В Україні на шляху досягнення Цілей Розвитку Тисячоліття, які ставить ООН, спостерігається прогрес, про що свідчить зменшення бідності за абсолютним виміром, забезпечення доступу до початкової та середньої освіти, поліпшення здоров'я матерів та зменшення дитячої смертності. Про це ідеться у прес-релізі відділення ООН в Україні.
В Україні на шляху досягнення Цілей Розвитку Тисячоліття, які ставить ООН, спостерігається прогрес, про що свідчить зменшення бідності за абсолютним виміром, забезпечення доступу до початкової та середньої освіти, поліпшення здоров'я матерів та зменшення дитячої смертності. Про це ідеться у прес-релізі відділення ООН в Україні.
Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун представив світовій спільноті щорічну моніторингову доповідь з Цілей Розвитку Тисячоліття (ЦРТ). Він зазначив, що три цілі вже досягнуто, а досягнення інших цілей потребує дотримання зобов'язань, взятих урядами 10 років тому. У передмові до доповіді генсек наголосив, що подальший успіх залежить від виконання восьмої ЦРТ (глобальне партнерство з метою розвитку).
Згідно з тезами генсека ООН, подолання бідності є першочерговим завданням порядку денного глобального розвитку. "Бідність сама по собі є порушенням прав людини, адже через бідність унеможливлюється дотримання низки прав і свобод людини. В Україні сьогодні можна говорити про появу нових тенденцій, які свідчать на користь загального покращення становища нужденних: за всіма монетарними порогами (як абсолютними, так і відносними) рівень бідності продовжує знижуватися. Так, рівень абсолютної бідності (за межею прожиткового мінімуму) зменшився з 18,5% за 9 місяців 2010 р. до 15,2% за 9 місяців 2011 р. Це означає, що майже півтора мільйони людей вийшли зі стану бідності, і вартість їхнього середньодушового споживання перевищила розмір прожиткового мінімуму. Протягом 2010-2011 рр. рівень абсолютної бідності (за критерієм вартості добового споживання 5 дол. США на особу за ПКС) скоротився вдвічі і становить 1,4% (за даними 9 місяців 2011 р.)", - сказано в заяві ООН.
За даними Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи Національної академії наук України, якими послуговується ООН, зниження відносної бідності відбувається за рахунок покращення ситуації серед сімей з дітьми - цей показник зменшився до 31,7% та серед працюючих - до 19,8% (дані за 9 місяців 2011 року). В основному покращення відчули багатодітні домогосподарства, де рівень бідності знизився за 9 місяців 2011 р., порівняно з відповідним періодом попереднього року, на 3,1 відсоткові пункти. Незважаючи на покращення ситуації, багатодітні родини сьогодні мають найвищі ризики бідності: рівень бідності у 2,2 рази перевищує середнє по країні значення.
Тенденції подолання монетарної бідності спостерігаються на тлі зростання рівня бідності за критеріями споживання, що свідчить про те, що більшість громадян країни ще відчувають економічну кризу, а їхні споживчі можливості звужуються надалі. Так, наприклад, зросла частка населення, чий раціон харчування має енергетичну цінність менше 2100 кКал на добу (з 13,7 до 14,4%). Ще одним негативним свідченням погіршення споживчих можливостей населення є зростання рівня бідності за структурним критерієм, тобто зростання питомої ваги населення, яке витрачає на харчування понад 60% свого бюджету (за останній рік цей показник зріс з 42,8 до 44,1%).
За попередніми оцінками ООН, кількість людей у світі, що живуть на суму менш ніж 1,25 дол. на день, у 2010 р. зменшилась вдвічі порівняно з 1990 р. Частка людей, які мають доступ до якісної питної води збільшилась з 76% у 1990 р. до 89% у 2010 р., тобто понад 2 млрд людей покращили умови життя. У світі частка міського населення, що живе у нетрях, скоротилася з 39% у 2000 р. до 33% у 2012 р. Наприкінці 2010 р. у регіонах, що розвиваються, понад 6,5 млн людей отримували антиретровірусну терапію від ВІЛ/СНІДу.
"Проте бідність залишається гострою проблемою, що турбує суспільство, немає зрушень у скороченні гендерної нерівності, масштаби поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу та туберкульозу залишаються загрозливими, загострились проблеми у сфері екології", - ідеться у доповіді генсека ООН.
ООН наводить Цілі Розвитку Тисячоліття для України:
Ціль 1. Подолання бідності (ліквідувати до 2015 р. бідність за критерієм 5 дол. США на добу за ПКС; скоротити питому вагу бідного населення (за національним критерієм бідності) до 25% за рахунок зменшення чисельності бідних серед дітей та працюючих; зменшити в 10 разів до 2015 р. питому вагу населення, чиє споживання є нижчим рівня фактичного прожиткового мінімуму).
Ціль 2. Забезпечення якісної освіти впродовж життя (підвищити рівень охоплення освітою та підвищити якість освіти)
Ціль 3. Забезпечення ґендерної рівності (забезпечити ґендерне співвідношення на рівні не менше 30 до 70% тієї чи іншої статі у представницьких органах влади та на вищих щаблях виконавчої влади; скоротити наполовину розрив у доходах жінок і чоловіків)
Ціль 4. Зменшення дитячої смертності (зменшити рівень смертності дітей віком до 5 років на чверть)
Ціль 5. Поліпшення здоров'я матерів (зменшити наполовину рівень материнської смертності)
Ціль 6. Обмеження поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу та туберкульозу і започаткування тенденції до скорочення їх масштабів (зменшити на 13% темпи поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу; зменшити на 20% рівень захворюваності на туберкульоз (порівняно з 2005 р.)
Ціль 7. Сталий розвиток довкілля (збільшити до 2015 р. частку населення, що має доступ до централізованого водопостачання, зокрема до 90% міського населення та до 30% сільського населення; стабілізувати до 2020 р. викиди парникових газів на рівні нижчому на 20% за рівень 1990 р.; стабілізувати до 2015 р. забруднення водних об'єктів; стабілізувати на рівні 8500 млн т./рік обсяг скидів стічних вод у поверхневі водні об'єкти, млн. куб. м/рік; збільшити до 2015 р. лісистість території України до 16,1% та площу природоохоронних територій; розширити мережу природних заповідників, біосферних заповідників та національних природних парків до 3,5% від загальної площі території України і до 9,0% - загальну площу територій та об'єктів природно-заповідного фонду).
ПРООН започаткував проект "Прискорення прогресу на шляху досягнення ЦРТ в Україні", місією якого є сприяння досягненню ЦРТ в Україні та прискоренню сталого людського розвитку. Для досягнення визначеної мети проект працює за наступними напрямами: 1) моніторинг національних завдань і показників ЦРТ шляхом збирання, аналізу та тлумачення даних; 2) визначення найсерйозніших прогалин і недоліків, а також успіхів і найкращої практики; 3) підготовка та поширення регулярних звітів серед національних, субнаціональних і міжнародних зацікавлених сторін.
Як повідомлялося, в червні Рада міністрів Автономної Республіки Крим підписала Меморандум про співпрацю та заяву про наміри з ПРООН, бюджет проекту становить 1,55 млн євро.