ua en ru

Осінь міністра: хто і чому домагається відставки глави МВС Арсена Авакова

Осінь міністра: хто і чому домагається відставки глави МВС Арсена Авакова Команда президента не проти, щоб посаду Авакова отримав Олександр Турчинов

Перед міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим замаячив привид відставки. За останні кілька тижнів він часто згадувався як можливий фігурант скандалів. У Верховній раді вже кілька тижнів як зареєстрований проект зняття його з посади (автор - Сергій Каплін, "Блок Петра Порошенка"). НАБУ розслідує відразу два кримінальних провадженняпов'язаних з міністром внутрішніх справ - про закупівлю МВС рюкзаків за завищеними цінами у компанії, пов'язаної з його сином і про незаконне відчуження землі компанією "Інвестор", якої раніше володів Аваков. Крім того, Генеральна прокуратура розслідує епізоди за участю бійців добровольчих батальйонів, які входять у структуру МВС.

Паралельно розбурхують громадськість новини про вбивство поліцейськими Миколаївської області 31-річного Олександра Цукермана і бездіяльності їх колег з обласного центру під час бійки "мажорів" в центрі Миколаєва. Репортажі з приморського регіону другий тиждень регулярно з'являються в ефірі телеканалу "Інтер". Власне і в недавньому підпалі телеканалу також підозрюється Аваков. Відкрито про це заявив співголова фракції "Опозиційного блоку" у парламенті, народний депутат Олександр Вілкул.

За інформацією РБК-Україна, готова в боротьбу з главою МВС вступити і Адміністрація президента. Більше того, джерела в оточенні президента назвали виданню прізвище майбутнього голови Міністерства внутрішніх справ. 

Нарівні з президентом

"В цій країні тільки Арсен Борисович врівноважує Петра Олексійовича і навпаки", - так у бесіді з РБК-Україна, охарактеризував баланс сил у владі, народний депутат Мустафа Найєм (БПП).

Вплив Авакова, дійсно великий. І він сам цього не приховує. За словами Авакова, саме він у Кабінеті Володимира Гройсмана, є "старшим" з шести міністрів, які опинилися в уряді за квотою "Народного фронту". "Як міністр одного з найбільш значущих міністерств, я став концентратором наших позицій в уряді. У нас кілька талановитих міністрів, ми проводимо консультації щодо того, як тримати лінію інтересів нашої фракції на Кабміні. І обговорюємо це з Яценюком", - сказав глава МВС у недавньому інтерв'ю lb.ua.

Схоже, в команді президента цей баланс хочуть змінити. Як стало відомо РБК-Україна, на Банковій зараз розробляють план по усуненню Авакова з посади, що автоматично приведе його до виключення з ланцюжка прийняття рішень в силовому відомстві; необов'язковість залучення його в роботу "стратегічної дев'ятки" (укрупнення відбулося за рахунок включення до "стратегічної ради" нового глави АП Ігоря Райнина і голови Верховної ради Андрія Парубія); і можливого ослаблення в партії "Народний фронт"

Джерело в АП навіть назвало схему подальших кадрових перестановок, які відбудуться, у разі зняття Арсена Авакова з посади голови МВС. Цей пост, нібито, займе секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов. У свою чергу на його посаду буде призначений нинішній глава СБУ Василь Грицак, а спецслужбою замість нього буде керувати Павло Демчина – нинішній перший заступник глави СБУ. "Нічого особистого. Просто президент переконаний, що він повинен контролювати всіх силовиків, а Авакова він просто не вважає «своєю людиною", - сказав раніше РБК-Україна високопоставлений представник АП.

В тому, що президент Петро Порошенко не проти, щоб в країні змінився міністр внутрішніх справ, впевнене і оточенні Авакова. "Дивіться, коли був Яценюк, то він заважав узурпації влади в країні, і Вові Путіну реалізувати свої плани. Але він це робив не один. Турчинов і Аваков - теж. Після відставки Яценюка з публічної політики, хто залишився ще такий же незручний? Аваков!", - впевнено заявив виданню один із представників НФ.

Для того, щоб прибрати з посади Авакова, команді президента необхідно, щоб на його відставку погодився "Народний фронт" - єдиний союзник БПП по коаліції. Теоретично голосів за відставку глави МВС в парламенті можуть знайтися і без НФ. Але за цим неминуче піде вихід "фронтовиків" з коаліції, а значить – перспектива дострокових виборів, які президенту, виходячи з останніх рейтингів її політичної сили, абсолютно не до чого.

Тому команда президента намагається акуратно "розгойдати" ситуацію в НФ зсередини. Останнім часом оточення Порошенко знову почало транслювати меседжі про можливе об'єднання двох партій – теми, єдності щодо якої немає всередині "Народного фронту".

Рік тому, напередодні місцевих виборів можливе злиття широко обговорювалося і в ББ, і в НФ. Тоді цю ідею підтримував Турчинов і близький до нього заступник голови фракції НФ Сергій Пашинський, проти виступили Арсеній Яценюк, і його близький соратник Микола Мартиненко. У внутрішньопартійній дискусії команда тодішнього прем'єра перемогла, і НФ припинив переговори по злиттю з БПП.

Паралельно з розмовами про об'єднання, команда президента акуратно ділиться інформацією про те, що зараз в команді "фронтовиків" нібито немає колишньої єдності. Мовляв, відносини між Яценюком і Аваковим зараз натягнуті, оскільки глава МВС всерйоз включився в партійне будівництво, яким традиційно займалися люди екс-прем'єра, та апаратна вага Яценюка почав зменшуватися.

В повній гармонії

Арсен Аваков ці чутки заперечує: "Багатьом в цій країні хотілося б розбити міцну команду "Народного фронту", але, слава Богу, ми пройшли разом кілька років, які дозволяють сказати, що ми знаємо, чого хочемо". Публічно про це говорять і в оточенні Арсенія Яценюка. "Це дуже смішні чутки, і ніякого конфлікту немає. Насмішили ви мене", - сказав РБК-Україна лідер фракції НФ Максим Бурбак.

У свою чергу оточення Турчинова стверджує, що його посаду глави МВС не цікавить. "Олександр Валентинович свого часу відмовився від посади прем'єра. Він зосереджений на національної безпеки. Йому таку пропозицію не цікаво", - говорить нардеп від НФ, який близький до Турчинова.

Рядові депутати також не бачать причин для розбіжностей між екс-прем'єром і чинним міністром. "Ніякого конфлікту у них немає: Аваков представляє нас в Кабміні, Яценюк повністю веде фракцію. Ні про яку конкуренцію там мова не йде. Кожен чітко виконує свої ролі і завдання", - говорить один з депутатів "Народного фронту". За його ж словами, на засідання фракції приходять і колишній прем'єр, і міністр внутрішніх справ, і секретар РНБО: "Переважають в основному Яценюк і Аваков, Турчинов більш тихий і вдумливий. Але ніякого конфлікту або напруги навіть близько не видно".

Радник Авакова Зорян Шкіряк також заперечує конфлікт всередині партії. А подібні чутки називає черговими спробами збити Авакова з посади. "Безумовно, постійно хтось робить спроби змістити його, а адже він найуспішніший глава МВС за роки незалежності", - говорить радник міністра внутрішніх справ.

В "Народному фронті" помітили одну особливість – тема "відставки Авакова" завжди спливає тоді, коли від них намагаються щось отримати або проголосувати за щось, чого вони не підтримують. Якщо слідувати цій логіці, то розмови про зміну глави МВС з'явилися в потрібний час – парламент набуває бюджетний процес. До 15 вересня уряд має передати в Раду текст бюджету на 2017 рік. Як стало відомо РБК-Україна, напередодні розгляду основного фінансового документа країни Арсеній Яценюк поставив перед депутатами своєї фракції завдання-мінімум – НФ повинен домогтися прийняття законопроекту за спецконфискації і відстояти фінансування партійних міністерств і оборонного замовлення.

"Яценюк сказав, що в бюджеті великі дірки, і БПП доведеться підтримувати законопроект про спецконфискации. Спочатку він пропонував розподілити мільярд доларів на оборону і півмільярда – на соціалку. Але потім Турчинов сказав, що поки законопроект приймуть, оборонка не зможе освоїти ці гроші до кінця року. Тому запропонував ділити гроші 50/50", - розповідає представник НФ.

За два роки при владі президент Петро Порошенко продемонстрував, що він здатний добитися відставки неугодних йому чиновників. У свою чергу Аваков також довів, що здатний відстояти своє крісло. Адже глава держави намагався змінити керівника МВС при формуванні другого уряду Яценюка і Кабміну Володимира Гройсмана. В той же час не виключено, що обидва політичні важковаговики цієї осені будуть змушені утриматися від з'ясувань стосунків перед загальною загрозою - перевиборів парламенту, яких всерйоз мають намір домогтися їх спільні опоненти з "Батьківщини" і "Опозиційного блоку".