Доповідь Голови незалежної комісії Всесвітнього антидопінгового агентства Річарда Макларена, яку було озвучено у грудні, про застосування допінгу російськими спортсменами породила новий виток санкцій, дискваліфікацій та усунення. Ось тільки чи торкнуться санкції футболу?
Здебільшого доповідь торкнулася зимових видів спорту. Під підозрою представники різних видів спорту. Наприклад, одних тільки біатлоністів там 29! Двох вже усунули, по решті рішення буде прийнято у січні. У числі підозрюваних і безліч олімпійських чемпіонів Сочі 2014 року і ще більше призерів тієї Олімпіади. Прізвища у доповіді Макларена замінені кодами, тому офіційно невідомо, хто під підозрою, і самі російські спортсмени надсилають запити до Міжнародного Олімпійського комітету: а фігурують вони у числі підозрюваних. Але по багатьом спортсменам сумнівів немає.
Все це напевно призведе до відбору олімпійських нагород та перерахунку загальнокомандного заліку зимової сочинської Олімпіади (а то й Олімпіади 2010 року у канадському Ванкувері). Нагадаємо, що у Сочі у 2014 році Росія виграла загальнокомандний залік, завоювавши 13 золотих, 11 срібних і 9 бронзових нагород. Самі росіяни впевнені, що у доповіді Макларена мова йде про спортсменів, які завоювали як мінімум чотири золоті медалі (дві у бобслеї, дві - у лижних гонках, у чоловічій естафеті і чоловічому марафоні) та п'ять срібних (дві у біатлоні і три у лижних гонках). І це за відсутності інформації з шорт-треку і ковзанярського спорту. Якщо навіть цим мінімумом все і обмежиться, Росія у загальнокомандному олімпійському заліку пропустить Норвегію, Канаду і США, скотившись на четверте місце.
Але це перспектива. Що вже відбулося? Прийнято рішення відібрати у Росії фінальний етап Кубка світу з ковзанярського спорту, у якому, як очікується, стане відомий лауреат трофею. Самі росіяни добровільно відмовилися від проведення чемпіонату світу з біатлону серед юніорів та етапу Кубка світу у Тюмені, розуміючи, що шансів зберегти ці змагання, у них немає. Нарешті, Міжнародна федерація бобслею і скелетону прийняла рішення про перенесення чемпіонату світу 2017 року, який повинен був пройти у Сочі. Зараз вже активно йде процедура повернення коштів за квитки на етап Кубка світу у Тюмені: Союз біатлоністів Росії (СБР) звернувся до керівництва авіакомпаній і готелів у Тюмені з проханням про повернення коштів уболівальникам.
Ну а тепер про вид спорту №1, про футбол. Прецедент іншими видами спорту створено. Міжнародні турніри у Росії почали відбирати. Але як буде з головним турніром, з футбольним чемпіонатом світу 2018 року?
На думку члена Виконкому Федерації футболу України Артема Франкова, цього не станеться. Ось які причини він назвав у коментарі РБК-Україна.
1. Це малореально фізично - надто мало часу до старту не тільки фінальної частини ЧС, але і Кубку Конфедерацій. Перенесення до умовної Англії – це не так уже і легко, як багатьом здається, а тому з кожним днем шанси на якісь екстрені заходи все ближчі до нуля.
2. Ніяких доказів корупції при виборі країни-організатора ЧС-2018 не знайдено. Якщо раптом?.. Тоді і поговоримо. Там і з ЧС-2022 поки нічого не світить, все зводиться до махінацій з трансляціями у Південній і Північній Америках.
3. Жодних зрушень не передбачається у плані міжнародних відносин - у першу чергу, нового загострення відносин Росії з усім світом. Як бачите, війна на Донбасі і Крим вже недостатні причини для таких дій.
4. Допінг і переноси різних змагань з Росії. По-перше, подивимося, яка буде реакція у юридичному плані (за відбір ЧС Росія може і повинна вимагати компенсації витрат по мінімуму), по-друге, ФІФА дуже неохоче допускає ВАДА до своїх мисливських угідь, по-третє, поки немає ніяких підтверджень масового застосування допінгу саме футболістами Росії і російської ліги. Мутко? А що Мутко? Він один.
5. Президент ФІФА Джанні Інфантіно вже кілька раз підтвердив, що ніякого перенесення не буде і бути не може. Слова - то таке, але навіщо ж ними кидатися настільки інтенсивно?! Якщо б він відчував невизначеність, то навряд чи дозволяв би собі таку визначеність. (с)
Я б від себе додав ще один пункт. Напевно у договорі про проведення ЧС є умови розірвання і компенсації російській стороні у разі розірвання. Ми всі прекрасно розуміємо, що Англія, Німеччина, Франція з їх чудово розвиненою футбольною інфраструктурою завжди готові провести чемпіонат світу. Півтора року їм з головою вистачить на те, щоб все організувати, розрекламувати і усунути мінімальні недоліки. Але хто відшкодує російській стороні збитки, наприклад, на будівництво стадіонів. Я охоче вірю, що стадіони у Росії будуються, якщо не на століття, то на десятиліття. Але навіть це не завжди відбувається: скільки олімпійських об'єктів у занедбаному стані. А, по-друге, я впевнений, що якби не було в Україні Євро-2012, стадіон у Львові, прекрасний, треба сказати, стадіон, ні за що не був би побудований, і місто б чудово обходилося старою доброю "Україною".
І не випадково віце-прем'єр Російської Федерації Віталій Мутко каже: "Якщо ти підписував якісь угоди про проведення змагань, повинна бути міра відповідальності, страхування ризиків. А інакше вранці прокинувся - а у тебе забирають чемпіонат світу. Ну, так заплати, що ми вже витратили, - і забирай. І нашим федераціям, звичайно, треба дуже серйозно до цього підходити. От у випадку чемпіонату світу з футболу-2018 - він застрахований". Наскільки застрахований, Мутко відповідати не став.
Висловлю свою суб'єктивну думку: відстороненнями російських спортсменів перед олімпіадою, у першу чергу легко - і важкоатлетів, МОК хотів дати зрозуміти Росії про наведення порядку у професійному спорті на найвищому рівні. У жовтні Мутко і справді перестав бути Міністром спорту РФ, але замість цього Мутко отримав ще більш високу посаду - Заступника голови уряду Російської Федерації, тобто, віце-прем'єра.
Річард Макларен говорив: "Чи міг Мутко не знати, що все це відбувалося? Інформація надається Міністерству спорту по ієрархічній драбині, тому думаю, що він отримував цю інформацію. Але процесом керував заступник міністра, тому немає прямих доказів, знав про це Мутко чи ні". А ви вірите, що Міністр спорту не знав, що відбувається у його відомстві? І на його батьківщині замість санкцій, він йде на підвищення. Як думаєте, яке може бути ставлення до цього призначення у керівників МОК і того ж Макларена? Схоже, що цими викриттями боротьба з допінгом у Росії не обмежиться. І будуть нові.
Але футбол - окрема каста, і поки що ніхто з футболістів-кандидатів до збірної до списку Макларена не потрапив, а говорили хіба що про хлопців з молодіжки попереднього скликання. Так що поки футбол у порівнянні з іншими видами спорту відносно чистий. І це теж може зіграти свою роль.