Семирічний термін повноважень більшості членів ЦВК минув. Президент Петро Порошенко вже вніс у Раду 14 кандидатур, узгоджених парламентськими фракціями. Хто буде організовувати вибори в Україні - розбиралася РБК-Україна.
Верховна Рада і президент впритул підійшли до вирішення питання про призначення нового складу Центральної виборчої комісії (ЦВК). 23 січня президент Петро Порошенко підписав подання з 14 кандидатурами на посади нових представників. Згідно з процедурою, внесених кандидатів повинен остаточно затвердити парламент. Хто може зайняти посади в Центрвиборчкомі і буде організовувати процес майбутніх президентських і парламентських виборів, розбиралося РБК-Україна.
У 13 з 15 членів ЦВК вже завершився семирічний термін, протягом якого діяли їх повноваження. Причому у 12 з них, в тому числі, і у голови комісії Михайла Охендовського, строк перебування на посаді закінчився ще в червні 2014 року.
Тоді ж у парламенті заговорили про необхідність змінити склад комісії, але до червня 2016 року рішення цього питання не зрушилося з мертвої точки, поки президент Петро Порошенко не запропонував Верховній Раді свій перелік кандидатур на посади нових членів ЦВК. Втім, далі політичних консультацій просунутися парламентаріям так і не вдалося.
Повноважними залишилися лише двоє членів комісії, призначені в квітні 2014 року - Катерина Березюк (після призначення у ЦВК вийшла заміж за екс-генпрокурора Олега Махніцького, і взяла прізвище чоловіка), запропонована за квотою "Свободи", і Олег Діденко - за квотою Удару.
напередодні "трьохлітки" виборів - президентських, парламентських і місцевих - питання перезавантаження ключового органу по організації і проведенню виборів перейшов в категорію "гострих". Після декількох тижнів консультацій між фракціями парламенту 23 січня президент таки підписав подання на призначення нових членів ЦВК з переліком з 13 потенційних кандидатів. На наступний день додалася ще одна, 14-а кандидатура. "Сьогодні я радий, що, нарешті, всі фракції, внесли кандидатури, які відповідають всім критеріям. Я включив їх до складу подання", - заявив Порошенко.
Втім, президент забув згадати, що все ж не всі запропоновані депутатськими фракціями кандидати потрапили в цей список. Так, "за бортом" виявився потенційний член комісії від "Батьківщини". У той же час коаліційні фракції "Блок Петра Порошенко" і "Народний фронт" - на двох отримали дев'ять місць. По одному представнику числиться за РПЛ, "Самопомичю", групою "Воля народу" і групою "Відродження". І ще одна квота залишається загадкою.
1. Алла Басалаєва - суддя Дарницького районного суду в Києві. До 2012 року сім років пропрацювала в ЦВК. Басалаєва була запропонована президенту за квотою групи "Відродження". Це підтвердив РБК-Україна народний депутат з цієї групи Антон Яценко. У коментарі виданню він зазначив, що Басалаеву вибрали з-за її професіоналізму і досвіду роботи в комісії. За інформацією РБК-Україна, її кандидатуру запропонував депутат з групи "Відродження" Валерій Писаренко.
2. Наталія Бернацька (до заміжжя - Севостьянова) - перший заступник міністра юстиції. Раніше була уповноваженим Кабміну в Європейському суді з прав людини. За інформацією РБК-Україна, в 2016-му з відставкою екс-генпрокурора Віктора Шокіна і приходом на цю посаду Юрія Луценка, Бернацька розглядалася "Народним фронтом" на місце першого заступника генпрокурора, яке відносилося до квотою "фронтовиків". В новий склад ЦВК Бернацька також делегована за квотою НФ.
3. Михайло Вербенський - керівник департаменту моніторингу та організаційно-інспекторської роботи МВС. Більше 40 років досвіду роботи в правоохоронних органах. Обіймав посаду заступника міністра внутрішніх справ, у часи, коли цим відомством керував Юрій Луценко, одночасно був начальником Головного штабу МВС. Запропонований у ЦВК за квотою БПП.
4. Ірина Єфремова - народний депутат від "Народного фронту". За фахом - юрист. За інформацією видання, Єфремова відноситься до групи впливу міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.
5. Ольга Желтова - заступник глави секретаріату комітету ВР з питань правової політики і правосуддя, який очолює депутат від БПП Руслан Князевич. Запропоновано БПП.
6. Олег Конопольський - адвокат, заслужений юрист України. На парламентських виборах в 2002 році був уповноваженим у ЦВК від блоку "Наша Україна". На президентських виборах 2004 року представляв інтереси Олександра Омельченка, а 2010-го - Арсенія Яценюка. З-за того, що кар'єрний шлях Конопольского був пов'язаний з керівництвом НФ, його вважали кандидатом від цієї партії. Тим не менш в НФ наполягають, що подавали лише Бернацьку, Єфремову і Шипілова. "Я подавав тільки три людини", - заявив у коментарі РБК-Україна голова фракції НФ Максим Бурбак. Ряд парламентаріїв з БПП підтвердили виданню, що Конопольський був запропонований президенту за квотою президентської сили.
7. Світлана Кустова - юрисконсульт ТОВ "Моор і партнери", помічниця нардепа від БПП Ірини Фриз. У минулому скликанні парламенту була також помічницею Петра Порошенка. У 2007 році брала участь у парламентських виборах як кандидат від НУНС. Працювала в команді адвокатів Віктора Ющенка у справі про встановлення результатів виборів президента в 2004 році. На позачергових виборах у парламент в 2014 році була уповноваженою особою БПП. Ця сила і внесла її кандидатуру.
8. Лотюк Ольга - приватний нотаріус, професор кафедри конституційного та адміністративного права Київського національного університету ім. Шевченка. Була запропонована за квотою БПП. За інформацією РБК-Україна, Лотюк - дочка екс-керівника київської прокуратури і колишнього заступника генпрокурора Степана Лотюка і родичка першого заступника керівника головного департаменту стратегічного планування та оперативного забезпечення Адміністрації президента Олексія Горащенкова. Його ім'я стало широко відоме після звинувачень колишньої співробітниці НАПК Анни Соломатіної во "вплив на роботу агентства". До цього скандалу Горащенкову пророкували посаду голови Державного бюро розслідувань.
9. Віталій Плукар - завідувач відділу моніторингу діяльності місцевих органів влади і підтримки їх правотворчих ініціатив Департаменту місцевого самоврядування та децентралізації АП. Раніше був помічником нардепа від БПП Валерія Карпунцова. Як розповів РБК-Україна сам Карпунцов, в свій час Плукар вже працював у Центрвиборчкомі - в юридичному департаменті, потім перейшов працювати заступником керівника юридичного департаменту партії "УДАР". Був запропонований ЦВК від БПП.
10. Євген Радченко - директор з розвитку ГО "Інтерньюз-Україна", що спеціалізується на виборчому праві, експерт Венеціанської комісії. Один із засновників Комітету виборців України. Його кандидатуру висунула в ЦВК "Самопоміч".
11. Надія Синиця - юрист. Відомо, що раніше вона працювала в банку "Кліринговий дім" Юлії Льовочкіної та Івана Фурсіна, а також у 2014 році займала посаду заступника міністра Кабінету міністрів Остапа Семерака в першому уряді Арсенія Яценюка. З цього факту Синицю зараховували до кандидатів, делегованим від НФ. Але знову ж таки, в НФ наполягають, що вони пропонували лише трьох. За словами співбесідників РБК-Україна в оточенні президента, Синиця була запропонована "Опозиційним блоком".
12. Тетяна Сліпачук - партнер юридичної фірми "Саєнко - Харенко", експерт у сфері міжнародного арбітражу. Була членом комісії з відбору глави Держбюро розслідувань за квотою президента. До 2011 року -партнер юридичної фірми "Василь Кісіль і партнери", де вона працювала разом з нинішнім заступником глави АП Олексієм Філатовим. За інформацією РБК-Україна, її кандидатура була подана за квотою групи "Воля народу".
13. Шипілов леонтій - доцент кафедри міжнародного права Києво-Могилянської академії. Крім того, Шипілов є помічником нардепа від НФ Миколи Величкович та радником спікера ВР Андрія Парубія. У 2012 році був 134-м номером у списку партії "УДАР" на виборах до парламенту. За словами співрозмовника видання в НФ, кандидатура Шипілова була запропонована особисто Парубієм.
14. Тетяна Юзькова - народний депутат від РПЛ. Її батько, Леонід Юзьков, був першим головою Конституційного суду України. Довгий час працювала адвокатом і навіть представляла інтереси Олега Ляшка в судових процесах. Була делегована за квотою "радикалів".
Крім того, що в поданні Порошенко кандидатури від фракції "Батьківщина" не виявилося, в "Опозиційному блоці" також стверджують, що їх кандидатів у списку немає. Раніше ПРО вніс кандидатуру нинішнього голови ЦВК Михайла Охендовського, а "Батьківщина" - його заступника Жанни Усенко-Чорної. Зважаючи на те, що Порошенко декларував необхідність повного перезавантаження комісії, то місця в списку для старих кадрів в ньому не знайшлося. Принаймні так пояснюють свою мотивацію в команді президента.
Але з такою постановкою питання не згодні ні у фракції Юлії Тимошенко, ні в Оппоблоке. 24 січня Тимошенко заявила, що вони вчасно подали нову кандидатуру - адвоката і викладача Андрія Євстигнєєва. А президент, на переконання партії, навмисно проігнорував цю пропозицію, оскільки розуміє, що "навіть один член ЦВК від "Батьківщини" не дозволить йому сфальсифікувати вибори".
Як розповів РБК-Україна депутат від "Батьківщини" Рябчин Олексій, він підняв питання про кандидатуру від їхньої фракції в бесіді з Порошенком у присутності високоповажних свідків" під час щорічного економічного форуму в Давосі, який проходив з 23 по 26 січня. За словами Рябчина, глава держави відповів, що на час розгляду подання від "Батьківщини" "був тільки старий кандидат", а зараз "дуже уважно" розгляне нового кандидата і "допускає можливість" додаткового включення". Рябчина каже, що його фракція подала нового кандидата в листопаді, про що є відповідна розписка з АП про реєстрацію документів.
Як повідомили РБК-Україна джерела в АП, Порошенко дополнительо внесе на розгляд ВР кандидатуру, запропоновану "Батьківщиною".
Крім того, заплутана ситуація склалася і у випадку з "Опозиційним блоком". Як розповів РБК-Україна нардеп від цієї політичної сили Михайло Папієв, його фракція подавала шість кандидатур, але президент не врахував жодної. Зараз же вони вимагають призначити двох їх представників - Сергія Румпу і Григорія Москаленко. Разом з цим, відразу троє співрозмовників видання в оточенні президента наполягають, що "оппоблоковцами" була запропонована саме Надія Синиця, її ж і включили в президентське подання. До того ж від кандидатури Синиці відхрещуються як в НФ, так і в БПП.
Згідно з процедурою, главу ЦВК призначають члени комісії шляхом таємного голосування. Тим не менше, певні ставки на тих чи інших кандидатів у тандемі БПП і НФ все ж робляться. Декілька співбесідників РБК-Україна найбільш вірогідними кандидатурами називали Ольгу Želtovu, Наталю Бернацьку, Світлану Кустову і Олега Конопольского.
"Кустова дуже хоче очолити ЦВК, і впевнена, що так і буде", - розповів РБК-Україна джерело, близьке до президента. Інший співрозмовник видання в команді Порошенко зазначив, що, швидше за все, ні Желтова, ні Бернацька не очолять комісію. Остання з великою часткою ймовірності стане заступник голови ЦВК.
Втім, регламент ВР вимагає голосування за кожного кандидата окремо. І те, що президент вже подав 14 претендентів (на одного більше ніж потрібно) підтверджує, що голосування буде рейтинговим.
"Я невідкладно дам доручення, щоб кандидатури членів ЦВК подали на спецперевірку. Нагадаю, що, згідно із законодавством, вона триватиме до 15 днів. Це той термін, який ми встигаємо (провести перевірку - ред.) до початку нової сесії", - заявив Андрій Парубій 23 січня, після внесення президентом подання щодо складу ЦВК.
Нова сесія стартує вже 5 лютого. І відразу кілька опитаних виданням парламентаріїв кажуть, що вийти на голосування з ЦВК під час першого сесійного тижня не вийде. Хоча припускають, що в лютому питання ротацій в комісії буде закритий.