ua en ru

ОРДЛО во хмелю: Росія нарощує постачання пива в окупований Донбас

ОРДЛО во хмелю: Росія нарощує постачання пива в окупований Донбас Російські пивовари збільшили відвантаження своєї продукції на окупований Донбас

За інформацією російських ЗМІ, за перше півріччя Росія збільшила експорт пива в Україну більш ніж в 3 рази – до 6,1 млн дал. Такий значний ріст продажів російські пивовари отримали за рахунок окупованих районів Донецької та Луганської областей, де українська влада не можуть проконтролювати поставки продукції. Таким чином, російські компанії безперешкодно завозять на непідконтрольну територію продукцію, на яку в Україні поширюється торговельне ембарго. У Державній фіскальній службі (ГФС) запевняють, що далі окупованих регіонів Донбасу російське пиво не пройде. Експерти вважають, що оприлюднені в російських ЗМІ дані свідчать про те, що РФ економічно підтримує сепаратистів на сході України.

Згідно з митною статистикою, яку 13 вересня оприлюднив російський "Коммерсантъ", за перше півріччя 2016 року експорт пива з РФ зріс в 1,6 рази - до 9,7 млн дал. Левова частка поставок – понад 62% (6,06 млн дал), за інформацією видання, здійснювалася на територію України. Цю інформацію підтвердили і в російських відомствах - Центральної акцизної митниці та центру досліджень федерального і регіональних ринків алкоголю (ЦДФРРА).

З замітки Ъ випливає, що основний обсяг поставок в Україну здійснюють три пивоварні компанії - МПКБ "Очаково" (марка "Очаково"), ТОВ "Липецкпиво" ("Приятель") та МПК ("Жигулі"). При цьому міжнародні виробники пива Efes, Carlsberg, Anheuser-Busch InBev і Heineken заявили, що свою продукцію з Росії в Україну не постачають.

Російське пиво входить у перелік товарів, заборонених до ввезення на митну територію України. Відповідний список був затверджений постановою уряду Арсенія Яценюка № 1147 в грудні 2015 року, а у січні 2016 року він був розширений.

Згідно з документом, під торгове ембарго потрапляють продукти харчування - м'ясо, риба, ікра, сир, дитяче харчування, кондитерські вироби, побутова хімія, напої, у тому числі алкогольні. Зокрема, з Росії заборонено ввозити в Україну солодове пиво в пляшках ПЕТ-тарі об'ємом до 10 літрів.

Заступник міністра економічного розвитку і торгівлі - торговельний представник України Наталія Микольська заявила РБК-Україна, що пиво з РФ Україна не імпортувала: "За офіційними даними Держстату, за 6 місяців 2016 року імпорт пива з солоду (код УКТЗЕД 2203) з Російської Федерації не здійснювався. Слід зазначити, що РФ є членом Євразес. Згідно їх методології статистики зовнішньої торгівлі, їх економічна та митна територія не збігаються".

За словами першого заступника голови ГФС - начальника податкової міліції Сергія Білана, "пиво - один з найпопулярніших предметів незаконного переміщення в зоні АТО".

Про те, що мова йде про неконтрольовану території окремих районах Донецької і Луганської областей (ОРДЛО), впевнений і в. о. заступника голови ГФС Мирослав Продан. "Митні органи не представлені на окупованій території. Ми не можемо мати там своїх представників, оскільки це буде означати, що ми визнаємо сепаратистські організації ДНР і ЛНР. Але далі КПВВ ця продукція не піде - за цим стежать українські прикордонники, спецпідрозділ податкової міліції "Фантом", СБУ, Нацгвардія", - розповів він РБК-Україна.

Учасники українського ринку пива називають російську продукцію контрабандою. "Ми пояснюємо, що це нелегально, іншого обґрунтування немає. Ну а чого ми очікували, маючи неконтрольовані території біля кордону - це завжди ризик контрабанди", - заявив РБК-Україна один з учасників ринку.

За даними асоціації "Укрпиво", в 2015 році падіння виробництва пива в Україні склала 20%. При цьому, згідно Держкомстату, темпи падіння зберігаються і в цьому році – за 7 місяців 2016 року українські пивовари справили 113 млн дал, що майже на 4% менше, ніж за аналогічний період минулого року.

Показники різко погіршилися з початком окупації Донбасу і Криму, й зараз українські виробники пива не відвантажують свою продукцію на непідконтрольну Україні територію. Компанія Efes взагалі позбулася виробничих потужностей в Донецькій області. Не здійснює поставки на територію АТО і компанія Carlsberg, яка закрила своє представництво в Донецьку. Генеральний директор Carlsberg Ukraine Євген Шевченко на своїй сторінці в Facebook повідомив, що підрозділ Carlsberg Group в РФ видало офіційний наказ, згідно з яким заборонено здійснювати відвантаження на адресу контрагентів, "якщо є розумні підстави вважати", що вони здійснюються на непідконтрольну Україні територію.

"Виходить, що торгова війна збільшує привабливість конфлікту і створює парадокси статистики. З одного боку Росія визнає документи так званих "республік", з іншого змушена вести статистику експорту з визнанням наших державних кордонів. І ця статистика, насамперед, свідчить про те, що Росія продовжує економічно спонсорувати сепаратистів на Донбасі, де відбувається заміщення української продукції на російську, - впевнений бізнес-омбудсмен при ГФС Тарас Качка. - Зрозуміло, що з точки зору українського законодавства продукція, в тому числі, пиво потрапляє на нашу окуповану територію незаконно, без сплати ПДВ та інших податків. І цим користуються російські виробники. Україні потрібно шукати санкційні механізми, щоб убезпечити себе від цього впливу".

Для розуміння - 6 млн дал - це 120 млн пляшок пива обсягів 0,5 літра. Згідно з наявними даними, в ОРДЛО проживає 1,88 млн осіб. Таким чином, за півріччя на кожного жителя окупованих регіонів припадає в середньому близько 6,5 пляшок пива.