"Все це виглядає, як підстава Порошенко", - говорить співрозмовник РБК-Україна.
Ранок вівторка на вулиці Костьольній біля Майдану Незалежності розпочався гаряче. Близько 7:00 Давид Сакварелідзе написав у Фейсбуці: "У Михайла Саакашвілі будинку ламають двері! Вулиця Костьольна 7, кв 32. Збираємося". За вказаною адресою вирушили лояльні "грузинській команді" активісти і нардепи. Сам Саакашвілі наполегливо чинив опір співробітникам СБУ, які намагалися його затримати в рамках розслідування кримінальної справи про сприяння учасникам злочинних організацій. Його соратники заявили про політичне переслідування, а правоохоронні органи – про зв'язки з втікачам з України бізнесменом Сергієм Курченком. Однак до суду для обрання запобіжного заходу Саакашвілі не доїхав. Зусиллями натовпу його звільнили з автомобіля правоохоронців, після чого мітинг вирушив до Верховної Ради. Де, до речі, генпрокурор Юрій Луценко звітував перед депутатами по цій справі. Докладніше про те, як затримували Саакашвілі і чому його пов'язують з Курченко – в матеріалі РБК-Україна.
5 грудня у квартиру, де проживав колишній голова Одеської обласної державної адміністрації Михайло Саакашвілі, прибули співробітники СБУ і прокуратури. Пізніше виявилося, що його намагалися затримати в рамках розслідування кримінальної справи про сприяння учасникам злочинних організацій. "5 грудня 2017 року співробітники СБУ спільно з Генеральною прокуратурою України в рамках кримінального провадження, відкритого за частиною 1 статті 256 Кримінального кодексу України, затримали за місцем проживання в Києві Михайла Саакашвілі. Правоохоронці, у присутності адвоката Саакашвілі, оголосила йому про підозру у вчиненні злочину", - йдеться в офіційному повідомленні СБУ.
Поки силовики намагалися зламати квартиру Саакашвілі, він виліз на дах. Екс-президент Грузії погрожував скинутися і лаяв президента Петра Порошенка. В цей час під будинок почали підтягуватися соратники Саакашвілі і лояльні йому нардепи. Активісти спробували заблокувати виходи з будівлі, де живе Саакашвілі. В результаті виникли перші сутички з силовиками, які відтіснили протестувальників.
Силовикам вдалося поцупити Саакашвілі з даху, вивести на вулицю і посадити в мікроавтобус СБУ. Однак прихильники екс-голови Одеської ОДА почали блокувати транспорт силовиків біля розташованого поруч католицького костелу. Вони почали колективними зусиллями пересувати припарковані поруч машини, вибудовуючи заслони. Силовики ж, силами Нацполиции і Нацгвардії оточили мікроавтобус з Саакашвілі, щоб не дати активістам його витягнути.
Сутички з активістами і спроби силовиків вивезти екс-президента Грузії тривали кілька годин. Соратники Саакашвілі навіть почали будувати барикади навколо автобуса, розібравши стоїть неподалік дерев'яний паркан. Також навколо знаходилися лояльні Саакашвілі нардепи - Сергій Лещенко, Мустафа Найєм, Світлана Заліщук і т. д. Вікторія Войцицкая від "Самопомочи" навіть залізла на сам мікроавтобус.
Близько 12:00 на брифінг вийшов генпрокурор Юрій Луценко. Він підтвердив інформацію, яку раніше повідомили РБК-Україна джерела в правоохоронних органах, - силовики зафіксували контакти Саакашвілі і людей з його оточення з побіжним "младоолигархом" часів минулої влади Сергієм Курченком. Луценко продемонстрував журналістам запису відповідних розмов. Він заявив, що Курченко передав людям Саакашвілі сотні тисяч доларів на організацію протестних акцій, які відбуваються з середини жовтня під Верховною Радою.
Як розповіли РБК-Україна джерела в правоохоронних органах, операція по затриманню Саакашвілі повинна була відбутися ще в понеділок увечері. Однак з невідомих поки причин вона була перенесена на ранок вівторка. За словами співрозмовника, матеріали проти Саакашвілі про його нібито співпраці з Курченко вдалося зібрати завдяки вербування людини з оточення побіжного бізнесмена, який виступив комунікатором між ним і оточенням Саакашвілі.
"Це не всі записи. Нібито є ще два контакту. Один - це один з олігархів з берегів Женевського озера. Другий - з вищого керівництва МВС", - сказав співрозмовник. Проте чи буде дано хід цих матеріалів - велике питання. Зважаючи на те, що такі звинувачення здатні поховати правлячу коаліцію і спровокувати повноцінний політичний криза, а не підкилимні торги і уповільнений конфлікт між президентом і главою МВС Арсеном Аваковим.
Нагадаємо, в адміністрації президента ще саме повернення Саакашвілі в Україну з проривом державного кордону пов'язували з небажанням Авакова йому перешкодити. Так і вчора, виступаючи в парламенті, генпрокурор Юрій Луценко заявив, що відбивання Саакашвілі активістами стало можливо внаслідок недостатніх зусиль Нацполиции за перешкоджання таким сценарієм.
Під час однієї з бійок на Костьольній в мікроавтобусі, де перебував Саакашвілі, було розбите заднє вікно. Через нього кореспондент РБК-Україна зміг поспілкуватися з Саакашвілі. Він категорично спростував заяви генпрокурора.
На вулиці правоохоронцям явно бракувало завзяття для того, щоб розігнати досить агресивних прихильників Саакашвілі. Вони лише з перемінним успіхом перешкоджали спорудження барикад і намагалися розтягнути загородження з припаркованих машин. Активісти ж наполегливо намагалися прорватися до автобуса.
Близько 14:00 активістам вдалося прорвати оточення, розбити скло в автобусі і спустити колеса. Через кілька хвилин були зламані двері, і Саакашвілі витягли з мікроавтобуса. В оточенні своїх прихильників, з наручником на руці, він виліз на щаблі костелу, звідки закликав "почати визволення України від Порошенка", і, сформувавши колону, рушив пішки до будівлі Верховної Ради.
До вечора Саакашвілі роздавав коментарі та інтерв'ю з наметового містечка своїх прихильників під парламентом. Де і залишався станом на пізній вечір вівторка.
Як раз на вівторок депутати викликали до парламенту генерального прокурора, тільки в зв'язку з іншою конфліктною ситуацією, пов'язаної з НАБУ і САП. Однак до того часу, коли Луценко прибув у Раду, нікого вже не цікавив конфлікт Генпрокуратури з антикорупційними органами. І в кулуарах, і в залі засідань всіх цікавило одне – затримання Саакашвілі.
Голова фракції БПП Артур Герасимов розповідав журналістам, що "існують великі підозри щодо того, що Саакашвілі фінансувався командою Януковича, а саме Курченко".
Заявляли про підтримку діям правоохоронців і в "Народному фронті". Депутат Антон Геращенко, близьке до Авакову, назвав Саакашвілі "зрадником", який фінансувався за кошти знаходився в РФ оточення Віктора Януковича. "Не тільки Курченко фінансував так званий "Михомайдан". Були й інші люди, міністри з оточення Януковича, просто ця інформація ще чекає своєї години, тому мені дуже шкода тих людей, які довіряли Михайлу Саакашвілі. Михайло Саакашвілі затримано згідно з рішенням суду, з ним мають бути проведені законні слідчі дії", - сказав Геращенко в кулуарах парламенту. За його словами, ця спецоперація почалася ще влітку, в той момент, коли "оточення Саакашвілі шукало фінанси, щоб повернутися в Україну і спробувати підірвати існуючий державний лад".
До 16:00, коли Саакашвілі вже був звільнений своїми прихильниками і прямував на мітинг до Верховної Ради, до парламенту прибув генпрокурор. До цього часу Луценко вже дав брифінг для журналістів справі про Саакашвілі, тому в основному він повторив деталі спецоперації, а також оприлюднив аудиоперехваты телефонних дзвінків Саакашвілі, наближеного до нього Сивериона Дангадзе, який нібито звернувся до Курченка з пропозицією встановити стабільне фінансування в обмін на інтереси угруповання. Була оприлюднена і запис телефонної розмови самого Саакашвілі з Курченко, де вони нібито домовляються про співробітництво.
"Нами зафіксовано отримання близько півмільйона доларів, ця сума була вручена Дангадзе під контролем спецслужб. З нами співпрацювали українці, які перебували на території Москви, саме їх діяльність дозволила оприлюднити ці факти", - повідомив Луценко. Таким чином, за словами генпрокурора, всі масові акції в Києві фінансувалися з Москви і найближчу добу правоохоронці зроблять все можливе, щоб знову затримати Саакашвілі і обрати йому запобіжний захід. Ще вранці прокуратура хотіла просити про домашній арешт для затриманого, однак до вечора Луценко засумнівався в доцільності такої "гуманної запобіжного заходу".
Вже до вечора Генпрокуратура повідомила, що оголошує в розшук втікача Саакашвілі. А в цей час сам він відкрито, в оточенні своїх прихильників виступає на мітингу під стінами парламенту. На мітингу екс-глава Одеської області заявив, що не знає, хто такий Курченко і ніколи з ним не спілкувався. Крім того, він виключив добровільну явку до правоохоронців, заявивши, що має намір і далі залишатися на мітингу. "Статус Саакашвілі – це чоловік, який втік з-під варти", - заявив Луценко з трибуни парламенту. А значить, за словами генпрокурора, це вплине на запобіжний захід. Однак для цього правоохоронцям потрібно затримати Саакашвілі.
Під запис депутати від коаліції висловлювали подяку правоохоронцям за виконану роботу, не лінувалися на компліменти керівників СБУ і Генпрокуратури. Однак, як виявилося, не все так райдужно вийшло з цією спецоперацією. Соратники президента розповідають, що Петро Порошенко обурений невдалим затриманням Саакашвілі. "Адже затримання можна було провести оперативно і безболісно. Правоохоронці могли це зробити швидко, не чекаючи утворення натовпу. Президенту точно не вигідні протести під вікнами. Чому Саакашвілі затримували так довго, перетворивши спецоперацію в шоу - це питання. Як вони його відпустили?", - каже джерело з команди президента. І знову кивають на главу МВС Арсена Авакова. "Все це виглядає, як підстава Порошенко", - додає співрозмовник РБК-Україна.
Як будуть далі розвиватися події навколо справи про можливі зв'язки Саакашвілі з Курченко – достовірної інформації поки немає. Станом на вчорашній вечір, керівники держави радилися з цього питання. Силовики заявили про те, що у Саакашвілі є доба, щоб здатися. Вранці середовища правоохоронці спробували увійти в наметовий табір під Верховною Радою. Близько десятка людей отримали поранення в результаті зіткнень виникли. Через деякий час силовики відійшли.
В НФ виступають за те, щоб суд над Саакашвілі проходив в Україні та вирок він теж отримав в Україні. "Це кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі. Я вважаю, що Михайло Саакашвілі тепер не повинен бути депортований, він повинен отримати міру відповідальності, яка передбачена законодавством України за спробу підриву державного суверенітету нашої країни", - сказав депутат Антон Геращенко. А ось в БПП обережні у прогнозах щодо того, як буде проходити подальше кримінальне розслідування цієї справи. "Йому висунуті підозри щодо конкретних статей Кримінального кодексу та обрано запобіжний захід. Суд розгляне і прийме необхідну міру запобіжного заходу – арешт, підписка про невиїзд або інше", - сказав РБК-Україна депутат БПП Олексій Гончаренко. За його словами, процес екстрадиції досить складний і тривалий, тому про це поки не йдеться.
Однак негласно в президентській фракції визнають, що Україні вигідніше передати його іншій державі, щоб позбутися від зайвого головного болю, а також від чинника внутрішньої дестабілізації. Джерела як у владі, так і в опозиції підтверджували РБК-Україна, що розглядався варіант передачі Саккашвили Нідерландам, громадянкою яких є його дружина.
Хоча раніше на Банковій були більш оптимістичні. "Як не дивно, "майдан Саакашвілі" грає навіть стабілізуючу роль. Ніхто зараз не бажає розгортати протести в центрі Києві. Хто б не вийшов, туди відразу ж прибіжать Саакашвілі, Семенченко, вся ця публіка. І будуть своєю присутністю "топити" протести зовсім інших людей", - говорив кілька днів тому високопоставлений співрозмовник видання в Адміністрації президента.
Проте вчора ситуація різко змінилася. При цьому правоохоронці явно не застосували достатньої сили для купірування можливості силового звільнення Саакашвілі з-під варти. Складається враження, що справа не тільки в показовому миротворчості з боку глави МВС, яке триває з моменту прориву державного кордону.
Спецпідрозділу є і в СБУ, яка проводила операцію із затримання Саакашвілі і знаходиться у вертикалі президента Порошенко. Проте невідомо, що лякає Банкову більше – відбитий з-під варти Саакашвілі або телевізійна картинка з можливим масовим затриманням і побиттям палицями протестувальників. Негатив за це неминуче ляже на Порошенка. А скоро президентські вибори.