ua en ru

Звіт Кабміну: економіка без тіні самокритики

Звіт Кабміну: економіка без тіні самокритики Кабмін Яценюка має намір відзвітувати перед парламентом виключно про успіхи своєї роботи
Уряд грунтовно підготувався до звіту про свою діяльність, який запланований на 16 лютого. Якщо в грудні більшою мірою парламент пред'являв претензії до Кабміну через недотримання процедури звітності, то тепер депутати можуть два тижні вивчати результати виконання програми уряду і заслуховувати в комітетах Ради міністрів. А, на думку уряду, їм є що сказати: в країні досягнута макроекономічна стабільність, поступово активізується виробництво, а споживчі та підприємницькі настрої поліпшуються. Хоча сам економічний блок далеко не на першому місці в звіті. Документ, скоріше, носить позитивний характер, самокритика в ньому відсутня. Експерти лише частково погоджуються з оцінками уряду.

Уряд грунтовно підготувався до звіту про свою діяльність, який запланований на 16 лютого. Якщо в грудні більшою мірою парламент пред'являв претензії до Кабміну через недотримання процедури звітності, то тепер депутати можуть два тижні вивчати результати виконання програми уряду і заслуховувати в комітетах Ради міністрів. А, на думку уряду, їм є що сказати: в країні досягнута макроекономічна стабільність, поступово активізується виробництво, а споживчі та підприємницькі настрої поліпшуються. Хоча сам економічний блок далеко не на першому місці в звіті. Документ, скоріше, носить позитивний характер, самокритика в ньому відсутня. Експерти лише частково погоджуються з оцінками уряду.

Підготувалися грунтовно

Кабінет міністрів Арсенія Яценюка змінив акценти. Якщо на початку грудня - річницю роботи нинішнього складу уряду - міністри звітували перед журналістами в клубі Кабміну, а в парламенті лише відбувся виступ прем'єр-міністра, то тепер, коли коаліція всерйоз заговорила про відставку, процедури вирішили дотриматися.

Адже раніше більшість депутатів критикували уряд не за роботу або відсутність результатів, а за порушення процедури звітності. "Всупереч очікуванням, звіту уряду сьогодні не буде, - писав 11 грудня у своєму Facebook лідер фракції БПП Юрій Луценко. - Закон передбачає надання звіту депутатам за 15 днів, потім звіт міністрів у профільних комітетах і тільки потім - офіційний виступ прем'єр-міністра з трибуни ВР. Нічого з цього Кабміном не було зроблено".

Звичайно, справа не в процедурі. Говорити про відставку можна було скільки завгодно, як і обурюватися діяльністю міністрів або процвітаючою корупцією (напередодні грудневого звіту голова Одеської ОДА Михайло Саакашвілі на антикорупційному форумі звинуватив прем'єра в причетності до масштабної корупції), але входити в новий рік без бюджету, без будь-якої податкової реформи, було б безвідповідально.

Тепер у депутатів буде два тижні, щоб вивчити звіт і заслухати кожного міністра у парламентських комітетах.

Кабмін підготувався ґрунтовно. Документ містить 160 сторінок і складається з 11 розділів.

Кожен блок у своїй назві має слово "нова", чи це йдеться про економічну політику, або про розвиток молоді та спорту, або міжнародну допомогу.

Пріоритетним напрямком для уряду, як випливає з документа, є нова оборонна політика. Вона включає цілий ряд напрямів - від відмови від позаблокового статусу, впровадження стандартів НАТО і створення основ для розвитку оборонно-промислового комплексу до виконання умов для повного вступу в силу Угоди про асоціацію з ЄС і отримання безвізового режиму.

Вкотре нагадують депутатам, що в 2015 році витрати на оборону і безпеку збільшені в 1,5 рази, фактично, профінансовано видатків на 95,8 млрд гривень. У 2016 році заплановано понад 110 млрд гривень.

Чого не скажеш про сферу культури. У таких звітах це традиційно один з останніх розділів. Наприклад, держава обмежилася підтримкою національного кіновиробництва в розмірі 267 млн гривень, а обсяги капіталовкладень зросли в 19 разів і склали аж 49,5 млн гривень.

Реформаторська спроба

Варто відзначити, що і економічний блок в документі далеко не самий головний. Хоча саме на досягненні макроекономічної стабільності, поступової активізації виробничої діяльності, поліпшення споживчих і підприємницьких настроїв у суспільстві уряд робить акцент у вступній частині звіту. "Підбиваючи підсумки 2015 року, варто сказати, що, незважаючи на всі складні політичні та економічні виклики, завдання по відновленню макроекономічної стабільності і припинення падіння економіки уряд виконав, - йдеться у звіті. - Пріоритетом на 2016 рік стане відновлення економічного зростання".

Ще в минулому році був завершений перший етап реформування податкової системи. Під реформою передбачається скорочення кількості податків і зборів з 22 до 11, що в результаті виявилося формальністю, адже ряд податків, об'єднавшись, зберегли свою дію. Крім того, до нововведень відноситься запровадження мораторію на перевірки та системи електронного адміністрування ПДВ.

Останнє викликало невдоволення бізнесу, протести під парламентом. В уряді і Державній фіскальній службі (ДФС) реакція на це було одна - це бізнес, який бере участь в схемах. Вони скаржаться, тому що їм не вигідний контроль з боку держави.

В результаті нова система адміністрування протягом року все-одно переписувалася. Навіть в останніх змінах до Податкового кодексу, прийнятих у кінці грудня паралельно з бюджетом, не обійшлося без редагування норм е/ПДВ. Однак ні Мінфін, ні ДФС особливо не афішують показники по виведенню податку з тіні. Раніше головний податківець країни Роман Насиров говорив про збільшення середньомісячних сум надходжень на 30% порівняно з 2014 роком. Але бізнес продовжує говорити про збереження "податкових ям", хоч і не в такому обсязі, як раніше.

Регіонах дісталося

Також Мінфін у звіті собі в актив записав досягнення "фінансової самостійності місцевих бюджетів". Їх доходи розширилися за рахунок введення нового роздрібного акцизного податку, податку на нерухомість, в тому числі, і комерційної.

Частина податку на прибуток залишається в розпорядженні місцевих органів влади. "Ще в грудні 2014 року в податковому законодавстві було здійснено низку кроків, які в 2015 році дозволили значно спростити його, закрити можливості для ухилення від сплати податків і, завдяки цьому розширити податкову базу, як на центральному, так і місцевому рівнях", - додають РБК-Україна в прес-службі Мінфіну.

Ці напрямки, а також можливість позаказначейского обслуговування, конкретизація термінів проходження платіжних доручень прописані в коаліційній угоді.

Можна сказати, що все це виконано, але, за словами першого заступника виконавчого директора Асоціації міст України Олександра Слобожана, не завдяки Мінфіну, а, скоріше всупереч. "У квітні 2014 року була прийнята Концепція реформування місцевого самоврядування, нові моделі фінансового вирівнювання. Завдяки їй і тоді ще віце-прем'єру Гройсману у нас з'явився і роздрібний акциз, і нерухомість, і дійсно, доходи збільшилися. Але те, як в кінці 2014 року пручався Мінфін, треба було ще подивитися", - говорить Слобожан. Правда, варто відзначити, що нинішньому міністрові фінансів Наталії Яресько довелося працювати із законопроектною базою, напрацьованою її попередником Олександром Шлапаком.

Але зате Мінфін вже під повним контролем Яресько зумів відзначитися, намагаючись в авральному режимі скорочувати держвидатки. На цьому тижні частково помилки довелося виправляти парламенту, деякі - вдалося вирішити ще на стадії обговорення в комітетах перед прийняттям бюджету-2016.

Справа в тому, що з нового року фінансування ПТУ держвласності було передано на місцевий рівень. Але, коли в січні прийшов час платити зарплати, стипендії, робити проплати за харчування грошей не виявилося, а Мінфін, пропонуючи подібну ініціативу, навіть не провів інвентаризацію і не склав реєстр таких ПТУ. У підсумку - мітинги під Кабміном, а мова, за даними Слобожана, йшла про 805 установах і кілька тисяч студентів і викладачів, і 2 звільнених чиновників з Мінфіну.

Вчора парламент прийняв рішення виділити додаткову субвенцію в 2 млрд гривень і спрямувати її на фінансування ПТУ при річній потребі в майже 6 млрд гривень. Дефіцит буде покритий за рахунок освітньої "шкільної" субвенції, частина - з бюджету розвитку. "Ось геніальність рішення. А хотіли не тільки ПТУ кинути на нас, але й вузи держвласності, - додає Олександр Слобожан. - Пільгового проїзду громадян теж історія. Ми просимо зараз перевізників в борг возити і ініціюємо терміново законопроект, щоб 2 млрд гривень з однієї субвенції, яка повинна була піти на розвиток територій, піде на пільги".

Звичайно, всього цього в звіті немає. Але те, що стосується збалансованості бюджетних надходжень та регіонального аспекту в уряду заслуги - збереження єдиного податку в нинішньому вигляді, за винятком коригувань у бік збільшення ставки і зниження річного обороту. "Я б на місці депутатів сказав: "Хлопці, ви що? Це далеко не ваша заслуга!" Давайте згадаємо, Мінфін однозначно стояв на позиції скасування 3-4 групи. А податки від підприємців важливі для місцевих бюджетів, це - кров бюджетів. Втрати по такій реформі оцінювалися в понад 7 млрд гривень і закриття 240 тис. ФОПів", -обурений Олександр Слобожан. За 12-бальною системою він оцінює роботу по реформуванню доходів місцевих бюджетів на нуль.

Прохання не почуті

У звіті повністю відсутня самокритика. Собі в заслуги уряд записав збереження спецрежиму з ПДВ для аграріїв до 2017 року. Нехай і часткове, але збереження. Коаліційна угода передбачає дію пільгового оподаткування до 1 січня 2018 року. Крім того, досягнення і зниження ставки ЄСВ до 22%.

"Це точно не завдяки Мінфіну. Мінфін розраховував бюджету без урахування зниженої ставки ЄСВ, вже передбаченої законодавством. Не збирався і спрощувати адміністрування. Навіть коли президент у грудні доручив доопрацювати норми. Кабмін настільки дистиплінував норми з ПДВ, що якби не депутати, то не відомо, що було б",- говорить старший економіст Центру CASE-Україна Володимир Дубровський.

Хоча виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації Ганна Дерев'янко вважає, що це - все ж спільна праця парламенту і уряду. Вона визнає, що зниження навантаження на роботодавця - було основною вимогою бізнесу, але прохання поліпшити адміністрування поки так і не були почуті. "Загальна ситуація і сприйняття не райдужні. Країна залишається бідною, а бюджет розкрадається і кардинальних змін в системі боротьби з корупцією так і не відбулося, - додає Дерев'янко. - А ще й глобальна кон'юнктура не сприяє зростанню економіки, зростання тарифів, що тривають військові дії. Інвестиції прийдуть тоді, коли буде реальна боротьба із корупцією і судова реформа".

Реалізація реформ, очевидно, не дасть миттєвого ефекту - результат буде через 2-3 роки. Хоча Дубровський впевнений, що якщо всі зміни в системі ПДВ і ЄСВ запрацюють, то вже за результатами року економіка покаже помірне зростання.

Про перші підсумки детінізації зарплат, на думку заступника міністра фінансів Олени Макеєвої, можна буде говорити після 1 кварталу. "Мінфін тільки вітає заяви багатьох компаній про плани підвищення зарплати завдяки зменшенню податкового навантаження на фонд оплати праці, які сьогодні звучать", - додають у прес-службі Мінфіну.

Поразки і трохи перемог

У той же час, якщо Мінфін у звіті говорить про реалізації етапів податкової реформи, то експерти вважають її повністю провальною і за цим має слідувати нехай і не відставка міністра фінансів, але профільного заступника міністра точно. "У проведенні будь-якої реформи відповідальним має бути одна людина, а не так як вийшло, - впевнена Макєєва. - Проблематика бізнесу, яка виявлена, і на якій потім будувалася наша реформа, так і альтернативна депутатська, це - заслуга Мінфіну. Про проблеми бізнесу ми говорили на зустрічі з цільовою командою реформ, куди ми запрошували депутатів, але ніхто, крім Андрія Журжія (члена податкового комітету, "Самопоміч") туди не ходив".

Робота над Податковим кодексом продовжиться, говорить РБК-Україна Олена Макеєва, а Мінфін не залишить спроб знайти компроміс з парламентом. Це один з пріоритетів Мінфіну, як і реформування ГФС. В рамках підзаконних актів уряд має намір переглядати роботу контролюючого органу, змінювати методологію проведення перевірок, а в митному напрямку - оцінку ризиків. Вчора закінчила роботу технічна місія МВФ з митних питань і серед рекомендацій, крім першочергового - призначення куратора на митницю, прийняття законопроекту про уповноваженому економічному оператору, отримання статусу якого дає право пільгового митного оформлення.

про це Поки тільки ведуться розмови ось уже як кілька років. Але Олена Макеєва обіцяє, що в лютому законопроект вже поданий в Раду.

Але навіть початкові етапи реформування податкової системи, йдеться в звіті Кабміну, вже дозволив полегшити ведення бізнесу в Україні, знизити тимчасові втрати на декларування податкових зобов'язань та поліпшили інвестпривабливість.

Тільки рейтинги і статистика свідчать про протилежне. Наприклад, "Індекс економічної свободи" показав, що в України найгірші показники серед країн, а такі тоталітарні країни як Росія і Білорусь мають кращі результати. Наша ж країна опустилася в рейтингах і знаходиться на рівні Болівії, Анголи і Чаду.

"Зміна бізнес-клімату - це результат одночасної дії багатьох чинників. І у сферу регулювання Мінфіну входять забезпечення макростабільності через зниження фіскальних ризиків для економіки і збільшення резервів НБУ, оздоровлення банківського сектора, зокрема, вирішення питання "поганих кредитів", а також податкове та митне законодавство та адміністрування податків. У 2015 році Мінфін досяг значного прогресу за всіма цими напрямками, - реагують в прес-службі Мінфіну. - Іншими, не менш важливими складовими є створення дієвої та чесної судової системи, реформування правоохоронних органів, боротьба з корупцією, а також доступ підприємств до банківського кредитування".

Додамо, що експерти серед перемог Мінфіну все-таки називають запуск проекту E-data і реструктуризацію боргів, що на час зніме навантаження на бюджет. Поки спробою, а не реформою називають процес скорочення держвидатків, в тому числі і з допомогою верифікації одержувачів соцдопомоги. "Ця робота повинна бути постійною протягом року, а вона фактично активізувалася тільки у вересні", - каже Володимир Дубровський.

Більшої похвали з економічного блоку удостоївся Мінекономрозвитку, команду якого вирішив залишити міністр Айварас Абромавічус. Ще з минулого року РБК-Україна джерела в уряді говорили про його відставку з причини блокування багатьох його пропозицій. Тим не менш, все-таки в актив і його, і МЕРТ можна записати електронні закупівлі і, головне, щоб новий міністр не "відмотав" реформу назад; дерегуляцію; агресивну, в хорошому сенсі слова, позицію України на зовнішніх ринках.