про них не дізналися в АПУ. Хоча не виключається, що може дійти й до блокування трибуни.

Також неофіційно йшли розмови навіть про те, що протестуючі будуть намагатися завести у Верховну Раду лідера "Руху нових сил" Михайла Саакашвілі, проте виданню організатори акції такі плани спростували. "Це точно брехня, нісенітниця, ніхто нікого не збирається заводити", - заявив співрозмовник.

"Думаю, що люди все розуміють. Якщо вони не будуть 17-го числа домагатися кращого життя, і якщо людей не буде дуже багато, то ми всі додатково втратимо вісім років, і це буде повільне самогубство в гарячій ванні, якщо Порошенко і ця влада будуть залишатися ще вісім років", - пояснив виданню один з лідерів "Руху нових сил" Давід Сакварелідзе.

Варто відзначити, що і в "Русі нових сил" і "Самопомічі" РБК-Україна підтвердили, що якщо у вівторок їм не вдасться дотиснути парламент, що б той проголосував за їх вимоги, люди з-під парламенту не підуть, а, швидше за все, розіб'ють наметове містечко - так званий "третій Майдан". "Думаю, ніхто не буде розходитися, поки наші вимоги не будуть почуті і виконані. Локації вирішимо на місці, але те, що ніхто не буде розходитися, це факт", - говорить Сакварелідзе.

До того ж, певна мінімально необхідна кількість наметів у організаторів вже є. "Частина військових наметів є у батальйону "Донбас", частина повинна була залишитися з (акції, - ред.) "Руху нових сил" в Краковці. Намет для українця - це не проблема. Проблема у керівництва держави, яке постійно змушує в ці намети повертатися", - пояснює представник "Самопомічі" Єгор Соболєв.

Ще один співрозмовник, що побажав не розголошувати своє ім'я, натякнув виданню, що в разі провалу акції 17 жовтня, акцент протестного руху буде зміщений проти президента Петра Порошенка.

Поки організатори не прогнозують, скільки людей збереться під парламентом. Зокрема, планується, що "Рух нових сил" організовує приїзд до Києва близько 5 тисяч осіб, партія "Альтерантива" Єгора Фірсова - близько півтисячі людей, в "Самопомічі" повідомили, що організацією довозу людей не будуть займатися, а тільки закликати людей самим прибути до столиці. У "Свободі" розглядали два варіанти - збирати актив Києва або зі всієї України. Варто відзначити, що на сайті "Руху нових сил" навіть є інформація із зазначенням контактних телефонів координаторів збору людей на доїзд в Київ.

Тривога влади і "план Коломойського"

"Те, що об'єднує опозиціонерів мітингувати, - це гроші Коломойського", - сказало за тиждень до анонсованих мітингів джерело РБК-Україна в Адміністрації президента.

Схематично суть організованих опозиційних протестів очима Банкової виглядає так: за словами співрозмовника в АП, після проведення ще в серпні-вересні ряду женевських зустрічей Коломойського з лідерами опозиції, в атаку на президента погодилися йти Саакашвілі, Тимошенко і Садовий. Анатолій Гриценко "погодився не заважати і побути в сторонці".

"Тепер цікавіше", - говорить співрозмовник РБК-Україна, - "глава МВС Арсен Аваков погодився активно не гасити протест і зайняти особистий нейтралітет. Віктор Пінчук погодився бути обережним інформаційним спонсором опозиційних заходів, притому, що Ахметов і Новинський відмовилися. Початок осінньої атаки - 14 жовтня. Першими почнуть націоналісти, а потім приєднаються всі інші".

Крім того, за словами співрозмовника у владі, за резонансною фотографією журналістки Світлани Крюкової в компанії з Ігорем Коломойським і Олександром Онищенком стоїть дуже важливий раунд женевських переговорів.

"На тій зустрічі були присутні також політтехнолог Дмитро Носіков (що мав відношення до телеканалу NewsOne), фінансист Саакашвілі - Коба Накопія, а також журналіст телеканалу 1+1 Олександр Дубинський", - сказав співрозмовник РБК-Україна.

За запевненням співрозмовників у владі, мета Коломойського - "розхитати крісло" президента Порошенка. У той же час, джерела в ділових колах називають таке припущення "параноєю" і рекомендують звернути увагу на те, що справжня мета - повернення контролю над ПриватБанком і "Укртранснафтою". І хто при цьому буде президентом - зовсім не важливо.