ua en ru

Як організатори концертів будуть погоджувати з СБУ російських артистів

Як організатори концертів будуть погоджувати з СБУ російських артистів Представники різних концертних майданчиків і організатори виступів по-різному оцінюють ухвалення закону (Колаж РБК-Україна)

За порушення приписів організаторам доведеться заплатити штраф у 160 - 320 тисяч гривень

Парламент посилив правила для організаторів концертів російських зірок. Тепер кожен раз за 30 днів до виступу їм доведеться направляти запит до СБУ. Віце-прем'єр-міністр В'ячеслав Кириленко вважає, що в світлі відносин, що склалися з Росією, це рішення було необхідно. У той же час, в концертних агенціях турбуються, що єдиних правил на ринку все одно не буде. Вони просять захисту у силовиків і ухвалення альтернативних законів, які допоможуть індустрії розвиватися. Детальніше про це - в матеріалі РБК-Україна.

Минулого тижня Верховна Рада внесла зміни в законопроект "Про гастрольні заходи в Україні" щодо особливостей організації та проведення таких заходів в Україні за участю громадян країни-агресора. Згідно з новим законом, запрошуючи в Україну російських артистів, організатори концерту зобов'язані мінімум за місяць подати запит в Службу безпеки України. Про те, чи існують законні підстави для заборони гастролей, СБУ повинна повідомити протягом 10-ти днів. І тільки після закінчення процедури організатори концерту зможуть укласти договір з артистом. У той же час, за спецслужбами залишається право не допускати російських артистів навіть після того, як СБУ дасть відповідь на запит.

Крім того, як і раніше концертні агентства не можуть запрошувати в Україну артистів з "чорного списку", складеного Міністерством культури і СБУ. У нього потрапили близько сотні російських зірок.

За порушення приписів організаторам доведеться заплатити штраф - від 50 до 100 мінімальних зарплат. На сьогодні це 160 - 320 тис. гривень.

Закон також забороняє проведення концертів, які пропагують державу-агресора і її органи влади, окремих представників влади та їх дії, що створюють позитивний образ держави-агресора, виправдовують або визнають правомірною окупацію території України. Крім того, заборонена пропаганда тероризму, екстремізму, сепаратизму, комуністичного і нацистського тоталітарних режимів та їхньої символіки.

Під час обговорення документу в парламенті віце-прем'єр Кириленко зазначив, що він, в першу чергу, стосується політики, а не музики. "Цей важливий закон дозволить врегулювати питання музики, концертів або фестивалів, це закон про гібридну війну Росії проти України", - підкреслив віце-прем'єр. За його словами, потреба в таких законодавчих змінах виникла через почастішання випадків, коли російські гастролери виступали в окупованому Криму, незаконно перетинаючи кордон України, а через кілька днів виступали з концертами в інших українських містах. Це відбувалося через те, що організатори гастролей не несли жодної відповідальності за тих, кого запрошують з Росії.

Думки розділилися

Представники різних концертних майданчиків і організатори виступів по-різному оцінюють прийняття закону. Наприклад, директор "Палацу Україна" Роман Недзельський підтримує нововведення. За його словами, запропоновані поправки щодо гастрольних заходів співзвучні з іншим законопроектом, де Росію прямо називають країною-агресором, ухваленим минулого тижня – про реінтеграції Донбасу. "Які взагалі можуть бути гастролі російських театрів, артистів, виконавців, якщо сьогодні Росія здійснює зовнішню агресію щодо нашої країни?", - наголосив Недзельський в коментарі РБК-Україна. Він зазначив, що "Палац Україна" вже півтора року погоджує концерти абсолютно всіх зарубіжних виконавців з СБУ, прикордонною службою та комітетом статистики, який фіксує, чи виступають артисти на окупованих територіях. "Ми підписуємо контракт з виконавцем лише після того, як отримаємо позитивну відповідь від усіх служб. Навіть якщо мова йде про того ж Андрія Макаревича з "Машини часу". Цей закон легалізує нашу роботу, тому що раніше промоутери скаржилися, що "Палац Україна" ставить додаткові умови, яких немає в інших залах", - сказав він.

Арт-директор іншого великого київського концерт-холу Анастасія, відноситься до ухваленого закону не так однозначно. З одного боку, Анастасія розраховує, що нововведення полегшить роботу організаторам концертів, оскільки СБУ буде давати чітку відповідь, чи можна запрошувати артиста. З іншого боку, є сумніви, що процедура перевірки дійсно буде займати обумовлені в документі 10 днів. "Але все одно, навряд чи ми отримаємо стовідсоткові гарантії. Адже навіть якщо СБУ дозволить концерт, за кілька днів може статися щось таке, що змінить рішення спецслужб", - повідомила РБК-Україна Анастасія. Вона додала, що в останні роки в концерт-холі перевіряють інформацію про будь-якого зарубіжного артиста - чи виступав він у аннексированном Криму. Але іноді відстежити цей момент досить важко. "Іноді той факт, що музикант виступав в Криму, виявляється абсолютно несподівано. Зовсім не обов'язково, що у такого виконавця проросійська позиція. Багато зарубіжних артистів взагалі не вникають в політичну ситуацію, вони можуть виступати в Криму просто по незнанню", - підкреслила арт-директор.

Сумлінні організатори не постраждають?

Експерт гастрольного ринку Ольга Стельмашевська також зазначає, що сумлінні концертні промоутери і так погоджують виступи російських артистів з СБУ. У той же час, були випадки, коли організатори концертів намагалися скористатися непоінформованістю силовиків і привезти в Україну навіть тих музикантів, які порушували наші закони і виступали в Криму. За словами Стельмашевської, поправки в законодавство зрівняють права для всіх гравців і дозволять уникнути несподіванок. "Коли в Києві влаштовували концерт Олександра Малініна, організатори писали запит в СБУ, потім піднімали питання на кордоні, бо там свої списки. До сьогодні ситуація була такою: у прикордонників одні "чорні списки", які вони, до речі, ніде не публікують, СБУ – інші, у "Миротворця" – треті. Сподіваюся, що закон приведе правила до "єдиної букви", - повідомила Стельмашевська РБК-Україна. Експерт також сподівається, що норма вплине на представників радикальних сил, і якщо СБУ дасть дозвіл на проведення концерту, вони не будуть його зривати.

Стельмашевська прогнозує, що і глядачі стануть охочіше купувати квитки. В касі або на сайті з продажу квитків вони зможуть уточнити, чи є дозвіл спецслужб на проведення заходу. "Люди вже бояться купувати квитки на російських виконавців, а якщо і купують, то в останні дні", - розповіла експерт. Крім того, коли концерт скасовують, організатори несуть великі грошові втрати. Тому що якщо квиток продали, каса вже взяла свою частку – 10-15%, а це суттєві кошти.

Засновник концертного агентства GAS Катерина Судоргіна розповіла РБК-Україна, що для неї після прийняття закону нічого особливо не зміниться, так як вона працює тільки з одним російським артистом, до якого у СБУ не повинно бути претензій. Іншим організаторам нововведення може спростити життя, так як вони будуть знати заздалегідь, чи пустять виконавця на кордоні. "Головне, щоб це працювало прозоро. І якщо СБУ дозволяє їхати музиканту, то хотілося б отримувати від них захист, щоб вони не дозволяли зривати концерти, якщо це, звичайно, в функції СБУ", - зазначила Судоргіна.

За словами директора концертного агентства BonapArt Володимира Бурцева, новий закон лише декларує ті правила, які і так в останні роки діють в індустрії. У той же час, навіть дозвіл СБУ на проведення концерту навряд чи дасть організаторам чіткі гарантії, що виступ відбудеться. "Сьогодні вони дають дозвіл, а завтра заборонять", - зазначив Бурцев в коментарі РБК-Україна.

У свою чергу, директор музичного фестивалю RespublicaFEST Андрій Зоін згадав випадок, коли він писав запит у прикордонну службу з проханням затвердити виступ одного з російських музикантів, але відповіді так і не дочекався. "Головне питання – чи не стане новий закон ще однією лазівкою, коли державні органи за певну плату будуть лояльними тільки до певних організаторів", - уточнив Зоін в коментарі РБК-Україна.

Має бути альтернатива

Експерт гастрольного ринку Стельмашевська також зазначила, що теоретично штраф 200-300 тис. гривень організатори концерту могли б "відбити", якби зібрався великий майданчик, і приїхав дійсно великий російський артист. "Але насправді, після прийняття такого закону навіть не може бути мови, що хтось ризикне, і, припустимо, привезе Філіпа Кіркорова на Олімпійський стадіон", - підкреслила Стельмашевська.

Експерт підкреслила, щоб встановити єдині правила на ринку, закон потрібно було ухвалити ще у 2014 році. Депутати вирішили його ухвалити лише напередодні виборів. На думку Стельмашевської, якщо влада на законодавчому рівні забороняють щось одне, то повинні бути якісь симетричні заходи, які відкриють нові можливості на ринку. На її думку, таким кроком могло б стати ухвалення закону "Про меценатство", та введення податкових пільг для спонсорів. У тому числі тих, які сприяють популяризації світового мистецтва в Україні. "У нас же є не тільки ринок попси. На жаль, в Україні немає фестивалів класичної музики, на яких в усьому світі міста заробляють великі гроші. Або якщо б в Україні на фестивалі виступали артисти категорії "А", на кшталт "Аеросміт", сюди приїжджали б як мінімум поляки і білоруси, і приносили б гроші в бюджет", - резюмувала вона. Зараз меценатам важко спонсорувати такі концерти через високі податки і ослаблення національної валюти, адже гонорари артистам оплачують в доларах або євро.