ua en ru

Залишилися без дозволу: як жадібність зупинила уранові шахти

Залишилися без дозволу: як жадібність зупинила уранові шахти Невдалий обман держави привів СхідГЗК до припинення видобутку

При отриманні спецдозволів на видобуток корисних копалин в Україні належить платити кілька мільйонів гривень до бюджету. Але СхідГЗК вирішив заощадити - неправильно вказавши координати родовищ, щоб занизити їх площа та суму платежів, менеджери підприємства зірвали терміни отримання спецдозволів на видобуток уранової сировини. Це призвело до зупинки виробництва і страйку шахтарів.

Як вдалося з'ясувати, у набираючого сьогодні обертів шахтарського страйку у Кропивницькому існують зовсім примітивні причини, засновані на бажанні заощадити на платежах до бюджету лічені мільйони гривень. Що для такого підприємства, як Східний гірничо-збагачувальний комбінат, не є якоюсь помітною сумою.

Почалася історія з того, що менеджери СхідГЗК абсолютно вчасно - за 6 місяців до закінчення дії поточної ліцензії - почали процедуру формальностей по отриманню нових спецдозволів на видобуток уранової руди на трьох майданчиках. В Державну службу геології та надрокористування України були подані документи. Але при першому ж розгляді матеріалів на комісії з'ясувалося, що в пакеті не вистачає паперу про згоду на роботу підприємства від місцевої влади.

Про те, як керівники підприємства забули подати один із ключових документів, ймовірно, менеджери виробництва ще розкажуть якусь захоплюючу історію. Однак реально забудькуватість призвела до того, що наступного разу пакет документів від СхідГЗК потрапив у Держгеонадра тільки через три місяці. Вже з папером про згоду місцевої влади.

І далі чиновники різних відомств, що засідають в Комісії з видачі спецдозволів, змогли вивчити деталі. Побачене їх не порадувало - координати двох з трьох родовищ виявилися неправильними. Що занижувало площу виробок і автоматично призводило до скорочення платежів до бюджету з 20 до 10 млн гривень при видачі спецдозволу.

Проголосувати за такі документи і разом з СхідГЗК вкрасти в України 10 млн гривень учасники комісії не вважали можливим. Тому документи підприємства знову відправили на доопрацювання.

"Була погоджувальна рада в середині червня. І вони (керівники СхідГЗК , - ред.) вибачилися. Сказали, що усвідомили свою помилку і швидко поправлять документи і надішлють їх знову. Ніщо не вказувало на їх плани розгорнути скандал на всю країну", - розповів один з членів комісії.

Правка паперів зайняла ще час, і оновлені документи СхідГЗК потрапили в Держгеонадра якраз в розпал періоду відпусток. А, треба сказати, що Комісія, яка приймає рішення щодо дозволів на видобуток, складається з чиновників різних відомств. Всього їх 20 осіб. І ці чиновники, згідно з своїми планами, у другій половині літа цілком обґрунтовано поїхали у відпустки. І ані головний геолог країни, ані прем'єр-міністр не змогли б заборонити їм це зробити - умовляючи просидіти все літо на роботі і чекаючи, поки СхідГЗК таки навчиться правильно заповнювати документи.

Однак заповзятливі менеджери гірничого комбінату не забарилися скористатися тим фактом, що в Україні діє трудове законодавство, яке передбачає відпустки. І в зв'язку з тим, що на останньому засіданні Комісії з надр не було кворуму в 14 осіб, керівники підприємства не придумали нічого кращого, ніж звинуватити держорган в умисному зриві видачі спецдозволів.

При цьому для підтримки своїх слів і доводів вони вибухнули масою заяв у ЗМІ та організацією пікетів і страйків де тільки можна. Само собою, що робочі зупиненого СхідГЗК, які давно не отримували зарплату, підтримали протестні ідеї. Повіривши в поширений в Україні стереотип, що в усьому винні держчиновники.

В результаті 14 серпня 2017 року під будівлею Держгеонадр в Києві почалися справжні заворушення. Натовп протестуючих блокував вхід в будівлю, перекрив автодорогу, що знаходиться поруч. У сам заклад проривалися окремі народні депутати та активісти, вимагаючи від керівництва Держгеонадр і комісії видати спецдозволи на видобування уранової руди східному ГЗК, незважаючи на порушення формальностей.

Одним з наслідків заворушень стало те, що кілька чиновників, які повинні були розглядати питання спецдозволів для СхідГЗК , просто побоялися підходити до будівлі, побоюючись її швидкого силового захоплення. Так керівники СхідГЗК в черговий раз самі зірвали видачу собі спецдозволів на видобуток надр.

Заводіями заворушень активно виступали соратники лідера Радикальної партії України Олега Ляшка. Їх символіка була широко присутня серед демонстрантів. Яким ввечері, за даними міліції, прямо біля місця проведення мітингу деякі особи видавали по 1000 гривень якоїсь матеріальної допомоги. Або, можливо, це був акт дарування або благодійної допомоги. Точно сказати не можна, так як на плакатах мітингувальників ця частина дійства відображена ніяк не була.

В продовження історії вже 15 серпня з'явилася інформація про те, що шахтарі СхідГЗК почали страйк на підприємстві. І тепер своє слово у цій ситуації скажуть не тільки Держгеонадра з комісією, але і Кабмін. Чи піде він на поступки протестувальникам, порушуючи закони, чи відстоїть принцип рівності перед законом для всіх? Це покажуть вже найближчі дні.

Хронологія подій:

  • 29 травня 2017 року підприємство СхідГЗК другий раз подало документи з доданими заявами копії яких Держгеонадра відправили на Мінприроди, на отримання погодження про продовження терміну дії спецдозволів на користування надрами;
  • наказом від 01.06.17 №212 на підставі протокольного рішення від 31.05.17 Мінприроди відмовило у продовженні строку дії спеціальних дозволів на користування надрами;
  • 03.07.17 в Держгеонадра прийшли заяви з доданими до них документами держпідприємства ВостГЗКа продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами;
  • наказом від 11.07.2017 Мінекології та природних ресурсів узгодило продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами;
  • 12 липня 2017 року не відбулося засідання комісії з причини відсутності кворуму;
  • 20 липня відбулося засідання комісії з причини невідповідності у документах питання СхідГЗК перенесли на наступне засідання;
  • 14 серпня 2017 року не змогло відбутися засідання комісії, так як під будівлею Держгеонадр проходив агресивний мітинг з перекриттям дороги прихильниками видачі спецдозволів східному ГЗК. Тому частина чиновників інших відомств не змогли потрапити в будівлю для прийняття рішення;
  • 15 серпня 2017 року почалися страйки шахтарів СхідГЗК, спровоковані керівництвом підприємства.

Довідка

Державне підприємство "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" (СхідГЗК , Жовті Води Дніпропетровської обл.) у 2016 році збільшило чистий прибуток у 37,2 рази (на 480,617 млн гривень) порівняно з 2015 роком - до 493,891 млн гривень. Про це повідомляло агентство "Інтерфакс-Україна".

Чистий дохід СхідГЗК в 2016 році знизився на 5,8% (на 164,107 млн гривень) - до 2 млрд 680,433 млн гривень, тоді як валовий прибуток зріс удвічі (на 371,013 млн гривень) - до 728,611 млн гривень. Східний у 2015 році збільшив виробництво концентрату природного урану на 5,8% (на 54 тонн) порівняно з 2014 роком - до 980 тонн, у 2016 році - на 2,6%, до 1 5,1 тис. тонн. СхідГЗК - єдине в Україні та найбільше в Європі підприємство з видобутку та переробки уранової руди.