Здійснилося! Тепер ми знаємо всі 16 команд, які вийдуть на поля України і Польщі літом 2012 року! Завершилися матчі плей-офф, які не подарували уболівальникам жодного несподіваного результату. Ну, крім того, що Португальців "прорвало" і виділити нічого. Вийшли ті, хто й повинен був вийти.
Здійснилося! Тепер ми знаємо всі 16 команд, які вийдуть на поля України і Польщі літом 2012 року! Завершилися матчі плей-офф, які не подарували уболівальникам жодного несподіваного результату. Ну, крім того, що Португальців "прорвало" і виділити нічого. Вийшли ті, хто й повинен був вийти.
Хорватія - Туреччина 0:0
Хорватія: Плетікоса, Шимуніч, Шільденфельд, Виду, Праньїч, Ракітіч, Вукоєвич (Едуардо, 88), Модрич, Срна, Манджукич (Єлавіч, 81), Оліч (Перішич, 63)
Туреччина: Болат, Топрак, Коркмаз, Інан, Кейбаші, Балчі, Хаміт Алтинтоп, Еркін (Тере, 38), Казім Казім, С.шахін, Булут (Халіл Алтинтоп, 74)
Перед виїзним матчем-відповіддю становище команди Гуса Хіддінка було незаздрісним, адже в першій зустрічі вона зазнала розгромної поразки з рахунком 0:3. Турецькі вболівальники побачили на полі зі старту лише чотирьох футболістів, які брали участь у стамбульському поєдинку. Це й не дивно, адже окрім перестановок голландського наставника, партнерам через перебір жовтих карток не могли допомогти Емре Бельозоглу, Хакан Балта, Сабрі Сариоглу й Арда Туран.
Якщо в першій зустрічі хорвати вже на другій хвилині вийшли вперед завдяки голу Івици Олича, то цього разу після двох обертів секундної стрілки ситуація могла бути діаметрально протилежною, однак після удару дебютанта збірної Туреччини Омера Топрака м'яч пролетів над поперечкою.
Уже через кілька хвилин гості ледь не були винагороджені за вельми активний старт. Сельчук Інан наважився на удар із-за меж штрафного, проте влучив у стійку. А одразу після цього хорватів виручив уже голкіпер Стипе Плетикоса, який зреагував на потужний постріл Казіма Казіма. До слова, за два тайми першої дуелі турки завдали по воротах суперника лише один удар, який навіть не прийшовся у площину воріт.
Оговтавшись від стартового штурму опонента, футболісти Славена Билича вирівняли гру. Вони переслідували свої цілі - виграш і в цьому поєдинку дозволяв їм потрапити у другий кошик при жеребкуванні групового турніру. Незважаючи на значно менший відсоток володіння м'ячем, "картаті" не дозволяли супернику створювати гострі моменти біля власних воріт.
Окрім того, хорвати періодично відповідали куди більш гострими випадами. Непогані моменти змарнували Олич та Даріо Срна. Однак найкращу нагоду в першому таймі не використав Маріо Манджукич, який пробив вище воріт із десяти метрів після чудового пасу Олича.
У другій 45-хвилинці характер гри не змінився. Футболісти Хіддінка й надалі продовжували більше комбінувати, проте робили це переважно в центрі поля. "Картаті" у свою чергу чекали на свій момент у контратаці.
Коли вболівальники на стадіоні почали посвистувати, натякаючи командам, що варто було б діяти більш активно, Билич випустив на поле замість Олича 22-річного півзахисника дортмундської "Боруссії" Івана Перишича. Свіжий футболіст одразу ж став безпосереднім учасником декількох гострих атак.
Під кінець зустрічі гості помітно підсіли фізично, чим раз по раз користувалися хорвати. Героєм матчу міг стати Іван Ракитич, проте в одному з епізодів після його удару й рикошету від ноги захисника лише блискуча реакція голкіпера Сінана Болата врятувала турків від голу. Не зумів переграти воротаря півзахисник і після виходу один на один. Та все ж він навряд чи засмутився, адже до фінальної стадії ЄВРО-2012 пробилася саме його команда.
Чорногорія - Чехія 0:1
Гол: Йирачек, 81
Чорногорія: М. Божович, Павічевич, Зверотич, Джудовіч, Савич, Дрінчіч, В. Божович (Джаловіч, 80), Йоветіч, Вучиніч, Бечирай (Делібашич, 58), Дамьянович (Вукчевіч, 77)
Чехія: Чех, Селассі, Губник, Сівок, Кадлец, Плашил, Росіцкі, Пиларж (Коларж, 69), Йирачек, Резек (Поспех, 60), Пекгарт (Барош, 84)
Збірна Чехії, яка ще не пропустила жодного чемпіонату Європи з моменту розпаду Чехословацької республіки, продовжила свою приємну традицію. Незважаючи на сучасний і яскравий футбол у виконанні господарів, чехи не дозволили суперникові розпечатати свої ворота в жодному з матчів.
При цьому команда Бранко Брновича мала всі шанси зачепитися за путівку в Польщу і Україну, але реалізація у його підопічних у матчі була на нулі. У кваліфікації збірна Чорногорії змогла двічі відібрати очки у грізних англійців, у другому випадку відігравшись із рахунку 0:2, але колектив Міхала Білека став для балканців каменем спотикання.
Із перших хвилин стало зрозуміло, що чорногорці прагнуть будь-що забити швидкий гол. Підопічні Брновича задавали тон акуратною грою у швидкий пас і всіма силами проривалися до воріт Петера Чеха не озираючись назад. Однак гості в обороні діяли на рідкість злагоджено, залишаючи чорногорцям мінімум простору для маневрів.
Атаки збірної Чорногорії носили здебільшого позиційний характер, хоча в одному з моментів гостьовому сектору довелося понервувати. Після подачі до штрафного Томаш Сівок, не розібравшись у ситуації, головою ледь не відправив м'яч у власні ворота - гостей виручила блискавична реакція Чеха. Ближче до середини тайму гості відчули, що натиск чорногорців помітно спав, і стали частіше переводити гру в район чужого карного майданчика. Особливих дивідендів підопічним Білека це не принесло, хіба що в одному з моментів після подачі кутового небезпечно атакував Сівок - м'яч рикошетом від захисника пішов на кутовий.
У порівнянні з досить спокійній серединою тайму, кінцівка вийшла більш напруженою. На частку чорногорців випав, мабуть, найкращий момент у першій половині - Деян Дам'янович, опинившись віч-на-віч із Чехом, не влучив у ворота. Щоправда, вже після епізоду арбітр зафіксував положення поза грою. Перед перервою Дам'янович змарнував ще один непоганий шанс вразити ціль, а потім дістав перший у матчі "гірчичник". Нарешті, на 50-й хвилині, в чергове залишившись без нагляду у штрафному гостей, Дам'янович потужним ударом поцілив у поперечку.
Минуло ще чотири хвилини, і вболівальники червоних знову в розпачі схопилися за голови. Взяттям воріт міг завершитися розіграш кутового, але Мирко Вучинич із меж воротарського майданчика головою пробив над поперечиною. Здавалося, Фортуна цього вечора немов уклала угоду зі збірною Чехії. Зайве тому підтвердження всі могли побачити на 70-й хвилині, коли в ході однієї атаки Чех відбив два постріли Вучинича впритул.
Потім на вістрі опинився вже Стеван Йоветич, який, перебуваючи біля дальньої стійки, на щастя для чехів не влучив по м'ячу. Розв'язка наступила на 80-й хвилині. Отримавши м'яч неподалік від лінії штрафного, Їрачек обманним рухом обіграв одразу кількох опікунів, вискочив один на один із воротарем і не схибив. Для Чорногорії все було скінчено.
Ірландія - Естонія 1:1
Голи: Уорд, 31 - Васильєв, 57
Ірландія: Гівен, Уорд, Леджер, Данн, о'ші, Ендрюс, Хант (Макгіді, 59), Уїла, Дафф (Фей, 79), Кін (Кокс, 68), Дойл
Естонія: Лондак, Круглов (Пурі, 18), Клаван, Ряхн, Яагер, Вунк, Тенисте, Ліндпере (Кінк, 54), Васильєв, Сааг, Вокобойников (Пур'є, 73)
Після великої поразки в Талліні (0:4) в першому стиковому матчі Євро-2012 збірна Естонії реабілітувалася бойовою нічиєю в Дубліні. Якщо на початку матчу її гравці помітно нервували, то після перерви виглядали в цілому активніше і могли навіть вирвати перемогу. Естонці відстояли свою честь, але святкували за підсумками матчу все одно ірландці, що завоювали путівку у фінальну стадію ЄВРО-2012.
Із перших хвилин у штрафному Павла Лондака стало дуже спекотно. Спершу естонський кіпер самовіддано кинувся в ноги Роббі Кину, потім парирував удар Дам'єна Даффа. На щастя для гостей, капітан ірландців, що виявився першим на добиванні, промахнувся з вигідного положення. Всі спроби підопічних Тармо Рюютлі відсунути гру подалі від своїх воріт приводили до швидкої втрати м'яча. Естонські футболісти помітно нервували.
На 14-й хвилині Кін ледь не вискочив віч-на-віч із Лондаком, але і цього разу 31-річний голкіпер, який проводив перший матч у кваліфікації ЄВРО-2012, виявився спритнішим за суперника. У середині тайму ірландці знову заграли активніше. Капітан гостей Костянтин Васильєв у падінні заблокував передачу Даффа, а на 31-й хвилині після навісу Стівена Уорда захисник "Алкмара" Рагнар Клаван ледь не зрізав м'яч у власні ворота.
Однак уже наступної миті ірландці добилися свого. Навісом із кутового Дафф знайшов голову Кевіна Дойла, і футболіст, який пропустив перший матч через дискваліфікацію, небезпечно пробив з "другого поверху". Лондак парирував, але прямо на Уорда, який спокійно вразив напівпорожні ворота.
Другий тайм естонці почали набагато активніше, ніж перший. Тим не менше, ірландські захисники не дали прибалтам ні найменшої можливості створити справжню гостроту біля воріт Шея Гівена. У цих умовах ініціативу на себе взяв Васильєв, відомий своїм поставленим ударом. Хавбек "Амкара" змістився зліва у центр і метрів із 30 вистрілив у дальню "дев'ятку" - 1:1.
У кінцівці команди відповідали атакою на атаку. У естонців роль Васильєва спробував взяти на себе Мартін Вунк, але після його дальнього удару Гівен в стрибку парирував м'яч. У ірландців на лівому фланзі проявляв активність півзахисник московського "Спартака" Ейден Мак-Гіді, який вийшов на заміну. На останніх хвилинах після подачі зі штрафного Каймар Сааг міг принести естонцям перемогу, але забарився, і рахунок на табло не змінився.
Португалія - Боснія 6:2
Голи: Роналду, 8, 63, Нані, 24, Поштіга, 72, 82, Велозу, 80 - Місімовіч, 41 (з пенальті), Спахич 65
Португалія: Руї Патрісіу, Жоау Перейра, Пепе, Бруну Алвеш, Фабіу Коентрау, Велозу, Жоау Моутіньо, Мейрелеш (Рубен Мікаел, 63), Нані (Куарежма, 82), Поштіга (Мартінш, 85), Роналду
Боснія: Беговіч, Папач, Спахич, Яхич, Захирович, Рахіміч (Малетич, 56), Місімовіч, Медунханин, Лулич, Пьяніч (Бешич, 67), Джеко
Видалення: Лулич, 55
Збірна Португалії, яка у п'ятницю розписала з Боснією та Герцеговиною мирову (0:0), довела свою перевагу над опонентом в Лісабоні, забивши в його ворота шість м'ячів і вп'яте поспіль кваліфікувавшись до фінальної стадії континентальної першості.
Безперечно, піренейці усвідомлювали, що нічия, здобута на полі суперника, є хоч і непоганим, але досить таки небезпечним результатом. Єдина домашня помилка в захисті могла змусити їх забивати двічі, тож хлопці Паулу Бенту вирішили убезпечити себе від неприємного сюрпризу, створити потрібний заділ якомога скоріше й перевести гру в спокійне русло.
План Португалії спрацював, а першим доводити його доречність став Кріштіану Роналду. Вже на 6-й хвилині він небезпечно стріляв з-за меж карного майданчика, і Асміра Бегович не без труднощів відвів загрозу. А Раул Мейрелеш, який першим встиг на добивання, перед цим опинився в офсайді.
Вже під час наступної атаки червоно-зелених Санел Яхич порушив правила проти всюдисущого Роналду, мабуть, ще не підозрюючи,якими неприємностями обернеться для його команди цей фол. Тим часом головний бомбардир мадридського "Реала" спокійно встановив мяч, примірився й завдав свого фірмового удару дугою. Стадіон завмер, але вже за мить вибухнув вітаючи успіх свого улюбленця, який відзначився 31-м голом за національну збірну.
Забити 32-й ще до перерви після чергового виконання "стандарту" португальській "сімці" завадив Бегович, але він був безсилий що-небудь зробити, коли на 24-й хвилині свою "гармату" зарядив колишній партнер Роналду по "Манчестер Юнайтед" Нані. Аднан Захирович загрався на свофій половині поля, втратив м'яч, і той швидко, у декілька миттєвих пасів був доставлений швидконогому півзахисникові. Сповнений відчаю стрибок воротаря нічого не змінив: снаряд, пущений Нані метрів з 30-ти ледве не порвав сітку - 2:0!
Португалія продовжувала тиснути, намагаючись закріпити перевагу, і мабуть, думка про те, що інтрига у звітному протистоянні доживає останні хвилини, відвідала багатьох. Можливо, у якійсь момент до такого висновку прийшли і піренейські футболісти, дозволивши опонентам перед перервою перехопити ініціативу. Організувавши пару небезпечних випадів боснійці досягли свого завдяки прикрій помилці Фабіу Коентрау. Ведучи верхову боротьбу, захисник невдало викинув вгору руку, влучивши по м'ячу, після чого незворушний Звездан Мисимович чітко реалізував пенальті.
На другий тайм окрилені успіхом гравці Сафета Сушича виходили сповненими надій, і можна тільки уявити, наскільки болючим ударом був для них третій результативний залп господарів. На 53-й хвилині Жоау Моутінью відправив у прорив свого капітана, а Роналду, уникнувши штучного офсайду, обіграв Беговича і вразив порожні ворота. Більше того, майже відразу через суперечки з арбітром був вилучений з поля Сенад Лулич.
Гості знову опинилися на межі катастрофи, але навіть за таких обставин знайшли в собі сили ще раз засмутити голкіпера Руя Патрісіу. Під час одної з рідких боснійських атак Емир Спахич краще за інших зорієнтувався у карному майданчику піренейської збірної і спромігся скоротити перевагу до мінімуму.
Утім, хиткий рахунок тримався на табло недовго. На 72-й хвилині Рубен Мікаел дотепною передачею вивів на ударну позицію свого партнера по "Сарагосі" Елдера Поштігу, і той забив свій 4-й гол у поточній кваліфікації. Саме 29-річний форвард підвів рису під усім відбором, коли провів вдалу повітряну атаку, відгукнувшись на навіс Коентрау. Гості, які кількома хвилинами раніше пропустили після штрафного виконаного Мігелем Велозу вже не чинили опору...
Використані матеріали та фото прес-служби УЄФА.