ОПЕК підвищила прогноз споживання нафти у 2012 р. до 88,72 бар./день
Експерти організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) з урахуванням даних про поточний стан глобальної економіки трохи підвищили власний прогноз споживання нафти у світі у 2012 р. Очікується, що цьогоріч споживання нафти у світі складе 88,72 млн бар./день.
Місяцем раніше цей показник прогнозувався на рівні 88,68 млн бар./день.
Очікується, що у 2012 р. попит на нафту у світі збільшиться щодо попереднього року на 900 тис. бар./день, або на 1,02%.
Експерти ОПЕК також вважають, що у III і IV кварталі 2012 р. попит на нафту у світі буде помітно вищим, ніж був у першому півріччі. Так, поквартальне споживання нафти у світі у 2012 р., як випливає з доповіді ОПЕК, може скласти:
- I квартал - 87,83 млн бар./день;
- II квартал - 87,51 млн бар./день;
- III квартал - 89,66 млн бар./день;
- IV квартал - 89,83 млн бар./день.
Відзначимо, що, за даними експертів Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), в цілому у 2012 р. споживання нафти у світі складе 89,9 млн бар./день.
Експерти МЕА відзначають, що у 2012 р. істотно зросте споживання нафти та нафтопродуктів у країнах, що розвиваються, у той час як у країнах Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) попит на нафту й похідні енергоносії може трохи знизитися. При цьому пік зростання споживання нафти припаде на останні три місяці 2012 р. Якщо в IV кварталі 2011 р. зростання споживання нафти було близьким до нульового значення, то в IV кварталі 2012 р. воно становитиме близько 1,2 млн бар./день, прогнозують експерти МЕА.
Нагадаємо, за даними нафтової компанії ВР, на кінець 2011 р. запаси нафти збільшилися до 1,653 млрд бар. проти 1,526 млрд наприкінці 2010 р. При поточному рівні споживання доведених запасів у світі вистачить на 54 роки при збереженні нинішнього обсягу видобутку.
Зростання видобутих запасів пов'язане з тим, що нові технології дозволяють компаніям вести розвідку і видобуток у раніше недоступних районах, а високі світові ціни на нафту роблять вигідним її вилучення з таких джерел, як, наприклад, канадські нафтоносні піски і глибоководні родовища. Найбільші у світі запаси нафти належать Венесуелі - 297 млрд бар., в основному важкої нафти в поясі Оріноко. На другому місці Саудівська Аравія з 265 млрд бар. і на третьому - Канада, чиї нафтоносні піски містять, за оцінкою ВР, 175 млрд бар.
При цьому основна частина світових запасів знаходиться в руках державних компаній, чиї інвестиції залежать скоріше від політичної обстановки, а не від економічної ситуації, попереджає компанія. Таким чином, навіть при підвищенні світового попиту деякі родовища можуть залишитися неосвоєними.
У травні ц.р. в ОПЕК заявили про те, що світовий видобуток нафти дозволяє покрити весь ринковий попит на "чорне золото", при цьому зберігаючи запас додаткової міцності. Крім того, в організації повідомили про намір збільшувати виробництво, щоб "збити" ціни на нафту до 100 дол./бар.
ОПЕК - міжнародна міжурядова організація, створена нафтовидобувними державами на конференції у Багдаді 10-14 вересня 1960 р. з метою стабілізації цін на нафту. На даний час в ОПЕК входять Іран, Ірак, Кувейт, Саудівська Аравія, Венесуела, Катар, Лівія, Об'єднані Арабські Емірати, Алжир, Нігерія, Еквадор і Ангола. Члени організації контролюють приблизно дві третини розвіданих запасів нафти на планеті. ОПЕК забезпечує 40% світового видобутку та половину світового експорту цієї дорогоцінної сировини.
Нагадаємо, ціна нафтового "кошику" ОПЕК за станом на звітну дату 8 серпня 2012 р. досягла максимуму майже за три місяці, перевищивши 108 дол./бар. Це її найвищий показник після 15 травня ц.р.