ua en ru

Остап Бендер нашого часу: справа Мухтара Аблязова

Остап Бендер нашого часу: справа Мухтара Аблязова
Автор: RBC.UA
Більшості наших співгромадян відомий персонаж творів Іллі Ільфа і Євгена Петрова - Остап Бендер - легендарний літературний авантюрист і шахрай.

Олександр Мазур

Більшості наших співгромадян відомий персонаж творів Іллі Ільфа і Євгена Петрова - Остап Бендер - легендарний літературний авантюрист і шахрай. Коли ми в черговий раз перечитуємо роман або переглядаємо екранізацію твору, багато хто з нас вважає, що на подібні виверти сина турецько-підданого могли клюнути люди, які жили лише на початку 20-го століття та мають певний дефіцит знань і життєвого досвіду.

Але як свідчить практика, історія завжди повторюється. Можуть змінюватися особистості, місце, цілий ряд обставин, але результат один і той же. Тому сучасне суспільство, яке поставило собі на службу високі технології і володіє необхідною інформацією, не застраховане від дій шахраїв, які можуть використовувати старі перевірені схеми. Адже шахраї також не сидять на місці і йдуть в ногу з часом.

Підтвердженням тому є кримінальна справа проти одного з колишніх топ-менеджерів казахського "БТА Банку" Мухтара Аблязова.

Аналізуючи приклади масштабних проектів Аблязова, висновок напрошується один: реальне втілення його "грандіозних" проектів було лише побічним завданням поряд з основним особистим збагаченням учасників його махінацій.

На щастя, можна говорити про те, що справедливість в даному випадку перемогла. Компетентний французький суд 24 жовтня 2014 р. визнав прийнятною видачу Аблязова нашій країні, з метою подальшого залучення його до кримінальної відповідальності за злочини, вчинені в Україні.

Афера століття

Однак давайте по-порядку. Правоохоронні органи нашої країни вже кілька років "розплутують" злочинну схему, яку сміливо можна назвати найбільшою аферою за всю історію незалежності України. Головним підозрюваним у справі є колишній міністр енергетики, індустрії і торгівлі Казахстану і голова ради директорів акціонерного товариства "БТА Банк" (Казахстан) Мухтар Аблязов.

Так, за даними слідства, в період з 2008 р. по лютий 2009 р. Аблязов, займаючи посаду голови ради директорів "БТА Банку", використовуючи своє службове становище, під приводом ведення фінансово-господарської діяльності на території України заволодів коштами "БТА Банку" і цінними паперами - акціями українського дочірнього банку.

Природно, що самостійно нанести банківським структурам значної шкоди було б складно. Горе-банкір діяв не один. Українським слідством було встановлено, що Аблязов діяв у складі злочинного угруповання, що складалося з 9 осіб. До кожного з них у слідства є цілий ряд питань. Всі вказані особи звинувачуються в "букеті" кримінально-караних економічних злочинів, вчинених на території України - підробка документів, розкрадання, шахрайство тощо.

Роман Марченко, старший партнер юридичної фірми "Ільяшев і Партнери", яка залучена у справу проти Мухтара Аблязова, відзначає наступне: "В рамках українського кримінального провадження проти Аблязова і його спільників, як казахський БТА Банк, так і український дочірній банк були визнані цивільними позивачами і всі збитки, понесені банками внаслідок їх злочинних дій, будуть стягуватися в установленому порядку".

Примітно, що деякі ЗМІ намагаються представити головного підозрюваного Мухтара Аблязова як жертву політичної розправи. Нібито він є опозиціонером чинного Президента Казахстану. Однак в українських правоохоронців зовсім інша точка зору, і підстав для цього більш ніж достатньо. Зокрема, слід відзначити, що слідчі дії проти "банкіра-опозиціонера" були розпочаті при Президенті Ющенку; розслідування тривало при Президенті Януковичі і продовжується при нинішньому Президенті України - Петра Порошенка. За час розслідування в країні змінилося кілька міністрів внутрішніх справ, а справа розслідувалася, так і продовжує безупинно розслідуватися, що саме по собі нівелює всі інсинуації з приводу політичного підґрунтя українського кримінальної справи. До того ж у відношенні Мухтара Аблязова порушено кримінальні справи не тільки в нашій країні. До так званого "політв'язню" є ціла купа питань з боку внутрішніх органів Росії, Латвії, Казахстану та Киргизстану.

У зв'язку з тим, що не тільки сам Аблязов, але і його спільники ховаються від правосуддя, правоохоронці оголосили їх у розшук.

Завдяки злагодженим діям правоохоронців багатьох країн, у Чехії вдалося заарештувати бухгалтера Аблязова - підручного "великого махінатора" - в Англії, а самого казахського банкіра-шахрая №1 в даний момент - у Франції. Всіх цих панів відправили за ґрати в очікуванні рішення суду.

Остап Бендер нашого часу: справа Мухтара Аблязова

Варто відзначити, що Аблязов був визнаний шахраєм рішенням лондонського суду, який розглядав позов "БТА Банку" про стягнення з колишнього топ-менеджера 4 млрд євро. При цьому англійські служителі Феміди, яких не можна запідозрити в упередженості, засудили Мухтара Аблязова до 22-місячного ув'язнення за лжесвідчення та підробку документів. До нещастя, наш казахський "герой" не хотів миритися з вердиктом британського суду - 22 місяці в'язниці, що спричинило його чергове тікати в сусідню Францію.

Втеча Аблязова тривав недовго, незабаром він був арештований на віллі на півдні Франції. Цікавою деталлю є те, що при арешті у Аблязова було знайдено підроблений дипломатичний паспорт Центральноафриканської республіки, який у нього вилучили і згодом анулювали. Після новини про його арешт кілька держав одночасно направили екстрадиційні запити до Франції з вимогою видати укладеного під варту шахрая.

Очевидно, що захисники Мухтара Аблязова хотіли добитися відмови в екстрадиції свого підзахисного в Україну, однак французький суд, як уже було сказано вище, викривши шахрайську сутність Аблязова, 24 жовтня 2014 року санкціонував його екстрадицію в Україну.

Всі засоби хороші

Безумовно, коли йдеться про мільярди доларів, для виправдання дій шахраїв використовуються самі витончені і неправомірні методи захисту. Як показує досвід, команда Мухтара Аблязова вважає підробку документів та фальсифікацію матеріалів кримінальної справи, абсолютно нормальним і буденною справою. Більш того, "опозиційний шахрай" навіть з-за ґрат здійснює координацію дій своїх подільників, які незаконно прослуховують телефонні розмови, зламують електронну пошту прокурорів, слідчих, банків, а також юристів компаній, що представляють інтереси обкраденого Аблязовим "БТА Банку", з метою подальшої дискредитації кримінального процесу щодо Мухтара Аблязова.

Так, наприклад, у вересні 2014 р. залучена до справи проти Аблязова юрфірма отримала запит від інформаційного каналу "16/12", підписаний якимсь обличчям по імені Анвар Деркач. Метою запиту було отримання дискредитуючої інформації, подібної тій, що раніше була викладена на інтернет-ресурсах "trust.ua" і Open Dialog. Аналізуючи діяльність Анвара Деркача (а також інформаційного каналу "16/12"), перш за все, слід зазначити, що всі його зусилля спрямовані на виправдання особистості Мухтара Аблязова. При цьому, всі підготовлені їм сюжети (на телеканалі "16/12", розміщені на сайті даного каналу на ресурсі "Ютуб"), "зліплені" настільки штучно, що їх замовний характер з боку казахського шахрая не викликає жодних сумнівів.

Також відомо, що за замовленням Аблязова, його зятем Ільясом Храпуновым, були організовані зломи електронної пошти юристів залученою юридичної фірми, що представляє інтереси "БТА Банку". Підтвердженням причетності Храпунова, зокрема є матеріал, опублікований в Інтернеті, з прикладеною до нього розшифровкою аудіозаписи переговорів юриста Аблязова з вже згаданим Храпуновым.

В даних переговорах зазначеними особами обговорювалися деталі планування зломів електронної пошти співробітників залученою юридичної фірми. В результаті таких зломів серверів юридичної фірми були вкрадені документи, які згодом були "закриті" під лінію захисту свого підзахисного, опубліковані в Інтернеті, а також направлені в судові органи. В даному випадку Аблязовим спільно з Храпуновым був здійснений цілий ряд кримінальних правопорушень, таких як:

несанкціоноване проникнення в комп'ютерну систему юридичної фірми, крадіжка конфіденційної документації, яка підпадає під адвокатську таємницю, підробка і фальсифікація вкраденої документації, розголошення даних досудового слідства, виходячи з того, що вкрадена і опублікована в інтернеті інформація була пов'язана з розслідуваною кримінальною справою проти Аблязова.

"Люди" Аблязова, координуючи з ним свої дії, схоже, увійшли у смак і мають намір красти і підробляти до переможного кінця документи, які, на їхню думку, допоможуть колишньому міністру енергетики Казахстану піти від покарання.

Доказом цього також є лист, спрямоване генеральним прокурором України Віталієм Яремою, в якості відповіді на запит держорганів Франції. У рамках справи про видачу Аблязова, Франція запросила у коментарі України щодо поданих адвокатами Аблязова документів, які свідчили про необгрунтованість притягнення Аблязова до кримінальної відповідальності в Україні. При цьому французи спільно зі своїм запитом направили в ГПУ копію наданого захистом Аблязова укладення МВС України. З відповіді Генерального прокурора на запит французької сторони випливає, що захисники Аблязова подали у французький суд сфальшований висновок Міністерства внутрішніх справ.

Далі просто наведемо цитату з офіційної відповіді ГПУ: "Генеральною прокуратурою України офіційно витребуваний зазначений висновок від 10.09.2014. Наданий МВС України оригінал цього документа складається з трьох аркушів, а не з одинадцяти листів в копії, наданої Міністерством закордонних справ Французької Республіки. В оригіналі цього документа не міститься ніяких оцінок нібито неправомірного залучення Аблязова М. К. до кримінальної відповідальності за злочини, які є предметом запиту про видачу. Таким чином, мова може йти про фальсифікацію висновку Головного слідчого управління Міністерства внутрішніх справ України від 10.09.2014, наданого на розгляд Генеральної прокуратури р. Ліоні адвокатами Аблязова М. К. разом з іншими документами."

Також Генеральна прокуратура у своїй відповіді ще раз підтвердила, що "орган досудового розслідування і процесуальний керівник переконані в достатності доказів для підозри Аблязова М. К. у вчиненні інкримінованих злочинів".

Зараз вже можемо констатувати, що стратегія, обрана Аблязовим, пов'язана з підтвердженою ГПУ фальсифікацією офіційних документів держустанов України, була чистої води авантюрою і свідчила лише про те, що зневірившись Мухтар Аблязов, пішов ва-банк. Не дивно, що ця горе-стратегія виявилася провальною - виявлена французьким судом фальсифікація матеріалів справи, ймовірно, стала одним з головних підстав для винесення Аблязову 24 жовтня 2014 р. "ракового" вердикту. Отже, шанси України залучити Мухтара Аблязова до кримінальної відповідальності за злочини, вчинені в Україні, значно зросли. Правосуддя урочисто шепоче "невловимому" горе-шахраєві: "До мене, Мухтар!".