ОПЕК має намір збільшувати виробництво, щоб "збити" ціни на нафту до 100 дол./бар
Організація країн-експортерів нафти (ОПЕК) має намір домогтися зниження цін на нафту до рівня 100 дол за барель.
Як повідомив сьогодні генеральний секретар ОПЕК Абдалла Салем Ель-Бадрі, нинішні значення, при яких ціни на нафту значно перевищують зазначений рівень, не можна назвати комфортними. Незважаючи на видиму привабливість подорожчання нафти для країн-експортерів, при високій вартості сировини покупці можуть відмовлятися від покупок, що підриває попит і веде до збитків. "Нас не можна назвати щасливими у зв'язку з такими значеннями", - заявив Ель-Бадрі, котрого цитує "Росія 24".
В ході свого виступу на енергетичній конференції в Парижі глава ОПЕК також вказав на те, що міжнародна організація буде прагнути збити ціни шляхом збільшення виробництва. "Вартість нафти в 100 дол цілком підходить, оскільки вона влаштовує і виробників, і покупців", - зазначив він. Ель-Бадрі також додав, що в березні ОПЕК збільшила видобуток нафти до 32 млн бар./добу. Це на 2 млн барелів перевищило квоти самої ж ОПЕК, схвалені в грудні минулого року. Зростання виробництва нафти в Іраку та Лівії дозволив ОПЕК в березні наростити видобуток сировини до максимумів з жовтня 2008 р.
Найбільший виробник і експортер нафти Саудівська Аравія наростила видобуток на 50 тис. барелів на добу до 9,9 млн. При цьому Лівія збільшила виробництво на 300 тис. барелів на добу до 1,4 млн. Ірак розширив щодобовий видобуток на 220 тис. барелів до 2,83 млн. А ось Іран, через введених проти нього міжнародних санкцій, навпаки, скоротив видобуток сировини на 280 тис. барелів.
Нагадаємо, в березні ОПЕК залишила незмінним свій прогноз щодо зростання світового споживання нафти на цей рік. Він збережений на лютневому рівні: 900 тис. барелів на добу. При цьому експерти організації попереджають: "Слабкий темп зростання в економіках Організації економічного співробітництва та розвитку негативно впливає на споживання нафти і накладає високу невизначеність на потенціал зростання споживання. Хоча економічні показники США вказують на зростання економіки, ситуація в Європі і високі ціни на нафту призводять до істотної невизначеності перспектив попиту на нафту цього року".
Раніше, коментуючи можливість зниження ціни на нафту з боку Саудівської Аравії, аналітик "ВТБ Капітал" Колін Сміт, говорив, що це свідчить про те, що в Ер-Ріяді планують зменшити видобуток чорного золота, що спричинить за собою більш активні дії з боку ОПЕК для підтримки ціни.
Зазначимо також, що, на думку експертів МВФ, різке зростання цін на нафту, який може послідувати за перебоями з іранськими поставками, може стати причиною наступного глобальної кризи. Згідно з прогнозами експертів МВФ, перебої в поставках нафти з Ірану спровокують зростання світових цін на вуглеводневу сировину на 20-30%.
У липні набуде чинності європейське ембарго на нафту. Це найжорсткіші санкції проти Тегерана з початку конфлікту навколо іранської ядерної програми. У відповідь на рішення Брюсселя іранські власті заявили про припинення поставок нафти ряду європейських держав.
У свою чергу, експерти Британського центру глобальних енергетичних досліджень (CGES) вважають, що зліт котирувань нафти через іранських проблем не підкріплений реальними даними. Також, на думку Центру глобальних енергетичних досліджень, істотний внесок в енергетичну незалежність можуть внести і нетрадиційні родовища, які зараз активно розробляються в США і Південній Америці.
Нагадаємо, у першій декаді лютого експерти Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) знизили на 300 тис. бар./день прогноз світового споживання нафти і нафтопродуктів в 2012 р. Проте, споживання нафти світовою економікою в 2012 р. буде вище, ніж було в 2011 р.
Експерти ОПЕК також знизили прогноз споживання нафти в світі в 2012 р. до 88,76 млн з 88,90 млн бар./день. Таким чином, прогноз ОПЕК на 2012 р. був знижений на 140 тис. бар./день.
У той же час, управління енергетичної інформації США (EIA) вперше з жовтня підвищив прогнози зростання світового споживання нафти в 2012-2013 рр..
Іран є другим серед членів Організації країн - експортерів нафти (ОПЕК) після Саудівської Аравії. У 2010 р. Іран перебував на третьому місці в світі за обсягами експорту нафти після Саудівської Аравії і Росії. На частку країн Євросоюзу в даний час припадає близько 20% іранського експорту сирої нафти. Найбільшим же споживачем іранського "чорного золота" є Китай, який закуповує 20% нафти республіки. За інформацією ОПЕК, загальна вартість річного експорту іранської нафти становить 71,6 млрд дол