ua en ru

Відставка Яценюка ослабить позиції Іванчука

Відставка Яценюка ослабить позиції Іванчука На думку автора, Андрієві Іванчуку загрожує втрата важелів впливу у разі відставки Арсенія Яценюка
Андрей Кошельник
Андрей Кошельник
Журналист
Місцеві вибори, що пройшли в Україні, стали сигналом до переформатування уряду і зміщення центрів впливу в держсекторі економіки. "Доля", яку прем'єрська група має у владі, вже не відображає її реальної політичної ваги.

Місцеві вибори, що пройшли в Україні, стали сигналом до переформатування уряду і зміщення центрів впливу в держсекторі економіки. "Доля", яку прем'єрська група має у владі, вже не відображає її реальної політичної ваги.

"Головне питання, на яке зараз буде відповідати президент - як переформатувати коаліцію, щоб змінити уряд, виходячи з нового балансу сил. Юрій Луценко вже анонсував це. У грудні закінчується імунітет уряду, і почнуться перестановки. При цьому неясно, що буде з Яценюком. Де-факто він "збитий льотчик" і перестав виконувати функцію громовідводу, а це значить, що весь негатив уряду почне йти на президента. Тому потрібен новий уряд", - каже політолог Юрій Романенко.

"Те, що результати місцевих виборів позначаться на прем'єрі - це відомо. Про це говорить Луценко, про це говорять усі. Тому що є таке поняття, як реальне відображення електоральних настроїв населення. Воно може запізнюватися на місяць-два-три, на півроку. Але не на рік. Найгірший варіант - це дострокові вибори в парламент. А інший варіант - це зміна керівника Кабміну", - каже заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

Якщо прем'єру дійсно готують почесну відставку, то у його впливових соратників залишається два шляхи. Залишатися вірними сюзерену, готуючи ґрунт для повернення у велику політику і реваншу. Або ж домовлятися з Банковою про збереження своїх "вотчин" в держструктурах.

Одним з таких "сірих кардиналів" Яценюка, яким з його відходом загрожує втрата важелів впливу, є Андрій Іванчук. Народний депутат Сергій Лещенко називає Іванчука членом "тіньового уряду" України. За словами журналіста, старий друг Яценюка, з яким вони на початку дев'яностих починали спільний бізнес, сьогодні виступає лобістом найбільших олігархів - містком, що зв'язує їхні бізнес-інтереси з Кабміном. Саме через Іванчука сьогодні вирішують багато питань з владою впливові українські олігархи - Коломойський і Юрушев, з якими народний депутат має спільний бізнес.

"Безбарвним інтер'єрам Верховної ради Іванчук надає перевагу розкішному приватному офісу, де у нього спільна приймальня з олігархом Леонідом Юрушевим. А пост глави комітету по економіці він використовував, щоб блокувати закон про кворум на зборах акціонерів. Мета - врятувати свого бізнес-партнера, олігарха Ігоря Коломойського від зміни керівництва в компанії "Укрнафта". Раніше сам олігарх зізнавався, що за призначення туди своєї людини платив 5 мільйонів доларів хабара в місяць колишньому президенту Кучмі. А який розмір відкату сьогодні? І кому він сплачується?" - затверджує Лещенко.

Політолог Володимир Фесенко вважає, що політичний вплив Іванчука на прем'єра не великий. Але підконтрольні йому та партнерам сфери інтересів Іванчук, безумовно, відстоює.

"Що стосується впливу Іванчука, Мартиненка на Яценюка, то вони впливають на певні бізнесові питання. А на політичні рішення Яценюка їх вплив обмежений, тому що Арсеній Петрович - це великий егоцентрист, коли мова йде про політику. Я думаю, що і в бізнесі він на багато речей сам особисто впливає, хоча, звичайно ж, є сфери інтересів і в Іванчука, і Мартиненка, і з окремих питань Яценюк до них може прислухатися", - заявляє Фесенко.

Як себе поведе "сірий кардинал" в ситуації, коли його старший партнер Арсеній Яценюк на очах втрачає вплив, питання серйозне. Якщо вірна прислів'я "вчасно зрадити - це не зрадити, а передбачити", то йому пора шукати нових впливових друзів в Адміністрації Президента.

"Якщо говорити про прем'єра і його політичну силу, то їхні позиції не просто ослабли, а просто рівень підтримки близький до нуля. І в цій ситуації умови та можливості співпраці, якщо вона буде, вже будуть виписані не Яценюком, а Президентом. В цих умовах може бути все, що завгодно, що так чи інакше обмежує вплив команди Яценюка. Я не виключаю, що частина його команди вже можливо навела мости з командою президента, і вони можуть залишитися зі своїм впливом на своїх посадах, враховуючи, що вони там вже співпрацюють з командою президента. Тому варіант, що їх десь усунуть, знімуть з комітету або якоїсь посади може і не відбутися", - говорить директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

А ось політолог Костянтин Бондаренко вважає, що Андрій Іванчук збереже вірність Арсенію Яценюку і при необхідності навіть відійде разом з шефом від активної політичної діяльності, щоб у перспективі повернутися.

"Іванчук буде до тих пір, поки Яценюк буде в політиці. Будемо говорити відверто, він є багаторічним другом, приятелем, другом Яценюка ще зі студентських часів... Іванчук скоро 10 років, як в активній політиці. В даній ситуації він і далі буде тримати курс на Яценюка. До тих пір, поки Яценюк буде на плаву, буде і Іванчук. Вони можуть піти в тінь, десь займатися бізнесом, а потім знову з'явитися через років 5, як вічно подає надії перспективна команда", - вважає Бондаренко.

Так чи інакше, але вже найближчим часом рівень впливу Арсенія Яценюка на процеси в українській економіці значно впаде. І його "сірі кардинали" вже не зможуть контролювати кількість державної власності і "потоків", які встигли "взяти на себе" за півтора року. Між тим, інтереси Іванчука досить великі.

Це не тільки "Укрспирт", під дахом якого фірма Іванчука "Тих­ін­­вер­сис" виробляла спирт, який потім прямував до лівих "горілчаних" цехів, що випускали контрафактну продукцію.

Іншою важливою частиною "імперії" Іванчука є контроль над торговельними площами в магазинах duty free аеропорту "Бориспіль". Десятирічний контракт на їх оренду дістався компанія "БФ енд ГХ Тревел Рітейл", яку пов'язують з уже згаданим вище Леонідом Юрушевим (Іванчук пов'язаний з ним настільки тісно, що має спільний офіс). На конкурс подано п'ять компаній. Серед них і один з лідерів галузі - швейцарська компанія Dufry, але умови були прописані так, що жодна іноземна компанія не мала шансу на перемогу. так як в умовах тендеру були прописана вимога про досвід роботи в Україні. Адже справа не тільки в бутіках. Як пишуть ЗМІ, Іванчук вирішує якщо не все, то дуже багато питань в "Борисполі". Міністр інфраструктури для цього державного підприємства фігура, на жаль, номінальна.

Є у Іванчука інтереси і на ринку сонячної енергії, Його партнери в бізнесі - сім'я регіонала Валерія Келестіна, який пройшов у Раду за списками "Нашої України", а потім перейшов у фракцію "Партії регіонів". "Соларенерго" партнерів управляється сонячною електростанцією в Херсонській області потужністю 10 МВт, введеною в експлуатацію в червні 2013 року. Законодавчі обмеження для іноземних інвесторів і надвисокий тариф для сонячних електростанцій забезпечував їх власникам сотні мільйонів гривень прибутку. І після законодавчих змін, що відбулися минулого літа, "зелені" тарифи для сонячної енергетики в Україні залишаються одними з найвищих в Європі. Варто відзначити, що Іванчук заперечує своє відношення до надприбуткового "сонячного бізнесу", який оплачується з держбюджету. Однак у 2012 році його компанії інвестували в фірму "Соларенерго" близько 200 мільйонів гривень.

Не варто випускати з уваги і те, що в минулому році пан Іванчук зацікавився гральним бізнесом, і збирався передати монопольне право на організацію державних лотерей Ощадбанку. Як писав журналіст програми "Гроші" Олександр Дубинський, ринок обсягом близько 9 мільярдів гривень, що дає дохід у сумі близько 2 мільярди гривень, збиралися віддати під повний контроль топ - менеджменту "Ощадбанку". Друзі Іванчука таким чином отримували б право на свій розсуд визначати операторів лотерей, "доручати" їм проведення ігор. Таким чином, "Ощадбанк" перетворився б на "дах" для всіх інших операторів. Головний лобістом цієї ідеї називають Іванчука. Щоправда, втілити її в життя поки так і не вдалося. Зате команді Іванчука вдаються інші "ґешефти", пов'язані з кредитами "Ощадбанку".

Спільні проекти Андрія Іванчука з Ігорем Коломойським зав'язані на виробництво етанолу. Про це в інтерв'ю українським ЗМІ сказав сам Коломойський. "Скажімо так, не на пряму. Є якесь підприємство, в якому у мене є свій інтерес, і у Іванчука є інтерес. Але там незалежне управління... Здається, "Техінсервіс". Нам сказали, що скоро у нас буде скрізь еко-бензин, і треба застовпити майданчик", - пояснив Коломойський. Цікаво, що минулого літа уряд, незважаючи на протести експертів, спробувало знову реанімувати програму обов'язкового використання біоетанолу. Про роль Іванчука в цьому питанні доводиться тільки здогадуватися.

Після втрати впливу на уряд ступінь корисності Іванчука для його партнерів ймовірно значно знизиться. Аналіз показує, що більша частина бізнес-імперії соратника Яценюка побудована на преференції з боку держави або використанні адмінресурсу. В умовах прозорої ринкової конкуренції без тіньових схем і державних тендерів, "прописаних" під свої структури, такі "імперії" довго не живуть. А значить перед "сірим кардиналом" варто дійсно непростий вибір.